Kam se řítí kolo světa?

07.03.2022

Poslouchám na FB desetiminutové video s Daliborem Stachem. Aha, tak to je tenhle režisér. Hovoří trošku o dalších šesti týdnech. Jak to bude vypadat. Ještě není vyhráno. Ale já věřím, vím, jsem přesvědčena, že vyhráno je. 

Vtělit se do téhle doby a do téhle lokace je prý velká odvaha. Na druhou stranu se sem prý sneslo množství duší z cizích galaxií a planet. Přišli se všichni mrknout. Chtějí zažít vzestup lidstva. Hvězdná semínka. Děti, které už jsou přítomny. Mně to připadá, že než by byla Země na vzestupu, jako kdyby lidem vypadl mozek. Zblbli. Jasně, ne všichni. Ale za ty dva roky strašení, a teď novým bubákem se snižuje obrovsky IQ. Občas vidím na netu nějakou gorilku, takové odporné blbé obrovské nic. 

Dnes jsem viděla na telegramu něco, co nemůže člověk udělat. A udělal. Až se mi taky udělalo. Nevolno. Člověk člověku. Hnus! Tak bych se přimlouvala za to, aby se lidi přestali každý večer modlit u TV a klanět se jí.

Dá se napsat ...aby se lidi přestali modlit u TV a klanět se jí?    -    Kdo to ví?

MOHLA. Ale je to stylisticky ŠPATNĚ. 

Pečujme nejen o své břicho, ale hlavně o náš skvělý a složitý jazyk. Rozvíjí totiž myšlení. Rukodělnost. Říkávalo se zlaté české ručičky. Naši tátové a dědové uměli řemeslo. Uměli vyrobit udělátko, kterým opravili porouchané, pomohli si v sadu, v dílně, na stavbě... Dnes? Dnes se neopravuje. Vyhodí se. Nelze opravit. Angličtina naprosto strojový jazyk bez fantazie. Jen my Češi a Slováci jsme pod vlivem řečnění. Umíme přemýšlet, vymýšlet, tvořit. Dodávám - jen někteří. Mladí jsou opojeni angličtinou. Jestlipak by uměli vyměnit kolo u kola. Nebo zalepit duši... 

Zpátky k stylistické chybě. Lidé často nevědomky používají zeugma. Záměnu vazeb. Přesněji spřažení vazeb. Co to je? Odchylka od pravidelné větné stavby. Spojí se souřadně větné členy vztahem, který patří jen k jednomu z nich. Zkracujeme si tím větu. Jde o výpustku. Elipsu. První vazba absentuje. Česky - je vynechána.

Modlit se u koho? Čeho? - genitiv

Klanět se komu? Čemu? - dativ0

Včera jsem potkala a mluvila s Petrem. - Chyba.

Správně má být Včera jsem potkala Petra a mluvila s ním.

Věta Před očima se mu mihla vidina vítězství a nadšeného potlesku. - Chyba. Proč? Jedná se o sémantické zeugma. Cítíte chybu? Ne? J Ano, zdá se, že se v obou případech jedná o genitiv - vidina koho? Čeho? Na souřadné spojení navázán výraz, který odpovídá jen jednomu z nich: Totiž výraz vidina by neměl být spojován se sluchovým vjemem - potleskem.

To jen malý exkurz do mateřského jazyka. Važme si ho. Tvořme. Vnímejme.

https://www.youtube.com/watch?v=d0tvSDCtS7o&t=35s

Náš jazyk nejdokonalejší na světě. Máme to štěstí, že je náš mateřský. Pokud v něm bude kreativně tvořit, budou se dít zázraky. Mozek - ruce - propojení.

Hledám další video s režisérem Stachem. Chytrý chlap. Ví. Jen mi vadí, že stále říká isoprosin. Ale srovnáno v hlavě má bezvadně. Souhlasím. Isoprinosin mu odpustím. :-) (Nemám právo nikomu co odpouštět.) Hovoří o přesunutí kšeftu. O naučení na šmírování. Vidoekonference. Být na telefonu. Lidi si zvykli.

Stádo si musí zvyknout. Příprava na NWO.

- Jo, to je tenhle!

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116287760-politicke-spektrum/221411058200007/

Poslouchám rozhovor ze 4.3. Na toho chlápka si dám pozor. Jeho názory se mi líbí.

https://www.youtube.com/watch?v=uAiYz2QFNmc&t=4s

Ježkovy voči! Půlnoc. Jak to bylo? Ráno. Radostné. Svítilo nám slunce na naši zemi. Dopoledne jsem věnovala kočičmoudům. Mourek hlasitě chrapká. Žere vleže. I přesto je stále mrštný. Jenže tuk mu tlačí na plíce. Heká. Snažím se dávat mu po malých dávkách. Nj, jenže co se týče chuti,  on je jak motýl; jak zaslechne tiché zvonění lžičky o Zrzčinu misku, letí k ní. Odstrčím ho. Ať jde pryč. Smutně odejde. Ale čeká. Co kdyby.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-03-07_Kocicaci_nasi_a_dva_Zrzciny_hosanci_v_Pze

- Tak mu dej.

- Nedám.

- Mourku pojď, deset granulek.

Lžičku kapsičky. Několikrát za den. Kus kočičáckého chlapa.

Pondělí. Slunce. Měla bych podnikat. Svoboda člověka spočívá v tom, že se rozhoduje po svém. To jsem dnes udělala. Rozhodla jsem se, že dnes nepodnikám.

Odpoledne telefon. Rozkošný. Volá sousedka. Bydleli celý život za rohem. Řídila víc než skvěle malou organizaci. Asi před dvěma lety prodali dům; odstěhovali se k dceři ku Pze. Máme se rády. Přitom jsme se nikdy nepřátelily. Jen máme k sobě velkou náklonnost. A úctu jedna k druhé. Ona k mé práci. Já k její. Je ve svém věku stále krásná. Občas pošlu SMS. Občas dostanu SMS. Někdy zavolám. Dnes se ozvala ona. Ještě teď se mi srdce tetelí. Zajíždějí sem pravidelně. Mají tu lékaře. A známé. A hřbitov. Nevykořenili se zcela. Potkáváme se náhodně. Někdy tu zazvoní. Slíbila, že se staví, až budeme moci sedět na zahradě. Má ráda třešně. Těším se.

- Jeli jsme okolo vás před týdnem. A zděsili jsme se. Vedle vás stavějí dům. Ale oni to ženou do patra!

- No, takhle se u nás rozhoduje na úřadech. Bezpráví! Bezmozci. 

- No to je hrůza. Vždyť vám znehodnotili pozemek. A výhled. Měli jste tam tak nádhernou zahradu.

- A slunce nám sebrali.

- A slunce!

- Když je někdo hamižný, prodá zahradu od činžáku zvlášť, znehodnotí svůj majetek. Lidé přišli o rekreační prostor. A pokud někdo zahradu koupí, je hloupý, myslí si, že se tam vecpe do úzkého tunelu, znehodnotí i pozemek sousedů. Je to jednoduché. Ale on tam nebude mít požehnáno. Na to mám nos.

- No nebudou tam mít hezké bydlení. A budou vám koukat do zahrady. Vždyť tam nemají místo. 

- A končí mé nahé chození po zahradě do bazénu. Protože lidi nejsou ukáznění. Jasně - nectí soukromí. Šmírují. Špízují. 

Povídáme si skoro hodinu.

Klušu na nákup. Naučila jsem se během tří neděl chodit pěšky. Fakt stačí jednadvacet dnů na přeučení se. Na změnu. Nevím, proč nás tu cvičili dva roky. Lidi jsou ovečky. Jen zabečet. Bé, bé. Podřídí se. Nechají boj na druhých. Kdepak, sundat si náhubek. Přece je to nakázáno. No jo. A není!! Neplatí nařízení!! Vlastně i zákony neplatí. Protože neplatí republika. Stát. 

Poslouchám skvělý pořad o Společenství legitimních věřitelů ČR. Naznačuje cestu... Začínám se orientovat.

https://www.svobodny-vysilac.cz/2022-02-27-legitimni-veritele-cr-andrea-srbova/             

Pokud jsme LTD, firma, pokud se právo státní změnilo na veřejné, pokud neplatí od roku 96 kulatá razítka - na všech dokumentech... Pokud stát neplní ochranu občana... No... Jak z toho ven?

Na FB.

https://www.facebook.com/Spole%C4%8Denstv%C3%AD-legitimn%C3%ADch-v%C4%9B%C5%99itel%C5%AF-%C4%8Cesk%C3%A9-republiky-936075933207129

Pravda je dcerou času. A ten se zkracuje. Prof. Staňka nemám ráda. Střílí slova jako kulomet. Člověk se musí pekelně soustředit. Překonávám se. Poslouchám ho. Tak vzdělaného chytrého člověka aby pohledal. Umí hovořit jen tak spatra. Má to hlavu a patu. Člověk se poučí. Tady v posledním příspěvku - to je snad povinné!!! Pro všechny zabedněné!!

https://www.youtube.com/watch?v=bEV76koKd0E

Zdá se, že končí svět. Copak si neuvědomují, že potřebujeme ruské suroviny? Maličkost - i výroba blu závisí na zásobení z Ruska, umělá hnojení, hrozí snížení zemědělské produkce. Ono to nebude tak horké. Řešení bude náhlé. Překvapivé.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-03-07_Slunicko_si_hralo/

Vykračuji si na nákup. Na zádech malý batůžek. Nutno přemýšlet, co koupím. Má záchrana jede na zápas. Nebudu moci zavolat SOS.  Zvládla jsem. Koupila jsem nic moc. :-) Ale vše potřebné. Taky tři petrklíče. Nesla jsem si je v pytlíku v ruce. Zaujalo mě slunce na kmenech borovic před naším bývalým domem. Před třiceti lety je tu zasadili. Dnes jejich kmeny září pod večerním sluncem. Fotím je. V jedné ruce sáček s petrklíči. V druhé klíče a rukavici. Fotky nejsou kvalitní. Ale fotím až domů. Dnes by se profesionál s dobrým nádobíčkem vyřádil. Asi se všichni modlí u svaté bedny. A klanějí se jí!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-03-07_Tady_jaro%2C_na_horach_zima_-/

- Zrzí, ty mě čekáš? Holko zlatá.

Zatápím. Přemýšlím, jestli stihnu zadělat na chleba. Kašlu na to. Skroječek chlebíčka dávám na pánev. Hodně česneku. Na dohřívající pánev rozklechnout dva vajíčka. Každou topinečku poklást vajíčkem. Nazdobit rajčetem;  hotovo. Topinky mě naučil dělat Péťa. Tyhle dobré. Topinky vyrábí on. Já jen přicmrduji. Ale dnes je hlavní topinkář na zápase. 

Pondělí - nutriční vebináře, porada...

Petroušek vyhrál! Hurá. 

A dobrou noc!

P. S. Blani píše pod fotečku borovic: Stromy mají červené punčocháče. Vtipná fotečka. :-)

Pod tou jasnější: 

Blanka Faltynkova

I zlaté nožky příroda je bohatá ! ! !krásný záběr

A pod zlatými domy: 

Blanka Faltynkova

Hoří????nebo rozsvítili na nebi????