Bohatý den na zážitky. Připomínka 2.5.2014 Oděsa

02.05.2023

Vstávám. Mám rozposlouchanou asi čtrnáct dnů starou Karolínu Stonjekovou. Hovoří o Farském:

Spoléhají, že máme krátkou paměť. Máte průšvih. Stačí na nějakou chvíli zmizet. Někam se uklidíte. Pak se vynoříte znovu, tváříte se, jako že se nic nestalo. Ono vám to prochází. Přesto, že jste voličům ve volební kampani lhali do jité míry, protože jste věděli, že máte stipendium, že na něj budete chtít jet, že tu půl roku nebudete jako poslanec voličům k dispozici. Ale voličům jste dopředu neřekl, takže jste voliče podvedl, obelhal.

Aha, už vím, hovoří o tom Farském, jak se nechal zvolit a myslel, že si nechá mandát a poslanecký plat, a navíc ujede do Ameriky. Karol volí výstižná slova.

Bývalý poslanec je šikovný. Absolvujete v USA ideové školení. Teď s tím ideovým školením můžete krásně do Evropského parlamentu, do Evropské komise, na Hrad. Nebo možná zvládne všechno trojí; pan bývalý poslanec je šikovný. Teď už umí i dělat tu kávu. Už ví, kam se co leje. U kapučína, že se lije mléko do kafe, u latté kafe do mléka apod. Takže to on tohle všechno už umí. Všechno zvládá. Může s tím klidně i na Hrad. Může vařit kafčo panu prezidentovi.

Pouštím si Dvojku.

https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/dvojka

7.44 hod.
Ranní Dvojka(27. minuta)Dalibor Gondík se svým týmem se postará o to, že i ráno vás bude bavit. Zprávy 6:00, 6:30, 7:00, 7:30, 8:00.

Dalibor Gondík: Je Paříž bezpečná? Můžeme tam vyrazit bez obav? Je tam bezpečno? Pěkné téma. Loni na Extrvaganzu do Paříže mě nikdo nedostal. Prý vše v poho...

- Honzo, lidi se ptají, jestli je bezpečno jet do Paříže.

- Děkuji za tuto otázku. Taky mám spoustu dotazů od přátel, ale píšou mi i docela cizí vylekaní lidé… Mám dvě malé děti, chystám se do Paříže, vidím hrozivé obrázky střetu policistů s demonstranty. Je to měst bezpečné? Mám to vzdát a jet někdy jindy?

Mixuji si koktejl. Čekám, jaká bude odpověď.

- Děkuji za tuto otázku, obrázek Paříže v posledních týdnech nebo měsících nebyl úplně příjemný. Ale na druhou stranu na tomto místě musím zdůraznit…

Nu, chlapče, přidej.

- …že všichni, kteří se do metropole chystají, mohou být bez obav. Ale musí si zjistit, jestli není nahlášená na ten  den, kdy tam jedou, nějaká velká demonstrace. Pokud by byla, tak nic se samozřejmě nemění, že i tak by byli v bezpečí. Ale mohli by se přichomýtnout třeba v závěru té demonstrace, pokud by bydleli v blízkosti některých míst, kde ty demonstrace končí…

Mixuji si broskev liči. Uši mám rozrolované. Tak bezpečí nebo nebezpečí?!! Kecy. Tak dělej! Mluví hodně pomalu, váží slova.

- Hlavně, abyste se neocitli někde na konci demonstrace, to by bylo nebezpečné. Ale jinak mohu všechny ujistit, že do metropole můžete jet bez obav. Střety policistů s některými řekněme skupinami se odehrávají mimo široký okruh veřejnosti. Jsou to záležitosti, které v podstatě nemají vliv na turistiku. My jsme viděli sice obrázky v jednom případě, ale to bylo výjimečné, na náměstí Concorde, což je v blízkosti Champs Elisées, ale to bylo naprosto výjimečná událost, tam se hlasovalo v Národním shromáždění o penzijní reformě, což je naproti.

- Takže je to bezpečné?

- Ty protesty proti penzijní reformě se konají jednou týdně. Hlavně si dejte pozor, abyste se nepřipletli do míst, kde jde ten velký průvod, a hlavně v závěru demeosntrací, kde dochází k těm velkým bitkám. Udělejte si plán takový, abyste byli jinde, než to končí.

To je dobrá rada nad zlato. Turista ví, zná, určitě si  zjistí data demonstrací... Co tam máš dál? Dalibor se ptá:

- My jsme komunikovali s vedoucím Českého domu v NY. Mirek Konvalina nás varoval. V NY si dejte aktuálně pozor, nejezděte po páté hodině dnes do Harlemu – povídal Mirek Konvalina. Neměl bys nějaká upozornění, kde by mohlo číhat nebezpečí? V určitý čas nebuďte na nějakém místě.

Pozor, instinkty jsem nepochopila, ale opět - chvála na bezpečnou metropoli:

- Jasně, vím, o čem mluvíš. Mirek Konvalina má podobné instinkty. V Paříži je jedna oblast, jediné místo, které je turistické, a které není úplně v bezpečné a to je velká slavná katedrála v Saint Denis, tam byli pohřbení francouzští panovníci; tak s přibývajícím soumrakem to není bezpečné. Tedy bych doporučil návštěvu jen za bílého dne. Jinak ty hlavní dominanty, tam si musíte dát pozor jen na kapsáře; pozor třeba na Eiffelovce.

Někteří lidé se snaží ušetřit, najdou levný hotel; ubytují se mimo hlavní okruh Paříže. No, taky když se ubytujete na okraji Paříže, třeba Hotel de la Seina; se zdá, že jste v centru, tak tam je to nebezpečné. V Paříži můžete jet metrem bezpečně, ale večer, když budete dojíždět metrem do těch levných hotelů, budete si myslet, že ušetříte, ale tam bych varoval, tam je to nebezpečné. Všechny čtvrti, kterým se v Paříži říká periferie. A nemusíte se bát jít večer do opery, a pak dojít do hotelu v deset. Ne jet metrem. Takže moje rada je, nešetřit a koupit si ubytování uvnitř Paříže, ne mimo ten okruh.

- Tak to jsme rádi, že s tvým požehnáním můžeme v klidu do Paříže klidně vyrazit.

- Ještě jsem chtěl říci, je to město naprosto bezpečné!! Ale je tam v centru organizovaný zločin, ti členové gangu okrádají turisty.

Ty vorle! On mluvil o nebezpečí, o ohrožení majetku, zdraví a života turisty na každém kroku, ale Paříž je bezpečné město. Dělá z lidí hlupáky. 

Odpoledne ve zprávách mezi poli, když kufruji, slyším, jak je to v Paříži bezpečné. Zraněno 406 policistů. Ale jinak tam klidně můžete jet. Policisté asi nebyli na pravém místě. 

To jsou zprávy, co?!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_U_Eri_s_Abey_a_Quinsi/

Jedu k Eri na stříhání. Pejsci mě vítají. U Eri je radost trávit čas. Ukazuji jí fotečku z jedné návštěvy u ní s maminkou. Maminka vedle mě s naondulovanou hlavou. Jinak než od její kadeřnice.  Jj, všechno je pryč. Sedám do auta. SMS z Innogy. Během 30 až 60 minut přijedeme na kontrolu plynoměru ble ble…

Jedu k mamce. Do domečku. Psala jsem. Chtěli po nájemníkovi přes šest tisíc, jenže mu mají vracet a to podstatně víc. Nebo on topil dřevem. 28.4. v pátek! mi napsali:

Vážený zákazníku,
dne 02.05.2023 v čase od 09:00 do 11:00 hod. Vás navštíví technik ze společnosti GasNet Služby, s.r.o. Plánovaný servisní úkon na plynoměru 22535126 na adrese…

je Kontrola OM - reklamace faktury. Přítomnost Vaše nebo Vámi zmocněného zástupce je nezbytná.
Děkujeme za spolupráci.
GasNet Služby, s.r.o.

Odpověděla jsem, že jsou oprsklí. Mám na dnešek svůj program. Byla jsem přesvědčená, že tam nedorazím. Mám na to třicet až šedesát minut. Nu, zkusíme. Jedu. Míjím stavbu obchvatu…

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_Kde_se_berou_penize_na_mosty%2C_obchvaty%2C_dalnice/

Kde oni na to jen stále berou?

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_Pro_jablicka/

Stavuji se u zemědělců pro jablka. Zlobím. Podvědomě zlobím. Schválně se zdržuji. Ať si kontrolor hezky počká. Přijíždím k domečku. Samozřejmě nikde nikdo. Volám někam na molocha Innogy.

- A máte toto tel. číslo?

- Mám.

- A platí váš email?

- Platí.

- Prosím vás potřebuji se spojit s technikem.

- Tak to nemohu… To musíte volat.

- A proč jste se mě ptala na tel, mail, datum narození?! Už je tady. Sbohem!!

Z modrého auta vystupuje pán v tmavém. Nahlíží k sousedům. Stahuji okénko:

- Tam ne. Jdete sem.

- Máte pravdu. Dobrý den!

- Dobrý den!

Vyklubal se z něj milý otrlý člověk. Ročník 1985. Otrávený prací. Prý zbytečnou. Otrlý k nadávkám lidí. Nevynadala jsem mu. Nebylo proč.

- První dobrá zpráva: Neuniká to.

- Výborně!

- A druhá – rozdíl je tam …

Řekl stejné číslo, jako našel Petroušek.

- Oni to už smazali, co vám tam napsali.

- Jak to?

- Střílejí to od boku.

- To jsem řekla já i manžel. Dřív chodili odepisovat.

- To hraničí s podvodem.

- To říkám já.

Ukazuje mi na tabletu, co mi pošle do mailu. Ráda bych s ním ještě hovořila. Ale spěchám.

Teď před půlnocí jsem našla mail od té baby z Innogy:

Dobrý den, paní Hrobská,

děkujeme za Vaše vyjádření k distribučnímu požadavku o součinnost.

S tímto požadavkem je potřeba se obrátit na Vašeho distributora, kterým je Gasnet s.r.o. Požadavky tohoto typu neřešíme, jelikož naše společnost je pouze Vaším obchodníkem. Kontakt na distributora je 555 90 10 10.


Máte-li další dotazy, jsme Vám k dispozici.

V duchu ji posílám – hádejte co? Spíš kam. Ona mi napíše dnes odpoledne!!, kdy dopoledne jsem měla být na pigétku. Oni udělají chybu a mě cvičí.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_Pro_sadbu/

Jedu do Světí. Pro sadbu. Obsluha Ukrajinky a Ukrajinec. Ptám se ho:

- Odkud jste?

- Ze Zakarpatské Ukrajiny. Z východní části.

- Tam není válka.

- Není.

- Jak dlouho tu žijete?

- Osm let.

- Aha. Pracujete, platíte, nevyžíráte.

Pán se usmál a přitakal. Ochotný. Milý.

- A viděl jste videa, jak kradou vaše ukrajinské muže na ulici k odvodu?

Smutně přikývl. Ale usmál se. Vycítila jsem radost – je v bezpečí. Chápala.

Na věčnou památku :-(
Na věčnou památku :-(

- A víte, že je dnes výročí zabíjení a upalování lidí zaživa v Oděse? 2.5.2014! Zvěrstva na bezbranných rusky mluvících lidech. Přes sto mrtvých dětí!!

- Vím.

Hm. Až večer procházím zvěrstva. Jen šeptám – pane bože, pane bože, pane bože. Kudly nelidské. Zapalovali lidi, ubíjeli je. Libor Malý pouští kousky filmu. Zvěrstva. Hrůza. Strašný řev upalovaných. To nejsou lidé. Aby zabíjeli jen proto, že někdo není Ukrajinec! Tanky tam vjely. O hodně let dřív, než ty ruské. Ten, co si myslí, že je prezidentem, neví, NEVÍ! Co se dělo 2.5.2014!! Zatajování dějin. Fašismus. On neví!! ON NEVÍ! Voják! Neví! Mohl se teď na výletě zeptat. Třeba v krytu by mu někdo mohl říci, co prováděli rusky mluvícím!

Jdu vybírat. Je z čeho. Nepřeberné barvy květů. Ptám se, jestli mají okurky Linda. Takové krátké, lesklé, chutné. Pán mi odpovídá, že ne, že jen dva druhy. Jeden do skleníku, druhý ven.

- Já si ty do skleníku pak dám po zmrzlých ven.

- To záleží na vás.

Kupuji rajčata, okurky, okrasné květiny. Nosím si bedýnky do auta. Jedu. Jak jsem suverénní, vždycky něco zvojtím. Projíždím vesnice, které znám jen podle jména. Máslojedy. Neděliště. Hm, tady jsem vjela do Benátek. Už jsem z nich venku. Aha, někde jsem špatně odbočila. V poli zastavuji. Vyvezená cibule. Neúcta k přírodě. Ale už se hromadí zemědělské prodejny. Ať se jdou řetězce bodnout.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_Kufruji/

Hoříněves. Tady je rodný domek Václava Hanky. Odsud mám klientku. Jedu dál. V každé vesnici mají velkou školu. Stavěli si za první republiky, aby měli vzdělanou mládež! Školy většinou stojí nad vesnicí. Jako hrad. Čtu večer u Heleny Heclové:

Helena Heclová

Hygienická evoluce... bez umyvadla ve třídách a míň toalet... no co co? Však děti v pralese se učí i v chatkách z větví a haluzí, tak třeba u nás evoluce povede taky tudy, no... akorát bez těch větví a haluzí, protože časem už nebudou ani ty

Komentuji: Rybí oko darovalo nemocnici v Senegalu 8 milionů.

Odpověděla: Hodný.

- Viď?

Zapínám Waze. Žene mě úplně jinudy, než jsem přijela. Měla jsem se o vesnici vrátit a trefit se na tu správnou cestu. Zakufrovala jsem hezky. Projížděla jsem rozkvetlou mírovou československou krajinou. Máme překrásnou zem. Těším se, až se zase spojíme. Nezákonné rozdělení je potvrzeno disertační prací na Právnické fakultě UK. Iveta Radičová a Petr Pithart oficiálně mluvili o nezákonném roztržení naší vlasti. Drahé vlasti. Však oni zas jednou odejdou. Nic není navždycky. Němci taky odešli.

Hlavně si, Ireno, dej pozor, abys omylem nanajela na dálnici pod sebou. Tady už to znám. Stavuji se v Lidlu. Tulipány! Tolik barev. Které vybrat? Beru růžovo fialinkové a červené. Nádherné. Krásné. Překrásná.

Domů. Vyložit přepravky. Chvilku lelkuji na FB.

https://www.facebook.com/lenka.kubinova.31/videos/626909488944144/

Americký generál Christopher Cavoli říká "Rusko v konfliktu na Ukrajině vítězí a jeho armáda zůstala prakticky nedotčena naopak je v nejvyšší úrovni aktivizace a síly než kdykoliv v minulých letech."

Vojáčci, a copak říkáte tomu americkému analytikovi, teď nevím, jestli to byl Mc Gregor nebo ten druhý Američan, že NATO neúspěchy na válečném poli skončilo? Tak teď ještě rozpadnout se. Zločinecké organizace světa. Kdopak je potřebuje k životu.

Mihnul se mi Twitter. Tomík.

Tomáš Zdechovský

@TomasZdechovsky

  10 h

  Včera v Belgii vešel v platnost zákon, který sníží volební věk v příštích evropských volbách na 16 let. Belgie se tak stane čtvrtou evropskou zemí, která umožní mít volební právo pod 18 let. Mělo by se to tak zavést i u nás?

  Odpovídám:

  Já bych to dala na deset let. To už umějí sami jíst, zavážou si boty. Tak vo co de. To, že se mladí neumějí chovat v politice, jako ta mladá, jak si pustila hubu ze špagátu, někdo ji natočil, měla z ostudy kabát, nebo Feri - to je podružné. Ale volební právo - možná i od páté tř.

  Mně se tahle zpráva mihla ještě jednou. :-) 

  https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_Americky_general_rika_Rusko_vitezi/1587344610

  Americký generál Cavoli říká "Rusko v konfliktu na Ukrajině vítězí a jeho armáda zůstala prakticky nedotčena."

  Venku lije. Jdu do skleníku. Sázím aspoň pár okurek. Na místo po vyříznutých salátech vpichuji pár nových. A mezi rajčátka pár kedlubniček. Stmívá se. Domů.

  https://www.youtube.com/watch?v=FRyi_flP7GQ

  Jednadvacet. Na Xaver TV vysílá živě dr. Pikora. Manžel ekonomky Šichtařové. Oba chytří, vzdělaní, se srovnanými myšlenkami. Kopíruji některé jeho obrazovky. To by byl ministr financí. Ne ten tlučhuba populistický Kalousek.

  https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_Kdo_vydelava_vic/1587344863

  499 tisíc placených úředníků ze státního rozpočtu; ti placení z krajů a nižší státní správy – těch už by byl dohromady milion s těmi státními na ministerstvech atd. Milion lidí žere společný chleba!! Státní správa je lépe placená vždy. Komerční má být placena lépe.

  https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_Korytka/

  Zvyšují počet státních zaměstnanců:

  482 tisíc v roce 2021

  499 tisíc v roce 2022

  Když loni koupil Elon Musk Twitter, měl 8 tisíc zaměstnanců; dnes jich má 1500 a furt funguje!!!

  Myslí to vážně? Piráti chtějí národ očíslovat jako dobytek. Že to chce EU? Z jakého důvodu? My tu máme zavedená rodná čísla. Nehledě na to, že se zas někdo napakuje jako na Izipu.

  166 mld. dluhu za první tři měsíce v roce. To tu ještě nebylo. U moci jsou 500 dní – všechny dluhy za jejich panování 564 mld. V průměru co jsou u moci 1,15 mld. Kč denně, každou vteřinu v průměru zadlužují o 13 tisíc korun!!

  Když Alenka von Bankrot zasekla sekyru na 419,5 mld., mysleli jsme, že udělala rekord. Stanjura tvrdil, jak oni to umějí, že dluh sníží, budou mít 290 mld. No a za 3 měsíce udělali 166 mld.!!

  Otázka poručíka Colomba nezůstane nezodpovězena. Proč?

  https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-05-02_Proc_Asi_proto,_ze_ji_dobre_do_toho_kopru_vedl/1587345132h

  Asi proto, že ji úspěšně do toho kopru vedl.

  Nějak na mě sedl pocit, že žiju ve fašismu. Ve Sněmovně jsou poslanci okřikováni, je jim bráno slovo, nedodržují se regule…

  Takhle to bylo za Třetí říše.

  Tak se z toho jdu vyspat.

  Dobrou noc!