Letní slunovrat. Magický čas

21.06.2019

Kouzelný den. Zázračný. Večer v šest...

Měla jsem smluvenou předběžně klientku okolo poledne, až vyřídí své záležitosti. Asi v deset se ozvala. Veze nějaké doklady na závody aut v Liberci. Přeobjednávám. Dnes se budu věnovat jen sobě.

A taky jo. Udělala jsem restíky, které jsem tlačila před sebou. Před týdnem jsem měla absolvovat kosmetiku a masáž. Přeložení jsem si nepoznamenala, ale nesla v hlavě. Z toho mám radost. Mnohdy si diář nepřečtu, opomenu. Dnes bez diářku a o půl hodiny dřív. Jsem ňachla.

V devět volá klientka. Měli jí včera doručit zásilku. Mají zvyk; den předem avizují esemeskou. V den doručení upřesní hodinu dodání. Čekala na hodinu dodání do půl šesté večer. :-)  Zbytečně. Měla svůj program. Trošku jsem udělala rošambo. U sebe v systému vidím balíček označen jako KOMPLETNÍ. Tzn. dodaný klientovi. Dnes jí volali. To hlava nebere. Systém nepřijal (údajně) háček v adrese. Má tam dva. Jeden ve jméně a jeden v ulici. Běloveská. Den předem jí avizovali, že balíček odešel ze skladu. Dnes jí tvrdili, že balíček vůbec nebyl vyexpedován. Nechápu. Jak mohla odejít SMS o expedici? :-) Absurdistán dřív byl slabý odvárek toho dnešního. Rekapitulujeme. Dostala v pořádku asi tři balíčky. Ten minulý se ztratil a před týdnem se vyloupl někde v úschovně. Přišla mi výzva, ať si ho tam vyzvednu. Nedošel i ten včerejší. Sepsala jsem si asi pět bodů. Urovnala myšlenky. Prý Běloveská ulice neexistuje. Ale jo, ještě existuje :-) Buď:

1. Lžou.

2. Zkoušejí, jestli by to náhodou prošlo.

Právě začal platit ten fejk, který tu běhal asi před dvěma třemi lety. Jako balonek. Co si mohou dovolit. Mrkla jsem do mapy. Zatím tam Běloves i Běloveská jsou. Možná už zítra bude mapa jiná. Budu se snažit o to, aby se tak nestalo. V krátké reklamaci jsem zmínila strach o Sudety. Taky balonek. Kolik vydržíme. Necháme si je vzít? Jsem rozladěná. Drzost. Na letní slunovrat si dovolili! Kdysi vyletěl balonek Barnevernetu. Nikdo nic. A už jsou tady. 

Vypouštějí balónky. FB je výborný k sociologickému šetření... Tam se lidi odhalí... Nebo nereagují... Nepřítel sbírá info...

Oběd. Dala jsem si záležet. Ráno jsem se prošla mokrou trávou. U stromu zalévám bazalku. Linda je rychlá. Já otálím, než něco zasadím, udělám. Před měsícem:

- Mami, mají tu za dvacku bazalku. Chceš?

Přivezla. Loupla pod strom. Kdykoli si ji zasadím já, uvadne. Tahle už bude kvést. To není možné. No, zalévám. Jo, trhám okolo ní plevílek. Zajímavé... Bazalka mě inspirovala. Včera jsem koupila - proti svým zásadám - italské barevné těstoviny. Z bílé mouky. Můžou psát z tvrdé semolínové... Přivábila mě barva. Semolínová je prý kvalitnější na těstoviny. Nemá tak vysoký glykemický index... Faktem je, že těstoviny chutnaly víc než skvěle. Žádná ublemcaná kolínka. Navrch mňamka z parmazánu, česneku, máslíčko... Stačila malá porcička. Pochutnala jsem si venku na zahradě. I Micka přišla mrknout, na čem si pochutnávám. Domácí okurek se skyrem. Petrouškovi se zálivkou. Dnes začíná trošku stolovat. Opatrně. Nese to hrdinně. Dík jeho zubařce. Je zkrátka skvělá.

Krátí se mi čas. K mamince. Vezu bezinkovou šťávu s vodou, jahody se smetanou, bublaninu. Vezu jí na balkon. Vlaštovky už asi mají mladé, zdá se. Kolikrát vyletěly pro komára. To je pohybu a pohybu. Zrovna tak čapíci na komíně - co sem natahají myší, hadů. Všímám si na cyklostezce kroužící siluety čápa vysoko nad krajinou.

Maminka si pochutnává na jahodách. Hladí mi ruku.

- Mamko, dnes jdu na masáž a kosmetiku. Na půl čtvrtou.

Hlídám si čas. Loučím se. Prosím pan Danu, jestli by mamku nesvezla dolů, až si půjde zakouřit. Nechci brát přestávku a chuť z cigarety. Ale jsem drzá. Paní Dana se mamky ptá, jestli vydrží půl hodiny dole. Mamka přitaká. Paní Dano, snad nezlobila. Vyčítala bych si to.

Uháním mezi poli k Vlkovu. Hospoda U legionáře. Nově vystavěná dle staré původní hospody. Spolužaččin tatínek tam promítal filmy. Na gymplu nám líčila dobrodružství... Ještě před ročním přestěhováním DD do hradeckého Grand parku sem navozili třeba šest sedm lidí, i jednoho vozíčkáře. Koupili jim kafe, čaj... Jednou jsem sem za nimi přijela... Před sv. Martinem. Pak jsme sem jeli s Petrouškem na sv. martinskou husu.  DD nás inspiroval. Teď? Jak by sem mohli vozit indiány na lehátkách, že jo? A proč? Není zájem. Kde není vůle, není cesta.

Přijíždím asi o sedm osm minut déle. Paní Tamara není. Její snacha ji volá. Ještě mám do 16 hodin čas. Jé, popletla jsem to. Poprvé jsem přijela sice pozdě, ale s půlhodinovým náskokem; to jsou náhodičky - to jako zkušenost pro mě? Nechci. Ztráta času někde čumákovat. Mohla jsem být ještě u maminky. Nabídli mi kafe. Kafe nepiju. Ne, ne, jdu do auta. Málem bych na podruhé přišla pozdě. Minutu po šestnácté vstupuji do obchůdku s ruskými potravinami. Paní Tamara - skvělá masérka. Vždy mě tak vydrbe, že odcházím jako vodnice. Zajímavé - když mi hodí horký froťák na obličej, nevyletím v šoku. Najednou se propadnu deset metrů pod zem. Ležím volná, zmizí realita, nad hlavou vidím souhvězdí. Nechytá mě amok, že nemohu dýchat. Ještě před nedávnem bych se dusila, bláznivě bych vyskočila; lapala po dechu.

Venku bouří. Duní. Slyším pěkný špláchanec. Propadám se. Spím. Domů. Sluníčko.

- Ty seš taky nějaká mokrá. Jsem utekl ze zahrady. Stihnul jsem posíct půl zahrady.

- Viděla jsem. Není to vidět. Hezky jsi to nastavil. Travička je sestřižená, ale dostatečně dlouhá.

- Hlavně v ní jsou komáři!

- Prosím tě, komáři jsou letos všude.

- Nejsou.

Jdu do zahrady najít do pusy pár třešní. Mlsám višně. Lahodně kyselé, ale už sladké. Charakteristická chuť. Zasadím kytky z korýtka. Roznáším je po zahradě. Klemátis. Možná jsem mu poškodila kořeny... Nelíbilo se mu u vodovodu... Uvidíme. Přežije ten nejsilnější. Kdo odolá mé péči, vyhrál.

Další obohacující den. Upřesnila jsem si ijůň, ijůl, novembr, děkábr; připomněla úžin, závtrak; Tamaře líčím znalosti čerstvé absolventky střední školy a její příklad 7x65, který nevypočítala; druhačka VŠ a neřešitelných  3X6, hrozná matematika! Matematika?? - Kupecké počty. 

- Kak zkážet sja násobilka?

- Tаблица умножения.

Tablica umnoženija. Jasně tabulka množení :-)

Bylo to obohacující, inspirativní, krásné.

Dobrou noc!