Jablkovo ořechovo švestkový

09.10.2022

Proháním se internetem, jedna ráno. Tak holka, dnes jen takové krátké ohlédnutí!

Neděle ráno. Volnost. Mohu spát.

- Dobré ráno! Musím už určit, kam a do čeho jablka?

Na kačírku před okny stojí jablíčka trhaná i padaná u maminky v Lindiných taškách, koších...

- Mami, mně se dnes nechce. Včera jsem neměla čepici, dutiny...

- Nechoď nikam.

Ještě zalézám.

Druhý pokus zmrtvýchvstání.

Linda už se šikuje. Jede k mamce. Nedalo jí to. Pomáhá nám. Mezitím Petroušek češe poslední jabloňku. Loni ji neprořezal, tak má úrodu. Tam kde oštulcuje korunku, s úrodou to je... Hlavně koně, hlavně koně zkrátit. Slyším maminčin důrazný povel:

- Až u samýho! Až u samýho!

Mamka upravila jeden dva stromečky za den. Dala si práci. Nahoru, dolů. Neměla nikoho, kdo by jí ukazoval větvičky. Nechtěla jsem sem na zahradu chodit. Blbaňa. Petroušek by to chtěl mít všechno naráz hotovo. Nestříhá mladé až u kmínku, u větvičky, u podkladu. Na jaře je to na odříznutí pilkou. Maminka radila - ořezat větve do koruny. Nechat ty ven.

Naproti nám stromy neprořezávají. Stromy se ohýbají pod tíhou. V alejích - nikdo neprořezává, jabloně se snaží o to víc. Letos jsem měla povoleno chodit přes cestu do zahrady na james grieve. Ale to jsem si jich nasbírala. Neprořezávají. Jabloň rodila jak divá. A já si pošmákla. Ó, děkuji. Chtěla bych mít v zahradě nonet a letní james grieve - měkoučká, šťáva ti teče do pusy. Napiješ se z nich. Nonýtky - na vánoční stůl. 

- Ne mami, ta jsou moučnatá.

Melu z čerstvých rohlíků strouhanku. Nejprve česnek. Píšou jeden stroužek... To určitě. Palici. A petrželku. Iniciativně vkládám i pažitku. Obaluji houbové řízky. Vařím z těch obrovských křapáčů bramboračku. Houbovou. Skvělou. Vynikající! Sezónní. 

Linda je tu. Přivezla mi padané nonety. Mňam. Bedýnky trhaných. S Lukášem nájemníkem prořezali stromy. Už ani nevím, jeden? Dva? Lukáš se prý bál, abych se nezlobila. Linda ho uvedla do průklestu. On se to naučí. 

- Tuhle, tamtu, ještě tady, Luki, výborně. A to je vše.

- Vše? A teď mě to právě začalo bavit.

Já jsem tak ráda, že ho máme. Kluka našeho srdečného, pracovitého, čistotného, veselého. Péťa k němu do sklepa odvezl čtyři bedny jablek.

- Mami, já bych ještě moštovala.

Petroušek nakoukl do domu.

- Pojď ke mně do sadu.

- Peťuš, vařím.

Odbíhám k němu. Asi chce pochválit.

Volám pánovi, který moštuje. V sobotu nebo v neděli dopo.

- Peťuš? Pán moštuje o víkendu. 

- To pracuji. I sobotu i neděli.

- Aha, tak pojedu já; jen už si nepamatuji přesně kam.

- Zkusím se zeptat, jestli by to nešlo odpoledne.

Z česaných proberu malé, padaná... Moštíkem napojíme okolí.

- Péťo, já jsem tak ráda, že tě mám. Jen včera jsem ti nějak nerozuměla. Proč neřekneš, že do koruny už se bojíš. Já se o tebe taky bojím, když lezeš na vrbu.

- Já jsem ti ale říkal, že tam nelezu.

- A to je ten rozdíl. Slyšíš ho?

- ???

- Je třeba někoho sehnat, aby ořezal vršky višně, třešně, vrby. Druhá varianta: Já jsem ti řikal, že tam nelezu.

Sluníčko nám kouzlí dobrou náladu. Pracuje se skvěle. Nabíjí nás. Obědváme venku. Wau. To já tak ráda. Venku!!

Linda odjíždí.

- Mami, tady máš dvě čísla na ty prořezávače korun. Dnes nevolej. Až zítra. Máš to tady na papírku 

- Vezmi Kitty příště s sebou. Je tam sama. To raději ať to tu přetrpí s Mourem a Zrzkou.

Vzpomínáme, když tady ležela její máma Micicinda; jak stárla, už se nevrle dívala na svou černou dceru Kitty. Teď tu jsou dva nepřátelé. Noví. Mourek a Zrzečka. Vkročí do jejich teritoria, necítí se komfortně. Stres nesvědčí ani zvířatům.

Podzim. Tolik práce. Sklízení, prořezávání, sbírání, sázení cibulovin, zpracovávání, hrabání listí, přijde rytí, zazimovávání, taky obstarání dřeva... Petroušek jede za sportem. Linda už volá z domů.

- Mami, Kitty válela sudy, byla tak šťastná. Ale bonbony na zuby vyházela z misky. Ty nemá ráda.

Kitty... První z vrhu. Nejsilnější. Tehdy byla Micka vystrašená. Za plotem, kde dnes stojí stodolózní zakrývač sluníčka do naší zahrady, stálo asi pět stanů. Brutal Assault. V noci mluvili nahlas. Micka měla boudičku s týdenními koťaty u plotu. Bála se. Dostala zánět cecíků. Umřela jí dvě koťátka. Pak třetí. S touhle poslední černou Máry uháněl Péťa se snaškou do HK na veterinu. Zachránili jak Micku, tak Kitty. Musela jsem ji krmit umělým mlékem. Nesměla pít zánětlivé mlíčko od mámy. Každé dvě hodiny. Micka ji očistila, oňuchala, zas oddělit od sebe. Na hodinku si schrupnout. A nanovo. Jen nejsilnější přežijí!!! Jen ti s otevřenou myslí. Jen ti, kteří zvládnou test inteligence. Nyní nás čekají další!! Nenechejte se vystrašit!!! Budou fingovat, oblbovat, zachraňovat vás. Ne, držte vibraci. Nevěřím ani na porušení plynovodu. Most - to je hanebnost. Ten se jim povedl. Zničit takové dílo. Nádherné. Spojení lidí. Jenže stejně láska, MÍR, lidská soudržnost zvítězí. Přemýšlela jsem dnes, proč včera tolik rádoby vtipných se projevilo. Spadlo ti to. Asi vítr! Žádný soucit s lidmi. Trapné vtípky. Ale to nebyla většina!!! Klesla jsem na mysli. Ne, ne, ne, nééé! Mlčící většina moudré části lidstva!!! Zazdálo se mi, kolik zloby tu je. Ne. Většina jsou slušní, hodní, milí. A tečka.

Odpoledne jsem vylouskala bedýnku loňských vlašáků. Posbírala a roztřídila švestky - shnilé na odvoz. Dobré jsem rovnou odpeckovávala do mísy. Pecky jsem házela do skořápek z ořechů. Sluníčko se postará, že budu mít čím zatápět. :-) Lidi prý se učí šetřit. Myslím, že i zátop skořápkami je o šetření. Nepoužívám slámové peršingy. Mladí už prý chodí do bazarů. Hm. Už dokročila bída na kozáka. Možná už budou tvořit nudle, buchty, knedlíky doma. Nebudou kupovat drahé v obchodě. Všechno zlé pro něco dobré. Zrovna tak drahota cukru ušetří lidem za lékařskou péči. Naučí se nesladit. :-) 


Nastěhovala jsem kamínka do skleníku. Péťa mě zrazoval. Prý mi papriky už nedozrají. Skleník byl instalován v červenci. A to je pozdě. Mičurinec ve mně věří ve zdar. Prosím!! Ať mé papričky stihnou dozrát!

Večer přišly holky. Vnučka a snacha. Rozvíjely jsme vidění na slepo. Otevíraly jsme mysl. Tři dny jsme netrénovaly. Ve večerním šeru se rozkoukávaly. Ale šlo jim to výborně. 

https://www.youtube.com/watch?v=G_L9rlPA5q0

Skvělý den!

Dobrou noc!