Další státní svátek...

28.10.2024

Státní svátek. Už ho snad ani necítím, nevnímám. Vznik našeho unitárního státu. Existence republiky byla určena na sto let. Náš čas vypršel. Už na to ani nikdo neupozorňuje. Ticho. Už jedeme jen na setrvačnost. Kde je naše síla? Muži tvrdě chrupkají. Ženy toho moc nezvládnou. Jsem přesto optimistická. Hodně lidí má informace. Tzn. jsou probuzení. Všeho do času. 

https://www.coe.int/ru/web/portal/-/czechia-extends-protection-of-german-language-under-the-minority-languages-charter

Na 15.3.24 nám odtáhli do Drážďan nikdy před tím nepůjčenou relikvii – myslím, ten drahocenný korunovační kříž. Občas se o něm zmiňuji. Na Klenotech života a jinde se o tom hovořilo. Dr. Hana Sar Blochová bila na poplach. Vývoz do Drážďan, města Sasíků, kde se prý nejvíc šikovali Němci před válkou. Mno. To nevím. Ale proč datováno zrovna na 15.3.??

https://vlada.gov.cz/cz/ppov/rnm/aktuality/ceska-repubilka-rozsirila-ochranu-nemciny-jako-mensinoveho-jazyka-212242/

Česká republika prohlašuje, že bude aplikovat vybraná ustanovení části III Evropské charty regionálních či menšinových jazyků na německý jazyk v Karlovarském kraji na území okresů Cheb, Karlovy Vary a Sokolov, v Libereckém kraji na území okresu Liberec, v Ústeckém kraji na území okresu Ústí nad Labem, v Jihočeském kraji na území okresu Český Krumlov, v Moravskoslezském kraji na území okresu Opava a v Pardubickém kraji na území okresu Svitavy:

Tušil někdo, že se tu pár let chystalo něco, co lidi, národ, nikdo z nás netušil? Tak těžké bylo naše vypořádání s Němci – tak nařídily vítězné velmoci. Benešovy dekrety stále – doufám ?? – platí. Degenere knížepán usiloval od prvopočátku o zrušení dekretů. Beneš před takovými lidmi varoval. Taky od prvopočátku, co je vydal. FB maže – nezávislí blbe ble ble, zjistili… Jsem jak v Jiříkově vidění. Takhle nenápadně se to blížilo před válkou. Zákaz vstupu do obchodu, do divadla… Označení na kabátě. Pak přišly koncentrační tábory, nucené práce, Totaleinsatz, plynové komory… Bylo to tak nenápadné, plíživé, rychlé. Proč mám divné asociace?

Hledám. Je to pravda. O co se tu usiluje? Je nás tak málo. Máme úřední jazyk. Przní se anglikanismy. A ještě se tu bude prosazovat němčina? Proč. Nechápu. Učí se v češtině. Ano, na jazykovém gymnáziu se učí třeba zeměpis v AJ. Ale to je výuka a procvičování jazyků. Náš mateřský jazyk vstal z mrtvých po Třicetileté válce. Některá slova neologismy. Jiná dostala nový význam. Latinismy. Pak germanismy. Pak rusismy.

https://www.coe.int/ru/web/portal/-/czechia-extends-protection-of-german-language-under-the-minority-languages-charter

Česko se rozhodlo rozšířit své závazky podle Evropské charty regionálních nebo menšinových jazyků ( ECRML ) ohledně němčiny v Chebu, Karlových Varech, Sokolově, Liberci, Ústí nad Labem, okrese Český Krumlov, Opavě a Svitavách (viz oznámení v plné zde ).

Úřady se zavázaly zpřístupnit podstatnou část předškolního, základního, středního, jakož i technického a odborného vzdělávání v okresních pracích v Německu; zpřístupnit univerzitní a jiné vysokoškolské vzdělávání v Německu; zajistit výuku historie a kultury související s němčinou v Čechách a připravit učitele potřebné pro jazykové a dějepisné vzdělávání.

Pokud jde o příklady nových možností použití němčiny v soudním systému ve výše uvedených okresech, obviněný by měl mít právo tento jazyk používat v trestním řízení; žádosti a důkazy nebudou považovány za nepřípustné pouze proto, že jsou formulovány v němčině; v občanskoprávním a správním řízení by strany sporu měly mít možnost používat němčinu, když se osobně dostavují před soud, aniž by jim vznikly další náklady.

Uživatelé němčiny by měli mít možnost podávat žádosti národním, regionálním a místním úřadům v tomto jazyce. Mělo by být podporováno pravidelné vysílání televizních a rozhlasových programů a existence alespoň jednoho deníku v Německu. Nové aktivity se týkají také kulturních aktivit, hospodářského a společenského života a přeshraničních výměn.

Výbor expertů pod ECRML vítá toto rozšíření ochrany němčiny v těchto okresech Česka. Vyzývá smluvní státy, aby pravidelně přehodnocovaly úroveň svých závazků podle Charty, aby odrážely zlepšení situace jejich regionálních nebo menšinových jazyků.

Už nejsme Československo, Ani Česká republika, ale jsme Česko... Čechaj - Czechia... 

Heslo Milana Rastislava Štefánika:

V pravdu věřit, žít, bránit.

Jde to? Říká to něco politikům? Many, many, many...

Ráno koukám do FB. Jan Tománek před pěti dny psal:

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-aha

Toto jsou nové "zásady komunity" na Facebooku - takže JEDINÉ co lze bezpečně napsat je: 100% Bezpečné a účinné!

Nicméně, některé body jsou zkrátka bomba...

Jako by nám někdo utahoval smyčku. Jsme na jejich palubě. Tak platí hubu drž!

Včera večer objednávám místo v restauraci. Pro jistotu, kdyby víc lidí mělo v dnešní dne stejný nápad.

- Na kterou hodinu máte volno?

- Řekněte si.

- Tak třeba, třebáá. Manžel říká, že jsem nedochvilná. Mohu si dát rozptyl třeba mezi třináctou a třináct třicet?

- Ano. Ale jen tu půlhodinku. Abychom když tak mohli nabídnout stůl…

Dohodnuto.

Dnes začíná maraton. Odžehluji část drobného oblečení. Zítra vymandluji povlečení. Pomalu už budu převlékat znovu.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-hrdost-nasich-pingpongaru

Čtu na tričku nápis. Pro mě znamení hrdosti. Chlapi, kluci patří k nějakému klubu. Hrají za něj. To je pro národ vlajka, hymna – kdo ji zná? Vždyť ani politici neumějí naši hymnu zazpívat. A ani nevěděí, že podruhé se nezpívá s obloučkem země čees - ká, ale země čes - ká. 

Rychle vymést kamna. Vyčistit okénko.

Umýt terasu. Včera jsem si ji vystěhovala. Ach, tam bylo prachu z broušení. Už nestihnu nazdobit ji podzimně. Zítra je taky den. Maňana…

Ještě tři trika. To dožehlím.

- Je čas, koníčku!

Tak mi říkávala moje maminka... S tím žebříkem a mou zapomenutou nohou pod ním... 

- To stihnu, Peťuš. Nemusím si mýt vlasy. Zítra jedu k Erice. Pojedu jak strašidlo.

Jdu k autu.

- Hm, hezká ženská se dobře fotí.

Ó, dodává mi sebevědomí. Ví, jak se pořád pozoruji v procesu stárnutí.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-na-obed

Jedeme na oběd. Linda s Petrem byli včera. Zvali nás. Ale věnovali jsme se práci. Dnes je to naopak.

- Pojedeme po obchvatu, viď?

- Peťuš, tam já ráda jedu.

Přemýšlím, proč jsem si tu cestu tak oblíbila. 9.9. t. r. otevřena. V srpnu cestou na kole po cyklostezce jsem mohla oči nechat nahoře na eskapádě. No, právě dnes říkám:

- Peťuš, tady, tady pod námi teče Labíčko. Tady jezdíme na kole. Hele, krematorium. To je zvláštní, viď, jak je všechno na dosah. Když tu ta cesta nebyla, že tě ani nenapadlo, jak blizoučko jsme od města z druhé strany.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-obed

V naší restauraci máme rádi pokrm č. 66. Roštěnou s oblohou. Dnes činím výjimku. Vybírám krůtí stejk nebo candáta. Vítězí candát.

Inovují. Minule nové ubrusy. Dnes jíme ze skleněných talířů. To já moc ráda. Miluji sklo. Přešla jsem na skleněné misky i talířky. Jídlo chutné. Porce se sice zmenšily, to nevadí. Přesto si dávám zbytek německých brambor a porci rybky do skleněné misky. S obsluhou pomáhá mimo jiné i přítel dcery majitelů. Kasíruje dcera. Petroušek se ptá na zdraví rodičů. Tatínek má po operaci břišní kýly. Mladý chlap. Relativně. Asi před třiceti lety zachránil svou rodinu v adventní době. Od věnce… Tehdy se popálil. Maminka má po operaci ruku v sádře. A dcera zánět střev. Něco na nich sedí. Celá rodina nemocná. Bratr dnes v kuchyni. Asi výjimečně. Vyučen v oboru. Ale zběhl. Jen vypomáhá. Hostů mají plno. Stále narváno. I my se sem desetiletí rádi vracíme. Dnes bychom klidně ještě mohli stolovat venku pod borovicemi. Vedle nás sedí dva mladé manželské páry s malými holčičkami. Cáká z nich skvělá energie. Milý tichý hovor. Děti ukázněné.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-domu

Vracíme se domů. Příroda tančí svůj barevný tanec. Ale překrásně! Holčička naše si užívá vrchol roku. Za chviličku se uvelebí pod bílou peřinku. Jen ať chvíli ještě tančí!

- Peťuš, my jsme jeli okolo toho místa…

- Jo, byly tam na okraji věnce.

Já se tak kochala, rozhlížela, pozorovala vesnice – jedna vpravo, druhá vlevo. Dřív jsme je projížděli hezky za sebou na zemské stezce. A nyní se obchvat vine v nenápadném esíčku. Tak jsem si ani nevšimla místa asi velmi hrůzné dopravní nehody.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-doma

Petroušek pustil Mourka. Někde tady naříká Žofie. Jdu po hlase. Zvenku to není.

- Žofi, kde jsi?

Tichounké mňáááu. Klekám ke gauči. 

- Co tu děláš? Tys tu byla schovaná?

- Peťuš, Žofie se bojí pod gaučem.

- Teď přiběhla s Mourem.

- Tak ji asi něco vyděsilo.

Dostávají do mističek. Jak se k sobě mají s Mourkem. Kočičí láska. Peťuš, na chvilku si lehnu.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-jeste-prvni-podpal

Pomalu se vkrádá tma. Šero rozčísl zvonek. Kdo to je?

- Linda!

- Co tu děláš?

- Ale, přivezla jsem ty dvě vaničky masa. 95%. Proto to naše Kitty nežere.

- To naše kočky taky nebudou. To je sice maso, ale asi přichucené, ne? 

Ukazuje mi, jak přerovnala veškeré dřevo do nové přístavby u domu. Hromady u terasy zmizely. 

- Chceš vidět chaloupku?

- Chci.

Moc se jí líbí. A řehotá se. Včera jsem natočila video, jak se dva staříčci radují, když si zapli vypnutou fotobuňku nad vchodem. To bylo to – a zapište si to, abych to za čtrnáct dnů nemusel opakovat.

- Mami, to jsem byla já v sobotu, jak jsme tu byli. Zkoušela jsem si různé vypínače. Tak jsem to asi vypnula. Ale Petr se smál. Jak dva z mateřské školy se radují, že jim to svítí.

- No proto jsem to natočila. Tu radost dvou důchodců.

- Mami, je to tu vzdušné. Jak by řekl Míša. Když k nám přijel, povídal:

- Je to tady vzdušné, ne jako u Irenky.

Hned mu točím video. A Lucce.

- A Petr ti poslal fotky, kde jsme včera byli.

- On má tg?

- No. Kvůli tobě.

Má pravdu. Nemám ráda whats upp. Tak to je dobrý zeťáček. Krásný prostor. Tam pojedeme na jídlo příště.

Tak to byla naše dnešní pohádka. Krásná, není liž pravda?

Dobrou noc!

P. S.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-pupik

Tiché miesto

SÍLA PUPÍKU!

Náš pupek je neuvěřitelný dar, který nám dal náš Stvořitel.

První částí vytvořenou po početí je pupek.

Pupeční šňůrou se pak spojí s placentou matky.

Náš pupek je jistě úžasná věc! Podle vědeckých poznatků zůstává pupek po smrti člověka teplý až 3 hodiny.

Za pupkem se totiž nachází místo zvané "Pechoti", které má více než 72 000 žilek.

Byli jsme jím generováni a vyživováni po dobu 9 měsíců těhotenství.

To je důvod, proč jsou všechny naše žíly spojeny s pupkem.

Pupek je život!

Nanesením oleje na pupík se léčí suché oči, špatný zrak, slinivka, popraskané paty a rty, kromě toho se udržuje lesklá tvář a vlasy.

Bolesti kolen, zimnice, suchá kůže, necitlivost a další bolesti kloubů.

Zlepšuje zrak a pomáhá při léčbě plísní.

INSTRUKCE

Večer před spaním si na pupík naneste 3 kapky kokosového oleje a rozetřete je do vzdálenosti 4 cm kolem pupíku.

Při bolestech kolen

V noci, když si lehnete, kápněte 3 kapky ricinového oleje a proveďte stejný postup.

Pro třes a letargii, úlevu od bolesti kloubů a suchou pokožku

Použijte 3 kapky hořčičného oleje a stejný postup.

*Proč dávat olej do pupíku?*

Pupek prostřednictvím spojení žil detekuje a odvádí olej a jeho živiny a hydratuje je...

Když dítě bolí bříško, masáží teplým olejem bolest zmizí.

Neexistují žádná rizika.

Malou lahvičku s potřebným olejem můžete mít vedle postele a pár kapek si nakapat na pupík, masírovat si ho před spaním a pocítit tyto výhody.

Sdílím tyto cenné informace, které jsem získala od skvělého člověka: Frei Augusto de Matos, naturistický terapeut s více než 60letou praxí.....

Když vstoupíte na nějaké místo nebo se setkáte s lidmi s negativní energií, zakryjte si rukama pupek... Nebo si před odchodem z domova zakryjte pupík páskou... Tím se izolují méně příznivé energie. ....

~web~

P. S. 2 Slovanská košile – to bylo naše, k uchování energie života

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-10-28-slovanska-kosile

Ivanka Marešová

    Slovanská košile a její ochranné prvky - výšivky ruských slovanských košil.

    Slovanské oblečení mělo několik důležitých funkcí, pro které mělo velký osobní význam pro každého Slovana, a to jak v každodenním životě, tak i při slavnostních příležitostech.

    Oděv chránil svého majitele před negativními vnějšími vlivy, podporoval rozvoj jeho Duše (osobního Já), vyjadřoval příslušnost ke svému Rodu (klanu), příslušnost k řemeslu a společenskému zařazení. Umožňoval být blíže k přírodě a stát se s ní jediným celkem.

    Samotný oděv byl šitý tak, aby chránil bioenergetické pole člověka a účinně koncentroval životní energie uvnitř těla.

    Proto se látka košile stříhala tak, aby měla co nejméně otvorů, bez kapes a bez dírek pro knoflíky. Na obrázku je vidět příklad košile s přímým výřezem pro hlavu a s bočním výřezem (jde o historickou rekonstrukci).

    Mužská košile měla průměrnou délku po kolena. Vždy byla opásaná pásem nebo speciálně spleteným provázkem. Pro člena Rodu Velké Rasy a potomky Rodu Nebeského opasek symbolizoval Ochranný kruh bohů, kteří ochraňují člověka a usměrňují ho na Pravou cestu. Na opasku bývala kapsička na nošeni nejdůležitějších předmětů.

    Výšivky zajišťovaly speciální obranu před zlými a temnými silami, a proto byly šity z různých materiálů a ozdobovaly se oberegovými (ochrannými) znaky.

    Naši předkové předpokládali, že tak či onak musí "zabezpečit" nezbytné otvory, které jsou na hotové košili. Jde o výřez pro hlavu, spodní okraj košile a rukávy. Jako ochrana - obereg kolem těchto otvorů sloužila výšivka, proto se používaly ochranné a magické symboly.

    Výřez pro hlavu byl mimořádně důležitý a bylo potřebné ho ochránit, neboť právě přes něj v případě smrti odcházela Duše. Aby se tomuto co nejvíce předešlo, byl výřez okolo krku velmi vyšívaný. Zpravidla se přišíval či přistehoval samostatně, protože se vyhotovoval samostatně.

    U ženy byly důležité především dlouhé šaty a sukně, která pomáhá otevřít její ženskost. Ženská košile měla v pase klín, který košili dole rozšiřoval směrem k Zemi. Ženské šaty mají jednu úžasnou vlastnost - jako by byly vytvořeny speciálně pro to, aby sbíraly ženskou energii ze země. Ženě, která nosí dlouhé sukně a šaty, se mění povaha, stává se měkčí a klidnější, u mnohých se obnovuje zdraví, zlepšuje se hormonální činnost.

    Oberegy – rodové ochranné a obranné symboly

    Ke slovanské kultuře neodlučně patří i používání prastarých symbolů – solárních neboli svastických symbolů. V překladu z run slovo Svastika má význam "energetický tok přicházející z Nebes".

    Svastický symbol vyvolává kolem sebe koncentraci energie. Podle toho, na jaký vesmírný vzor energie je napojen, tak bude ovlivňovat své okolí a bytosti.

    Zvolená funkce mohla být ochranná, obranná, tvořící či podporující. Znak mohl být součástí složitějšího vzoru, aby se dosáhlo požadovaného účinku vytvořeného obrazce nebo výšivky.

    Uvedeme několik příkladů svastických symbolů, především obranných a ochranných:

    Koljadník

    Symbol Boha Koljady, který na Zemi uskutečňuje Obnovu přeměnu k lepšímu. Je to symbol vítězství Světla nad tmou a Světlého dne nadací. Kromě toho se Koljadník používal jako mužský obereg, který dával mužům sílu při realizaci jejich tvorby, a v boji proti nelítostným nepřátelům. Tento znak se shodný se známým kolem štěstí: připraveného člověka mohl pozvednout na vrchol, avšak nepřipraveného může rozmačkat.

    Rysič

    Starobylá oberegová Rodová symbolika. Původně používaná na stěnách chrámů i svatyň, na oltářních kamenech vedle obětníků. Později začali Rysič zobrazovat na všech stavbách, protože se má za to, že je nejlepším oberegem před temnými silami.

    Radiněc

    Ochranný Nebeský symbol. Zobrazoval se na postýlkách a kolíbkách, v kterých spaly novorozené děti. Předpokládá se, že Radiněc dá malým dětem radost a klid, a také chrání před uhranutím a přízraky.

    Ognevica

    Ohnivý ochranný symbol, jímž Nebeské Bohorodičky darují všemožnou pomoc i účinnou ochranu vdaným ženám od temných sil. Vyšíval se na košile, šaty, sukně, přičemž se velmi často kombinoval s dalšími Slunečními i Ochrannými symboly.

    Svarožič

    Symbol Nebeské síly Boha Svaroga, schraňující v neporušeném stavu všechny mnohoobrazné formy Života ve Vesmíru. Symbol ochraňující různé existující Rozumné formy života od duševní a duchovní degradace, a také od úplného náhlého zničení Rasy.

    Symbol Roda

    Božská Nebeská symbolika. Vyřezáváním těchto symbolů zkrášlovali Kummiry (duchovní sošky bohů) Rodu, a také oberegy, amulety i přívěsky. Věřilo se, že když člověk nosil na těle nebo oděvu Symbol Rodu, žádná síla ho nemůže překonat.

    Ochranné výšivky a symboly (oberegy) na košili

    Výšivka okolo výřezu pro hlavu symbolizuje profesionální příslušnost ,t.j. kastu (varnu, bratrstvo ve formě činnosti) – práce, povolání nebo řemeslo. Například kovář anebo klenotník použije symboly Svaroga, znaky Ohně či kovu.

    Na hruď se umisťují symboly, které odrážejí vnitřní podstatu člověka, jeho pravdivé "JÁ", tj. jeho Ducha (uvědomění si své jedinečnosti). Znamená vědět, čím jsem uvnitř a najít cestu k sobě – kdo jsem a kam jdu. Působí na čakru srdce (duši) a čakru solární (napojení na vesmír).

    Na okraje rukávů se umísťují symboly ochrany vykonávání životně důležitých činností, symboly podporující životní cestu člověka, jeho řemeslo, resp. zaměření.

    Na spodní okraj košile se obyčejně umisťují symboly obrany života, rodové symboly Bohů-Obránců, znaky Rodových Duchů.

    Příkladem složitější výšivky je kombinace většího oberegu proti všem nemocem "Одолень Трава" - Odolena tráva - Leknín (Bylina s kouzelnou mocí) a menšího, tj. Inglia jako symbolu Počáteční božské čistoty chránící Svět před silami temna.

    Zdroje použitých informací

    Prvky slovanské košile a odívání původních Slovanů: SLOVANSKÁ SYMBOLIKA V DENNOM ŽIVOTE a OBRANA SVOJHO BIOPOĽA

    Slovanská Svastika a ochranné symboly (oberegy): SYSTÉM ZOBRAZOVANIA ŽIVOTA V INGLIIZME a Slovanské symboly (Svastika)

    Způsob fungování a vytváření ochranných výšivek: SLOVANSKÁ OBRADOVÁ MÁGIA

    Oděv Slovanů

    https://www.tartaria.sk/.../kultu.../378-2017-07-11-04-10-03

    Školy slovenského ornamentu (16. júna 2017, Nitra)

    Kniha "Čaro ornamentu (Kostelničáková Anna): Štefan Leonard" (vydala Matica slovenská, 2013)

    Věra Ovečková: VYŠÍVÁNÍ – pravidla, vzory a symbolika,

    Svastika a její význam.

    Více zde: https://www.veraoveckova.cz

    Vloni se konal kurz šití ochranných šatů.

    https://www.facebook.com/groups/1804721583189814/permalink/2428483170813649

     #výšivka #výšivky #vzory #ochranné #symboly #oberegy