Mami, říkalas´, že až když ti to pochválí máma... Mami, už mi to nepochválíš...

20.01.2022

Rámeček 20.1.2020

Lidi, slovo néééjde, neexistuje. Kde je vůle, tam je cesta. Slovo musím zaměňuji za chci. Slovo problém neexistuje. Je VÝZVA!!

Dnes jsem u jedné bývalé učenky pod fotkou s názvem taková normální neděle, měla tam rozdělané učebnice, četla v komentu od paní, že již by studium nedala a že jí stačilo to bakalářské. Jsem na Bc. titul i studium hodně vysazená. Moc! Bc. je pouze nedodělané VŠ studium. Bc. je akademický titul označující absolventa vysoké školy v bakalářském studijním programu. Tak pro mě to absolvent není, protože bakalářský studijní program je zhovadilost. Je to degradace našeho školství. Přišlo z EU, potažmo z Ameriky. V Americe se účastníte krajkářského (mají-li nějaký) kurzu na VŠ a už si píšete VŠ studium. Pamatuji si na únor roku 2017. Běhala jsem v jiskřivém sněhu v lukách na běžkách a poslouchala povídání někdejšího ministra školství Eduarda Zemana. Doporučuji - vysvětluje, jak se k nám vloudily neziskovky a rozvrat škol.

https://www.youtube.com/watch?v=GhiQVYCpFno&t=33s

Paní měla hrubku v číslovce řadové. 7mý. Čerti mě berou! V českém pravopisu se číslovka řadová píše s tečkou a čte se jako řadová! Napsala jsem jí, že by si měla doplnit ještě studium jazyka českého. Odpověděla, že jí to na UHK stačí. Padááám. Ne! Na Univerzitě HK pracuje pravděpodobně někde v kanclu nedovzdělaná Bc.!! Hanbááá!

Tak to jen pro všechny čtenáře bakaláře! Taky různé Dis a pis a prd. Kvalitní středoškolské studium stačí. Nic mezi tím. Vysokoškolské minimálně čtyřleté. 

Rámeček jsem nasdílela letos znovu. Připojila jsem poznámku, že v češtině nepoužíváme sloveso mít. Žádné MĚJTE KRÁSNÝ DEN! Česky:

- PŘEJU VÁM KRÁSNÝ DEN!

Nebo jen:

- KRÁSNÝ DEN!

Přihřála jsem ještě polívčičku s nadužívaným slovem, navíc v nevhodném kontextu!!!, úžasný. Mozky si libují, chrápou a zakrňují. Jejich majitelé neumějí tvořit a vybírat z osmadvaceti synonym! Jinak UŽAS znamenalo staroslověnsky děs, běs, hrůza, strach.

Jsou to maličkosti, které zlepšují kvalitu myšlení, vlastenectví, žití.

Ráno na budík. To nemám ráda. Taky to už nepoužívám. Mezi devátou a desátou technik na zapojení vodního filtru. Dlouhou dobu jsem se rozkejvávala. V létě jsem se kontaktovala s pánem ze Svobodného vysílače, který filtry na vodu instaluje a dělá si tam reklamu. Prý se staví. A nic. Moje peníze jsou moje energie. Tolik peněz a nemáš zájem? OK.

Mám mnoho klientů. Zeptala jsem se. Dostala jsem radu a telefon. Celý podzim jsem tahala z prodejkyně rozumy. A rozměry. A cenu.  A co filtruje. A co umí. Paní už ze mě byla nervózní. Volala, když jsem nemohla. Volala jsem třeba až v podvečer. Musela mít svatou trpělivost. Když už jsem skoro kývla na typ pod linku, vzala jsem během hovoru metr. No jo, on by se nám tam nevešel. V žádném případě. Tak jinou variantu. Ale já ji chci vidět. Paní nechtěla dát jméno někoho z města. GDPR. Jenže lidi se domluví. Dostala jsem telefon na svou jinou klientku. Výborně. V prosinci jsme s Petrouškem šli obhlédnout stroj. Stojí to na lince. Vzhledově krásné. Možnost stříbrná nebo zlatá. Pamatuji, jak mi právě tahle paní vyprávěla tak před deseti lety, že její syn má filtr.  Kdybych prý věděla, co pijeme za sajrajty. Zelená hnusná odporná stojatá bažina. To mi vytanulo, až když jsme u ní zazvonili. Oba jsme byli spokojeni. Důležité, aby manžel dostal informaci. Aby se smířil s tím, že mu někdo hrábne do vody, kterou v domě zaváděl. Vše proběhlo harmonicky. Asi dva tři dny před Štědrým dnem jsem se ozvala. Objednala. Zas háček - potřebují to zaplatit při převzetí. Ok. Nevadí. Při převzetí. Obrovská krabice připlula druhý nebo třetí den. Stála v technické celé Vánoce. Před týdnem jsme se začali zajímat o instalaci. Petroušek by to uměl. Ale proč by to dělal. Odborník to s rutinou zvládne raz dva tři. Paní prodejkyně byla vstřícná. Telefon na montážní firmu, který nikdo nebral, provolala. :-) Milý slovenský ženský hlas se ozval - máte termín do 17. 1. Ještě zavolá. Děsně se snažili. Ale moc. Aby splnili. Do hovoru vstupoval svými vtípky Petroušek. Dávala najevo, že Slovenku zná. A znal. On si totiž zjišťoval parametry po své linii. Šikovný. A pak že chlap neví, kde máme máslo! Můj první muž taky nevěděl, kde co máme. A když žádal o rozvod, věděl docela přesně, kde jsou rodné listy dětí a oddací list. :-) Byl taky šikovný!

V týdnu volala Linda:

- Mami, ve čtvrtek nikam nejezdějte. Zas by vás to odválo. Bude zima.

- My máme na čtvrtek technika na připojení filtru.

Petroušek si vzal volno.

- Já si ráno ještě něco zařídím, ale na devátou přijedu.

Za pět minut devět zvonek.

- Ty vorle, technik tady, Péťa v luftu.

Volám.

- Už jsem tam. Já jsem ráno zaspal.

Řehtám se. On nikdy nezaspí. Jak stárneme, bécaníme - spíme jak ovce na salaši.

- Já jsem měl být ve čtvrt na sedm tam a tam a vzbudil jsem se v šest deset. :-)

- No a co? Tak bys přijel o půl sedmé. Můžou být rádi, že jim opravíš vodu.

Mladý muž z Phy šikovný. Poslouchala jsem, jak se s Péťou shodnou v technických slovech. Hlídala jsem si jen chvíli, až přijde na provrtání dírky do linky. Aby dva odborníci neudělal džuznu doprostřed pracovního stolu.

- Vyvrtáte to tady, z boku a přesně tady u zdi, ano?

Tak se stalo. Povytáhli myčku. Zapojili. Hotovo. Super práce. A ještě jsme dostali sprchu.

- Ta se v té naší tvrdé vodě ucpe.

- Tak přemýšlej, čím ji uvedeš zase do kropícího stavu.

To je tak dlouhý den, když se ráno brzy vstane. Využila jsem ho. Sundala jsem si větve z lustru ve výklenku, z lustru v obýváku. Pokochala se ozdůbkami. S láskou je uložila na příští rok. To už bude jiný svět. Si teda myslím podle planet.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-01-20_Dopoledne_se_certi_zenili/

Dnes se čerti ženili. Pak zas tančilo slunce zahradou. A zas tma. A zas si slunce vyrazilo na bál. Aprílové počasí.

- Peťuš, přijdeš na oběd? Varianta brambory a krůtí prsa, pára. Banánové lívance Herbalife. 

- Lívance. Těším se. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-01-20_Bananove_livance_z_nasi_kucharky_Herbalife_Nutrition/

- Tam je zima. Jsem profouk.

- A já nikam nemusím. To je žůžo. To je bašta. Peťuš, vždycky jsem z paneláku večer koukala, jestli je naváto, když jsme měli službu, musela jsem počítat s odmetáním, pak u garáže... Musela jsem jet po ledovaté cestě... Teď mi je jedno, jestli jsou jazyky, závěje.

Večer.

- Mohla bys mi říci, proč mám ve svém šuplíku v koupelně tady ty prázdné lahvičky? Povídalas´, jen na chvíli.

- Až jich budu mít deset.

- Aha. Já tě jednou zabiju.

- Se tak bojím.

- Oni mě stejně osvobodí. To se jinak nedá.

Miluji tyhle jeho kecy. A ví, že slovo má silnou energii, tohle mu odpouštím. Mohl by zjemnit na přizabiju. Beru to jako neškodný vtip. Dýchal by za mě.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-01-20_Vecer/

Kamna se dnes tak rozpálila, že bylo teplo nad obvyklou míru I Mour se se svými tuky chodil chladit ven. Pořád pendloval tam a sem a sem a tam.

Voda je chutná. Moc dobrá. Neumím pít vodičku. Ale dnes jsem se napájela. Mohla jsem uklidit džbány okolo somavediku. Umyla jsem sítko. Vycídila konev.

- Teď už nebudete mít v konvi kámen.

To říkala i paní, která nám filtr ukázala.

Najednou se na lince udělalo víc místa. :-)

Spokojenost. Jaký si to uděláš, takový to máš. Když investuješ do masa, do cigár, do krávovin, piješ jedy. Filtrovaná voda uvolňuje i jedy z tvých kloubů, kostí, tkání.

Tak šetři. Napiš. Poradím.

Dobrou noc!

P. S. Maminka říkala, dokud ti to máma nepochválí, není to ono. Měla pravdu. Chlubila jsem se oblečením, nábytkem, bytem, domem... Všechno musela vidět. Ne schválit. Spíš pochválit. Mami, už mi to nepochválíš. 🤔

P. S. 2 - A jdu vyzkoušet jehličky sprchy. :-)