Brutální den

12.08.2023

Po půlnoci. Ušlá. Plná dojmů. A že jich bylo. Jen krátce. 

Tři dojmové skupinky. Jednak se začala budovat dílna v chatičce. Nebo skládek. Nevím, jak to nazvat. Lindin Petr je nesmírně, vesmírně šikovný, tvořivý, má oko estéta, plnou hlavu nápadů. Navrhne ti několikero řešení. Nechá ti vybrat.

V hlavě myšlenka: Zabezpečit catering. Jak jim nasypeš do žlabu, napojíš jejich hrdla, máš klid. 

Druhá myšlenka: Dnes si nenechám určitě ujít trhy na Kohoutově. Dlouhá vesnice, stánky rozlezlé nejen okolo hlavní cesty, ale i po loukách.

Přibyla třetí myšlenka. Jak ji zakomponovat do dne. To nemůžeš, Ireno, stihnout. Totiž objevila se zpráva od Shindiho. Zve mě na Brutal. To se neodmítá.

- Tak, Ireno, předveď svou logistickou dovednost.

Včera mi Linda říkala, jak její druhá baterie putuje Amerikou. Tam logistiku zvládli výborně. Jak balíček putoval?

4. srpna dorazil po své tour přes Ameriku do Illinois do roztříďovacího centra, tam se povaloval do 9.srpna, kdy nějaký Amík (v podobě nějakého emigranta z Mexika nebo Číny) to konečně naskenoval a přehodil z Fedexu na DHL a už to má čísílko, že to směřuje do EU a CZ, ale stále mi to leží v Melrose Park u Chicaga...

Takhle jsem si teď klimbla – ale na patnáct stránek!!! :-) 



U druhého kohoutku se trošku netrefili:

…tak tady ta cesta byla pro mě nepochopitelná :) a trošku jsem nechápala, proč to poslali hned do Kanady :)

7.srpna se z Monroe Township u New Jersey vydal na cestu do kanadského Ontaria, aby se hned 9. srpna zase projel zpět do Illinois do Hodgkins s tím, že došlo k mechanickému pochybení, které způsobí zpoždění při doručování.

V překladu to pro mě znamená, že nějaký americký debil si myslel, že CZ je CA. Takže od 10.srpna to leží v třídírně u Chicaga a čekáme na správné přiřazení čísílek směr EU / CZ :)

Jsem lepší než soudruzi v Americe. Nejprve Kohoutov. Vede tam prachuzoulilinká silnička. Parking na lukách. Na křižovatce regulují dopravu.

- Prosím, já nechci doprava. Vlevo je víc místa.

- Když myslíte, jeďte.

Vjedu na louku. Ťuk. A motor si ťuknul naposledy. Ikonka červeno baterie. Ale! Volám...

- Peťuůůš!

Ten doma zedničí na naší chaloupce.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-trhy-kohoutov

Mladí lidé z řízení aut mě odtlačili asi tři pět metrů bokem. Byli skvělí. Já taky. Kluk mi ukázal, kam se postavím. Přesně tam jsem zůstala stát. Procházím stánky. Někteří trhovci mě poznávají. Jiní ne, ale přesto jsou bezvadní. Jeden jediný nebyl protivný. Ó, tam vládla pohoda, klid, zastavil se čas. Pro děti hrají divadélko. Na hlavním pódiu je program. Skvěle to tu mají zorganizováno.

Fotím lidi, jejich výrobky… U jednoho stánku zákaznice nese paní plechovku ledového pití. 

- Nate, to máte na osvěženn!

Peťuš, už jdu k autu. Můžeš.

Vyjíždí se startovacími kabely z domu. Ukradla jsem mu hodinku času. Mám bezvadného muže. Ochotného kdykoli a komukoli pomoci. Hlavně mně. J Jsem jeho jednička. On je největší chlap mho života. Světlo mého žití.

- Peťuš, už jsem na křižovatce.

- Už jedu. Jsem před Hradištěm.

Odkládám nákup do auta. Jdu se zeptat skupinky mladých hlídačů:

- Prosím vás,, myslíte, že zvládnu rozjet se, až manžel přijede nabít mi auto?

Okolojdoucí pán mi nabízí nastartování. A je to.

- Peťuš, nejezdi sem.

- Už jsem tu.

Nastartování proběhlo v okamžiku. Přátelsky. Prý – přátelské služby se neúčtují. Pána hřeje dobrý skutek.

- Nepouštěj klimatizaci, rádio. Jeď pomalu. Pojedu za tebou. ¨

Nepouštím klimatizaci, rádio. Ale jedu tak, jak mi to jde.

Domů. Uvařit. V chatičce práce postoupila. Stěny nahozené.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-mohu-jit

Rajčatová rýže. Petrouškovi hranolky. Nemá rýži rád. Jatýrka. Krůtí prsa se smetanou. Okurkový, rajčatový salát s cibulí s nálevem a se smetanou. Obědváme. Sladká tečka – tvaroh, marmeláda za studena, maliny, rozkrájené blůmy, rozinky…

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-chaticka-si-navleka-novy-kabatek

Dodělají míchačku… Loučím se. 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-k-brane

Jdu na Brutal. Vyběhnout do pevnosti. Pak cesta k hlavní bráně. Stany, stany, stany. Tichý hovor. Tlumená hudba. Někdo mi tu psal u videa stěna smrti, jaká je to hnusná energie. Ale není. To je jen vnímání sousloví brutální útok. Dekadence je tu znovu a znovu... Kdyby někdo chtěl, dám sem  několik překladů básně Mršina... 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-odbavena<br>

Shindi píše, že mám akreditaci připravenu. Jestli se sama stihnu odbavit, přijde mě krátce pozdravit. Zvládla jsem. Dostávám náramek, na krk kartičky s programem, plánek areálu. Do ruky průvodce festivalem. 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-pro-deti

Dočítám se, jak pečují o děti v koutku. Tvoří se. Umění - omalovánky, volná tvorba, štětec je mé tělo… Pohyb – závody v pytlích, fotbal, mix zábavných závodů, lukostřelba. Brutal Cinema – odpočinkový program, pohádky Tom a Jerry, Krteček, Addams Family. Ekologický workshop – výroba Barefoot sandálů, třídění, ekovýchova. Malování na obličej. – Odskočím. To mi dnes povídala paní u stánku na Kohoutově. Dřív se víc nechávali malovat dospělí. A teď? Děti. Prý co by tomu řekli lidé… -Mají tu bojové sporty MMA. To nevím, co je. Thajský box, brazilské Jiu-jitsu pod vedením evropských a světových šampionů. Rozvojové hry – co umí tvé smysly, trénink a test paměti, ukaž postřeh…

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-pro-deti

Rodiče mohou jít poslouchat řev na hlavní podia. O děti pečují profesionálové.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-oktagon-ne-exkurz-na-promenadu

Jdu okolo dvou hlavních scén. Už jich tu letos mají čtyři nebo pět. Počítali jsme to s jedním pánem. Vezmu to okolo náramků.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-u-duchovnich

- Jsem vaše!

Paní mě poznala. Pán mě moc hezky objal. Srdečně. I paní. Oba. Pan říká manželce:

- Dej dárek. Ať si vybere..

Vybírám si. Nakonec dostanu krásnou ochrannou mantru na jačí kosti... Ochranná mantra ale není avizovaná om mani padme hum. Je mi to jedno.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-rolovana-zmrzlina

Míjím stánek ROLOVANÁ ZMRZLINAEU. Vyzvídám, co to mají! Na ledové ojíněné desce chystají zmrzlinu z různých druhů ovoce, sušenek... Tohle je něco! Rolovaná zmrzlina. Ještě jsem to nikdy neviděla. Dostala jsem porci mangové zadarmo. ROLOVANÁ ZMRZLINAEU - nezapomeň, až to někde uvidíš. Poznámka. Pozoruji viditelný rozdíl mezi mužskou a ženskou energií. Muž tvrdě jede po desce. Až mu nabíhají žíly na ruce. Žena s lehkostí odlepuje zmrzlou hmotu z chladící desky.

Mířím k Obscure pódiu. Chystá se Černý Phoenix. To byl zážitek. V jejich hudbě se odrážela Suzi Quatro – to byla moje oblíbená zpěvačka. Místy slyším Pink Floyd. Kapely sedmdesátých let. Jsem nadšená. Krásné.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-12-black-phoenix-uvnitr-arealu-vystava-domu

Potuluji se areálem. Procházím bludištěm. Oktagonu se vyhýbám jak čert kříži. Nechci uvíznout v nějaké jednosměrce. Někdo předevčírem psal: Nikdy nechoď do oktagonu. Nedostaneš se ven. - Najednou jsem v průjezdu vedoucím k hotelu Tři lípy. Tam točili Musíme si pomáhat. Hotel se totiž před třiceti lety zřítil. Bolek tam tlačí košatinu kočárku. Tady v průjezdu vpravo seděl dozorčí. Támhle po schodech nahoru k zubaři… Celou dobu, co nám zabrali vojenskou nemocnici. Ted tu není ani ordinace, ani vojsko… Opuštěno.

Jdu domů. Několikrát jsem zaslechla, jak starosta bude zvyšovat nároky, až se festival odstěhuje jinam. Takovéhle kulisy, takhle obrovský členitý areál neseženou už nikdy nikde. Cože? Satanství? Hovořila jsem s pánem, který ve výpravně vlaků opravuje to, co se pokazí. Asi do padesáti mu bylo. Inteligentní. Jezdí sem fůru let. Líbí se mu přátelská atomsféra... Řekl mi názor, že tyhle hard core kapely jen napodobují ty, které vznikly před třiceti lety. Chybí tam ta jiskra… Tu neokopírují. Pak mi taky vyprávěl, že si sedl u hlavního podia. Pozoroval lidi. Někdo šel a něco mu upadlo rozsvítil telefon a hledal. Za chvíli tam byl v podřepu se svítímcím telefonem další a další a pomáhali hledat.

Nebudu už nikomu nic vysvětlovat. Kdo nenakoukne, nenasaje, neochutná, nepochopí.

Dobrou noc!