Létám si a vznáším Bílou sobotou

03.04.2021

- Dobré ráno. Jdu ti vyměnit gumy. Tos´ neviděla u Kauflandu. Lidi si myslí, že je konec světa. Šel jsem koupit žárovku do trouby. Parkoviště plné.

Nechápu. Co blbnou? Proč? Zatím potraviny jsou. Odjel. Linda jela taky na výměnu gum.

- Mami, tak jsem tam byla deset minut před devátou. Z. teprve přijel., smál se.

- To víš, já nejsem mamka.

Prý, když mně se řekne v devět, v půl jedenácté jsem tam. :-) 

- Mami, vzala jsem mu kousek mazance.

Uznávám čas cairos. Chronos není v mé oblibě.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-03_Zrzka_si_hraje/

Celé dopoledne chystám koledičky. Nemám ozdobné drahé velikonoční tašky. Lezu na půdu. Snáším originální krabičky Herbalife. Jo! Mám nádherné jarní papíry, které jsem - jako vždycky - nepotřebovala. Koupila jsem je pro jejich něžný jarní motiv. Tedy - nepodpořila jsem jednu korporaci (igelitové tašky), dala jsem vydělat druhé (balicí papír s velikonočním vzorem). Obě se stejným majitelem.

Moráček se snaží prokouknout okno;  hledí přes sklo do domu. Hlavu skoro na skle.  Beru misku se sraženým mlíčkem. Jedna z koček do ní jazýčkem vydlabala místečko.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-03_Mourek_pohosten/

- Tak si představ, že Zrzka sedí s Moráčkem na terase na jednom křesílku vedle sebe. Vedle sebe!

Než jsem našla telefon a vyšla, běží oba ke mně v očekávání pamlsku.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-03_Naramni_kamaradi/

Kitty se cítí nejistě. V domě. Dlouho u nás nebyla. Nemá tu svůj revír. Pozoruje z odstupu Mourka oknem. Až si tu zvykne, pojedou domů. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-03_Mame_hosta_-_dcera_nasi_zmizele_Micicindy./

Motám se okolo kuchyně. Přemýšlím, co ještě do koled. Naděluji Herbalife tyčinky - zdravé svačinky. Načínám tři nové krabice. Příchuť citron, vanilkovo - mandlové a arašídové. Několik let jsem jela já a HC Plzeň na citronových. Příjemná citronová chuť, měkké, zasytí. Přesedlala jsem na zbývající dvě chuti. Momentálně jedu na mandlových. Pouhých 140 kcal a 10 g proteinu!!! 

Zelný salát z červené hlávky. Vystihla jsem opravdu vyváženou chuť. Dušená mrkev s hráškem na másle. Jedinečná dobrota. Pro někoho.

- Peťuš, oběéd!

Nalévám polévku. Linda varuje:

- Péťo, pozor, mamka ti chystá specialitu.

Polévka je v pořádku. Prošla bez ztráty kytičky. Výzvou zůstává zelenina. Zdobím jeho brambory z páry ve slupce s včerejší klobáskou dušenou mrkvičkou s hráškem. Hromádku křene s jablky. Hromádku zelného salátu. Červenou papriku. Rozdělávám sklenici okurek. 

- Máš štěstí. To je jen na omráčení. To jsem se bál, že to bude jako minule.

Tyhle kecy - kam na to chodí? Mám za celý den s ním načechranou bránici. Děkuji mu za péči. Dolil olej, benzín, vyměnil gumy - to vše u mého auta. Vyměnil žárovku v troubě. V koupelně. Mám poklad. Drahokam. 

- Já nevím, co mám pro tebe ještě udělat.

Ach, ty jeho legrační výstupy!

- Nic!! Jít si odpočinout.

Děkukukuji! Vesmíre, děkuji!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-03_Beeee/

Jdu na beránky. Opatrně vyklopit. Nic se neulomilo. Rozkrojit. Naplnit krémem. Na druhou stranu placky natírám pikantní rybízovou marmeládku. Poslepovat. Naznačit kožíšek, růžky, ocásek. Namlet kávová zrna. Část krému smíchat s kávovou sedlinou. Ještě rozinky do očí, asparágus na tlamičky. Hotovo. Posílám Lindu s Kitty na zahradu. Bojí se asi kocoura. Ať se proběhne, vyvětrá. Zvedne kočičí náladu.  

Myslela jsem, že dopoledne zvládnu plán: Dohnat to, co jsem nezvládla v minulých dnech. Ne, ani náhodou. Jedu si po svém. Živelně. Koleda stačila zítra. Až k večeru mohu odškrtnout ze sloupce úkolů; zítra jen dobarvit vajíčka. Volám svému mágovi, který mi vždycky s jistotou urovná na počítači to, co já pokazím. Někde hmátnu na klávesnici, vytvořím trojhmat - nestačím se divit. To já umím. 

Dva telefony.

- A mohu si vzít s sebou ntb? Mrkneš na to?

A druhý telefon. 

- A stavíš se dnes?

- Jo, stavím. Jen neříkám kdy.

Aranžuji, balím, dokončuji. Vezu kousek beránka dobrodinci. Rozpatlal se mi na tisíc kousků po krabici. Do fólie mazanec. Ze tří jeden rozkrájen. Ntb. pod paži. - Opraveno. A teď - směr tři holky. Tři láskyplné bytosti. Okouzlující.  

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-03_Koleduji%2C_chystam%2C_uzivam_si%2C_prvni_koleda_dorucena_-/

Mám v úmyslu předat krabice jen mezi dveřmi. Rády jdeme na čaj. Maminka - vědátorka, racionální a duchovní bytost. Podařilo se jí vychovat dvě víc než skvělé holky. Gymplačky. Šikovné. Slušné. Milé. Sociální inteligence. Skvostné povahy. Krásná děvčata. Do našeho hovoru zasahují minimálně. Bavíme se ve spolek. Ale holky nemají navrch. Ovládají etiketu. Je s nimi - unikátně. Několik let prosily o pejska. Mamka je psycholog. Mnohému jsem se od ní naučila. Sice pozdě. Ale přece. Před patnácti lety mi půjčila Tvoje dítě jako šance pro tebe od Zdeny Jordánové. Šlo-li by, hned bych vrátila některé okamžiky ve výchově zpátky. 

Holčičky asi pět let žadonili o pejska. Sepsaly smlouvu, předvedou-li vytrvalost, mohlo by se uvažovat o štěňátku. Holčičky pravidelně chodily venčit pejsky ze sousedství. Nastal čas výběru. Pejsek nesmí chtít každý den běhat, musí být milý, hodný, přátelský... Ne malý. Parametry zadány. Odpověď: bernský salašnický - jedině toto plemeno pro ně. V září konkurz, před týdnem nový přírůstek k jejich černé kočce. Holčičky dnes občas vyběhly ven nechat pejska vyčůrat. Hovor plynul jak vlny na moři. Zapojení dětí do hovoru nenásilné. Tam, kde mají, co říci. O rajčatech, o dvouletém výzkumu nano textilie, o její firmě, o škole, o píli holčiček, srovnání distančních iniciativ na základní a na gymnáziu, o loňské nedostatečné distanční výuce - tři čtyři hodiny stačily, nic se nenaučily, pak pět hodin příprava na přijímací zkoušky - testy z Cermatu, procvičování jazyka... Přínos shození výuky? Samostatnost, hodně referátů - procvičování psaného projevu. Zkoušení např. ze španělštiny - šest minut! Předvést, co zná! Háček je v tom, že holky mají inteligentní vedení. Jiné děti nemají tak vynikající podmínky ani s dvěma rodiči...

Nemám ponětí o čase. Zdržovaly jsme pomalu do devíti.

- To jsem čekal. Věděl jsem to.

- Peťuš, ty holky jsou skvělé!

Vyprávíme o pejskovi, o holčičkách.

Krásná tečka. Chtěla jsem čistit, okna. Přesazovat kytky. Upéct štrůdl. A já si jen tak probendila den v koledách. Fakt jsem si užila. Žádné obchodování. Žádné podnikání. Žádné telefony. Nic mě časově neomezovalo. Hranice den a noc. Tečka. Svobodná. Volná. To bylo hezké. Nechci nic slyšet o dění světa. Jestli se někde pokoušejí něco... Jestli se někde poblíž Evropy k něčemu schyluje. Jestli se někdo dere k moci. Je mi to u - úplně jedno. Tady a teď s blízkými, s kočičkami a kočičákem, s milými, s jejich bafušou a kočkou... 

Co asi dnes dělali v DD. Státní svátek - to měli volno, bez aktivizace. Sobota - to tam nikdo není - bez aktivizace. Zima jak v psírně. Ukázali jim aspoň kroupy? Dopoledne půl hodina s Ivou. Vytržení z čumění do zdi. Odpolední program - doplň si sám - pokračování. To nemá ještěr domyšleno. V jiných DD je aktivizace i ve volných dnech. Náš DD nemá správného manažera. Sedí tam žába na prameni. Kéž by ho pramen vynesl do velké výšky, aby lépe spadnul. 

Vlastně jsem splnila všechno. Něco ne, něco jsem napracovala už dnes. :-) Venku se počasí zbláznilo. Sněžilo. Padaly kroupy. Apríl volal - jsem tu! Vaše aprílové počasí!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-04-03_Aprilove_pocasi_-/

Kolik zvířat jsem dnes potkala?

Berniho, Matyldu, Zrzečku, Kitty, Mourka, dnes nás pobavili, naladili, obveselili. Zdarma. Jen tak.

Děkujeme.

A dobrou noc!