Každý den je jednou za život. Tak proč si ho nechat kazit
Podvečer. Sedím pod slunečníkem na zahradě. Cítím kůži polechtanou od sluníčka. Den sv. Jána. Byl by krásný. Byl by. Kdyby…
Když jsem byla malá a mladá, byli jsme nenápadně rozdělení na členy strany a na bezpartijní. Já patřila k těm nevyvoleným. Nikdy jsem do žádné strany nevstoupila. Snad někdy na ulici... Jenže si očistíš botu... V naší rodině nikdy nikdo nebyl v té komunistické. Ani udavači jsme nebyli. Přesto se žilo vedle komoušů. Třeba Na Ostrově vládly rovnou dvě kované. Ach! Nebylo vždy, že by komunisté škodili. Ti kovaní mohli být čestní a věřit myšlence. Studovala jsem. Měla jsem malou Denisku. Ivka mě podváděl, kde mohl. Občas se zmehnul na den dva. Všechno jsem snášela a kráčela životem. Občas jsem si asi někde pustila pusu ze špagátu, předvolali mě na pranýř. Udělali bubu, jelo se dál. Platily ty jejich zákony. Pomalu jsme vpluli do šedesátých let. Barevná léta. Uvolněná. Ctil se jazyk český, ctila se koruna, ctil se průmysl, zemědělci. Zdravotnictví pečovalo o zdraví lidu. Všechno jelo v toku daných pravidel. Když někdo z mocných kradl neopatrně nebo se pokusil moc rychle, zavřeli ho. Tečka. Neměla jsem čas tohle všechno vnímat. Pro mě byla Denisa, mamka, studium, Iva… Naši přátelé Zlatka a Pavel. Snažila jsem se stačit Ivkovi. Jezdili jsme do Phy na Strahov do vysokoškolských kolejí na diskotéky. Denisku vyzvedla Ivkova maminka. Hezky nám ji rozcapovala. Odcizovala. Chtěla jsem jen být s Ivkou, aby mi neutekl. Učila jsem se k náročným zkouškám pomalu potajmu, aby nevěděl. Historická mluvnice a dialektologie. Cuřínův vývoj jazyka. Staroslověnština – úvod do slavistiky. Nikdo neví, co mi to dalo práce. Chodit do školy, vařit, pečovat o rodinu, jezdit dvakrát v týdnu na diskotéky. O víkendu do Phy… Až jsem z toho onemocněla. Těžce. Kdo by to byl řekl. Tančil se bump. Chodili jsme ke Starému vinaři, do Demínky, flákali jsme se po Pze… Vypadá to romanticky. Byla jsem nejmladší z naší party. V roce narození druhé – Lindušky – všichni emigrovali. Rána. Ztratila jsem Zlatku, Pavla, Vítka, Danu, Mirka, Vojtu… I když odjeli, nerozešli jsme se. Psali si. Lidi drželi spolu. Naši na za západní hranicí a my tady v socialistické kleci.
Neexistovala žebrota, bezdomovectví, drogy. Všichni měli, museli mít práci. Všichni měli kde bydlet. Rodiče odcházeli do důchodu vcelku zdraví. Nepřetržité provozy jsme neznali. Pro lidi tu byly ROH dovolená, lázně, pro děti ozdravovny, letní tábory… Ve škole panoval dnes kritizovaný řád. Chodila jsem do školy nesmírně ráda. Učila jsem se výborně, lehce, studovala jsem s radostí. Rozvíjeli v nás vlastenectví, lásku k mateřské řeči, znalost jazyka českého.
Nikdy jsem ve své mysli nezaregistrovala, že by tajemník ÚV KSČ šel proti prezidentu, že by politici byli nejednotní. V jednom šiku za krásné zítřky. To až dravčí morálka zavedla kompetenční žaloby. Fuj je to!
Doma jsem byla vedena proti straně a vládě. Tatínek komunisty naprosto nesnášel. Mamka v pozdním věku nechápala, když jsem jí vysvětlovala, že svět je naruby.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/206-06-26-nasla-jsem-u-vidlaka/1715875394
Ústavní soud smí nařizovat, jenže takhle se nemusí ani konat volby. Protože právě dnes se Pávek pokusil o ústavní puč – politické rozhodnutí je předběžné nařízení. Prý podle praxe. Kde to je v Ústavě? Myslela jsem, že rozhodnou podle zákonů. A v září rozhodnou, že to je jinak.
Mirek Tengler
Ústavní soud se dnes rozhodl fakticky posílit pravomoci prezidenta republiky na úkor vlády, což podle mého názoru není v pravomocích této soudní instance, ale pouze parlamentu, který však text ústavy nezměnil. V takovém případě lze chování ústavního soudu označit za pokus o ústavní puč. Ústavní soud se definitivně změnil v aktivistický orgán, který pomáhá stranám dnešní opozice a prezidentu Pavlovi proti vládě a jejím voličům. Aktivně tak rozeštvává českou společnost, což je jednání hanebné a pro soudce nejvyšší soudní instance také nedůstojné.
Jaromír Vaněk
100% Ústavní puč a to bez debat! V tomto případě se může jednat o možnost posílení pravomocí prezidenta, znevážnění Ústavy ČR a její úmyslné úpravy, pak ze strany prezidenta Petra Pavla se jeho dlouhodobé protiústavní a protivládní chování dá považovat za velezrádné! Tečka
František Pořízka
Tak mám takový pocit, že bylo zbytečné chodit volit poslance do parlamentu, pokud místo poslanců řídí vládu a nařizuje vládě činnost zkorumpovaný Ústavní soud. Velmi smutné.
Marek Štastný
od kdy ustavni soud rozhoduje podle zavedené praxe nemel by ustavni soud rozhodovat podle zakona a ustavy je videt ze 13 s 15 soudcu jmenoval pavek tak je viditelny to ze mu chteli vijit vstric aby mohl jed na samit NATO kdyz soud argumentuje zavedenou praxi ale zapomel dodat ze ikdyz to byla zavedena praxe tak vzdy podle ustavy predchazelo schvaleni cesty prezidenta vladou, takze je videt ze pavek jen vyuzil to co mu soudci dluzi a hlavne kdyz ihned pribehl Baxa a bylo to vyrizeno ihned jen diky tomu ze to podal Pávek
Vladimír Fojtů
To znamená že ÚS vydal předběžné opatření na základě zavedené praxe ? Kde to v ústavě je napsáno, to si ústavní právnici tvoří a ohýbají zákony, jak se jim to hodí ?
https://www.ceskatelevize.cz/porady/17138018632-drogovy-byznys/
K těm drogám. Ta nejsilnější nejhnusnější syntetická je fentanyl. Za socialismu jsme byli vyhlášení pervitinem. Myslím – československý vynález. Fentanyl je – v dokumentu říkají třicetkrát, v popisku píšou padesátkrát - silnější než heroin. Mexiko. Mají silnou síť. Někdo má přepravu, dodávky, přípravu, lidi na praní peněz. Produkt kupují v místě. Za kilo tablet fentanylu platí 16 -17 tisíc dolarů. Zákazníkům je prodávají asi za 400 000 za kilo. Klan za měsíc vydělá půl milionu až milion dolarů měsíčně. Malá skupinka. Spolupracují s policií. Spolupráce tam být musí, jinak by to nefungovalo. Prý bojovat proti sobě nikomu napomůže. Lepší je žít v klidu a spolupracovat. Policii podplácejí penězi. Platí za bezpečí, za klid. Fentanyl prodávají v NY, v Bostonu, v USA. Evropu testují. Export roste. Jdou za trhem. Fentanyl exportují zatím jen do Paříže. Platí v eurech a dávají víc než v Americe. Složky jsou aceton, chlor, kyselina chlorovodíková – fuj. Fentanyl dovážejí od výrobce z Číny s oficiálním čínským povolením. Kupují to v Mexiku. Při výrobě jsou výpary jedovaté. Vše smíchají a přidají kyselinu chlorovodíkovou, aceton, barvu. Zápach je nebezpečný. Základní modrá hmota se kontroluje lupou, pak ultrafialovou lampou. Usuší. Hotovo. Finální produkt se sesype do stroje a už padají malinkaté tabletky. Otestují výsledek a zkontrolují kvalitu. Testují, jestli se tableta při zahřátí dobře rozpouští, aby si ji narkoman mohl rozpustit a v pravit do žíly. Narkoman si šňupne a pak si ho píchne šest až desetkrát denně.
Tenhle svět jsme si sem natáhli. A táhnou nás ještě dál! Do dystopie. Do války...
Vím, proč utíkám do svého světa. Zahrada, dům, kočky, Petroušek, bazén, les, procházky. Víc nemusím.
Ráno mě čeká cedulka na lince:
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2026-06-24-na-svateho-jana-letni-pozdrav
Dostal jsem pět žihadel.
Volám. Vosy vystříkal. Prý měly hnízdo mezi domem a zámkovou dlažbou.
- Já jsem ráno pozoroval kočky. Žofka chytila myš. Mourek si s ní pohazoval, obracel ji na záda. Byla ještě živá. Žofka hlídala, aby mu neutekla.
- A hulils´ ´jim, viď?
- Ne, nehulil. Jak jsem dostal předevčírem do nártu, to nebyla moucha, to byla vosa. A dnes mi jedna vletěla i do kalhot. Bodla mě do stehna. Tak jsem jel do Penny. Mají tam akci místo sto šedesát, za osmdesát. Koupil jsem na ně spray.
Jdu omrknout místo útoku. Nikde nic, jen mokré sprejované místo. Telefon.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2026-06-24-neco-se-chysta
- Seš už vzhůru?
- Jsem.
- Tak otevři branku, už jsem na přejezdu.
Věděla jsem, že okolo desáté mám být připravena. Něco dovezou. Něco se chystá.
Pro mě začíná krásný letní tropický bezpečný den.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2026-06-24-vzdycky-rozdil-pul-dne-a-pul-hodiny
Zajímalo by mě, jestli je to chyba v počítači… Zas po startu čas o půl dne a půl hodiny jinak. Za minutu se srovná.
Jedu koupit zeleninu a ovoce. Rychle domů. Víc a víc se vyhýbám světu.
Doma. V zahradě. S kočkami. S Péťou. A dnes pod sluncem ve vodě.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2026-06-24-na-sv-jana-bylo-leto
Obědvám. Celé odpoledne až do večera se rácháme v modré vodě pod šedou oblohou a sluncem jako pod slídou. Divné slunce.
Kočky dostaly večeři. Žofka včera celý den nejedla. Chytila si teplou dobrůtku.
Zalévám dnes sama. Skleník a rajčata s okurkami mimo skleník konvemi. Beru hadici, zavlažuji brambory… Stejně z nich zas budou malé kuličky. :-) Neumíme to jako farmáři.
Až na ten exces, kdy se Ústavní soud sníží k politickému pletichaření, jsme prožili krásný den. Už nechci nic slyšet. Drásá mi to nitro. Nechci vědět, že ten, který si říká prezident, nabídl k likvidaci náš český jazyk výměnou za němčinu, který se neustále snaží o oslabení peněženek eurem – to vidíme na zemích, které euro přijaly… Ne, nemyslet na to.
Dobrou noc!