Bílá hora už byla. Opravdu?

08.11.2021

8.11.1620

Bitva, která zpečetila na tři sta roků náš osud. Letohrádek Hvězda na Bílé hoře. Připomínka...

Oni se sbírali před zimou. Málem to skončilo jinak. Houfovali se od soboty v noci. Přišlo nedělní ráno. Už, už to vypadalo pro český národ skvěle. Katolíci se zpočátku zalekli dobré pozice nepřátel. Jak je vše relativní!! Ač strategicky výhodná pozice na kopci, neshody povstalců a nejasné vymezení kompetencí, nasměrovaly bitvu k porážce.

Bývalo zvykem vybrat bitvě motto. Katolíci: "Veliká srážka". Katolíci se připravovali na bitvu hodováním, hlasitou modlitbou, přijímáním svátosti smíření.

Čeští stavové se chystali tiše. Dostavovali náspy. Langsam přicházeli poslední velitelé. Mnoho jich nepřijelo vůbec. Sám Fridrich Falcký nevěřil, že bitva bude. V klidu se naobědval s anglickým vyslancem. Až po obědě navštívil bojiště. To už potkával ustupující armádu.

Nechtěla bych se ocitnout uprostřed krajiny mezi pluky, křídly, praporci, terciemi, jízdou, pěchotou v charakteristickém bitevním ryku dusajících koní... Neorientovala bych se. Bála bych se.

V létě na Theatrum Kuks jsme se probojovaly úspěšně k vyprodaným lístkům díky spadlému systému na originální premiéru souboru Geisslers Hofcomoedianten - "27" v hostinci U Zlatého slunce. Doporučuji zajet v normálních dobách do Phy zkouknout.

Tetka wiki píše:

Památník padlým

Na české straně padlo v řádném boji poměrně málo lidu, mnoho vojska však bylo pobito na útěku. Nejvíce pěchoty a jízdy zahynulo u letohrádku Hvězda. Počet padlých mohl tedy být kolem 5 000 mužů. Pražský městský úřad, jenž dal 11. listopadu mrtvoly pochovat, napočítal jen 1 600 padlých, jiné prameny, například Fitzsimon, však udávají počet zabitých až na 9 000 mužů.[16] Počet 1 600 je zajisté příliš nízký, uváží-li se, kolik vojáků bylo zabito na útěku a co jich zahynulo u Hvězdy, nepočítajíc utopené ve Vltavě. Češi ztratili všechna svá děla a několik tisíc kusů zbraní, jelikož prchající žoldnéři své zbraně zahazovali. Dále asi 100 praporců, množství střeliva, zbytek svých zavazadel a všechny zásobovací vozy. Vítězové ukořistili také asi 5 000 koní.

Vzhledem k tomu, že přípravy královského dvora byly vykonány ve spěchu, dobyvatelé potom v Praze získali mnoho velmi cenné kořisti. Velmi prestižní kořist byly zdobené insignie Podvazkového řádu, který král Fridrich obdržel od svého tchána krále Jakuba I. Možná ještě významnější byl nález velké části královského archivu na Pražském hradě. Ve spěchu královská rodina málem zapomněla dokonce na malého syna Ruprechta.

Ještě jedno výročí s v tenhle den odehrálo. Pamatuji se, jak jsme si v roce 89 s Péťou koupili v nějakém obchůdku v patře na podloubí jedinou mikrovlnku. Tehdy jsem mu připomínala:

- Naše první mikrovlna zakoupena ve výroční den bitvy na Bílé hoře.

Následky bitvy jako bych cítila ve vzduchu stále dosmrádat až k dnešku. Mikrovlnu jsem přestala asi před deseti lety užívat. Krásná. Šla z domů na Velikonoce asi před čtyřmi lety. Ta z maminčina domečku táhla za ní. Někde jsem četla, mnoho lidí to vyvrací, že tenhle vynález byl použit pro Němce na frontě, aby si mohli ohřát teplé jídlo. Jenže vojáčci prý začali kapat. Neprospívali. V době, kdy i tuřín měl svou výživovou hodnotu najednou jídlo bylo mrtvé. Tak nevím...

Ranní šero. Jdu chodbou. Ve tmě se přede mnou mihl tmavý ocas. Rozespalá ječím:

- Moure, Moure!
Kde by se tady asi tak vzal? To byla naše černá návštěva. Jenže to už strachy zalezla v pracovně pod gauč.

Nestojí o omluvu. Vracím se do postele. S výčitkami svědomí usínám.

Den. Lezu, lezu do něj. Jdu se omluvit Kittyně. Popadla jsem ji do náruče. Jsem odvážná. Mluvím k ní. Tváří se jak Bábinskej. Nasupeně. Vražedně. 

- Tak se nezlob. Chápu tě. Ale mohlas´v klidu odjet do Phy.

Pokládám ji na židličku. Ohnala se po mně. Utíkám se malovat. 

Poslouchám víkendovou demonstraci v Haagu. Proti opětnému zavedení roušek. Radka Driessen vysílala živě. Hvězdářku Lucinku nechali odpočívat v bezpečí domova. Tyhle mnohaset tisícové průvody v cizích zemích jsou jednak masové a dvojak - zdá se - bezpečné. Tisíce jdou a dávají najevo nesouhlas. Hraje hudba. Neskandují. Nikde neočekávám ze zálohy policii, slzný plyn, obuchy. Radka použila dvě nová slova hypoxie a hypokapnie. Líbí se mi. Jen si je zapamatovat.

Další červená pilulka ve zprávách na FB - znevýhodňování neočkovaných. Apartheid. Brutální zásah do lidských práv. Hm - na CNN Prima! 

https://www.facebook.com/watch/?v=856829344991165

Telefon. Kolega.

- Počítáš večer s cukry?

- Počítám. 

- Asi na dvacet minut.

Spěchám. :-) 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/Posledni_RHB/

Za tři minutky už mám sedět na RHB s tlapkami. Jedu. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-11-08_Cestou_z_mesta/

Auf! Poslední procvičení kopýtek. Loučím se s dobrodiněmi. Stará garda. Rehabilitují v pevném kamenné domě. Žádný stan. Děkuji!! Cestou domů se vytratila barva. Sídliště zšedlo. Jediný javůrek se žlutou chocholkou září. Dělá radost. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-11-08_Doma/

Míšu dnes propustili do domácího ošetření. Kloubek v kyčli ji trápil. Mladá. Brečela bolestí. Ještě dnes trpí jak pes. Zánět antibiotiky jakž takž zdolán. O víkendu si o berlích za pomoci sester pod sedativy došla na záchod. Známka toho, že je "v pořádku". 

Kovid tyátr startuje. Nechci se dotknout všech, kteří ho prodělali, těch, jimž někdo odešel. Mám takové lidi ve svém okolí. Takhle to tu je odnepaměti - chřipka se bere svou daň. Vcelku nebezpečná nemoc. V epidemiích si vybírá svá čísla na slabých... Přeruší se na čtrnácti dnů provoz, návštěvy nemocnic a jede se dál. Jenže slyším v rozhovoru s novinářem, že rok a půl se zanedbává včasná léčba. Co chtějí navodit do mysli lidí těmi stany a bodanci na naprosto nevhodném lékařském prostředí - nádraží v blízkosti feťáků, obchodní domy nedaleko záchodků... Před dvěma lety jsem poslouchala, jak se v Americe jednou za čas rozloží óbr stan, ošetří se lidé a zas frr dál. Někdy příště. Tuhle tu někdo psal, že se prodávají nemocnice. Že ne?! Že je to fejk njůs!!? 

Míša zaparkovaná doma. Záchod příliš nízko. Jak si na něj usedne? Jak se z něj vyhoupne?! Vyzbrojena léky na ředění krve. Naučili ji, jak si je bude aplikovat do břicha. ONA SI SAMA BUDE PÍCHAT INJEKCE!!! Lezou mi uši z hlavy. Ne, to není pravda. V nenáviděném a kritizovaném socialismu by měla před sebou léčbu nejméně, NEJMÉNĚ do využívání léků. Má je s sebou. Domů. Tak to je tedy bomba. Očekávám další zprávy. Obávám se nejhoršího:

- Paní, tu plombu si vyvrtáte u zrcadla sama. Nemáte zrcadlo? Tak poslepu. A kolemjdoucí vám bude šlapat ruční vrtačkou. Cože? Mladí nevědí? Tak to vám nepřeju zažít. Ruční, tedy nožní pohon, mučeníčko; brní nejen hlava, ale i tělo. A hezky to bolí. Tak nezapomenutelně.

Zas pootočka k lepším časům za námi.

Dobou noc!