Dobrý den, majore Gagarine! Tak jsme se konečně dočkali...

12.04.2023

Malá pařížská holčička čte zprávy o Juriji Gagarinovi.

Člověk ve vesmíru 

Jurij Gagarin startoval 12. dubna 1961 z kosmodromu Bajkonur na palubě kosmické lodi Vostok 1 k prvnímu pilotovanému letu do vesmíru, Paříž, Francie, 1961.

Za chvilinku půlnoc. Klimbla jsem u ntb. Na rohu ulice vyvážejí kontejnery. Nepříjemný zvuk, který by vzbudil i mrtvého. Tenhle zvuk neměla ráda Zrzka. Nikdy nechtěla zůstat doma. Vždycky musela vyběhnout do zahrady. Připadalo mi, jako by se doma neuměla schovat do bezpečí. Prve jsem prohlížela její a Mourkovy fotky a videa z loňska. Koťátko, které se sebralo po porodu. Letos by zloději náš nový štěkací stěhovací vůz natrhl zadel.

Včera v noci jsem se tu nahlas něčemu řehtala. Až jsem vzbudila Petrouška. Ireno, tichoučko!! Ať ho zas nevzbudíš! Dnes ráno jsem se vrátila do postele s ntb. Pustila jsem si Volhu. První díl. Byla jsem tam. V těch sedmdesátých letech. Moc se mi líbilo, jak trefili kulisy, mentalitu, poměry. Takové Vyprávěj. Lidi byli suverénní, neustrašení. Přitom bylo právě období tvrdé normalizace. Se vším jsme se vyrovnali. Bez psychologů, psychiatrů. Byla v nás síla a zdravý duch. Dnes už snad ani ten duch. Potraviny obsahovaly všechny živiny. Důležité. Těla vyživena, mozky nebyly labilní. Doporučuji omrknout aspoň první díl. Vřele. Ten druhý si schovávám jako lahůdku. Až zas budu mít volno.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11118197787-volha/220512120160001/

Lehkost bytí. A že to nebyla žádná procházka růžovou zahradou. Neusnula jsem, jak je mým zvykem. Udržela jsem se při vědomí.  :-) Všechno jsem si prohlížela. Servírka bílou zástěrku. TV - bedna. Stejšna. Robur. U jedné scény jsem se řehotala nahlas. Chytil mě záchvat smíchu. Ještě teď se směju. Schválně – v replice se ozvalo něco o srážce dvou cirkusů. Poznáte, čemu patřil můj smích?

Na FB jsem pak listovala:

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-04-12_Zemicka/1584726386

DOVOL BÝT TOMU, CO JE …

Nech jít, co bylo.

Nech jít, co jsi ztratila.

Nech jít, co ještě nemáš.

Co se stalo v minulosti a co se stane v budoucnosti, existuje pouze ve Tvé mysli. Nekonečným pohlazením je to, co se děje právě teď. Přítomnost je dotekem věčnosti a věčnost dýchá vděčností, tak se nech, má milá, obejmout touto nekonečnou láskou.

Co se děje teď je naprosto dokonalým výstupem toho, kým jsi, pro co jsi se rozhodla a co jsi udělala.

Přítomnost Tě učí.

Přítomnost Tě miluje.

Přítomnost Tě osvobodí.

Vše je naprosto v pořádku …

Propusť vše, co chce jít.

Obejmi to, co chce přijít.

Nech být to, co ještě není.

Nechtěj nic a objímej všechno.

Naučit se propouštět, přijímat; jé, to by se žilo.

Poledne. Petroušek volá.

- Peťuš, já jsem si zašpinila od zrní mlecí kameny. Dala jsem je moc moc najemno.

- Tak čisti, čisti. Nebudu tě zdržovat.

Volám prodejci mlýnků. Paní mi slibuje, že mi zavolá ten pán, jak mi vysvětloval, kudy na mletí. A volá.

- Já jsem totiž asi posunula mletí úplně doleva a neslyšela jsem, že se kameny asi dotkly. Vůbec nevím, jak je mám vyčistit.

- Nemyjte je. Do myčky vůbec ne. Dejte tam pohanku. Ona je tvrdá a vytluče to.

- Počkejte. Hlavně aby to nebyla ta vakuově loupaná.

- To by nevadilo. Ona by byla tak tvrdá, že by se nenamlela.

Zrovna tuhle otázku mám v hlavě už týden. Možná jsem měla způsobit tuhle situaci, abych věděla, že mohu mlet i pohanku, jen ta jedna se nenamele. Hezky pánovi děkuji. Vrchní kámen dávám vysušit.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-04-12_Povedl_se/

Mouku mám namletou. Maličko mi chybí. Přisýpám trošku Pernerky. Těsto nádherně vykynulo. Dala jsem hodně moc kvásku, maličko kvasnic. Zbytek jsem snědla. Miluji kvasnice. Jak se rozpouštějí v puse. Dávám chlebíček kynout na ošatku. Zkouším, jestli kámen už suchý. Ještě ho pro jistotu nechávám. A když vyschnul, namlela jsem pohanku a kameny se nádherně vyčistily samy. Rada pro ty, co mají mlýnek – nejprve zapnout motor, pak teprve sypat zrní. Někdo to dělá naopak. Postup je zapnout, pak sypat.

Dnes jsem si naordinovala volno. Zítra zas budu makat celý den. Sluníčko zvalo do zahrady. Zdrželo mě objednání zboží. Něco se zaseklo na internetu. Místo pěti minut jsem proseděla u počítače přes půl hodiny i s telefonátem do skladu.

Oběd. Chleba. A jsou dvě hodiny.

- Jsem tady. Navezeme dřevo?

- Peťuš, až k večeru. Teď sjedu na nákup. Pak chci jít něco kopat do zahrady.

Souhlasí.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-04-12_Konvalinkove_policko_vycisteno/

K večeru se jdu konečně uzemnit. Tak kdepak mám začít? Tady je práce! Konvalinkové puky už vystrkují špičky. Začnu u nich. Během pár dnů už bych do nich vstoupit nemohla. Vyhrabávám podzimní listí, které jsme tam už před zimou nechali. Pleju bršlici kozí nohu. Pasu se na jejích mladých lístečcích. Moc mi chutnají.

https://www.youtube.com/watch?v=6DCLWWaInHg&t=1006s

Pan Vytásek vyprávěl ve svém pořadu o tom, jak je bršlice účinná na asi pětadvacet nemocí. Jenže se to tají. Myslela jsem, že lidem pomáhá jen na dnu. Není tomu tak. Je i protirakovinná. A taky laxativní. Tedy čistí zažívání.

Vyhrabuji pleju. Louskám staré ořechy, které nestihly zplesnivět. Mňamka. Ve špinavých zahliněných rukavicích z nich strhávám slupku. Jako by byly čerstvé. Cvičím imunitu přes hlínu. :-)  Takhle to bylo v dětství. Na podzim jsme špinavýma rukama vyhrabovali pečené brambory z ohně. Nic se nám nestalo.

Jakž takž vyhrabáno, kerhart vyrván… Jeho výhonky se mi pletly s konvalinkami. Paní Hrabíková mi kdysi radila, že stačí ho jen pečlivě vytrhávat, že podzemní oddénky umřou. Ono se to řekne, když se mu líbí ve stínu. Přihnojila jsem růži, tulipánky. Rostou tu z dob maminky. Mé tulipánové, narcisové a hyacintové políčko je nové asi tři roky. U plotu. Ale tyhle obyčejné růžové, bílé a žluté tulipánky sázela maminka tady ve stínku. U mahonu.

Telefonuji do domu.

- Copak potřebuješ?

- Pozamykat, uklidit nářadí, vysypat listí a plevel do tašky TSM.

- Máš to hezké.

Jdeme navézt dřevo. Hotovo. Na chvilku jsem zvadla v ušáku. Ne. :-) Ještě není čas. Připravit Petrouškovi svačinku. Navařit do termosek čaje. Vytřít okolo kamen a chodbu. Zatopit.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-12_Uz_loni_-_zverstva_ukrajinskych_vojaku/1584726779

Zas procházím FB. Loňské vzpomínky. Ejhle. Američané upozornili na zvěrstva ukrajinské armády na zajatcích. Podřízli jim krky. Chroptící je střelili. Kudly.

A video Pjotra Fijalenka z doby, kdy lákal voliče.

https://www.facebook.com/CeskaKotlinaMaVlast/videos/502876208245919

Bezcharakterní pytel brýlatého distinguovaného úlisného hnusu. Ježiš, co mi to vylezlo za oxymóron? Úlisný hnus. To by se líbilo Bedřichu Bridelovi. Pravdou je, že Fiala před volbami mluvil o 180° jinak, než jak páchá jeho vláda zvěrstva na národu nyní. Jak mohli jeho voliči hodit intuici do koše?!

Pouštím si živě Petra Holce. Ne, že bych s ním souhlasila ve všem. Například hájí dr. Rajchla. Ale zas se mi líbí, že nechodí po demonstracích. Já taky ne.

Včera jsem viděla překrásné nové paneláčky, ale krásné!, moderní! v Mariopolu. Rusové tamním obyvatelům platí důchody. Lidi odcházejí v 55 letech. Tak to bylo i u nás. Takže mi našim milým národním hostkám budeme vyplácet důchod takhle brzy. A naše ženy budou dřít pomalu do sedmdesátky.

Jitka Entlichova

Já jsem šťastná že pomáháme i důchodcům na Ukrajině, mohou chodit do důchodu v 55 letech ženy a 60 letech muži. Hned se mi lépe spí. A co Vy?

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-04-12_Tak_hlavne_ze_se_pomaha_cizim/1584726855

Bojkot, až se změní poměry! Nešla bych tam, když někdo může za korunu a my za takové prasečí vstupné. To má dotovat stát. Ale z čeho, že jo?

Udělala jsem pár printscreenů:

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-04-12_U_pana_Holce/

Georgis Fasulis

Vzkaz pro Mirku, určitě se dívá! Miroslavo Němcová, při osvobození ČSR padlo asi 140.000 sovětských vojáků a vy do nich teď kopete. Nestydíte se?!!

A ještě jednou stejný divák:

Georgis Fasulis

​@RUTTIS: směřuje to k tomu, že za 20 ket se bude učit, že za druhé svět. války chrabré národy EU v čele s Německem bojovaly proti ruské agresi.

Paní ministryně války – božínku, jak je sprostá jak hokyně! Jak přiživila kauzu Svoboda! Takhle se vyjadřuje (i vzhledem k mezinárodní situaci) jeden z naprosto stěžejních členů vlády!! Šílené. Nemyslitelné. To je materiálek! Co potom chceme od dětí??! Toto je křehká žena? I dlaždič by se za ní musel stydět. Píše v neděli v půl jedné ráno! Je to možné? Ženy do POLITIKY NEPATŘÍ!! A MPA taky ostuda české politiky. Diletantky. Ministryně?! Reprezentace vážených ministryň – děs.

"A tohle si říká ´novináři´? I bez zvuku vypadají jako parta vylitejch impotentů, co si cvrnknou do trenek jenom při představě, že někdo vezme na výlet právě je," napsala Černochová na twitteru, kde se jí zastal exministr financí Ivan Pilip nebo senátorka Miroslava Němcová (ODS). Na stranu komentátorů se naopak postavil šéf České stomatologické komory Roman Šmucler, starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) nebo šéf Svobodných Libor Vondráček. Web Expres.cz napsal, že se vystoupení Černochové svou úrovní blíží proslovům Miloše Zemana.

Děs běs. Mourek už přišel z nočního hlídání revíru. A já končím den.

Dobrou noc!