Jen tak

19.08.2023

Bude půlnoc. Jen kratičce se otočím za dnem. Prve začal… Kočky čekají na mé probuzení. Hrají  na mě kočičí  dívadlo. Totiž mírumilovně se rozvalují jak dva andílci. Jenže ten menší, tomu raší růžky. To je falešnice par excellence. Začíná být pěkně oprsklá. Chodí za mnou jak pejsek. Petroušek trošku žárlivě opakuje:

- Si ji přivaž jak pejska na provázek.

Nebo kočku dám spát k němu na gauč. Projdu okolo pracovny.

- No jo, promluvilas´,  už maže za tebou.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-19ranko-ranicko

Den začal pohádkově. Jak si to v mysli připravíš, tak to v realitě žiješ. Jak zapomeneš tvořit, chaos tvoří za tebe. 

- Tady to žije!

- Dobré ráno, Peťulko!

- Natankoval jsem ti nádrž, umyl auto. Jdu natírat dozadu latě.

Paroubek by se chvástal: Kdo tohle má!

- Prosím já! JÁ!

Zapomněla jsem na včerejší chandru z pocitu stárnutí. To byla ta zpráva, že ještě jeden zub pod překrásnou korunkou už má čas… Ještě je u mě. Ještě mu děkuji. Ještě ho omývám jazykem. Ta korunka už je krátká. Chjo. Když mi ve fakultce dělali na implantologii OPG, rentgenoložka se mě zeptala tak, že jsem nerozuměla. Doplnila.

- Jestli máte vyndavací zuby.

- Nemám.

Na co se mě to ptala! Ježiši!!

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-19-neverila-bych-co-prachu-vyluxuji-z-cisticky-vzduchu

Sobota, dnes se budeme ráchat. Den zve do zahrady. Nádherné počasí. Letní. Tropické. Když Péťa natírá ty latě na rekonstrukci chatičky, taky něco předvedu. Filtrace vzduchu. Když ji pravidelně měsíčně luxuješ, prodlužuješ životnost filtru. Nevěřila bych, kolik prachu zachytí. Beru ruční vysavaček. Kartáčem oluxovávám. To všechno člověk dýchá.

Poslouchám Wilsonovu 10! Pan Holec a Xaver! Řehtám se smíchy. Neberou si na zvrhlíky nahoře servítky. Koukám, do FB.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-18-tak-pomaloucku-to-leze/1604882385

Víc a víc leze na povrch to, co mělo být lidu skryto. Sice svatá bedna určitě neukazuje Hunterovy snímky s třináctiletou holčičkou, nemluví se o kšeftech starého i mladého s ropou, ale! Aspoň něco oficiálně oznámeno. 

Svačíme pozdě. Oběd trošku oddálím. Sbírám prádlo ze šňůry. Očekávala bych, že bude suché. Že by zas v noci skráplo? Zahradě se to moc líbí. V noci závlaha. Přes den sluníčko. Jdu si ozobat a načesat pár rajčat. Letos jich mám. Ó, děkuji za hojnost. Pasu se. Už jsou krásná, některá praskají. Slaďounká.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-19-trika

Jdu žehlit. Brr. Dnes to dám. Tolik Petrouškových trik. Pracovních. Každý den jedno propotí. Na mém triku maličkatá ďovírka. Na jeho taky. Trika před čtyřiceti lety vydržela. Až začala být vetchá. Ale nikdy na nich nezačaly tyhle minidírky.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-19-povidky-canterburske

Při žehlení poslouchám nádherné Povídky Canterburské.  Nahrávka z roku 1984. Povídka šafářova a Povídka ženy z Bath. Dívám se na překlad a obsazení. Dnes jsem poznala Růženu Merunkovou. A Petra Štěpánka. A Josefa Somra.  Skvělé verše. Pro mě neobyčejné výkony! Kdybych učila, určitě bych jednu z povídek vybrala. Nádherná dramatizace  vyprávění o lidské pošetilosti i vychytralosti, o životních útrapách i radostech. Ještě navíc ve vynikajícím hereckém obsazení. 

Účinkují: Vilém Besser, Pavel Soukup, Milan Neděla, Josef Somr, Zdeněk Řehoř, Oldřich Vízner, Otakar Brousek, Růžena Merunková, Jiří Hálek, Michal Pavlata, Carmen Mayerová, Ivo Gübel, Ljuba Krbová, Antonín Molčík, Vladimír Čech, Václav Bouška, Jan Řeřicha, Jiří Ornest, Vladimír Krška, David Vejražka, Jana Štěpánková, Petr Štěpánek, Daniela Kolářová, Růžena Lysenková, František Němec, Miloš Rozhoň, Ladislav Trojan, Viktor Vrabec, Josef Červinka, Viktor Preiss, Klára Jerneková  

Tenhle odkaz se musí zkopírovat. Nejde dát jen na ťuknutí. 

https://dvojka.rozhlas.cz/geoffrey-chaucer-canterburske-povidky-duvtipne-pribehy-ze-zivota-na-sklonku-9048170?_gl=1*tp2m6u*_up*MQ..*_ga*MTQ2NDE4NTQ0Ni4xNjkyNDkwODg5*_ga_NHXTP7RWNV*MTY5MjQ5MDg4OS4xLjAuMTY5MjQ5MDg4OS4wLjAuMA..

Tak velcí umělci! Nedávno odešel nejmladší z Tří chlapů v chalupě - Ladislav Trojan. Dnes vystupoval Petr Štěpánek. Jeho krásná sestra už je taky na Pravdě Boží. Tatínek legionář. Nějak se už na legionáře dívám jinak. Byli to pro mě hrdinové. Čestní lidé. Dere se mi na mysl, že ukradli zlato. Legionářská banka... 

Petrouškovi brambory a krůtí plátek. Sobě vařím recept teprve letos objevený. Rajčatovou rýži. Vždycky si ji namočím do kyselé vody. Abych vylouhovala arzén. Pěstitelé se prý s hnojivy nepářou. Sami by tu svou dobrotu nekonzumovali. Mají asi jiná políčka.

- Prý Čína nebude rýži vyvážet. Nechá si ji pro své lidi.

- To neva, tak ji budou dovážet odjinud.

Miluji obědy venku, s Petrouškem. Moc ráda si s ním povídám. Odbíhám vybrat pračku. Ještě minuta. Ještě 58? Na display hláška chyba E26. Ty vorle! Už zase?

- Peťuš, zas mi to nevypouští.

Půl hodinky, možná déle se motáme okolo vyprázdnění vody. Péťa je kouzelník. Prádlo máchám růčo fůčo. Bude daleko lépe vymácháno, než z pračky. Poslední vodička s octem a voňavým olejem. Mezitím pračku zprovoznil. Děkuji. 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-19-leto

A teď – bazén. Vodička i na mě příjemná. Mám ráda teplou vodu. Ty řeči – to mě neosvěží – u mě nebodují. Mám ráda teplou i v létě ve sprše. Vegetíme na druhé straně domu. 

Večer! Už? Zalít skleník.

- Peťuš, jdu si vytvořit Tik tok.

- Sežerou tě tam komáři.

Zapaluji si žlutý svícínek pod nohama. Svíčka mě jakž takž chrání. Setmělo se.

- Peťuš, je tu Žofka?

- Není.

Jdu ji volat. Kde je? Vždycky se zjeví. Dnes několikrát běžela k ledničce. Schovat se za ni. Ale nešlo jí to. Vyrostla. Obcházím dům. Je to ona? Čučí pod plotem z ulice dovnitř?

Vybíhám před branku. Mourek se vyvaluje uprostřed silnice. No teda! Co jí to učí!

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-19-vecerni-pohravani

Šup! Domů! Tady se neuč! Chvíli si se mnou hraje jako kočka. Vždycky popoběhne. To nedělá. Péťa se vždycky  diví, že se nechá chytit. Tentokrát si koleduje. Ale má štěstí, nakonec se chytit dala. Má v sobě Zrzčin bacil. Raketově lítá domem. Jak stádo koní. Dup dup dup tam. Dupy dupy zpátky. Slyším, hraje si s kuličkami. Dost divoce. Dobré. Lehám si s ntb. Gauč. Prásk! Co to? Kůň, ani ne hříbě, kobyla letěla tak prudce, svým malým tělíčkem rozpojila kabílek k lampě. Druhou letitou lampu, můj muž si ji vyrobil na diskotéky, shodila dolů. Rozprskla se na tisíc kousků. O koberec!! To není možné! Stovková žárovka v ní se rozstřelila na mnoho miniaturních v koberci neviditelných střípků. Ó je. Koza se někde schovala. Ječím na ni. Mourek se zdvihá. Vyklízí pole. Raději prchá z chaosu ven. Chytrý kluk. Za nic nemůže. Vyřešte si to tady s tou mrňavou čůzou. Celý den mě kouše do ocasu. Pořád ji chováte, voláte. Ňuchňáte se s ní. Tak tady to máte! Potvora jedna. Nenechá mě chvíli klidu.

Přiznávám, beru Žofku, nesu ji na místo, lehce ji plácnu přes zadelku. Ani nepískla. Někde se ztratila. Vybíráme střepy, znovu a znovu. Ještě támhle. Beru ruční vysavač, dnes podruhé. Zas je plný. Možná hodinku jsem uklízela.

Lísoun se jde lísnout. Dívá se na mě nádhernýma očima. Říkají:

- Nezlob se. 

- Máš ještě hlad?

- No jo. Ona se na tebe hezky podívá…

- Peťuš, to, to je zvíře. Ona bude už vědět. Dnes jsem ji sundala třikrát se stolu. Po čtvrté pochopila, že tam ne.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-19-noc

Noc. Prošla se mi přes tělo. Lehla vedle mě. Pohladila jsem ji po napucaném bříšečku. Slastně se protáhla. Mraucla na stvrzení míru. Ok. Tak MÍR!

Dnes Vašo Patejdl. Jiří Černý. Ten měl už věk. Padají jak mouchy. Bože, tolik lidí odchází. Okolo mě. Slavných. Na ulici pusto. Mám ráda, když potkávám davy. V dětství mě maminka učila, že chodíme po jedné straně chodníku. Po druhé chodí ti v protisměru. To dnes není potřeba. Nikdo nechodí.

Den krásný, láskyplný, s kočičím adrenalinem… Trošku mě znepokojuje dění u našich sousedů.

Kéž jsou všechny bytosti světa šťastny! Bože, ochraňuj slabé, bezmocné! Děkujeme za MÍR!

Dobrou noc!