Celý den ve víru práce...

23.04.2019

Pracovní týden. Paní na osmou. Vycházím vstříc, ale je to brzy :-) Paní spěchá. Přeměřit; hnula s tuky, narostla svalovina. V konzultaci chválím; nákup; termín; fr... do shonu dne.

Venku zas zima. Ještě větší než včera. Fučí. Petroušek včera pozoroval naše větrníky v záhonech - berušky, kytičky. Postřehl, jak během pěti sekund mění směr. Jak když se vítr točí ve víru. Vítr fučel nesmyslně, nelogicky. Měnil divoce směr.  Nevěsty v bílých závojích pouštějí kvítka. Sněží. Květy pokryly i terasu z druhé strany domu.

Formuláře, faktury, zákaznický servis. Půl jedenácté - už mám být na prevenci u zubaře. Pět minut zpoždění. Má novou starou hodnou sestřičku. Vychází z ordinace. Ptá se na jméno. Okamžitě jdu na řadu. Během pěti minut hotovo. Za maminkou. Při cestě.

Maminka se diví, holčičky pečovatelky taky. Přišla jsem po aktivitách. V neobvyklý čas. Mamka věděla, že byla dole. Na chodbě zima. Mně je zima. A to se hýbu! Zajíždíme do pokoje. Catering v Karkulčině košíčku. Kafíčko, sojové mléko, zalít horkou z termosky. Velikonoční beránek...

Vysazuji mamku... Na aktivitách ji nedali vyčůrat... Nepídím se, kdo, jaké aktivity... Jdu si pro pomoc. Simonka je šikovná. Vše šlehnutím proutku ochotně napravuje. Děkuji. Navlékla jsem mamku do teplých kalhot. V pátek měla zimní halenku. Venku vařilo sluníčko. Dnes zezdola profukuje do celého domu.

Hledám v zásuvce lžičku. Jelení lůj!

- Mami, natři si pusu.

- Já to už asi neumím.

Podávám udělátko. Maminka sundá víčko. Opatrně vyšroubuje hmotu loje. Slastně si natírá rty... A pozpátku. Stočit lůj dovnitř. Nasadit víčko. Skvělé. Nezapomněla.

Kdysi prodávali rtěnky bez vysunovacího mechanismu;  v černém umělohmotném obalu, seříznutí do stříšky. Co jsem se jich mamince nalámala. Vdova, dvě děti na krku. Krásná. Chtěla se líbit. A ten malý zmetek Renička si barvila pusinku na rudo. Tlačila a sloupek rtěnky to nevydržel. Pak přišly ty vysouvací... Dodnes je umím zlomit. Studuj, studuj, hlavně na nic nesahej...

Rozprávíme. Fotíme se - SÝÝÝR. Beránek v ní zmizel bleskově. 

- Mami, naučila jsem se to?

- Moc dobré.

A to v něm není žádná bílá mouka. Dokonce jsem do něj přidala trošičku žitného kvásku... Prohlížíme časopis. Fotečky Květy Fialové, její dcery. Mamka poznává Pavla Bobka...

- Mamko, vždycky, když jsem se u tebe stavila, nabídlas mi něco. Rychle NĚCO pro mě. Delisu. Kousek buchty, něco k snědku... Zalilas granulovaný citronový čaj. Seděly jsme u kamen v obýváku. Mělas tam šicí stroj, nitě, brýle... Vždycky něco rozšitého, rozpleteného... Mamko, to už nezažiju.

- Všecko je pryč! Všecko jednou končí...

Hrozivá věta. Před obědem pusa, loučení, jedu vesnicemi. Na semaforech bych se zahákla. Mountfield. Substrát. Procházím obchod. Beru Micce dobrotu. Netkanou textilii pod smrk. Čtu, že drží vlhkost... Zaujala mě vinotéka s nápisem body... Nebo příbory - s body za polovic.

- Můžete můj nákup přiřadit k panu Hrobskému.

- Už to tam máte.

- A co to jsou body?

- Pan Hrobský má devět set.

- On to nikdy nepromění? A ukažte mi, kde jsou body u zboží...

- Třeba tady u té vinotéky 140 bodů.

Protáčejí se mi panenky. On má skoro tisíc bodů a neúřaduje s nimi. Sem se ještě vrátím. Body proměním... Jdu k autu. Pán mi nese velikánský pytel substrátu.

Kaufland. Zelenina. Konev - žlutá konev k žluté hadici do maminčina domečku. Poslední body na kartičku - jdu si pro nůž. Jeden jsem si koupila za dvě koruny v pátek od naší návštěvy. Přede mnou lidé kupují tři po třiceti korunách. To je nákup za devět tisíc! Kaufland vymyslel skvělý tah. Akce měla končit před Velikonocemi. Prodloužili ji na neurčito. Sranda balet. Obchodní mámení! My z vás ty peníze dostaneme :-)

Banka. Slečna u pokladny se na mě usmívá. Už jsme se sblížily. Sice nezná číslo mého účtu, ale ptá se, jak jsem prožila Velikonoce. :-) Už mám zas radost ze světa.

Vyzvednout mamce léky v její oblíbené lékárně. Potkávám blízkého lékaře. Přichází - kdo to přichází!? Paní po operaci slinivky. Měsíc se chystám jí napsat, zavolat. Mám ji v mysli... Dnes ji vidím na vlastních nohou. Super! Sláva!

Cestou domů fotím na sídlišti krásnou aranž - sakura v modřínech a smrcích. Každý rok se tu zastavím k zachycení kontrastu zelených odstínů a růžové. Podjíždím tunýlek na josefovská Ptáka... 

Projíždím okolo domu, kde vyrůstala Zlatka. 9.3. to byl rok, co už unavená po nemoci odešla. Často jsem jí posílala obrázek jejího rodného domu. Dnes jsem zastavila. Dům patří Zlatčině neteři. Lékařka. Přijíždívala jí z Německa hlídat do Phy děti. Tam za plotem jsme se opalovaly s kočárky - já, Zlatka, Dana. Holky mě zušlechťovaly. Dostávala jsem rady do manželství, do vztahu. Byly šikovnější, diplomatičtější... Ty tújky byly mrňavé. Vyrostly do výšky... Z naší kuchyně na ně koukám. Vzpomínám... Češoci. Jezdili sem z Phy. Včera - zajímavé - jsem si vzpomněla na jejich adresu: Praha 4, Na příčce 42?, 14200... Češoci zajížděli do rodné pevnosti. Zlatka se přijela podívat s narozenou Lindou na naše bydlení. Nabídla jsem tvaroh s malinami. Nové mocca lžičky měly premiéru. Zlatka nadšená, že Linda dostane maliny v tvarohu... To je už v propadlišti dějin. Fotím růžový strom před jejich domem. Zlatko, už obrázek před WhatsApp nepošlu...

Petroušek vyzvedl vnučku. Nemohu se jí věnovat. Pracuji. Petroušek pohostil vnuččiny rodiče... Pracuji... Sice bych nabídla aktuálně něco jiného, ale jsem zaneprázdněna - se říká - jinak: Pracuji. Krátce přisednu k mladým. Přišli pro dcerku. Vracím se do pracovny...

Odpoledne tři klientky. Milé. Zajímavé osudy. Poslední přijela po osmnácté hodině. Zvláštní hezká paní. Zajímá mě její život.V půl osmé krátká porada - píšu omluvnou zprávu, žádám o nahrávku. Ve dvacet týmová konzultace - přihlásila jsem se ex post. Nestihla jsem. Venku krásně prší... Navádím paní nejkratší cestou od domu na výpadovku z města. Nedá mi to. Volám, jestli se ve tmě v cizím městě neztratila. Ztratila. Hlásí mi, co vidí. Přijíždí k lékárně - to znamená doprava, z kopce dolů a intuitivně se napojit na státní. Paní se to povedlo... Děkuje...

Devět - končím. Čtrnáct hodin na nohou. Ještě dopsat papíry, statistiky, EET... Nezbytná byrokracie mi bere hodinu času. Zprovozňuji všem kurz výživy a správného stravování. Měla bych ještě poslat analýzky. Maňana. Zítra je taky den.

Bylo to tu dnes hezké. A zapršelo. Jemně. Zahrada se sice nenapije, ale aspoň ovlaží...

Dobrou noc!