2021-10-23 Po školení na koncert

23.10.2021

Nějak nestíhám. Buď jsem zpomalená nebo se zrychluje čas nebo spíš - mám toho hodně. Už půl roku si objednávám u sv. Salvátora koření. Už měsíc si vinu věnečky. Teď jsem si přivezla stovky kontaktůk z Dne zdraví. Jak já to stihnu! Stále sloužím socialistické vlasti. Na sebe mi nezbývá.

V půl osmé cvičení v rámci LDW s dr. Borisem. Ne, nemám sílu. Přihlašuji se až na devátou. Venku ještě stále trochu fučí. Slyším cizí hlasy za plotem na stavbě. Věděla bych zcela jednoduché řešení, jak ji zatavit. Elegantní, ale nečestné. To mi nestojí za špatné svědomí. Ale bylo by to účinné. Nechám jednat zákony Vesmíru. Starám se o sebe. Konec konců dům u plotu se týká nás. Mě.

Linda od rána něco dělá v zahradě. Sbírá ořechy. Péťa včera nasbíral dva koše. Linda dnes. Vítr poshazoval i šišky. Mám hromadu do koše. Nádherně se s nimi zatápí.

Dopoledne se školím. Dr. Rocio Medina, původně z Mexika, vysvětluje filosofii od semínka na stůl. Od sklizně, výrobu, balení až k zákazníkovi; půda, rostliny, výroba - vše přísně testováno, pod kontrolou každá vrstva v pixle. Výrobu si zajišťujeme sami. Žádné překupování rostlin. Herbalife si vše pěstuje sama. Čaje, soju, byliny. Kontrola půdy a podnebí trvá dva až tři roky. Jedna pixla našeho zdravého jídla F1 má až okolo tří set testů. Jídlo nesmí obsahovat ani pod víčkem, ani uprostřed, ani na dně ani stopu kontaminace čímkoli - hormony, jedy, cizorodými příměsemi. Pod víčkem, na dně, uprostřed - všude stejná síla všech složek! Některé produkty testovány znovu po dvou letech. Přísné testy ISO, Certifikace NSF sport - kvalita přísně testována, nesmí obsahovat zakázané látky - Světová antidopingová agentura hlídá. Proto se nikdy - NIKDY - sportovcům vyživovaným Herbalife NUTRITION - nic nestalo!!! Personalizovaná suplementace, kvalitní výživa, pohybová aktivita, vysoký obsah živin, nízký obsah kcal. Kombinace Vaší F 1 s F 2 - jistota, že dostanete svou výživu během celého dne. Doktorka probírá produkty. Informuje o jejich účincích. 

Dvě krátké přestávky dělí dopoledne. Konec okolo čtrnácté. Teď si dáchnu.

Telefon.

- Tak my už jsme asi před Vaším domem.

- Jé! Hned jsem tam. Zapomněla jsem.

Sedám do auta. Prohlídka bytu. Líbí se. Jen bychom s nájemníkem potřebovali, aby se nastěhovali dříve. Váže je taky výpovědní lhůta. Byt se líbí. Uvidíme.

Uháním domů. Petroušek má z Kolbenky hlad. Jdu rychle dodělat pro něj jídlo. Karambol. Brambory přikryté nějakým černým pytlem. Kde se tu vzal? Shodila jsem láhev piva. Explodovala. Kurník! Oběd se opozdí. Mně by stačila polévka. Hutná. S masem z krůty. Vytírám. Hudrám. Probíráme s Lindou bedny s jablky. Hodně jich pohnilo.

Oběd. Ještě vymáchnout prádlo, pověsit. Na hodinku si musím jít lehnout. Mamka by řekla:

- Jsem už stará.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-10-23_Gentlemen_Singers

No jo, jsem. Jen ona v devadesáti... Za hodinku už zas auf. Zatápím. Chystám tvaroh s rozinkami pro pána tvorstva. Dělám ohárky. Oheň tu bude chvíli sám. Petroušek jede fandit na florbal. My se vydáváme chladným sychravým večerem do Smiřic na koncert Gentlemen Singers. Kdysi se pár hochů odlouplo z Boni pueri. Odrostli. Před mnoha lety jsem se seznámila se sbormistrem Boni pueri. Byl mi nakloněn. Díky němu jsem se mohla se školičkou vtlačit na operu Brundibár. Od maminek, jejichž hoši ve sboru zpívávali, znám přísnou ukázněnost. V autobuse na soustředění nebo koncert žádné povykování. Pěkně sluchátka do uší, opakovat skladby... Texty i melodie. Tihle statní muži byli kdysi dobrými chlapci.  Jejich hlasy něco nádherného. (Dnes by většina lidí napsala - úžasného. Už mě s tím slovem štvou.) Nastupují chorálem Sv. Václave. Krásné hlasy, měkký zpěv, zním. Celá kaple vibruje. Hudba léčí.  Vibrace léčí. Pozoruji měkké nástupy. Ovládání hlasu. Vysoká profesionalita. Repertoár se přesouvá k současným autorům. Skladby chorálové pokračují. Po kratičké přestávce úpravy lidových a moderních skladeb. Nedýchám. Oblažena. Přídavek Modlitba pro Martu. Zatlačuji slzu. Copak si myslí, že se do rukou českého národa vrátila moc a síla? Lidi jen vyměnili smradlavé ponožky za staré děravé. To už tady bylo.

Odcházíme. V proudu lidí vcházejích z kaple se ptám sympatického zpěváka, který z nich má maminku zubní lékařkou.

- To jsem já.

Představuji se. Jsem s ním několik let v kontaktu telefonním. Posílám jim tombolu do plesů.

- Budeme mít zase v únoru...

- Zlatý voči. Nebudete. Ale kdyby ano, ozvu se. :-)

Jedeme domů. Pršelo. Mokré chodníky. Kočky nás čekají. V kamnech rudo. Sálají. V domě jak v lázni.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-10-23_Mourek_a_Zrzecka

Zrzka mraucá. Odpoledne jsem jim ukrojila kousek masa. Moureček poslušně čekal na soustečka na kačírku přede dveřmi. Donesla jsem mu ještě znovu. Hltal. Zrzka ve výhodě - vevnitř. Koukám, Mourek ztratil svou decentnost; maže obývákem rovnou směrem k otevřeným dveřím na terasu. Mířil ke svému křesílku.

- Moure! Drzoune!

Z Péťovy pracovny:

- Já jsem vám to říkal!

Ty vorle! Mour je cvičená kočka a ví, že nesmí. Jen si zkouší, jestli se něco stane při překročení hranice.

Jasně, začnu střílet slovy. Mour sedí na židličce a ptá se očima, o co jde.

Já jsem vám to říkal, já jsem vám to říkal. Co říkal? Cvičím zvíře, aby vědělo, že nesmí. Mour to ví, ale v poslední době dělá, že neví. V domě se orientuje. Zná všechny východy.

Teď večer - nechci ho nést domem, potvoru chytrou - odsunuji dveře do zahrady. Volám ho. Vím, že sedí přede dveřmi v předu. Dávám mu šanci, aby oběhl celý dům. Netrvalo to vůbec dlouho. Je tu.

- Mourku, pojď!

- Mami, ten je tak tlustej!

- Musí dostat večeři. Přece ho tu nezavřu bez jídla. To by se bál. Myslel by, že je zavřený na samotce. S jídlem je to lepší. Už nefuní.

- Mami, a to jste si nevšimli, že vám ztloustnul a že se mu obojek zmenšil?

- Nevšimli. Když ho vidíš každý den. Je těžký, že ho nemohu unést. Třeba má pod kožichem svaly.

- Ne, vypadá jako ten kocour v pohádce - Jak si pan Pinajs kupoval od kocoura sádlo.

- Ono přes srst není vidět, že je atletické svalnaté postavy.

Mour je v obýváku.

- Moure. Jedeš!

- Mami, tiše, Péťa se vrací z florbal!

- Copak se tu děje?

- Nic, nic. V pohodě.

Svářím mléko. Sbírám horký škraloup. Mourek od rána ignoruje misku s mlékem. S horkým škraloupem vyzunknul vše.

Je třeba nejen dobré výživy, ale hlavně dostatek spánku. Teď jsem si tu pochrupla. Tři hodiny. 

Potřebuji si odpočinout. Dospat. A to jdu udělat teď. 

Dobrou noc!