Jídlo je lék i jed, pozor na to

17.02.2023

Oj, dlouho jsem spala, přesto jsem za den moc věcí postíhala. Víte proč? Protože jsem šikovná. 

Asi v osm - buch, buch, buch na okno ložnice. Mrkla jsem okem. Kitty na zadních zvenku. Otočila jsem se, spala dál. To zas budu mít umatlané okno od jejích pacek. Tohle ji naučila naše Micicinda. Hlavně ať to neokoukám malá rezatá lištička.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-17_Kittynka_se_chova%2C_holubice_se_divi%2C_ja_taky/

Vstávám. Všechny kočky venku. Měla bych Kitty odprosit. Odemykám. Volám. První seskočil z křesílka na terase Mourek. To to Kitty dá, než se uráčí. Už je tu. Lísá se. Nechá se pochovat. Zrzečka přibíhá poslední. Bezúdržbová kočka.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-17_Vnejsi_vyziva/

Dnes údržba mé pleti. Peeling s pecinkami z bobulí. Maska z bentonitového jílu. Táhne nečistotu až ze třetí vrstvy pokožky. I to neviditelné z koukání do počítače. Točím. Lidi netuší, že se tělo vyživuje vnitřně i vnější péčí. Nedbají na jídlo, na správné stolování, natož pečovat ještě o pokožku. Zbytečné. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-17_Klicime/

Dnes asi edukativní den. Ukážu lidem, jak se klíčí luštěniny a semena. Mnoho lidí si myslí, že jediným způsobem je školní klíčení hrášků na vatičce. Ne, ne. Takhle se to dělá! Natočeno. 

Půjdu žehlit? Nebo maňana? Je čas. Maminka měla všechno vyžehleno, když opouštěla domov. Já mám na šňůře na půdě posbírat. Plný koš v technické. Pračka se pere. Holka, to si dáš.

Únor. Užívám si ho. Nevadí mi mlhy, nevlídno. Užívám sluníčko. 15.2. se mávlo kouzelným proutkem. Nastalo astrologické jaro. Od 16.2. přezaly vládu párové orgány játra a žlučník. Do té doby vládnul močový měchýř. Právě skončilo období, kdy byl na vrcholu. Vládnul od 1.1. Ke konci vlády už nemohl, byl vyčerpán, tam byly potíže s močovým měchýřem. Platí na něj brusinky. Močový měchýř je o vztazích. Skončila doba, kdy bylo dobré mít k ruce jako prevenci urologický čaj.

Končí období plesů, zábav a družení lidí. Jako holčička si pamatuji draní peří u babičky v nouzovské hospodě. Ach, to byly krásné časy. Hodní lidé. Mír. Vůbec jsem nepociťovala ztrátu tatínka. Dnes jsem četla na FB něco, co mě vylekalo. To, že jsou hotely na horách zaplněné z 95%, ale na sjezdovkách je prázdno, to je divné. Ale to, že atmosféra světa je temná, hm...

Moji milí přátelé,měla bych vám vysvětlit, proč jsem se odmlčela, nechci a nebudu posílat maily ani SZ, a konečně - proč jsem některé z vás odebrala z přátel. Prostě - on ten politický "napnelizmus" pro mne byl už natolik nesnesitelný, že jsem se z toho psychicky složila a skončila na psychiatrii. Naštěstí díky mé rodině pouze na týden. Bylo to hrozné a už nikdy se tam nechci vrátit. Končíím s aktivitou na fb. U nebudu nic přidávat, ani komentovat. K odebrání přátel jsem se sice taky odhodlala, ale je to mravenčí práce,protože mnohé z vás ani odebrat nechci,když jsem se podívala na profil, žekla jsem si - neznám ho-(jí) sice, ale mluví mi z duše, přesně tak to cítím, atd.... Proto vás prosím nejen abyste mi neposílali nic do SZ, ale kdo chcete, odeberte si mě rovnou sami, neurazím se, pochopím to. Přesto si dál vážím všech poctivých a správných vlastenců, budu občas sledovat dění a fandit vám, ale jen už jako mlčící divák.Omlouvám se, opravdu jsem strašně unavená a zesláblá, odhlásila jsem se i ze skupin - veškeré politické dění teď na neurčitou dobu jde mimo mě. Děkuji vám, mám vás všechny ráda. Věra Šmídová,

Ještě nás čeká období šibřinek, dobíhají plesy. Na kocovinu kysané zelí, kyselé okurky. Kyselá šťáva uvolní játra. Metabolizuje se alkohol. Kysané zelí odvede zbytky po metabolizaci. Naši předkové určitě měli bylinky na dobrou mysl, ale co zažíváme my, to je temnota... Naše generace o tom nic neví. Jen z vyprávění rodičů. Ti odešli nebo jsou na odchodu. Tak co, jak se vyléčit z letargie, smutku, pochroumaného já? 

Pokud se snažíme zhubnout do šatů, v zimě se nehubne. Ani na začátku února. Hubnout se začalo až 16.2. Metabolické procesy startují. Pevná stoupající energie jde nahoru. Do výšky.

Nejvíc vitální energie má kysané zelí. Kvašené zelíčko by mělo být stále v ledničce na každý den.

Pšeničné zéláky:

Pšenice špalda. Co to je? Stará odrůda. Stopka klasické vyšlechtěné má z každé strany zrníčko na klasu. Špalda má jen ze dvou stran. Má menší výnosy. Je menší. Obsahuje víc minerálních látek. Neobsahuje tolik aminokyselin, které tvoří lepkovou síť. Je tam méně lepku.

2 hrnky špaldy namočíme, uvaříme. Můžeme s řasou kombu bez soli, aby tam byly minerály. Připravit kysané zelí, cibuli, uzený tempeh nebo klobásku, pórek. Pomlít na masovém mlýnku nebo lehce namixujeme. Do sucha se na oleji osmahne kysané zelí. Možno přidat trošku kmínu, soli, octu, klobásku; pro vegany uzený tempeh, uzené tofu. Pekáček se vymastí. Zapéct, jen aby to drželo. Špalda udělá těstíčko. Výborný recept do smutných únorových dní. Zelí uvolní játra, zlepší náladu, budeme se na sebe usmívat. Cenná energie pro čas těšení na jaro. Pórek za syrova nakrájíme, ozdobíme. Já si dnes nakrájela zelenou nať cibulky. Můžeme jíst teplé, studené. Na svačinu. K obědu. Na výlet. Dodá energii, ale nezatíží trávení.

Ještě jeden receptík na jablečnou mňamku. Pečená jablíčka. Česká. Jablíčka koupená omyjeme. Vydlabeme vnitřek, zůstane tam otvor. Rozinky trošku povařit, pomleté oříšky, trošku rýžového sladu nebo sirupu, maličko maizeny, špetičku soli, vytáhne sladkost ovoce. Rozmixovat. Naplnit díru v jablíčku. Propíchat jablko vidličkou. Na špičky vidličky nalepíme sůl. Znovu propícháme. Dáme do ohnivzdorné misky, vytřené máslem. Posypat skořicí. Dáme péci do trouby. Jablíčko se nafukuje, peče se, trošičku pukne. Vyteče šťáva. Každá varianta je dobře - nedopečené, upečené i přepečené.

Můžeme si na to udělat medíček z rýžového sladu nebo sirupu. Rozpustit trošku kokosového oleje, na to dvě lžíce rýžového sladu nebo sirupu. Zpěníme. Přidat špetku soli. Zahustit kuzu (kořenový škrob) nebo kukuřičným škrobem. Poléváme jablíčko. Skvělý dezert.

Slané oválky z mrkve a červené řepy.

Pokud mám mrkev a červenou řepu, udělám si z nich oválky. Je to zelenina obsahující minerály, vlákninu. Zelenina vhodná pro tyto dny. Červená barva pomůže uvolnit nás, zlepšit náladu, přivodit úsměv. Oloupeme, nakrájíme na oválky. Vložíme do kastrolku, posolíme, zalijeme jablečnou šťávou nebo na to dáme strouhané jablíčko. Ponoříme zeleninku. Dusíme do měkka. Aby zeleninka byla lesklá, v trošce vody rozmícháme kukuřičný škrob nebo kuzu. Kuzu je léčebnější. Polejeme to, necháme problublat. Je to glazované s krásnou lesklou barvou. Podávat jako salát nebo jako přílohu k zélákům ze špaldy.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-17_Polevka/

Co budu vařit? Špaldové zéláky dnes ne. Mám tam půl velké sklenice kysaného zelí. Je třeba ho sníst. To přijde do té špaldové dobroty. Ale jindy. Dnes zpracuji zbytek baby špenátu. Uvařím špenátovou. Stačí mi bohatě. Mohla bych se jí živit celý den. Čepuji do mísy z filtru vodu. Lžičku soli, šplích octa. Namáčím listy, propírám. Koupu je jen krátce. Sůl neutralizuje. Ocet odvádí nečistoty. K propláchnutí stačí tři minutky, aby se nevyplavily vitamíny rozpustné ve vodě. Na polévku si sypu strouhaný sýr. To je dobrota! Cítím se lehoučce. Dnes nikam nepojedu. Vnučka je nemocná. Chtěla jsem jít do loutkového. Ale ne. Rozdělávám pálavu.

- Peťuš, já si chvilku odpočinu. Pak upeču chleba. Budu žehlit. Možná.

Nemusím si dovolovat. Jen upozorňuji. Až se vrátí z meloušku, aby šel potichoučku. :-) 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-17_Chlebik/

Až večer zatápím. Zadělávám těsto.

- Peťůůůš!?

- Co je? Máme tady sejšn se Zrzkou.

- Chceš bagety, rohlíky, chleba?

- Chlebíček, už jsme dlouho neměli.

Těsto se povedlo. Je to vždycky o to, trefit konzistenci. Když přidám navíc žitný kvásek, nikdy nevím, jestli mám ubrat množství vody nebo naopak přidat. Trefila jsem se.

V mezidobí čtu FB. Pod vlivem té paní, která se z událostí zhroutila a strávila týden v blázinci, se jdu zabavit: 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-17_Abych_se_nezblaznila/

Hotovo.

Volá nová klientka. Spokojená. Sytá. Změřená. Co chci víc?

Už bych mohla zaplout.

Dobrou noc!