Nasdíleno z FB z loňského 6.12.2017

07.12.2018

6. prosinec 2017 · Jaroměř ·

To byl zas krásný den. Prožívám slunovratové dny, voním v bytě purpurou, svítím svícemi, kahánky, lucernami, svícny a svícínky. I na terase svítím kolemjdoucím pro radost. Na Barborku jsem zapomněla nastříhat barborky, tak jsem to dohnala až dnes. Poslouchala jsem moc hezký pořad na Příznacích transformace o slovanských zvycích a obyčejích s paní Věrkou Ovečkovou To je ta, u níž na stránkách jsem si našla recept na pečení chleba. Nesmírně krásné živé vysílání, kde jsem si oživila to, co znám a dozvěděla se zas něco nového. Tvary vykrajovátek na cukroví - čtverce na koso s dírkou uprostřed znamená oplozené lůno, zrod něčeho nového, nový život, nová myšlenka na cestě, zrod firmy, narození sluníčka; čtverec znamená náš dům - vážíme si našeho domova, kde přebýváme. Šestiúhelník - štír boha Peruna - velmi silná ochrana na noc, kdy jedno sluníčko odešlo a druhé se teprve ráno narodí. Šesticípá hvězda je hvězda boha Velese - boha stád a skotu. Mřížková čára - hojnost, žitné pole... Hvězdička osmicípá - zdobená klásky - znamená hojnost v příštím roce. Devíticípá hvězda je základní symbol našich rodů; skládá se ze tří rovnoramenných trojúhelníků - to je symbol našich rodů, u nichž se prolíná úroveň materiální, duchovní a duševní a vše je obkrouženo svědomím, což je světlé společné vědomí lidí a bohů. Včera jsem to tu avizovala. Prožívám. Silně prožívám, vlastně užívám :-) Advent - tvrdé slovo, etymologicky neznamená nic moc... Křesťanství napasovalo na naše pohanské zvyky ty jejich. Radostné je, že celé Vánoce čarujeme, provádíme magii, kouzla... Pohanská :-)

Dnes jsem byla u maminky jen krátce, nestíhala jsem. Měli jsme na 15. hodinu schůzku v krásném Dvoře Králové. Moc krásné setkání s cizími lidmi - inspirativní vařeníčko. Naučila jsem se jedlé dárky. Prve jsem zkusila a povedlo se - vyrobit třtinový jemný vanilkový cukr s křížalami, skořicí a levandulí. Ve skleničkách to vypadá krásně, voní to, použila jsem to do tvarohového straciatelového mandlového dezertu. Zítra jednu skleničku tvarohové mňamky vezmu paní Jarušce. Dnes jsem se jí ptala, co má ráda, co by si přála. Je smutná, že za ní dcera nechodí. Přitom nechodila ani v HK. Je to fuk... Udělám jí radost. Dala jsem jí o víkendu malého sloníčka se vztyčeným chobotem. Kdo ho drží pevně v dlani a přeje si, může dojít ke splnění přání :-)

Včera jsem našim švitořilům koupila restaurant. Mají už v podobném stylu domeček. Před rokem jsme ho přesně dle návodu připevnili na lísku - vchod směrem východním, aby tam nefučelo, nepršelo, div že jsme to nevyměřovali úhloměrem, ale nikdo si nepodal žádost o pronájem. Manžel stále říkal: Hele, vadí jim auta z ulice. Odpovídala jsem: No jo, ale na jedné zahradě nesmí být víc jak tři budky kvůli prostoru... Nakonec jsem se letos na jaře vrátila z Phy a nový domeček byl připevněn na jabloňce. A našel obyvatele. Asi opravdu chtěli klidné bydlení. Dnes jsem jejich restaurant nestihla pověsit, jen jsem ho naplnila a postavila na parapet. To byla podívaná. Mávali na místě křidélky a hledali posezení u barevné hospody. Tak zítra.

V DD dnes měli slavnou návštěvu - přijel královéhradecký biskup Vokál. Ale už mě to nebere. Jsem jinde. Asi před třemi čtyřmi lety jsme s maminkou navštívily svatoanenské slavnosti v Žírči, kde jsou lidé nemocní roztroušenou sklerozou. Přijely jsme pozdě, Pro mě normálka - nikdy se nestihnu přemístit v čase myšlenkou :-) Narvaný kostel. Kam mamku usadím, nevydržela by stát. A najednou nás ukazující ruce poslaly do první řady, byla tam pro nás připravena právě dvě místa. Je fakt, že pan Vokál velmi hezky shrnul významné postavy Nového zákona.. Ale.. To jsou právě malé zázraky, že si člověk zoufá a najednou se rozestoupí nebe :-) Seděly jsme metr od biskupa. Tak tenhle člověk dnes v DD sloužil mši. Maminku mi přemístili na křeslo, odvezla jsem ji do kaple, stihla jsem do ní vtlačit pár lžiček tvarohu, jednu jahodu... A už jsem prchala. Ani mě nemrzelo, že přijdu o takovou slávu... Mohu zodpovědně říci, že jsem jinde. Právě znovu poslouchám pořad s Věrou Ovečkovou - anděl... Tady ještě stojím na místě. Slovo anděl nese označení bytosti z temné strany... Co jich po bytě mám. Křišťálové, keramické, zářiče, zvonečky... Arleg - leg - jsou světelné bytosti slovanské. Zatím si své andílky přeprogramuji na světlo :-) A teď už dobrou noc :-)
P. S. Tady je odkaz na slovanské obyčeje:
https://www.youtube.com/watch?v=oQEXZhzuLlk