7. 11. 2014 večeře s nositelem Nobelovy ceny dr. Ignarrem :-)

07.11.2018

Můj den. Běžím pro telefon. Ten východ musím vyfotit. 

Den s letmým dotykem rodiny :-) S překvapením. A vzpomínkami.  Sedmý listopad bývával vždy existenčním dnem. Sychravo, mrazivo, vlhko v botech. Buď jsem panáčkovala na starém ruském hřbitově pod Šuškinovým památníkem. Případně na hlavní křižovatce města u mohyly u Rudoarmějce a večer divadlo. Většinou jsme pozorovaly s kolegyněmi cvrkot pod námi z balkonu. V prvních řadách seděly ruské vojenské čepice. Bože, docela bych to chtěla vidět ještě jednou. Slyšet hezkou ruskou píseň. Pocvičila bych si ruštinu při poslechu družebního proslovu. Když to máš, nadáváš, nevážíš si. Až když o to přijdeš, chtěl bys to zpět... 

Dnešní vzpomínky nešly tak daleko. Vzpomínám na 7. 11. 2014. Nesmírně význačný den pro mě. Pátek. Praha. Hotel Aquapallace. Odjezd od hotelu na večeři do Libeňského zámečku. Na schodech nás vítá nositel Nobelovy ceny dr. Louis Ignarro. Usmívá se, prohodí zdvořilostní frázi; dámám pochválí róbu, úsměv... Ano. Je to skutečnost. Splnil se mi sen. Měl tu být už před rokem. Tvrdá kvalifikace. Splnila, ale byl tu dr. Yarom - odborník na sportovní lékařství. Kvalifikovat se v dalším roce znovu. Dala jsem. Dostala jsem. Klienti mi hodně pomohli. 

U klavíru podbarvuje atmosféru večerního zámečku hzdební doprovod. Prostřené stoly. Překrásné dekorace. U každého kulatého stolu jedna volná židlička. Pro doktora Ignarra. Chodil mezi námi, fotili jsme se. Unavená. Vyděšená. Toto se mi povedlo? Splnil se mi sen? Už nikdy se to nezopakuje. Tito lidé nejezdí po světě pravidelně. Jejich výjezdy jsou omezeny. Věnují se své vědecké práci... Druhý den nás školil... Nezapomenutelné. Nepopsatelné. Několikrát nám ukazoval fotku z předávání Nobelovy ceny. Několikrát! Prý ji má rád. Stojí na koberci s velkým písmenem N. Přijímá cenu.

- A víte, co znamená to N?

Ano, Alfred Nobel.

Ne, ne, niteworks. Já ho nebudu kvůli vám přejmenovávat na dayworks.

Tehdy uvedl na český trh produkt - zázrak na zdravé srdce, mozek. Niteworks. Obsahuje zázrak - molekulu mládí NO.  Až do poloviny 80. let se o oxidu dusnatém (NO) mluvilo především jako o škodlivé složce výfukových plynů, fotochemického smogu a kyselých dešťů, či katalyzátoru zániku ozonové vrstvy ve vysokých hladinách atmosféry. Přitom jde o sloučeninu známou již drahnou dobu. Oxid dusnatý je přirozeně se v těle vyskytující plyn; nejvíc ho produkuje embryo; NO podporuje normální krevní a cévní oběh. Niteworks pomáhá navýšit hladiny oxidu dusnatého především ve věku nad 30 let, kdy se hladiny oxidu dusnatého začínají přirozeným vývojem snižovat. Když vy usnete... Niteworks® nespí.

Minulý říjen proběhla v Klímových Očích reportáž o využití Ignarrova objevu v Nemocnici u Sv. Anny v Brně. Ofukují tam nohy s gangrénou před amputací. Nohy se zázračně léčí. Lidé se učí znovu chodit... Ten zázrak beru každý večer dvě odměrky do vody. Zázrak!

https://www.katalogcrv.cz/img/big_MFD_Vikend_15-16.11.jpg

Na čtrnáctou schůzka ve sportovních potřebách se snaškou a vnučinkou. Manžel se tu mihnul už ve třináct. Malá kontrola. Znervózňuje mě. Vítězství. Odjíždíme po tři čtvrti. Domlouváme s prodavači účel - jdeme vybírat Ježíškovi... Aby věděl. Zabrali jsme se do vybírání, okukování, obhlížení... Holčičky na nás čekají před prodejnou; očekávají klasiku: Babička se opozdí. Ne, ne. Jsme tu už čtvrt hodiny. Zkoušíme přaskáče, přílby, lyžičky... Vnučinka zaskočena. Co jí to rvou na noženku? Ztratila řeč. Dalo to, než ji s obrovským prodavačem znovu našla. Výborný psycholog! Uměl to. Školí nás o kvalitě přileb... O tom, že na přílbě nemá kamera co dělat. No jo. Schumacher měl prý kameru. Střepina se mu dostala do mozku. Ou! Vyptávám se. Moje přílba na lyže i na kolo z Lidlu... 

Jo, certifikaci to má, ale... 

Chápu, šunt.  Připojuji se ke zkoušení. Když vidím, v čem jezdím já!! Veteránka. Pro V. jsme nakonec vybrali luxus - to jsem ještě neviděla :-) Přílba se sklápěcím krytem. Prodavač má brýle. Utrousil:

- To je i pro nás pro brýlaté.

Nedá mi to. Šup, už ji mám na hlavě. Měkkoučká, sedí. Bude-li chumelit, budu jak rytířka - chráněná. Uau, cena je taky super. Ale kvalita se platí. Máme prý stejnou značku s vnučinkou. Jsem tele. Znám Salomony, Rossignoli, Fischerky, moje stará americká K2. Přaskáče neznám. Mám Salomon. Ode dneška Head. Vůbec nevím, že existují značky přileb. Máme kvalitní ochranu hlav :-) Prý máme stejné. Jdu se mrknout - Head. Původně jsem chtěla nové boty na běžky... Chjo. Obnovila jsem nečekaně na stará kolena sjezdový vozový park. Loučíme se. Ježíšku, nezapomeň, co si V. vybrala. 

- Namaluješ mu to? 

- Babičko, já neumím nakreslit sportovní výbavu :-)

Rychle seřídit lyžičky - cvak, cvak, hotovo. Slunce rychle padá. Moje až zítra. Hrabat. Ještě rychle telefon. Manžel se už otáčí. plní vaky listím z ořešáků. Utíkám do žluté nádhery za ním. Shrabat moře žlutého listí. Na hrubo. Hromady, hromady... Lísky, třešně, jabloně, švestky... Všechny pouštějí kabátek. Už ať začne konečně mrznout. Pupeny připraveny... Pracujeme do tmy. Ještě poslední fotky siluet ořechů proti obloze. Setmělo se bleskově. Obloha zas zapráskaná stříbrnými čmeláky. Od sousedů se ozývá štěkot Filipa. Už se vrátil s paničkou z procházky.  Odpo jsme ho na vodítku zahlédli z auta. Máme hezkou sousedku. Seklo jí to. A to už to není žádná mladice. Štíhlost je výhoda. Štíhlost dělá divy!! Micicinda stráží podle toho, kde právě pracujeme.

Ještě si jdu vyzkoušet nové bufy. Nejde mi to. 

- Petroušku, jak si to pod kopcem nazuju? Pomoz mi! 

Učím se grif. Rozevřít, táhnout za poutko u jazyka směrem pod koleno. Jo, jsem tam. Ven. Ještě jednou. Dostat nohu dovnitř - hm, to musím nacvičit. Staré přaskáče - šup, šup. A tlustá ponožka. Ne, tady tenounká... Taky pěkně drahá. Levá a pravá. Sleva sedmdesát korun... Ty worle!

A dnes se dostanu do postele před půlnocí :-) 

Večer budiž pochválen! Ať jsme zdraví, radostní, spokojení. Nechť jsou všechny bytosti světa šťastné!


Dobrou noc!

Pro zajímavost:

Jak mluvit s policií?

https://dfens-cz.com/jak-mluvit-s-policii-nejlepe-vubec/?fbclid=IwAR39LehYL1C3dxN56mBnzrxJSQjqgZdy9OPrOyhCvqZYfGlY4UvuPFCOBno