Léto začalo dnes :-)

18.06.2021

Proháním se FB. Po dnešku jsem hodně unavená. To neznám. Ráno jsme se rozhodla. Jedu. První, druhý vlak mi frnkly. Rychlík v 10.19 bych byla bývala stihla. Kdyby se kolona aut od závor netáhla až k našemu domu. Klid. IDOS. Kdy mi jede další? 10.42 hod. Skvělé. Pohnuli jsme se. Závory. Napodruhé už jedu i já. Parkuji u nádraží. Netuším, čím pojedu domů. V hlavě zákony a odhodlání prorazit bez roušek i v nejbližším velkém městě.

Nejsem příznivcem rekonstrukce našeho rakousko-uherského c. k. nádražíčka. Už se tu nedají točit příjezdy parních lokomotiv. Ale nádraží jako novostavba se povedlo. Rozhlížím se z peronu do luk. Tam vede okolo Labe stezka. Pojedu někdy poprvé, aniž bych zahnula v Černožicích k loděnici a dál k mamince... Na obzoru jedna ze tří pracháren. Jen jedna byla naplněna střelným prachem. Hlídané byly na oko přísně všechny tři. Aby nepřítel netušil. Čelem vzad - přilba josefovského kostela Nanebevstoupení Páně. Mladá vdova, krásná, opuštěná se dvěma holčičkami tam chodila na latinské mše faráře Antonína Sýkory. Už je tu vlak.

- Mohu si k vám přisednout?

Usedám vedle hocha. Jede do školy. Tak pozdě? Na jedenáctou. Hezky se usmál.

- Otravují tu s rouškami?

- Ani ne.

Za celou dobu jízdy průvodčí nepřišel. Mladík studuje střední školu veterinární. Denně dojíždí z podhorské Úpice.

Pravopisná otázka:

Proč jsme napsala název školy s malým písmenem? Kdo to ví?

Protože jsem neuvedla místo. Pokud bych uvedla kde - napíšeme Střední. Totéž u - chodil jsem do základní školy v Jaroměři. Tam není určeno do které. I když v Jaroměři. :-) Chodil jsem na Základní školu Na Ostrově v Jaroměři. Nebo spíš Základní škola Jaroměř, Na Ostrově, Jaroměř. Pro přesnost - hrubky na stránkách školy jsou neodpustitelné. Tedy - p. uč. Jonešová - a p. uč. Morávek. Někdo nezná zkratky. A nikdo autorovi text nezkontroloval. Vizitka ředitele školy. - Některé zkratky začínající prvním a posledním písmenem. Ty se píší bez teček. Např. firma - fa, fě, fy, fou (firmě, firmou), paní - pí, kus - ks. Pozor: Pan má zkratku s tečkou - p. Správně je pí uč. Jonešová a p. uč. Morávek. A pozor! Slovo viz není zkratka, ale imperativ slovesa vidět. Tedy podívej, viz!

Konec jazykové osvěty. Zlobí mě, že základy pravopisu lidé neznají! A že si ho nepamatují, neovládají. O zkratkách - jé, to by byl výklad. Násobilku přece taky musím nosit v hlavě celý život. (A co velká písmena - ta jsem po změně pravidel pravopisu vykládala třeba dvě tři hodiny.) Ještě jedna technická. Je víc než trapné psát do CV, že někdo vystudoval základní školu. Ta se vychodí, nestuduje se. Učeň se učí, středoškolák studuje. 

 -Jaký máte názor na dálnici?

Kluk se zamyslel.

- No, urychlí to dopravu, bude bezpečnější, ale ten zásah do krajiny, to je hrůza.

Souhlasím. Taky si to myslím. Vystupujeme. Tak jsem tu. Od září vláčkem poprvé. Naposledy jsem odsud odjížděla 20.5. z druhého konce města. Autem. Byl teplý večer. Právě jsem pustila maminčinu teplou ruku... Za pár hodin, mami, odejdeš. 

Kráčím městem. Hledám svůj obchůdek se zbytečnými krásnostmi. Anděl. U Anděla. Jsou vedle sebe dva s podobným názvem. Tam zas jindy.

Mladá prodavačka mě vítá. Pamatuje si mě.

- Nebyla jsem u vás od září!

Vybírám. Mají hodně nového zboží. Povídáme si. Zdání svobody. Lidé si nasazují na chodníku roušky.

- Tady jsou roušky zakázané.

- Ano? Opravdu?

Už musím jít. Běžím do Au parku. Starý Yves Rocher založil značku kosmetiky a krásy v roce 1965. Seznámila jsem se s ní prostřednictvím mé kamarádky Zlatky v osmdesátých letech. Posílala mi vzorky jejich produktů, vůně... Vybírám. Loni touhle dobou neměli dárek z letáku. Byli ochotní. Prý až přijedu příště, parfém bude připraven. Nezklamali. Lahvička bambusové trávy na mě čekala. Prodavačka tehdy spráskla ruce.

- My už na vás čekáme!

Dnes došly reproduktory. Dohodnuto. Jeden mi tu schovají na příště. Věřím jim. Budu ho mít připravený. 

- Tady vás vyvedou bez roušky.

- To si myslíte. Nevyvedou. :-)

Stavuji se naproti v drogerii pro šlehaná tělová másla.

Poledne. Telefon. Petroušek.

- Jak to vidíš dnes s tím obědem?

Zapomněla jsem, ale předstírám:

- Peťuš, proletuji se v Hradci. Ale už jedu domů. Ve třináct...

- Mně to stačí v půl třetí.

Tenhle vlak zastavuje na každé mezi. Pozoruji průvodčího. Bere si jízdenku. Děkuje. Odchází. OK. Chystám si telefon - chci si vyfotit zříceninu starého seníku v poli. Celý život tu stál. Poslední dekády už stojí jen zděné sloupy porostlé keři... Příroda čaruje. Staré jistoty padají. Rozplývají se. 

Jaroměř. Tady se vždy ozývalo z tlampače:

- Jaroměř, Jaroměř, přijeli jste do stanice Jaroměř. Vlak dále pokračuje ve směru na...

Tohle obstarává obrazovka ve vlaku...

Jdu k autu. Až večer se dozvídám, že jsem před nádražím potkala Mijanka. Vraceli se ze školy v přírodě. Mijanek dnes slaví vibraci svého jména. Syn mé sestry; mamince zahrál na kúru se svým bratrem. Klučíčci krásně zpívají i hrají. Na dětech je vidět, jak stárneme. Jj...

Jahody vyprodané. Večer zas Fruta chtěla uvařit ze dvou kil a třešní marmeládu. Volám. 

- Lindo, koupím u druhého stánku, ale tam nemá váhu. Má to po dvou kilech.

Dostávám schválení. Kilo 49,- Kč. Drahuško, to jde, že? A jsou výstavní.

Stavuji se řezníka. Moje učenka mě srdešně vítá! Směje se od ucha k uchu.

- Máme krůtí prsa.

Beru. Jak ona si to může pamatovat?! A asi pět buřtíků - těch jejich, bez rychlosolí.

- Už jste snědli ty tři buřtíky?

Tentokrát se řehtám já. Ano, už jsem je vydala ke konzumaci. :-)

- Španělský ptáček za 40,- Kč. To je drahé.

- Ale vracejí se sem pro ně.

- Tak že bych jednou... Už nemám brambory, to budu muset s rýží... Tu Petroušek nejí... Tak mi dejte tři. Malé.

- Jsou všechny stejné. To děláme my.

- Tak to mi dejte tři velké. :-)

Smějeme se obě. Řeznictví mám pro letošek odbyté. Už jsem tu byla dvakrát. Možná třikrát :-) 

Kočky mě vítají. Kamarádi kočičí. Mourek i Zrzečka dostávají kousky krůtích prsou z lednice. Zrzka se už jen plouží. Obědváme pod třešní. Terpve dnes se poprvé rácháme v bazénu. Voda má 33°C. To by šlo. Na chvíli si lehám na houpačku.

Linda je tu. Ukazuje mi, jak si Češi nechají líbit vykořisťování. 23.7.2018 otiskly Parlamentní listy článek, kde je Česká republika označena za krmelec Evropy. (Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce data z Eurostatu i z jiných renomovaných zdrojů a došel k jednoznačným závěrům. Nyní varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, prý přímo škodí.) https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cesi-jsou-porazenym-narodem-Na-clenstvi-v-EU-prodelali-nejvic-rika-jasne-svetoznamy-ekonom-Piketty-544980

Chrpové dvousložkové odličovadlo 200 ml stávávalo 249,- Kč. Linda dnes našla jen decové. Přála si původní. Ne, ne, fa ho zmenšila. A prodává za 199 Kč. Takový malý nepoměr - patrný i pro matematického laika. Češi to zaplatí. Tohle by si ve Francii pozůstalí starého Rochera nedovolili.

A totéž platí o rouškovém, testovacím a očkovacím mučení. Chorvatsko si nemůže dovolit nepustit k sobě turisty. Jo, a špejlování po návratu je PROTIÚSTAVNÍ!!! Stát nesmí omezovat svým občanům návrat do své země a něčím ho podmiňovat. Čím asi? 

https://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/biologicka-corono-valka-proti-lidem-bude-pokracovat-dokud-lide-nereknou-dost.html

Dobrá zpráva pro propagátory očkování. Na českém a slovenském národu si namastila miliardy big farma. Lidé se nechali opíchat ne z důvodu zdraví. Ale cestování!!! Tak mají, co chtěli. Doporučuji se na ty mňamky mrknout na stránky SÚKL. Nebo na:

https://www.czechfreepress.cz/zdravi/britska-vlada-zverejnuje-zpravu-o-vedlejsich-ucincich-vakcin-proti-covid-19.html

Vstávat, vstávat!

- Že je babička nahatá?

Snašenka přivedla svou školačku. Vrátila se ze školy v přírodě. A malého kulihráška. Skočil do bazénu. Říká svá moudra. Rozkošný. Péťa mu dává třešně. Čtyři pecky spolkl. Beru ho na štafle. Odvážný. Učím ho pecku vzít do malé ručenky a střelit. Uhánějí na nákup. Zítra se uvidíme.

Večer zjišťuji, že jsem zapomněla odeslat balík. Nedojde v pondělí, ale až v úterý. Volám paní do Vrchlabí. Nic se neděje. Peníze mi už odeslala. :-)  

Další klientka je spokojena, hubne. Míry - luxusní. Až zítra si je zapíšu. Dnes ještě trháme třešně. Fruta I+L Hrobské vaří třešňovo jahodové šílenství.

Ještě jsem chtěla upéct tu rebarborovou... Až zítra. Maňana...

Dobrou noc!