Doma - přepychové místo

12.10.2020

Neděle. Podzim. Bez povinností. Dopo relax. Petroušek v práci. Vyndat myčku, pouklidit v kuchyni. Návrat do teplého sarkofágu. Ntb do postele. Čtu, poslouchám, usínám. Telefon.

- Dobré ráno! Odpočíváš? Vyspala ses? Nevzbudil jsem tě?

 Dobré ráno. Odpočívám. Vzbudil. Ale to neva. Vrátila jsem se do postele. Dnes do oběda nic nedělám. Už bych se sbírala k mamce. Dnes nemám povinnost. 

- Tak buď na čtrnáctou připravena. Pojedeme na oběd.

- Peťuš, mně se vůbec nechce. Neláká mě to. Tentokrát raději uvařím.

Dohodnuto. Já si budu ucpávat dýchací cesty! To určitě. A dobrovolně. To mi může být oběd ukraden. A takhle se ničí ekonomika. Normálně bychom podpořili provoz jedné hospody. Už je tolik svědectví o podvodech WHO, karanténách, likvidaci ekonomik, o úmrtích lidí na samotu, o fixlování v testech... Všichni snad už vědí, že tu proti nám nehrají seriózní hru. Pořád straší, mažou si kapsy, vyhrožují, zpřísňují. Copak nevědí, že my víme? my někteří.

Obědváme, povídáme si. Užíváme se. Venku nádherný pošmourný chladný podzimní den.  Uvařila jsem jablečný, třešňový, jahodový kompot. Horký. Ten by mamce přišel vhod. Dnes bychom seděly zachumlané v dekách na lavičce pod kaštanem. 

Petroušek stříhá větve. Chystám se ven. Zadýmím zahradu. Ať mají elementálové - doufám, že tu s námi žijí - příjemné meditativní ovzduší. Skřítci, gnómové, elfové, víly... Jsou tu, ale nevidíme je. Zahnali jsme je. Vtloukali nám ve škole do hlavy, že neexistují, jen v pohádkách. Zdobím pro pentličkami na jaře rašící stromy... Mohou si tu vzít, co chtějí. Máme dost pro všechny.  

Zazimovávám muškáty. Vždycky jsme zaplnila celou zimní zahradu. Počítám, počítám. Čtyři truhlíky. Rozhoduji se, kam je umístím. Češu rajčátka. Popraskaná. Ta mám nejraději. Nejsladší. Letos jsem se napásla. Černá, žlutá, oranžová, červená, koktejlová, obří, balkonová, velká, malá. Oranžová jsou tuhá, nejsou tak dobrá. Černá nejsou vzhledově přitažlivá, ale mají nejsladší chuť. Miluji cherry. Malá, slaďoulinká.

Zapomněla jsem na dva obrovské květináče asparágusu. Jeden býval maminčin, jeden můj. Na jaře oba vždycky přesadila. Teď už je to na nás. Ty mi pomůže Petroušek. Ještě nemrzne. 

- Peťuš, už asi ven ke stolu nepůjdu. Za hodinu bude tma.

- A byla by ti zima.

Jdu se věnovat jablkům. Inspiruji se. Zkusím přesnídávky. Dnes dám všechno pod víčka. Budou se hodit. Do toho si louskám mokré ořechy. Slaďoučká jádra svlečená ze slupky. Největší dobrota. 

Dávám se do bábovky. Recept od Čiriny. Jednou jsme tu velkou kuchařku zahlédli na letišti. Taky letěla od moře domů. Bohdalová s ní vařila. Kdepak asi paní Čirina vaří. Možná už má kuchyň na jiném světě.

- Ty furt šurdíš.

- To se ti jenom zdá. Dnes jsem celé dopoledne relaxovala. Vždycky pracuji v noci.

Sedám k ntb. Poslouchám písničky ze Semaforu. Zuzana Buriánová, Miluška Voborníková, Hana Hegerová... Pavel Bobek, Jiří Grossmann, Rudolf Jelínek... Všechno krásné tváře. Bez tetování.  Upravené vlasy. Pěkné kostýmy. Ireno, nekoukej do minulosti. 

Pouštím si Hrabiše. Tak copak dnes zas lil lidem do hlav. Jo, bezkoncepční žvanění, podle toho, jestli je pondělí nebo sobota. Před měsícem vykřikoval, že roušky jsou dobrovolné... Dnes vyzývá k jejich nošení. To víš, že jo. Hýkám nahlas u komentářů:

Jakub Špiller

Ať Karel pak zhasne a jděte oba do háje. Klíče od úřadu nechte v poštovní schránce, někdo schopnější než ta vaše parta si je tam pak vyzvedne. #bestincovid

Petr Gregor

Jakub Špiller

klíče vždy patří pod rohožku

Kubula Jakub Kunrt

Vem Prymulu kolem ramen a jdete se spolu očipovat i s tím vašim mezinárodním týmem!

Marek Háša

s tou meditační hudbou v pozadí jste se už definitivně posrali

Michal Bednář

Fakt to mají s muzikou, wow

Tady se musím přidat: Vypla jsem si na minutku zvuk, poslouchala jsem, jestli jsem si nezapomněla vypnout meditační hudbu. A nezapomněla. Babiš zapomněl.

František Drtikol

Nejde mi zvuk.

Řekl že bere zodpovědnost na sebe jak slíbil a rezignuje na funkci?

Tady se jeden chudák realizoval:

Grino Conka

Ale zato nemůže vláda ale lidí zato můžu babiš měl pokutovat lidí zato co nechtějí nosi rošnky za měn podporují pana babiše

Grino Conka

měl vás vláda nechat zářit takové lidi

David Michálek

Podle Vašeho projevu se vůbec nedivím, že pana Babiše podporujete...

Nikolas Prucek

a teď český kar kar kar

Romanes Phobia Herink

Grino Conka

my budem zářit neboj už nám dochází trpělivost totiž

A tady řvu smíchy:

Tomáš Zigi Bříza

Grino Conka

Milej pane, co nemusíte číst ani psát, jste výherce dnešní soutěže - Lobotomie v přímém přenosu. Výhru zašleme na Vaši adresu dle OP, který předpokládám nemáte. Tudíž hezkou neděli!

A ještě jeden: On-line vyučování připomíná spiritistickou seanci. Učitelka se ptá: "Maruško, jsi tu s námi? Jestli nás slyšíš, odpověz!"

Přeji klidnou dobrou noc!

:-) Bez lobotomie.