A čaj nebude, pokud bude, tak ledový. A bude se zapisovat, kolik toho vypili. Absurdistán

16.02.2021

Dnes budu krátká. Snad. Doufám. Prožila jsem několik hezkých milých srdečných setkání. Mňam. To mi chybělo.

Dospávám. Pracovat budu odpoledne. Zrzečce je čekání dlouhé. Drzá. Jde mě do ložnice zdvihnout z postele.

- Mňau, vr, vylez!

- Zrzko! Drzoune!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/-2021-02-16_Zrzka_ceka/

Zavírám dveře. Spím dál. Budík. Zrzka čeká trpělivě v koupelně. Pomuzláme se, naplním misky. Jde si obhlédnout zahradu. Než se vykohátím do luk, poledne pryč. Volá snaška. Při hovoru se strojím, natahuji běžky a spouštím se do luk. Soustředím se - kopec je kopec. Po rozloučení mi došlo - nemám sluchátka. Nevyužiju čas k poslechu. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-16_V_lukach/

Divné to tu dnes je. Smutné. Krajkový filigrán zmizel. Jede se výborně. Sníh je - jak to nazvat? Zmenšený? Navlhlý? Ještě je ho dost, ale už to není ta tvrdá včerejší krása z mrazu. První velkou louku zvládám raz dva tři. Po obědě si vyšlo relativně - na naše poměry - dost lidí hýbat se. Obloha šedá, letí vrtulník. Co veze? Kam letí? Nad hlavou zas duní letadla. Už je toho moc. Drží nás v kleštích. Ohrožují naše životy. Chtějí sáhnout na naše děti. Lidé si berou životy. Taky umírají na kovid. Raději to tu opustí, než na takové planetě živořit. Ale ještě se tančí valčík. Někomu nedochází, že tu hospodaří světový škodič. Kdo to kdy slyšel, aby virus měl patent. A aby ho někdo pustil do světa.

https://www.facebook.com/messenger_media/?thread_id=100001336101610&attachment_id=207290284471044&message_id=mid.%24cAAAABhTuH7Z92BZslV3ptEYL5blT

Vybíhám na velkou louku. Potkávám paní s vlkodavy. Přátelští. Dozvídám se, proč sem s pejskem právě v téhle době nechodí víc lidí. Labíčko vypadá jako jednolitá plocha. Nebezpečné. Kdyby se pes splašil za zajíčkem, mohl by se prolomit a zajet pod led. Potkáme se ještě jednou.

Telefon. Linda. I dnes si vyjela do Sklářské huti zalyžovat. Než se pokazí počasí. Než vláda zakročí. Šmejdi! Povídáme si skoro jednu louku. Funím. Nemohu se opírat pevně o hůlku.

- Mami, přijel sem nějaký Čech. Natahoval si respirátor.

- Pane, tady se na to tak nehraje.

- To já kvůli sobě. Oni tu nedodržují rozestupy!

- Měl by jet Čech do Čech. 

- Mami, mají tu skvostné názvy vleků a sjezdovek. Vlek se jmenuje Sváteční kámen. Sedačka Krakonošův expres. Je to tu malé. Sjezdovka Lolobrigida a Sněženka.

Sjezdovky vypovídají, jaká z nich bude jízda. Mou milou Sněžku taky zvu Sněženkou. Už týden se schovává.

Další louku objíždím s telefonem v ruce v hovoru s Péťou. Vorle, je to těžké, když máš hůlky na ozdobu.

Chvíli jedu normálně. Hůlky pevně v rukou. Potkávám chundelaté radostné veselé pejsky, pejsany, pejsáčky, pejsuláky se svými páníčky a paničkami.

Jedu další louku. Dnes nějak bez radosti. Jen ke splnění plánu. Divná energie. Čtvrtý okruh. Z dálky poznávám svého dávného mladšího spolužáka z josefovské školy Karla. To je ten, co žil třicet let v Americe. Rád mě vidí. I já jeho. Povídáme si. Doplňujeme se. Máme si co říci. Jeho pejsek je teprve rok a půl staré stvoření. Lítá okolo nás, vyvaluje se ve sněhu. Bere sněžnou koupel s velkou radostí.

Už se musím odtrhnout, čas vyprší v půl třetí. Za půl hodiny. Zatímco na začátku v lednu jsem jednu louku jela klidně přes půl hodiny, dnes - deset minut. Jak je to možné? Vytrénovaná. Nejen že mi teče z nosu, dnes mi nepředstavitelně tečou i slzy. Proč tělo pláče? Co je mu?

Uau, poslední louku - to dám. Chci. A povedlo se. Drn, drn, drn - konečně vyjíždím pod železňák. Klušu jak o život. Vybíhám kopec. Mám asi necelých patnáct minut na sportovní výživu, sprchu. Zasednutí k skypu.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-16_Skyp_s_maminkou/

Maminka. Dnes ji má na starosti Jana. Paní Hudáková dnes chybí. A s ní hrneček horkého čaje. Ne. nechápu. NECHÁPU. Jak u blbých na půdě. Nos si utírá do tvrdé utěrky na ruce. Mají je položené v jídelně na okně. Tvrdé, aby dobře sály mokro rukou. Maminka nemá krabičku jemných hebkých kapesníčků. SKANDÁLNÍ!  

- Mami, napij se. Je to teplé?

- Je to ledové jak psí čumák.

Bere mě zlost. Když končíme hovor, říkám naší milé náhradní sociální, že je hanba, hanba hanboucí nechat v tomhle zimním chladném počasí lidi o ledovém čaji. Lidé se mají prohřívat!!! Ta paní za to nemůže. Ale je m to jedno. Platíme služby. A dokolečka, furt, dokola, stále, pořád upozorňuji, žádám, prosím o HORKÝ ČAJ. K čemu jsem koupila balíček pytlíků? Jana loni mamce v tomhle čase nedala ponožky. Nechala ji v kraťasech! Když jsem se jí ptala, jen udělala omluvnou grimasu. Je hodná. Hezky zpívá klientům do kroku, když je vede do pokoje. Jenže v létě na žhavé terase se maminka potí v košilce, zimní halence. Na konci kopíruji vtipné ubývání IQ.  Před Vánoci mi naopak maminku přivezla polonahou, s holýma nohama, v jedné titěrné dečičce. Ty vorle!! Kdo to kdy pochopí - to byla písnička. A dokola a furt a stále lije čaj do nerezové ledové konvice. MAMI, ODPUSŤ!!!

- Saturne, velký učiteli, jsem povinna odpouštět debilní jednání? Bezohledné zacházení? Mohu poprávu mluvit o nedostatcích?!

Uf. Pracuji. I Petroušek. Slyšel hovor. Nekomentuje. Znamená to, že ho to taky štve. Nezpívá si. Zlobí se na nepéči. Tahle věta je neadekvátní. Protože péče Irenky, Květušky, Simonky... Třepím si pusu. 

Na FB píše klientka, že balíček ještě nedorazil. Devátého jsem ho vypravila ve dvě v noci. Hledám ho. Není. Hledám v bance. Peníze neodešly. Volám na centrálu. Ano, byl tam pokus. Ale platba se nepropracovala do e-shopu.

- Jak je to možné? Vždyť se ukázalo číslo objednávky!

- Musíte vždycky zkontrolovat potvrzovací fakturu.

Hm. Tak to je dobré. Když plním kvalifikaci za pět minut půlnoc, může se stát karambol. Která planeta má na starosti výpadky. Dějí se už rok. Padá net. Signál. Sítě. Znovu objednávám. Odesílám. Spojuji se s klientkou. Vybíráme adresu - domů nebo do práce?

Na sedmnáctou hodná paní. Její tatínek před dvěma lety odešel v den narozenin naší maminky.

- Irenko, ta sedačka je překrásná. :-)

Prohlíží sedačku. Chválí. Hodně lidí zaujala. Rychle vyndat chlebíček z trouby. Ale ten se povedl! Nádherně. Aspoň něco pozitivního.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-16_Chleba/

- Irenko, dnes to budu mít špatné. Deset dnů jsem byla v karanténě. Nehýbala jsem se. ale upravila jsem jídelníček. 

- A ráno večer Herbalife?

Přitaká. Dvě kila svaloviny nahoře, dvě procenta tuku ubylo. Zlepšená metabolická míra. Nádhera. Krása stíhá nádheru! Spokojenost. STÁLE UČÍM 80% STRAVY, 20% POHYBU. Už nejsme v době Emila Zátopka. Jídlo bylo bio. Poměr platil naopak. 

Odchází. Další klientka. Taky zkouší sedačku. Sedáme.

Jogurt s mou marmeládkou. Nakrajuji bochník.

- Peťuš!

Nabízím klientce. Prosí si pro dceru. Fotí si ho. Řehtám se. Prý její chleba byl měkký asi hodinu. A její dcerka ho jedla jen proto, aby udělala radost mamince. Prý ji přemlouvají, aby nepekla. Řehtám se i teď. V půl jedné v noci. Nouzový stav. Slyším dlouhý vlak na železňáku... Kam jede? Co veze? Proč pod rouškou tmy?

Krásný divný den. Shodly jsme se s holkami na tom, že na nás něco sedí. Nic nám nechybí. Je to divné. A to mi Linda poradila, kde mám za humny vlek. Ale sama? Na mapě vidím, kudy jet. Cestu znám.

Dnes jsem se pozasmála na FB:

Helena Kadlecová15 hod.

Začínám mít pochybnosti, jestli venkov je opravdu to zdravé jádro naší země


Tiina Sukhbataar

Líhnou se z nich zimosauři


Dušan Vymazal

Takže ona ta reportáž na NOVĚ, co udělá voda v mrazu nejspíš měla své adresáty.


Pavel Herbrych

No jo, voda. Ale vejce tam nezmínili. A hned je problém


Helena Kadlecová

Pavel Herbrych

A jo!


Petr Mihalovics

Dušan Vymazal

O to jsem přišel. Co udělá voda v mrazu, podle Novy? Člověk se vzdělává celý život...


Julie Rolinková

Petr Mihalovics

Nejslavnější super exkluzivní živě přenášená reportáž. Na začátku TN ukázali nádobu s vodou a dali ji ven. Několikrát během zpráv připomínali, že exkluzivně živě se k ní na konci vrátí. A vrátili. Exkluzivně. Živě. A voda zamrzla - kouzlo Tato reportáž zabrala tak 1/3 času zpráv.


Petr Mihalovics

Julie Rolinková

Fakt jim zamrzla? Zvladli to tedy... Super. A co čekali, reportéři, že se stane?


Julie Rolinková

Petr Mihalovics

Asi jim někdo poradil, že bude kouzlo. Je to let, ale to chtělo vidět živě, jak to prožívali.


Petr Mihalovics

Julie Rolinková

Debilizace.


Dušan Vymazal

Petr Mihalovics

Doporučuji prášky na uklidnění, změřit si tlak, pohodlně se usadit, požádat odolného kamaráda o asistenci a pak, pak se dá koukat na šokující reportáž. https://www.youtube.com/watch?v=1Rm925f8Y24


Jan Kreps

Petr Mihalovics

Voda se v mrazu záhadně proměnila v kámen.


Megera Megerovitá

Jan Kreps

kámen mudrců... Konečně objeven


Petr Baloun

Jako by nevěděla , že v mrazech pod - 10 ,,, musí se slepicím dávat pít Fridex


Petr Tumakov

Petr Baloun

To je taky dilema, jestli bílý, zelený, nebo červený! To není jenom tak a zdali použít i nějaké aditiva.


Věra Říhová

Petr Baloun

Ježíšmajrá, to raději ani nepiště, nebo to fakt někdo udělá. Dneska lidi uvěří každé kokotině.


Petr Baloun

Petr Tumakov

Stačí naočkovat slepici modrou nemrznoucí směsí do ostřikovačů .. od Astrazeneca


Petr Tumakov

Petr Baloun

Ta má v sobě lihu jak cyp. Si asi neviděl ožralý slepice! To je podívaná a ty vajíčka po tom.


Jana Kasanická

To je nekdo, kdo se zrovna prestehoval z Prahy


Věra Říhová

Já se nedivím, mladí všechno hledají na internetu nebo v televizních pořadech. Já někdy nestačím kroutit hlavou nad tím, co tam vidím a slyším, to jsou kolikrát takové neuvěřitelné bláboly, že nad nimi zůstává rozum stát. Ale jak se v tom mají ti mladí vyznat ? Přiznejme si, že už mnoho důchodců nic neví, natož střední generace, protože socialismus toho hodně zničil, například bylinkářství, a to jsme ještě měli zdatné zahrádkáře a drobné chovatele, aby lidi na vesnicích měli zábavu a nezlobili. Posledních 30 let mají lidi na zahradě anglický trávník a bazén s pergolou, aby každý viděl, že to jsou lepší lidi.


Ladislav Bátora

Věra Říhová

No jéje, já jsem starej kus - a taky jsem na internetu našel bludů, že byste ještě víc kroutila. Až i sám se v tom párkrát už nevyznám.


Michal Morbid Nosek

Ještě že mu zatím nepraskaj slepice.


Jan Krynický

Michal Morbid Nosek

V zatáčce.


Radek Raindl

Protože mrzne vole


Petr Navratil

To je Fejkový profil Ládi Hrušky


Jarmila Mišáková

A ještě uberou ve školách fyziku, aby jim mohli valit do hlav multikulti... no oni ty děcka za chvíli ani nebudou vědět, že ty vejca jsou od slípek


Radek Dvořák

Jarmila Mišáková

vejce jsou přece ze sámošky ty hloupá


Ota Beran

Mrazosaurus se klube!


Květa Le

By mě zajímalo, kde ta vejce sbírá.


Jirka Kmr

Nahodou, to je dobre tohlencto.... oloupat a nakrajet na tenke prouzky a dat na panev... fantasticka malicka volska oka na malicke jednohubky

Alexander Hošovský

nebude to tim mrazem?

Petr Dočkal

Dlouho je vaříš trubko

Karel Havel

Tvl,to jsou ti měšťané co mermomocí chtěli na venkov a žít bio.Zítra se zeptají jak se dojí býk a kolik dá litrů na jedno podojení,když mu pustí muziku

Vena Poláš

Asi mráz

Julie Rolinková

Vena Poláš

V únoru???

Vena Poláš

Julie Rolinková

a v dubnu

Atd. Řehotám se. Poslouchám Duši K - o ovlivňován počasí. Jaroušek Dušek s nadsázkou říká, že je dnes už nebezpečné postavit si sněhuláka, proč ne sněhuláčci kvůli genderovému vyrovnání...

https://www.youtube.com/watch?v=OFHMZkPb7lE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2O6FKF8BAAVkuFDQNlk2pAx4JecYRXQ1M6QL_EqsisOs2AZ-gS19R7pvI

Tak dobrou! Zas zítra!