Kopřiva, červená řepa, bříza, bršlice kozí noha, ostropestřec mariánský - je čas

03.04.2024

Už druhý den večer zatápím. Není nad teplo z živého ohně. Prohřívám dům. Povedly se krásné uhlíky. V zahradě studené jaro. Stromy kvetou. Půlnoc. Kočky venku.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-04-03-rano

Ráno. Žofie mě vítá u dveří. Miluje čas se mnou v koupelně. Všechno pozoruje, prozkoumává, očichává. Kočky si oblíbily vodu s kameny a křiš´ťálem v mističce ze skla. Vždycky pívávaly z konývky. Jiřinka z FB mi poradila, když byla Žofinka uvězněna v límci, abych vodu obohatila kamínky. Kočička ji začala vnímat. pacénkou ji osahávala. A pila. 

Dopoledne přišli manželé. Paní od minula stejné výsledky. Velká nadváha. V obličeji rozkvetla. Je radostnější. Ptám se, jak je spokojena. Cítí se daleko lehčeji. Minule tak tak vystoupila na měřič. Dnes vcelku bez obtíží. Vtipkovala:

- Hubnu tak, že mě manžel nemohl najít.

- No jo, hledal jsem ji.

- Stlala jsem postele holek.

Registruji ji na slevu. Raději pomáhám, aby to s manželem zvládli na počítači.

Volá mi paní, jak jsme si včera povídaly o bolesti těla.

- Jak jsi na tom?

- Mně je už dnes docela dobře. Možná mě masér rozmasíroval. Nevím. Ale ráno se mi dobře vstávalo.

- Jen jsem ti chtěla říct, ze tu byl Jarda. On je zemědělec. Ptala jsem se ho, jestli makal na zahradě. Prý ano. Ale že ho bolí úplně všechno. Nemůže prý nosit ani tepláky. Bolí ho kůže, nehty na nohách.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-04-03-vecer

Lidé jsou jak zmlácení. Večer jsem šla zahradou od kompostu. Fotila jsem Žofii v trámoví pergoly. Točila jsem na video myšlenky, že "saharský prach" rozprášen; pěkně deštíček vsákne jedy do země. Půda připravena na setí. Video se mi čtyřikrát nenahrálo. Vždycky přišla hláška: Vaše video se nenahraje. Asi UI slyšela slovo práškování. :-)

Odpoledne přijela paní. Sto kilo. Hezká. Milá. Smutná. Manžel jí vyčítá…

- Nadechnete se a máte dvě kila nahoře, že?

- Doslova.

- Dr. Alvarez nám vysvětloval, že nejprve jedí naše tuky. Nejdřív krmíme své tuky.

Před dvěma třemi lety už zkoušela hubnout s Herbalife. Ale nedali jí žádnou slevu. Dávám. 10, 15, 25, 35%.

Jakmile se lidé dostanou na slevu, mohou si pak koupit víc produktů. I takové, o kterých nepřemýšleli. Třeba microbiotic max. Každý z nás má desetkrát víc bakterií, než má buněk. Tenhle prostředek dodává dvě mld. dobrých bakterií až do tlustého střeva. V jeho blízkosti sídlí až sedmdesát procent imunity. 

Je jaro. Čas na čištění krve, jater, ledvin. Kdo čistil v zimě, zatěžoval si tělo. Dnes se mi mihlo na FB 500 g mrkve, 500 g červené řepy, rozmixovat. Hned mi to uteklo. Myslím pít denně půl litru směsi mrkvové a řepné šťávy. Mně řepa zavání sklepem. Vypiju ji. Kdo není tak odolný, může ze začátku dávat víc mrkve, postupně řepu navyšovat. Každopádně šťáva z červené řepy vynikající; výrazně posiluje náš imunitní systém, pročisťuje organismus, dodává přírodní formou do organismu železo. Na nějakém lékařském tréninku jsem poslouchala, že dokud máme červenou moč, stále není tělo pročištěno. Čisté je tehdy, až moč není zabarvena od řepy. Já si řepu mixuji ráno do koktejlu. Lze použít i její listy. Řepa se doporučuje zejména při anémii, rakovině a oslabení imunitního systému. Hodnotná pro tvorbu červených krvinek. Vysoký obsah organických kyselin, minerálů a pektinů. Pektin podporuje vylučování cholesterolu, olova i radioaktivních látek. Lipotropní látky účinné proti kornatění cév a při onemocnění jater. Má 1-3% bílkovin s cennými aminokyselinami prospívajícími metabolizmu mozku. Vitamínů má jen málo. Obsahuje antokyany - červené barvivo prospěšné pro pevnost cév. Vysoký obsah kyseliny listové, železa a mědi, takže podporuje krvetvorbu. Řada mikroprvků podporuje tvorbu inzulinu a zlepšuje zrak. Posiluje celkově organismus.

Šťáva z červené řepy není vhodná při slabosti ledvin a žlučníku. Obsahuje kyselinu šťavelovou, která se podílí na tvorbě močových kamenů. Myslím, že by ji neměli pít ani lidé s dnou. Pozor u diabetiků na velký obsah sacharozy. Ti ať pijí po malých dávkách.

Užívám lžičku mletého ostropestřce mariánského po jídle dvakrát denně. 

https://www.google.com/search?q=kerhart+brl%C5%A1ice&sca_esv=fadd1eca9c8fb402&sca_upv=1&sxsrf=ACQVn08EmMJ19SkyPlchDPoHu9Z8l2rFTg%3A1712188905069&ei=6e0NZrbuA_aL9u8PpYaqqAI&udm=&ved=0ahUKEwj2hubboKeFAxX2hf0HHSWDCiUQ4dUDCBA&uact=5&oq=kerhart+brl%C5%A1ice&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiEGtlcmhhcnQgYnJsxaFpY2UyBxAhGAoYoAEyBxAhGAoYoAEyBxAhGAoYoAFIxhJQzARYoxFwAXgBkAEAmAGPAaABkgeqAQMxLje4AQPIAQD4AQGYAgmgArEHwgIKEAAYRxjWBBiwA8ICDRAAGIAEGIoFGEMYsAPCAgcQABiABBgTwgIGEAAYHhgTwgIIEAAYBRgeGBPCAgYQABgWGB7CAgUQIRigAZgDAIgGAZAGA5IHAzIuN6AH_hw&sclient=gws-wiz-serp

O Velikonocích jsme čistili zeleným. Už jsem začala mlsat bršlici kozí nohu. U nás jí babička říkala kerhart. Slyšela jsem od nějakého léčitele, že nějaký šikovný člověk se prolomil někam do farma výzkumů. Bršlice je na řadu nemocí. Ale před lidmi se tají.  Stále je prezentována jako úporný plevel. Úporná, to ona je. Zahradnice mi poradila, že stačí otrhávat zelené oddenky. Kořen pak odejde, nemá z čeho žít. Při pletí si určitě dám pár zelenkavých nových výhonků do pusy. Chutnají skvěle. Mimo léčivých účinků je i mírně laxativní. Nepřehánět. Jako všeho – s mírou. Ale pravidelně a každý den.

https://www.ireceptar.cz/zdravi/kopriva-caj-30000422.html

Minulý týden jsem natrhla cestou horami ostré první kopřivy. Nechala jsem je pře noc vylouhovat. Druhý den v hrnečku červený výluh. Přidala jsem teplou, studená mi nejela. Popíjela. Kopřivu se denně mixuji do koktejlu. Někdy na jazyku ucítím žahnutí od nedobře zlomeného chloupku. Nevadí mi to. Pusa má rychlé samoléčebné schopnosti. Pozor - léčivá moc jen do 15.5. Nic se nemá přehánět. 

Kopřiva je pokryta malými žahavými chloupky, které obsahují tekutinu složenou z kyseliny mravenčí, histaminu, serotoninu a nervových hormonů. Tyto látky naši kůži dráždí a způsobují pocit pálení. Při dotyku s kůží se tyto chloupky zabodnou, jejich špička se ulomí a zmiňovaná tekutina rychle začne působit.

https://botanic.cz/kopriva

Detoxikační kúra s kopřivou: Opláchneme je, listy i nať posekáme na menší kousky, vložíme do nádoby, zalijeme studenou vodou a necháme přes noc louhovat. Ráno přecedíme přes velmi jemné pláténko. Pijeme 2 dcl výluhu 3 – 4 krát denně a to po dobu minimálně sedmi dní.

Od bylinkáře Vytáska vím, že kopřivu nemáme trhat ráno. Až okolo poledne, kdy dusík sestoupí do kořenů. Ono to prý nevadí i ráno, ale lepší později.

https://www.jimejinak.cz/brezova-miza-lecivy-zazrak/

Včera jsem viděla čepování březové šťávy. Aby se strom nenavrtával, stačí vzít svazek větviček, přehnout, přelomit. Přes noc nakape životodárná osvěžující vodička.

Tak šup, ještě projet FB. Ó! Dnes vydechl člověk naposledy tady u nás. 

Ve středu 3. dubna došlo v půl deváté ráno k tragické dopravní nehodě na kruhovém objezdu s "kanonem" v Jaroměři. Na místě nehody - na křižovatce ulic Hradecká, Husova, Na Cihelnách a Sv. Čecha - zasahovaly všechny složky IZS včetně letecké záchranné služby. Cyklista i přesto na místě svým zraněním podlehl. Orientační dechová zkouška u řidiče byla negativní. U cyklisty bude nařízena soudní pitva. Jedná se o druhou tragickou doprava nehodu na Jaroměřsku za posledních 5 dnů. V sobotu 30. března zemřel 35letý motorkář na silnici u Rasošek. Příčina a veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody jsou předmětem dalšího vyšetřování náchodských policistů. Zdroj: policie.cz
Zdroj: https://www.jaromersko.cz/doprava/dopravni-nehody/cyklista-neprezil-stret-s-kamionem-na-kruhovem-objezdu-v-jaromeri.html?fbclid=IwAR2kqf5WPriKd7ah3XYXm4yaRYUoK5rdnFUZ22ye0-HYhXVEtW_dV05Jh5M_aem_AUsbfes0_84lkaUx-9_mlHIaBS-IIi1Q62ICxsCKYxEbtb112u8RkNx19yyVIxYjZMtQIzJk_79hK61L9LHCDsSy
Jaroměřsko.cz

Několik let neposlouchám Krause. Dnes jsem si pod psaní pustila Boba Klepla. Přišla i Anife. Zkrásněla, zvážněla, zmoudřela. Není hloupá. Anife – ve větě přísahala valach. To jsem rozuměla já. Ale měla na mysli v Alláh. Nebo říká – ten váš samokupec. Máte na mysli kupce Sáma? Anife vysvětluje, že v době Velkomoravské říše vyráběli na Velké Moravě pro Turky šavle za samokupce. 

Nakonec Japonec. Kočky přišly ze tmy do tepla. Žofinka Mourka prohání jak nadmutou kozu. Vykašlaly se mi z večera na kvalitní konzervu. A to mě Žofka přišla několikrát bolestivě pošlapat po žebrech, žaludku, břiše, když jsem si na chvilenku položila tělo u Petrouška v pracovně. Vytáhla mě z odpočinku. Nakonec i Mourek!! i Mourek nechal v misce. To ještě nikdy neudělal.

- To ti zas někdo něco nakukal, viď? Dej jim Felixe.

- Nedám. Přeučím je. 

Je jedna. Jdu vyndat myčku. Kočky se kolem mě rojí. Zbytek kvalitní dobroty, která jim nejede, smíchávám s navoněným Félixem. Páne jo! Slupli to oba. Možná proto, že dostali na čisťoulilinké mističky. Už slyším Mourka zařezávat. Žofinka se taky někde schoulila. A já se jdu schoulit též.

Dobrou noc!