Dnes nikam nemusím

16.12.2022

Nechce se mi vylézt. Jakási rozlámaná. Rýma se mi spustila. To prý tělo pláče. Kitty vytvořila v kočkolitu krásné dlouhé. Posílám jeho fotku Lindě. Raduje se. :-)

- Ahoj mami, chtěla jsem dnes jet lyžovat. Včera byla jízdenka za 570. Chtěla jsem si ji objednat dnes ráno. Víš kolik stojí?

- Tisíc korun.

- Ne, jen 980.

Jak nenosím brýle, často hledám oči pod stolem. I dnes mi vypadly z důlků. Ty vorle! To není ale vina vlekařů. Potřebují zasněžovat, provoz vleku, opravy, sněžné skútry, děla, platy personálu... Loni na Vaňkově kopci chtěli dopředu zálohu na elektřinu 500 000,- Kč. Dobré, ne? Kdo to má zaplatit? Kde na to mají vzít!

- A zrušili půldenky. Jen celodenní s plovoucí cenou.

Jdu nakouknout do Buků. Ceny příznivější. Pevné. Ale půldenní nejsou.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-12-16_Rano_tu_chybel_Mourek_i_Kitty/

Snídám jen já a Kitty. Zalévám si bylinkový hrnec. V pytli jsem našla hrst květů podbělu. Donesla jsem si ho asi před dvěma lety s magnolií. Rozpěstovala jsem ho. Loni jsem měla první úrodu. A letos - ani jeden. V pytlíčku hrstečka petrklíčů z naší zahrady. 

V deset telefon. Hodnocení ČEZ. Včera jsem nedoběhla k telefonu. Kdo mi voláte, laskavě nechejte dlouhé zvonění, abych mohla vystopovat telefon. Jak přestane, jsem v háprdepu. Volali zpátky. Prý, co jsem potřebovala. No, co jsem potřebovala, vy jste volali.

- Aha, kolegyně tu má napsáno volat zítra v devět ohledně realizace fotovoltaiky. .

- To ať ji ani nenapadne. To ještě spinkáčkuji nebo se probouzím.

Deset. Paní volá. Ještě jeden rozhovor poskytnu. Pak už ne. Nebudu součinná :-) 

- No jo, ale vy už jste mě zpovídala.

- Pět otázek? Jestli si uklidili, jestli vám vysvětlili, jak se zachází s přístroji, jestli udělali revizi. 

- A jak jsem byla spokojena. Party byly výtečné. Chlapi byli skvělí. Jen ti mlaďáci nám zapomněli říci, že nám přehodili asi tři dráty. Ale to jsem vám už říkala 31.10. Uložila jsem si vás totiž do telefonu 31.10. fotovoltaika.

Paní mě přesvědčuje, že se mnou ještě nemluvila. To nevadí, ale hovor byl uskutečněn.

- A co revize?

- To už jsem vám říkala, dokonce jsem vznesla reklamaci. Ale vaše fa je moloch. Nereaguje. Revize byla na mail. A když jsme zjistili, že naše tabulka s vypínači na rozvodové skříňce nesouhlasí, docela mě to vyvedlo, protože se jedná o elektřinu!!! Pak udělali revizi fyzicky. Oni byli sympatičtí, šikovní, hodní, tiší, ochotní, ale kdybych si o revizi neřekla, dodnes to máme v nesouladu. Další věc - neposlali jste včas žádost na fond na ministerstvo. Výměna hodin byla v srpnu.

- Ne, 1.9..

- No vidíte, jak to tam máte přesně. Peníze jsem vám poslala v srpnu. Podle původních vašich báchorek měly být vráceny za dva až tři měsíce. Ubezpečovali jste mě, že na kraji října je máte na kontě. Přišly tento týden. Vy hospodaříte s mým penězi od srpna! Neplatíte mi úroky. Lžete. Nedodržujete. Kdybych si nešla za podáním žádosti na ministerstvo, nepodali byste to dodnes. Prováhali jste tam zbytečně několik týdnů. Pak se vymlouváte, že to na ministerstvu trvá. Netrvá. Trvá to vám, protože otálíte s odesláním.

Paní byla jako já důchodkyně, velmi hezky jsme si popovídaly. Prý:

- Vy jste to ještě chytla na poslední chvíli dobře. Buďte ráda, že máte peníze vráceny. Lhůta na vyřízení prodloužena z 30 dnů na devadesát a na ministerstvu to mají taky prodlouženo z 30 dnů na devadesát. Od chvíle, kdy vám pošlou mail, že žádost o dotaci byla vyřízena devadesát dnů!!

- Tak vy jste tam měli zpoždění asi šest nebo sedm neděl. A to mě dohřálo. Kdybych si za penězi nešla, nekontrolovala, nepopoháněla, dodnes byste s nimi hospodařili vy!!! Teda ne vy osobně.

Povídáme o kočkách. Paní prý profesně sleduje TV. Já ani profesně ani jinak. Práci má jako koníčka. Takového jednoho znám. Přejeme si. Loučíme.

Snad od nich mám pokoj do dalšího rozhovoru. A ten už jim nedám. :-) Tam levá neví, co dělá pravá.

Během hovoru jsem hledala na okna zimní krajinku. Maminčina taštička na doklady v poličce s foliemi. Beru ji do rukou. Dívám se na její stýžky. Vyndávám fotky. Patrné, jak maminčinu tvář uspávaly léky. Tatínek. Mám jeho podobu. Jak stárnu, občas v sobě vidím maminku potažmo Ivu. 

Mourek se hlásí za oknem. 

Přemýšlím, jak drzý je ČEZ. Z třiceti na devadesát dnů dvě lhůty prodlouženy. To je dvakrát tři měsíce!!!  Drží vaše peníze. No, vaše. Vaše jejich. Mimochodem, když si chcete na kartě nastavit týdenní limit, otrocký systém vás zastaví. Maximum 150000. Dál jít nemůžete. Jednoduché. Peníze nejsou vaše. Proto vás mohou omezovat.

Našim nájemníkům zvýšili zálohu na plyn, mají jen sporák, ze 170 na 400. Dohodli jsme se, že to necháme. Oznámila jsem, že zálohy budou stále při starém. Ne, nelze. Zálohy jsou stanoveny s předpokládanou výškou spotřeby.

A mohli byste mi vysvětlit, herdek filek, proč jste jim snížili zálohu na elektřinu na směšných 440 korun?!!

Chaos. Ale už ne organizovaný. Tohle už je chaos doopravdický. Pouštím si koledy. Nemyslet. Nezlobit se. https://www.youtube.com/watch?v=qTbMXWueJyc

Telefon s webnode. Příjemná slečna. Budu platit na dva roky. Velká částka. Ptám se, jestli mám zaplaceny jisté služby. Pak technickou - jak se zbavit jednoho obrázku... Slečna velmi příjemná. V telefonech se rozplynul můj drahocenný čas. A teď bych mohla zveřejnit účet, kam mi můžete přispět na provoz. :-).

Jdu vyrobit čokoládu. Tolik let jsem ji ignorovala kvůli 100% pokrmovému tuku v receptu. Umělá hmota. Včera v noci mě napadlo použít bambucké máslo a kokosový tuk. Výsledek vynikající. Do zbytku ořechy.

Dnes přede mnou stojí Sophiina volba. Jdu do skleníku. Topím paprikám. Mám připravené čtyři kbelíky. Vyrývám ty nej nej rostliny s plody. Vím, není sezona. Na dno granule. Hnoje.

- Tady jsi, chceš pomoci? Jsem tam sám.

- Peťuš, nechci, zavolám.

Když mám čtyři kýble, volám. Ještě tuhle, tuhle a tamtu. Holčičky malé, dnes v noci zahynete. To jsem teda...

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-12-16_Sophiina_volba_ve_skleniku%2C_slamove_pro_poteseni/

Terasu vytírám. Mám tu místečko. Už tu není k hnutí. Loni předloni jsem tu louskala ořechy, obědvala. Letos OBSAZENO. Dívám se na skleník. Tam dnes v noci budou rostlinky smutně odcházet. Beru z terasy plastovou láhev. Měla jsem ji připravenou pro strýčka příhodu. Sypu slunečnici do kýblíku. Nesu na vyhození láhev a tašku.

- Peťuš, dáš tady ten plast do plastů, nebo to mám strčit do plastového koše?

- Cože, jaký maso?

- Bože, ty seš hlušec. Plasty!!

- Aha, dej je přede dveře! Já už jedu.

- Jéžišku, abys nepřišel pozdě.

- Já nejsem jako ty! Já všude chodím včas. Zamknu tě.

- Zamkni mě.

- Abys neutekla.

Řehtám se srdečně jeho řečem. Vrací mi můj útok.

- Víš, kolik běhá bláznů, jako seš ty po Jaři?

- Peťuš, vyhraj!

Pusa. Jede. Jdu ještě na terasu povzbudit papriky, sesazené do čtyř kbelíků po čtyřech, dokonce poslední, po pěti rostlinách.

- Chjo, holčenky, buď přežijete...

Jdu péct ledovky. Mezi pečením pročítám FB. U Vlasty Mádla čtu: Budete zírat co děje po tom rádoby "očkování" co se děje na Slovensku, v Německu, ve Spojeném Království! 400% nárůst výjezdů ambulanci, 600% nárůst kardio potíží atd atd! V Austrálii dokonce instalují na domy defibrillatory a ve Vídni v nemocnici lidi ošetřují na chodbách, protože jsou přeplněné!.

To už jsem četla v posledních dnech několikrát. Ve světě, u nás - lavina. U pečení poslouchám Šalingrad. Krásné, klidné, pohodové povídání.

Petroušek je tu.

- Jé, tady to voní. Jak ses měla?

- Volal Zdenda. Hezky jsme si pokecali. Pak volala Linda s P. To byl krásný rozhovor.

- A ještě jsi u toho pracovala.

- Vyhráls´?

- Něco jo. Kittyna šla ven.

- Sama? Celý den jí nabízím vycházku.

- Moure! Vždyť jsi šel před minutou ven! Tys´ mě chtěl zmátnout. Vyžrat Kittyně misky.

Nestihla jsem si vyrábět přáníčka. Zabalit pár dárků... V neděli od nás odjedou. Ale stihla jsem vypravit balíček Petrouškovu strejčínkovi. A dostala jsem dvě slámová vína. Co chtít víc! Zbavit se rýmy a být zas fit. Národ je nemocný, jak psal dr. Lukáš Pollert. Ale co s tím? Jak vyléčit duši národa? Jak spojit rozstřelené lidi zase v  harmonický celek. Jak napravit rozbouchané vztahy? Jak to všechno poléčit? Jedno řešení má David Icke.

https://www.facebook.com/jaroslav.marek.1/videos/583619010193100/

Jenže teď má zákaz vstupu do 26 zemí. A kdo nemá FB, nemůže se dozvědět, jak z pasti ven.

Dobrou noc!