Klušeme dál :-)

14.07.2022

Nevím, jak jsem to vydržela, ale nešla jsem si po včerejším brzkém vstávání během dne lehnout. Představa - dospím se ráno. To jako dnes.

Na prahu ložnice sedí Zrzka. Uctivě a zdaleka na mě volá, že má hlad. Natahuje krček, aby mi zahlédla obličej. Aby její mňau doletělo až k mým uším. Uctivá. Jako dáma. Způsobně seděla přede dveřmi. Mňau! Natahovala se, aby na mě viděla. Ani packou nenaznačila, že jde do ložnice.

- Zrzečko, je šest! To nemyslíš vážně! Ale že jsi tak slušná, nepřekračuješ práh, hm, tak ti teda dám snídani. Tak jdeme.

Sytím ji. Mourek tu není. Péťa dnes volný den. Ale už je zas někde v pdachu. Myslím, že mi hlásil, co zařizuje.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-14_Snidam_s_rozvahou,_svacim_s_rozmyslem,_nakupuji_s_rozumem/

Sytím i sebe. Dnes jahodový. Můj oblíbený.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-14_Vcerejsi_manufakturni_prace/

Okukuji své včerejší dílo. Marmelády. Trošku jich mám letos víc. Ale ony se neztratí. Vracím se do svého vyleženého sarkofágu. Obtiskuji se zpátky v pelíšku. Poslouchám Pavla Zítka... O tunelech dnes už ví každý. Poslouchala jsem jednou na Svobodném vysílači o velmi starých tunelech. O technologiích v nich. O smaltovaném povrchu, který svítí tlumeným světlem. Atd.

Víc jak milion tunelů spojuje každou zemi a region v Evropě. Od Skotské vysočiny po pobřeží Středozemního moře.

12 tisíc let stará síť tunelů pro ochranu lidí před predátory - si myslí odborníci. Jenže nakonec jsou predátoři dole. Pod Ukrajinou 32 tisíc tunelů. O magma jsme se jen učili. Nevěřme všem bludům, které nám lili do hlavy.

Nyní se předpokládá, že propojené tunely se využívají jako moderní dálnice; slouží jako podzemní rychlodráhy pro vlaky Maglev s víc jak tisícikilometrovou rychlostí v hodině. Někdo si myslí, že sloužily k bezpečnému cestování bez ohledu na boje, na počasí. Jiní věří, že tunely jsou portály do podsvětí.

Usínám. Na chvilenku. Začne bombardování telefony. Po deváté - očekávaná zpráva od Borise, alias revizního technika, alias zástupce p. Rybičky z Tenaur ČEZ. Pracují na zdolání nebetyčné havárie - tak to nazývám já. Nebyly baterie pro zákazníky. Instalace na střechách hotová. Ale systém nemůže vyrábět proud. Hledali nový zdroj baterií. Oslovili úspěšně. Získali nového výrobce, spíš bych myslela dovozce. A bing. Bateriím nejde nahrát program.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-14_Vcerejsi_manufakturni_prace/

Paní Hrobská, ještě teď jednáme. Takže se ozvu, hned co budu něco vědět.

Další vyzvánění následovalo. Jakoby se na mě smluvili. Švec. Mám hotové dva páry bot. OK. Šest telefonů. Ještě zvoní nějaký pán u vrátek. Potřebuje Péťovu službu. Tohle nemám v plánu.

Znovu se hlásí fotovoltaika. Vše na dobré cestě. Přivezou jim nové destičky. Nyní na bateriích chlapi na dvoře pracují. Vyndávají původní, do kterých nejde nic nahrát. Zítra pozítří přivezou nové. Nahrají.

- A vy někam jedete...

- Ne, ne. V pondělí vás čekám. Na devátou. Jdu si to zapsat do diáře.

Dohodnuto. Mezi devátou a půl desátou. Vyhovuje. Zdaří se další pokus? Jde jim to jak psovi pastva. Míním, že chyba není na jejich straně. Že mají šikovné mladé muže, kteří rozumí svému řemeslu. Vnější nepříznivé vlivy nedovolují pracovat. A to se chce. Snad nám nepokácí náš moloch ČEZ. Možná záměr je. Dali si milionové odměny a po nás potopa.

Po desáté hodině SMS od TOPTRANS. Prý mi vezou balíček. To si mohu ještě schrupnout. Nemohu. Volá.

- Paní Hrobská, mohla byste vyjít ven? Jsem tady, vezu vám balíček.

- Copak jsem si objednala?

- Budete se divit.

To z ní strašidelně. Vycházím před dům.

- Máte tu somavedic. :)

Jé, opravili mi ho. To je luxusní. Dnes se odpočinek odkládá. Balíček se somavedikem odkládám též. Jdu si uvařit rýži. Má se namáčet. Propláchnout.

Od - Lenka Kubínová

Vaření rýže změnit - důležité !!!

Vysoký obsah arzénu má více než polovina prodávané rýže. Voda a rýže v poměru dva ku jedné, hrnec a dvacet minut varu, dokud se voda skoro nevypaří - to je obvyklý způsob, jakým lidé vaří rýži.

Vědci z univerzity v Belfastu ale přišli s varováním. Arzén se do rýže dostává v průběhu pěstování z pesticidů a hnojiv, které zemědělci používají. Nadměrné vystavení účinkům toxického arzénu může u lidí z působit vývojové problémy, potíže se srdcem, cukrovku, ale i rakovinu. Jako nejvhodnější metodu přípravy nakonec na belfastské univerzitě vyhodnotili namáčení rýže přes noc. Po uvaření ve vyměněné vodě se obsah arzénu snížil o osmdesát procent. Podle listu The Independent, který cituje výsledky průzkumu britského Kanálu 4 a Institutu pro globální potravinovou bezpečnost, obsahuje téměř 60 procent rýže a rýžových produktů prodávaných ve Velké Británii vysoké dávky arzénu... V marketu to na obalu nezjistíš - a s dovozovými potravinami už máme dost svých zkušeností!

TAKŽE : na noc namočit, ráno opláchnout a vařit v nové vodě - toto je nejvhodnější způsob vaření!!!

Rychle k ševci a na nákup. Tlačí mě čas. Ireno, spěchej. Ještěže moje náramkové hodinky ukazují neskutečný čas. Mám dle nich deset minut náskok.

Nejprve švícko. Vždycky usměvavé. Dnes mám jen dvoje slepené. Prý zadarmo.

- Tak tady aspoň - kolik mám? Dvacku na lepidlo?

Usměje se ze široka. Prý půlkilovka stojí sedm stovek. Bere kvalitu. Ale na některé čínské boty to nefunguje. To je tedy zpráva! Musím příště zatlačit. Ptám se, kdy odešla jeho maminka. Už čtyři roky. Dovoluji si zeptat na důvod rozvodu. Před mnoha lety si ho našla paní s dětmi. Měli spolu další dvě. Odvedla ho od ševcoviny do továrny. Začal žít jiným životem. Zdálo se mi šťastným. Svěřil mi, jak ho podváděla. Nevypadala. Dvakrát do roka mu oznámila, že jede k moři. Nevážila si dobrého bydla. Ode mě by dostala bidlem. Podrobnosti raději nechám, ale dějí se na světě nespravedlnosti. Povídali jsme si chvíli, než mě vytrhla myšlenka na čas. Uháním pro ovoce a zeleninu. Ještě pro krůtí prsa. Budu vyrábět zeleninovou pastu do polévek. Vlastně bude masová. V masoxu předpokládám nějakou kostní moučku. Můj je kvalitní. S doopravdickým kvalitním krůtím masem. No - kvalitním s uvozovkami.

Přijíždím tak tak akorát. Zvonek. Klientka. Z okna pracovny pozoruji Péťu, zprovozňuje skleník. Ryje. Paní klientka má mírné úspěchy. Milá. Trpělivá. Radostná. Usměvavá.

- Měli bychom jet! Zavolám doktorovi, jestli nás čeká.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-14_Zrzecka_nas_vzala_k_doktorovi_na_kontrolu/

Jdu vzít Zrzku do zahrady. Hoví si v trávě. Jdeme brankou. Pochopila. Konec siesty. Zapomněla jsem boty. Nevadí. Jedeme. Bosa. Zrzečka moc naříká. Její brek mě nenechává klidnou. Usmívám se Petrouškově naivitě. Jsme stejní.

- Zrzi, pan doktor se mrkne, zaplatíme dvě stovky. A pojedeme domů.

- Peťuš, dvě stovky jsou za sáhnutí na první kliku. Pak je další...

Na veterině volno. Doktor chválí ránu. Vytrhává Zrzečce srst. Ránu dezinfikuje. Zrzka jen ucukuje. Ale ani nemukne. Ránu zastříknuta něčím stříbrným.

- Protože si ránu líže, pro jistotu ji dám ještě na deset dnů ATB.

Péťa ochránce psů, koček a bezmocných ještě vznáší dotaz.

- Zrzka nesnáší obojek.

Dodávám:

- No, vyletěla do stropu.

Doktor:

- Každé zvíře je jiné. 

- Manželka ji vyndá tak tři klíšťata za měsíc. ¨#

- Do týdne.

Doktor nabízí pipetu nebo tabletu.

Frontlain nefunguje. Museli bychom ho kupovat každý týden. 

Vybíráme kapičku. Představuji si, jak by ji odborně chytil čelisti a donutil by ji polknout něco, co nechce. Tak jen kapku. 

- Nesmíte ji v tom místě hladit. Dotýkat se. To byste nedostala klíšťata vy. :-) 

Při placení se usmívejte. Bereme číču, jdeme do auta. Zrzečka se dostává ke slovu. Naříká, nadává, vyčítá, křičí dost hlasitě. Uklidňuji ji, že už jsme přece na cestě domů.

Chválíme našeho veterináře.

- Peťuš, ještě, že na to máme, že ten lék má. Hlavně aby léčbu Zrzečka přežila.

- Přežije. Neboj se.

Sedám si na chvilenku k rýži. Moc dobrá. Rozdělala jsem si bohemku. Relax. Na chvíli. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-14_Mohu_zacit_osazovat/

- Prosím tě, mohla bys jít vyfotit skleník? Chlapi by ho rádi viděli.

Běžím od stolu. Dusno. Oblohu zatáhli černotou. Nadřel tam se tam jako kůň. Fotím. Posílám na jeho tg.

Měla bych jít ještě vysadit papriky, dva kýblíky umořených okurek... Ještě čtyři brambory... Zítra je taky den.

- Tak dnes kominík zajistil kluka, který rozšíří komín. To se musí vyfrézovat. Lukáš mi pomohl s kamny. vVíš, že tam jsou dva komíny? 

- Jedna  dvířka jsou ve špajzu.

- A druhá tam u sporáku. Takže bude jen jeden hlavní komín. Když už se v tom rácháme, tak to zároveň vyvložkuje. 

Říká mi cenu, termín. Kde bych byla bez Petrouška! Všechno zařídí. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-14_Prvni_chlebicek_v_nove_parni_troube/

- Peťuš, upeču chleba. Ale vůbec nevím, kudy do toho.

- Ty to zvládneš. 

Linda se mi směje:

- Mami, to jsou ty nové a nové návody, viď?

Těsto se povedlo. Přepřepřekrásné. Volím program chleba. Zjišťuji, co a jak. Pára. Nakonec se rozhoduji pro své programování. Ze staré trouby si pamatuji hydropečení a dle receptu teplota 200°C, doba pečení 25-30 minut. Volím 4D vzduch, pára, 200°C, 30 minut. 

Stará trouba jen zapípala a pokračovala dál. Tenhle zázrak po skončení programu vypne. To se mi zdá lépe. Nápis na display mě nutí, abych vyndala nádobku a vylila z ní vodu. Důmyslně schovaná za ovládací deskou. Zmáčkneš svítící značku. Deska se odklopí. Ty pak trošku zatlačíš, deska se zdvihne. Pod ní vytáhneš nádobku na páru. Důmyslné.

Tak - jdu do toho. Chlebíček vlažím slanou vodou. Simsala bim! Peč se!

Povedl se. Jak je dobrý! To prý pára.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-14_Duha/

- Venku bude duha! Svítí slunce a prší!!

Jdu se mrknout. Fakt. Fotím. Nádherná duha.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-07-14_Prisla_jsem_po_ctyrech_letech_k_novemu_somavedicu/

Konečně otevírám krabici se somavedikem. Čtu dopis, že se omlouvají, technik zjistil závadu konektoru a něčeho, tak mi posílají nový kus s původním výrobním číslem. Tak to je kvalitní fa z Lovosic. Tenhle můj somavedic stál před čtyřmi lety sedmnáct tisíc! Ovlivňuje patogenní zóny, vodu... Taky voda od něj je lahodná. Každý to poznal.

Dnes už na masox fakt nedojde.

Karel. Bože! Srdce mi plesá. Nesleduji TV. Dnes ano. Péťa mi už několik dnů hlídá čtvrtek 20.20 hod. - budeš mít Karla. Zapomněla bych.

-  Za chvíli ti začíná Karel! Pořád ti to připomínám.

Mám to v diáři, ale v pracovně už mám tmu. :-)

Karel Speciál. Boží člověk. Nádherná duše. Jsem naměkko. Slzím. Vzpomínám. Prolhaná NOVA mi udělala velkou radost.

Kapitoly - Fix, Doživotní smlouva, Přikázání, Na život, Písně o ničem...

Písně o ničem - rozkošné Mistrovo filosofování.

- Hloubka písní o ničem je v prostotě. Takové Sereno E.

Ivančina maminka Karlovi pomáhá s korespondencí, vaří mu kávu. Karel spřádá text:

- Je příjemné zůstat trošku déle v posteli. Abych tě slyšel dole v kuchyni. Abych tě mohl potom silně přitáhnout k sobě.

Proč by to nemohl být text? :-) 

Kapitolka Na zdraví! Na život - říkával pan Voskovec.

A reklamu dali až v 20.47 hod. Neotravují.

Volá nájemník. 

- Paní Hrobská, neruším? Já jsem vám chtěl ze srdce poděkovat, co jste pro mě udělali. Co to stojí peněz. Kamna jsou nádherná. Už tu čtu návod. 

- Luki, jediné, co chci, že okénko bude stále čisté jako nové!!

- To mi ještě ukážete, jak jste mi vysvětlovala, že ho čistíte. Mám tu chňapku. A polena mohu mít třicet cm. 

- Luky, koupíte si přípravek tam, kde je kupoval. Rozpustí saze. pak to přestříknete octovou vodou. Co nejde, namočíte  papír v popelu, vycídíte... Ještě koupíme plech pod kamna. Poprosím, abyste nahoře dal kartony, aby se neponičilo linoleum. A všechno oblepit. Přijdu vám pomoci umýt dveře, podlahy... 

- To zařídím. Já to zvládnu. Místnost po místnosti. 

V messingeru čtu: Tak jsem si vánoční dárek letos rozbalil o něco dříve

A obrázek kamen. :-) 

S investicemi se nám nějak roztrhl pytel. :-) Mám radost, že má nájemníček radost. Pochopil - nic není jisté. Tak aspoň teplo. A něco do sebe. 

To byl zas den v poklusu. Ale jen takových víc! Udržují člověka v pozornosti, v kondici, v logistickém výcviku... 

Dobrou noc!