Je jaro :-) A vnučinka přišla :-) 

14.11.2018

Šla jsem velmi pozdě spát. Nějak jsem porušila své týdenní dodržování - max do půlnoci. :-)  Ráno - telefon. Běžím domem, hledám. Mladý hlásek... Chtěl by domeček. Ne. Vybírám,budu vybírat a pečlivě. Mládě opravdu nechci.

Pracuji. Příjemně. Z domova. Jsem svým pánem. Vybíhám do zahrady. Jaro je tady, jaro je tady! (Věta mi asociuje Petiškovu knížku O jabloňce. Tam sedí pták na plotě a zpívá: Vítáme tě, jaro!) Obcházím zahradu. Nezapomněla jsem někde zazimovat nějakou kytku ze záhonku? Snad ne. Poslední truhlík se sesazenými muškáty šup do tepla za sklo. Micka! Válí sudy. Muzláme se. Teď bych byla nerada, aby šla se mnou. Plná jehličí. Obloha zvlněná zlatými rovnoběžně rozloženými jedy. Zasypávám krmítka, domeček Restaurant. Dávám si ho na větev blíž k oknu. Ještě krmítko na okně. 

Pán přišel o půl hodinky dřív. Mám ještě prádlo v octové vodě ve vaně. Čeká - věším na sluníčko. Výhoda práce z domova. Pán je na druhém měření. Po prvních třech týdnech - 16 cm, po druhých třech týdnech -16 cm. Váha se zastavila. No, ona se nezastavila. Přeformátovává se mu tělo. Odpalují se tuky, narůstá svalovina. Ok. On i já spokojeni. 

Manžel. V noci mu soused z paneláku poslal SMS, že je u našich nájemníků rámus.  A jestli je máme přihlášené!  Půjde si stěžovat v pondělí na SBD. Jo, máme. To jsou starosti. Takové sousedské. Milé. Našim nájemníkům odečtu z kauce přes sedm tisíc za přihlášení. Mají pivku na naši mladou slušnou čistou cikánskou rodinku. Zjišťujeme, o co jde. Asi jako před rokem. Hošíčkovi rostly zuby a nafoukaná míca pod námi si stěžovala, že nemůže spát. Jímá mě zlost. Manžel zjistil to, co jsem předpokládala. Pánovi z SMS nevadí nic, ale manželka nemůže spát. Náš nájemník přijde z noční; chce zapadnout do postele a spát. Slyší jejich smích, hluk. Oni se ohánějí dobou nočního klidu - 22 až 6 hodin. Bezohlednost! Je to pro mě zkouška vytrvalosti, pevnosti, ale kdybych tu mícu potkala, něco by vyslechla. A čtyřicetidenní výzvu nestěžování mám zas v háji. Sousedka studovala s mou Lindou. Očividně jí vadí naši nájemníci. Otravuje dobré vztahy. doma ji k tomu nevedli. Na vysoké jí to nenaučili. Chová se neuvěřitelně hnusně. Myslím, že jí ani tak nevadí hovor nebo smích dítěte po dvaadvacáté hodině, jako že naši nájemníci jsou tmaví. Ono na ní taky dojde. V domě kvůli takovýmhle špindírům se zřídila služba. Myslíte, že ta bílá krasavice uklidí papírky na schodech? Před vchodem? Že umyje schody pokecané zmrzlinou? Ne, platí si přeci uklízecí četu. Tfujtajxl - to je na odplivnutí. Karla to překvapilo a citově poranilo. Po novém roce nám dá výpověď... Neničili byt, nekouřili v něm, chovali se potichu, nepřijímali návštěvy, nepijí alkohol, hoch dělá dvanáctky... Nespravedlnost! Uvidíme, koho jim vybereme jako dalšího souseda. Nepřeju jim nic, jen aby to nebyla rodina s novorozencem a jednoročákem. Zuby pohroma huby...

Mám stín v duši. U práce zvoní zájemci o náš domeček. Bože, poraď mi!!! Pošli mi tu nejlepší rodinu... Manžel radí stáhnout inzerát a nechat dům temperovat... Mami, ještě že to nevidíš. Telefony mě ruší u práce. Zmeškaný od Lindy, od snašky, neznámé číslo... Slyším telefon u manžela... Volám snašku.


- V. by si přála vidět babičku. Jestli máš čas.

- No, ještě mám kousek práce, ale urychlím to. Tak přijďte.

- Dohodli jsme se s dědou za hodinku. Ještě nakupujeme.

Aha, tak to byl telefon v manželově pracovně. Ještě že jsem zvládla upéct bagetky. Mám co nabídnout. Rybí pomazánku jsem připravila. Rychle oblíbený kompot jablíčkový, jahodový, třešňový, švestkový :-)

Jak posíláte peníze internetovým bankovnictvím? Já přes šablonu, někdy přes - opakuj platbu. Vyslechla jsem příběh. Platba zadána s chybovým v. s. Třikrát opakována. Tři měsíce ani jednou nedošla. Neodešla. Rodinně vypnuli proud jako neplatičům. Telefon do E-onu. Sáhodlouhé nedovolávání na oddělení tam a tam... Osobní cesta do E-onu... Konečně - zjistili, peníze tam mají tři měsíce! Nespárovali je, neposlali zpět.

- A vy jste nereagovali na upomínku! Zaplatíte za ni.

- Na jakou upomínku?

Zkrátím to. Dobře to dopadlo. Zdarma nové připojení elektřiny a asi šest stovek nebo kolik za upomínku taky zdarma. S manželem jsme hodnotili E-on jako vydřiduchy. Strašné... A já si je dnes vybrala jako dodavatele místo Moravských naftových dolů. Dostala jsem exkluzivní, opravdu výhodnou nabídku na dva roky. Uvidíme. Těm lidem dodnes proud nezapnuli! Ale slíbili..

Jsou tady. Vyptávám se, jestli ve školce cvičí, zpívají, nacvičují na besídku... Cviky krásně předvádí i s komentem paní učitelky.

- A dopředu, a dozadu, a nádech, a výdech.. A sedneme si do turečka, ruce na kolínka a kmitáme - motýlek!

Je radost ji pozorovat a poslouchat. Děti jsou opičky. Pozdravuji neznámou skvělou paní učitelku. Její slovník, její povely, kouzlo. Uviděla její výkres s nápisem BABI.

-  Babičko, já bych ten výkres ještě chtěla domalovat.

- Ne, ten je můj.

- I můj!

- Ne, dalas mi ho.

- Ale tys ho dala na FB!

- Nedám ti ho. To je dar od tebe.

- Ale mě se po tom obrázku stýská :-(

No, odolali byste tomuhle argumentu? Daruji jí ho. 

- Namaluji ti nový.  A budeš si ho moci dát na FB. A zatím se na tenhle koukej v telefonu, jo? 


Odcházejí kouřit.

- V., ještě se nemají zpívat koledy, je čas, ale nezazpíváme si?

- Půjdem spolu do Betléma!

Vybírám, hned první je Půjdem. Zpíváme. V. si povídá:

- Koupila jsem jogurt, chleba, taky pivo. Kluci maj radši desátku.

Smějeme se, užíváme tepla, jídla, pohody. Díky.

Snaška vypráví, jak v autě nadávala. Zezadu se ozvalo:

Ježíšku, ty to slyšíš. Vidíš, jak nepěkně se chová maminka? To já, já jsem hodná! Až mi večer řekne, abych se převlékla do noční košilky, převléknu se tak rychle, až si z toho maminka sedne na zadek.

A to je dnes vše :-) Mějme se rádi!

Dobrou noc!