Jaro skončilo. Vrátila se zima. Pak rovnou skok do léta.

11.04.2019

Dnes až od devíti. Hm. Na mě příliš brzy. Paní přijde od vlaku. Ranní rituálky. Zima. Zvonek. Paní klientka jede kolem. Něco potřebuje. ZIMA. Ty vorle, to tu bylo už minulý týden. Ne, potřebuji běžet pro kopřivy, doustrojit se, spustit vlasy ze sepnutí... Vyřízeno. Kopřivy otrhávám v rukavicích. Letos rvu nechtíc i s podzemními oddenky. Včera jsem si - mamka by řekla blázen - jeden oddenek píchla do země. Jakou příchuť si dnes vyberu? Máta s čokoládou? Malina - borůvka? Banán? Kopřivy dnes otrhávám z lodyhy. Včera mě lodyha rušila vychutnání. Přidávám dvě lžičky bílkovinného doplňku s jednou odměrkou betaheartu. Dnes bez pampelišky. Tlačí mě čas. Zvonek. Malá panička je tu.

- Dobré ráno! Zima, že?

- Ráno bylo při nule... 

Hm, ještě že jsem nedala ven ibišek. Zařval by smutným hlasem.

Přeměřím, nakoupí. Nabízím odvoz. Jedu do zahradnictví ve vedlejším městě. Tam ona bydlí. Zaradovala se. Minule i dnes to měla s odvozem až před dům. Minule kadeřník. Dnes zahradník. Jela bych později, ale co bych neudělala pro bližního svého. Natahuji chlupatou vestičku s imitací berana. Flísový pet-lahvový kabátek s kapucou. Podzimní kozačky. Celou zimu jsem je neměla na noze. Dnes se hodí. Jedeme!

V zahradnictví - nádhera. Miluji to tam. Nezašpiníte si boty. Měkký trávník. Překrásná květinová výzdoba - láká! Inspiruje: To chci taky :-)  


Vítají mě. Paní majitelka dnes hlídá vnoučka. Nemá rád lidi. Huláká - pusinku od ucha k uchu :-)  Krásný, rozkošný; jde do jejich rodu. :-) Letos jsem stihla své skalničky. Jak se omeškáte, už nabízejí další várku rostlin. Vámi chtěné - až zas za rok. Na brance se plazí zatím jen pučící klematis. Ne ledajaký. Kvete růžovými bohatými květy. Pořídila jsem si. Kvete mi na železné konstrukci. V době květu ho fotím, fotím a fotím. Vypadá jak šípková růže v uspaném království. Dnes psí zima. Kapuci na hlavě, zmrzlé ruce. Chráněná kabátkem, kozačkami. Zóna kolen - příšerně zebe. Beru petrklíče, narcisy, skalničky... V Jaři se stavuji v dalším zahradnictví. Beru petrklíče, narcisy, balkonové :-)

Domů. Lážo plážo. Brambory nemám. Prý jsou o sedmdesát procent dražší. Miluji je. Za tu cenu je nemusím. Vařím rýži s quinoou. Kari, kurkumu, nasi goreng, zámecké, palermo. Na páru celer, mrkev, brokolici, cuketku... Kousek filé. Výborné. Odskočím na pedikúru. Pedikérku miluji. V páté třídě se přistěhovala do Čech. Maďarka. Krásná, tmavá. Stále ji družili do cikánských skupinek. Byla jiná. Děti ji trápily. Všimla si jí paní učitelka.

- Musíš číst!

- A tak jsem četla, četla. Nevěděla jsem co, ale všímala jsem si, kde jaké i/y je, kde je s, z...

- Víte, že dnešní mladí se neumějí otevíračem dostat do konzervy?

- No, my jsme měli takový ten, jak se zabodnul do středu a pak kolečko jelo po okraji.

- Jé, takový vyrobil náš tatínek.

Kde asi tatínkův otvírač skončil... Moc bych si ho přála. - Hotovo. Ve vietnamkách capkám rychle do auta. Lak je zaschlý, ale vždy si ho v botách poničím...

Snaška. 

- Jste doma?

- Jsme, jedu za mamkou.

- Přineseme ukázat diplom za první místo... Za pět minut.

- Počkám.

Rychle míchám tvaroh s vajíčkem, datlovými sirupem, vanilkou... Jsou tu. Vnučinka D. vyrostla v krásou mladou dámu. V září bude prvňáček. Nabízím tvaroh. Druhý mrňous ani ne dvouletý - NENOSÍ PLÍNKY. Veden maminkou. Řekne si. Jsou i v té siberii venku! Každý den. Rýma není nemoc!!! Souzním. Odcházejí. D. už umí nejen lyžovat, ale i na kole. Dělají nám radost. Děkujeme.


Za maminkou. Zas pod zářivkami. Hladím ji zezadu po vlasech.

- Kdopak to je?

- Hádej! Odbrzdi se. Jedeme.

Poskočila radostí. A jedeme. Do slunce. Za oknem příšerná zima, na konci chodby jak v akváriu. Maminka neomylně pozná pro mě naprosto nenápadné kopečky jejího dětství. Chloumek, Prašivka. Dole pod nimi drandí náklaďáky. Dan Nekonečný by zvolal: Ať se práší za kočárem! - A práší se - dálnice mění ráz krajiny. Mění klima. V Bucích se lidé zlobí, že zasněžování jim mění klima v jejich oudolíčku... Ale dálnice nevadí... Maminka hůř vidí. Myslím, že už nedohlédne na hájovnu hajného Kuřete, tatínka její kamarádky Mařky - Kuřetové. Ještě loni jsme jí psaly. Snad by nám její dcera dala vědět...

Vyprávím mamince o tom, jak mě včera vlastní sestřička se zlým pletichářským úmyslem, úspěšně naštvala... Mami, ty to stejně za chvilenku zapomeneš...

- Zrovna si říkám, že už to zítra vědět nebudu...

Kamilka je dnes v tomto křídle. Žaluje. Maminka se dnes nedočkala nikoho a zlostně se vyčůrala do postele. Mamka o tom neví. Stydí se. Těžké. Ode mě má zákaz huhlání halo, halo.. Má těžkou pozici. Prý se umí vyvléknout z pásu, odjet na záchod sama a vrátit se.

- Maminko, pojedu za Petrouškem.

Souhlasí. Balím věci i sebe. Vypadám vycpaná kožíškem jak sněhulák... Raději maminku vysazuji. Fotím Boženku. Dávám jí hračky. Hladím ji. Mluvím o Ivance. Usmívá se.

- Tak kde seš!

- Tady, tady... Mamko, zůstaneš v pokoji nebo si budeš jezdit po chodbě?

Vyjíždí ven. Paní Dana se ptá, kam se ještě vydává. Z pokoje volám, že už asi nikam.

- Ještě jeden pokoj a vrátím se k vám.

- Mami, tak tady si bude jezdit; paní Dana si tě vezme, umyješ se a půjdeš spát. Pojeď ještě kousek se mnou.

Pusinkuji, nemohu ji opustit... Natahuji loučení. Ještě obrázek.

- Běž už!

- Mami, zítra!

Chorobná touha nakupovat. Myslela jsem, že už jsem z toho venku. Dnes mě chytla. Přistávám u Rossmanna. Takové typické charakteristické odpudivé jméno... Volám Lindě, co mají... Kokosový olej, kapsičky pro Micku, granulky... Jj, zdražují. Co je dnes v akci, bylo včera cenou.

Pepco. Nic. Před měsícem jsem si koupila poslední ze tří ks krásnou přenádhernou lucernu. Dnes mají jednu jedinou její menší sestřičku. Nevím, kam ji postavím, ale beru ji, Lindo... :-)

Zatápím. Ještě chvilenku pracuji. Petroušek se chystá do Hajanova.

- Slyšíš, jak zas duní? Strašné.

Zmizel v ložnici. Volám Micicindu. Nerada se chová. Dnes dvojnásobně. Čuje... Přes účinný obojek ve fouskách napitá rozinka klíštěte. Micka ví, co ji čeká. Prosí, brečí. Pinzeta, ani jsem moc nekroutila. Kremace. Vydezinfikovat ajatinem. Odměnou - kašička z drahé tyčinky od Rossmanna... Nechala se koupit a frr ven.

Já frrr do postele.

Vy frrr - už tam asi jste. Jenže já zítra mohu spát..

Dobrou noc!