Dvě radosti dne. Den byl jedna velká radost. Ale dvě nej

13.09.2022
https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-09-13_Valgozita_kotniku/
https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-09-13_Valgozita_kotniku/

Tak je tu zas ten den, kdy volám po vyčištění koryta. Už je to asi čtyři nebo pět let. Dvakrát do roka. Většinou binec v řece nafotím a než dojdu pár kroků domů, zapomenu. Jakého koryta? No, dobré by bylo vyčistit nejprve koryta těm nahoře. Ale mně stačí odklidit klády z Labe. Dnes to bylo vnuknutí. Jen tak. Myšlenka. Psali ti v únoru, že čekají na vhodné klimatické podmínky. Popožeň je. A ejhle! Věci se dějí. :-) Sice to trvalo, ale!

Měli jsme tu překrásný starý rukodělný most. Pod náměstím. Vizitka neuvěřitelného umu našich předků. Točili tu film Něžné vlny. A druhý den se most zhroutil. Proč? Protože pokud je třeba sto nebo tři sta metrů, nevím, před pilířem nános klád, klacků a naplavenin, vír se daleko odsud zavrtává do pilíře mostu. Protože to není vidět, dnes už není péče o přírodu, o lidi, jejich zdraví a prospěch, o společný majetek, tedy není nikdo, kdo by dbal na čistotu koryta státu. :-)

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-09-13_Labe_vycisteno/

Neskutečný chaos ve státě má propojení i na chaos tam dolů. Labe totiž není jedna řeka. Logicky byste mysleli, že o řeku se stará Povodí Labe. Ne, tam Vás odkážou na Správu a údržbu silnic KHK. A dnes se mi do toho nějak prapodivně zamontoval i odbor majetku města. Tedy jedno Labe, ale různé instituce... 

Povodí Labe má na starosti břehy. Pan Miler mě tradičně odkázal na Správu a údržbu silnic KHK. Dnes byl originální. Měl dovolenou. Asi před čtyřmi lety mi tvrdil, jak břehy Labe se nezpevňují stromy. My jsme se to učili asi blbě. Hledám kontakt na Ředitelství SÚS; milý hlas na druhém konci. Příjemná paní ze Správy a údržby silnic tvrdí, že čištění koryt patří Povodí Labe. Ale Povodí /pan Miler/řeklo, že labskou cestu má na starosti Správa a údržba silnic. Házejí to jeden na druhého. Dostala jsem dnes nově telefon na mostaře. Mostař mě překvapil. Prý to před týdnem vyčistili. Jela jsem se tam mrknout. Fakt. Hotovo. Řeka vyčištěna. Ale břízka rostoucí z pilíře, ta tam zůstala. Komu patří pilíř? Povodí Labe nebo Správě silnic? Pilíř v zimě stromeček hezky naruší. To asi nepatřilo Povodí, ale Správě silnic. Přece aleje stromů okolo cest. :-) Pilíř už není asi voda. Ne, nechápu. Až si ten odstavec přečtete znovu, neuvěříte a přečtete si ho potřetí. Pokud jste pečliví!!

Vyptávala jsem se mostaře, kdo co má.

- Nad Metují vodu zakrývá hustá klenba stromů. Já jsem proti kácení a průřezu, ale tohle už je opravdu moc. Stromy nakloněné do řeky.

- No, to my nemůžeme. Protože to není náš majetek.

- A čí to je majetek?

- Majetek města.

- A nemůžete to prořezat tajně?

- Nemůžeme, protože nás kontroluje kraj. Nesmíme pracovat na cizím majetku.

Tak to je teda klubko!

A takhle to je ve státě.

https://www.botyhanak.cz/poradna/tabulka-velikosti-bot/

Dnes mi udělala firma Boty Hanák z Vyškova obrovskou radost. Ale velikou. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-09-13_Valgozita_kotniku/

Není to ani týden, co jsem si na FB posteskla na aroganci lékařky. Prý nejde o život. A spěchá. A má tam pacienty. A nemá čas na řeči. A nemá termín. A vložky do bot jsou nadstandard. A a a... Jsem brečela. Paní Jitka si můj povzdech na FB přečetla. Hned se ozvala do SZ s nabídkou. Jsou rodinná fa. Vyrábějí boty, vložky... Mají certifikáty... Dnes zázraky dorazily. Včera jsem si nechala protekčně obtisknout tlapky na protetice. Jenže jsem se dozvěděla, že když si obtisknete klenbu s chybou, nic to neřeší. Chodidlo je obtisk člověka. A pokud máte na chodidle takový ten polštářek, který tlačí v oblasti, kde má člověk srdce a ledviny, může dojít k problémům.

Tyhle darované vložky, které mi dnes poslala paní Jitka z jejich firmy Snovídky u Vyškova, jsou jiné. Mají jamku pro palcový kloub. Pomáhají tlačit palec zpět a tím se zlepší případný halux. Pata je snížená. Vložka je šestkrát přelisována. Má v sobě měď, uhlík, nanovrstvu... Dětem po obrně přestává pracovat svalstvo. Tyhle vložky jim aktivizují achilovku a svaly.

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-brno-brnane/515656/neunavny-svec-josef-hanak-74-vymyslel-boty-na-spani-prvni-je-otestuji-telesne-postizeni.html

Rodiče dnes nechávají běhat malé děti po parketách bosé. Tím se ničí kotníčky. Aspoň kdyby měly bačkůrky. Prý až 80-90% dětí trpí valgozitou kotníčků. Jedná se o vyosení kotníků dovnitř.

Koukám na krátké video. Pan Hanák vysvětluje podstatu botek a jejich stélek:

Stélka má jamku palcového kloubu. Uvolňuje se nárt. Celá botička je strečová. Je nepromokavá a je prodyšná. Stélka má v sobě nanovlákno a membránu. Vlhkost jde do uhlíku a noha má takovou vlhkost, jakou potřebuje. Ve stélce jsou dvě vrstvy korku, které udržují teplotu nohy. Dětské botičky jsou vhodné od šesti měsíců.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-09-13_Valgozita_kotniku/1559047712

Večer hovořím s dárkyní paní Jitkou. Prý dřív měli výrobu v Holešově. Experiment: 

Dvě první třídy. Jedna třída dostala od jejich fy botičky a stélky. Do Vánoc děti v této třídě uměly číst plynule bez slabikování. Vyosenost kotníků se z 80% napravila. Zkontrolujte své děti a vnuky. Najděte si, jak vypadá valgozita. Páteř - s ní jsou spojené nemoci, o nichž si myslíme, že tam spojitost není. Chodíme-li v dobrých botách s dobrou stélkou, chodíme rovně, nehrbíme se, nebolí záda... Vliv na prokrvenost nohou... Tím logicky i prokrvenost mozku - tedy duševní svěžest.

V žádném případě nemám střídat vložky ortopedické a boty Hanák. To, co bych napravila, bych zas pokazila.

Psala mi: Chodit bosá je dobré jen v měkké podložce, na tvrdé se klenba hroutí. Určitě si nenechávejte dělat otiskovou stélku, je k ničemu, patologická stopa chodidla se otiskne do stélky a nic neřeší.

To jsou věci, co?

Jo, holka v bílém plášti, taky jsi zvlčila.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-09-13_Kde_jsou_ty_casy/1559047558

Jak jsem to dnes psala u toho obrázku z 50. let?

Tehdy bílé pláště, učitelé, vláda dbali o blaho, zdraví lidí a budoucích generací. Léčebny, lázně, ozdravovny, ROH pobyty za pár šestáků, samozřejmě lékařská péče včetně té zubní, vše hrazeno státem. Ireno, bylas´ trkvoň, nachytala ses na barevné obaly a umělohmotný svět.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-0-13_Uz_jsem_v_sile/

A takhle běžel den. Petroušek se mnou vyryl hyacinty, narcisy, tulipány. Záhon jsme prokypřili. Proplela jsem, prohnojila, vsadila nové cibulky... Na jaře krásně pokvetou. Zahrada se snaží ze všech sil. Obdarovává nás svou hojnou úrodou. Děkujeme. 

Mami, měla bys radost! Už ti nikdy nic neukážu. Aspoň Ti vyprávím, maminko!

Dobrou noc!

P. S. 

Stélka se skládá : z přírodní usně, měděné membrány, uhlíku, korku a mřížky. Useň, měděná membrána je perforovaná. Měď nám vytváří zrcadlo, kdy nám vrací teplotu zpět k chodidlu nohy, tím je udržována teplota chodidla nohy mezi 31° a 32° C. Uhlík absorbuje vlhkost chodidla, která je 4% z těla a absorbuje pachy. Po vyzutí z obuvi se změní teplota uhlíku a vytlačí vlhko a pachy ze stélky ven. Tím se snížila vlhkost obuvi. Korková vrstva dělá tepelný můstek mezi podešví a stélkou čímž nedochází k rosnému bodu. Je to další snížení vlhkosti obuvi.

Stélka byla testována ve dvou na sobě nezávislých státních laboratořích a získala certifikát - "antibakteriální a protiplísňový výrobek".

Stélka je chráněná českým, anglickým, německým, švýcarským, kanadským, čínským patentem a patentem ruské federace.

Stélka má klinické hodnocení z Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně.

Stélka je vhodná především pro diabetiky a diabetická chodidla pro snížení rizika vzniku gangrény.


Více zde: https://www.botyhanak.cz/katalog-zbozi/stelky-do-bot/pro-otevrenou/