Dožínky

04.09.2021

Dnes musím chceš nechceš, mamka říkávala chca nechca, v devět opustit sarkofág. Na papírku moc úkolů.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-09-04_Vstavame/

Sprcha, uzemnit. Vlasy. Uzemňuji se. Sílu země! Zadělat na chleba. Už mám elektronický hrnec doma. Pozoruji ho. Zkoumám, jestli poslouchá. Na jedenáctou akce Radky Holanďanky. Přijede do Jaře. Sraz u Penny. Nákup bez roušek. Povedlo se. Prodavačky nebožačky, otrokyně. Většina už by ráda dýchala. Nutí je. Jde nás asi pět. Ale v prodejně se připojují další. Vysvětluji zákony. Na ČOI podána žaloba. KHS jsou opatrné. Zvláštní doba. Korektní. Od slova korekce. Koriguje se. Hodně věcí se koriguje. Na nenormálno. Náš stát LTD? Registrovaná firma? Víc a víc se o tom mluví. A je to pravda? A proč měl Babiš do voleb motto Řídit stát jako firmu. Divné. A proč má Ministerstvo vnitra IČO? A další státní organizace? Co to je? A volby byly neplatné? A co s tím? Nepřemýšlej. Koukej, ať jsou chutné housky. Z úspěšného tažení nákup bez roušek se vracím radostná. Kontroluji plech. Ne, ne. Ještě potřebují chvilenku. Linda pomáhá Péťovi v jeho realizaci na třešních. On jim nedá a nedá pokoj. Honí se v korunách, tak hlavně v pořádku se vrátit na zem.

- Prosím tě, ta Linda je celá po tobě. Držela mi žebřík. Jsem ještě dva metry nad zemí. Ona už odchází.

- Já jsem věděla, že to zvládneš.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-09-04_Chleba,_knedliky,_obed

Nechala jsem doma dva nezodpovědné. Už jsem tady. :-) Zadělávám na ovocné knedlíky. Joj, jak se mi těsto povedlo. Jen ze špaldy. Ani kousíček bílé. Super. Vzešlo. Linda tvoří z našich blům krásné bochánky. Kladu je na páru. Na oběd přiklusal Honzík s vnučkou V. Dita je v práci. Obědváme venku. Mourek se okolo nás točí. Mazel. Občas ukáže sílu. Zdomácněl. V tomhle týdnu si poprvé hrál. Potkají se se Zrzkou, vinou krky okolo sebe, dají si pusu. Dnes po ní zas vyjel. Po dopadu mu dala packami. A znovu - těžkotonážník. Kouše ji. Zrzička kvičí. Péťa důrazně napomenul našeho mazla.

- Moure!!

Vymanila se mu. Zas mu nabouchala, jak uměla nejvíc. MOurek sedí. Olizuje se. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-09-04_Mazel

Linda odjíždí směr Krumlov. Koncert Placida Dominga. Lístek - jsem myslela tak tisíc, dva. Jsme staří a blbí. Lístek za devět tisíc. To my na malém městečku si dojedeme na koncertík do vedlejšího městyse za sto pade. Korun! A měli jsme tam jaké hvězdy! Koncert mám ještě dnes v hlavě. Vlastně se mi tam točí z minulého víkendu Thetatrum Kuks a představení 27. Nedělní přednášky ze slovanského Rodokruhu. Včerejší nádhera v kapli - óóó, dnes další radovánky. Družení. Objímání. Focení. Potkávání. Klábosení. Kontaktování. A taky tvoření. A taky zkoušení netradičních sportů. V hlavě se mi to mele. Ale popořadě.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-09-04_Na_dozinky

Honzík večer hraje. My tři razíme na dožínky. Ženu se k autu.

- Nepůjdeme pěšky?

- A jo.

Ještě že mám své světlo mého žití! Tak nádherný den! Šup, šup, klušeme pěšky. Obhlížím domy, kvetoucí zahrady. Nějaká paní se sekačkou. Vypnula. Zdraví nás. Luxusní dojmy. Obyčejné. Samozřejmé. Jsem vyhládlá po lidech. Po normálnosti. 

- Peťuš, kdo to byl?

- Nevím.

Ubezpečuji se, že nás paní pozdravila jen tak. Na náměstí je hodně stánků. Miluji hemžení. Rozhovory. Tvoření. Vnučinka maluje na umělý kámen. Z modelářské sádry. Hlaďounký povrch. Už přírodu nepotřebujeme. Maluje se fixy. Jaképak přírodní barvy a štětec. A vybírat kámen, aby se hodil tvarem, přijatelnou hrubostí. Ne, ne. Když to zkazíš, máš smolíka. Přes tyhle výtky - kameny bezvadné. Příjemné na pohmat. Hlásí se k nám Petr. Moderuje den. Mám ho moc ráda. Pomáhal mi se stránkami školy. Učila jsem mu Vojtíška. Ten už studuje na VŠ. Malý Péťa už na gymplu. Jeho žena učí. Změna ředitele. Vturánu po radosti... Ale já - raduji se. Odbíhá na podium. Stánky pro děti. Slyším příjemný hlas v polštině - zve nás na tvoření. A co by ne! Přisedám. Molitanová tiskátka. Vybírám si hliněný kalíšek. Ukazují nám, namočit, vyždímat. Vyzkoušet na papírovém tácku. Tisknout. Jsem v sedmém nebi. Propojování hemisfér. Díky, Vesmíre! Nemusím na nic myslet. Jen vybrat barvu, tvar, vzor. Někdo mě zdraví. Nepoznávám ho. Sundává sluneční brýle. Á, můj dávný spolužák. Víc jak třicet let tu nebyl. Potkávali jsme se v lukách. Chodil s pejsíčkem.

- Chodíš ještě do luk s pejskem? Tam se teď asi nedá, viď?

- On mi utekl. Chodil jsem tam kvůli němu. Chytil stopu. Hledal jsem ho celou noc. Byl moc přátelský. Asi ho někdo našel a nechal si ho. On si nehrál. Jen se chtěl mazlit. Takže na lukách jsem od té doby nebyl.

- Loni jsem tam běhávala. Nelze. Kde běžíš na sněhu, roste kukuřice a na břehu je zarostlo keři. V létě je to úplně jiné. A díváš se po lidech se psem?

- Dívám, dívám. Ale nevidím ho. On byl tak hodný. Doma ležel v pelíšku, nezlobil. Venku se batolil stále okolo mě.

Zvláštní. Zaběhl se mu pejsek. A nemuseli ani střílet. Bylo to ještě v zimě. Asi březen povídal. Nebo duben. Natož v době ohňoděsů. 

Petroušek jde s vnučinkou do Žákovy kavárny na dort. Upozorňuje mě na ošatky. Jenže to jsou koše a podnosy. Taky si Vaši muži pletou jogurt, tvaroh, puding? Nebo ošatku a jídelní podnos? Jo a taky červenou, růžovou, fialovou, oranžovou? Hledám ve stáncích. Kupuji himálajskou sůl, už nemám nasi goreng. Počítač mi to slovo donekonečna opravuje na Gorek. Bezva stánek s uměleckými dortíky. Volám Petrouška. Malá umělecká dílka. Živé květiny. Jemňounká práce. Tvůrkyněmi šikovné sestry. Ta jedna mě zná z Lidlu. Pěkná okatá. A peče se sestrou tyhle dobroty. Na Vánoce cukroví. A heru nepoužívá. :-) Jen do vánoček půl másla, půl hery. 

- Oni se vás tam bojí. Ale v dobrém.

Hm, tak to je pro mě nepříjemná informace. Ale je mi to zas na druhou stranu fuk. Nestraším, nevyhrožuji, tak to bude asi info z posledního půlroku. :-) Diskriminovali mě. Nezákonně. Chápu, báli se pokut.  A to jo, to ať se bojí. Do roušky mě ze zákona smí nutit jen osoba k tomu úředně určená.

Scházíme z náměstí po houpacím mostě, oceněné stavbě. Potkáváme známé. Most se nám hooupe pod nohami. Lidé chodí kolem. Most není v klidu. Paní by mi ještě chtěla dát podpis na petici děti do škol bez roušek. Dnes jsem odevzdala. Bude nová petice. :-) Pán po chvíli říká:

- Mně je z toho houpání blbě.

- A mně taky. Nepříjemný most.

Zastavujeme se u netradičních sportovců. Házení na špalíky s čísly. Shodíš jeden, počítá se číslo. Shodíš víc, počítají se špalíky. Pán nás posílá na disk golf. Házíš létacím talířem do koše s řetězy. Chvíli se věnujeme zábavě. 

Doma mi V. ukazuje sešity, učebnice. Prohlížím. Zkouším. Čtení psaného písma. Synonyma. Slova protikladná. Učebnice jazyka - s vlasteneckými texty. Paní učitelka dobe vybrala. Společnost nám zase dělá Mourek. Vyskočil si na houpačku. Nevadí mu, že se rozhoupal. Spokojeně se stočil k spánku.

Odjíždějí. Já si chvíli lehám k ntb. Od půl deváté koncert Yo Yo bandu. Jedu. Odvaz. Lidé se baví. Tančí. Popíjejí. Uááá. Huráá.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-09-04_Yo_Yo_Band/

- Pane Tesaříku, prosím Vás, chtěla bych si dát fotku s Vámi na FB.

- Není problém. Samozřejmě.

Pětasedmdesátiletý zpěvák po koncertu ochotně pózuje.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-09-04_Placido_Domingo_Ceska_Krumlov/

- Víte, mně se sem nechtělo. Dcera jela na koncert Placida Dominga do Českého Krumlova. Pracovně. Povídala:

- Mami, kdybych byla neloajální se svým zaměstnavatelem, hned bych jela na Jojobend. :-)

- Máte moudrou dceru. :-) 

- Držte se!

- Děkuji. I vy!

Chytili jsme se pozdravem za lokty. Významně se podívali do očí. Ano. Držme se. Mně drží maličkosti. Vítací kočky. Mourek na křesílku. Zrzečka na Petrouškově kuřácké židličce. Ty chlapy z kapely zas zpěv, legrace, šou, lidi v euforii, tančící publikum...

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-09-04_A_kdo_me_cekal/

Jj, bohatí se radují z miliard, my dolní plebs se radujeme s kytek, se zpěvu, z dennodenních maličkostí. Ó, díky za to, Pane!

Dobrou noc!