Lije. Přípravy vrcholí

07.08.2023

Pondělí. A mám ho za sebou. Deštivé. Pořád jsem se radovala, že se zahrada napije, prolije. Ale teď je zpitá, zlitá, nasáklá vodou.  Už je ožralá. :-)  Děkujeme, už toho bylo dost.

Ráno nabízím mňamku kočičímu mrněti. Moc tomu nedala. A pořád brečí. Pochovám ji. Přestane. Položím na zem. Bulí. Zdvihnu. Přestane. Přece ji nemohu choavt celý den, rozmazlence. Nebo se naučím šátkovat. Jen nevím, jestli by se mi v tom šátku poněkud neztratila.

- Mourku, pojď domů! Kde jsi?

Žofka lítá zahradou. Najednou se tu zjevil Mourek. Jdeme do domu.

- Moure, ty voníš senem.

Kouká. Vysílá signály jak náš premiér.

- Že ty ses tam schoval před tou malou nádherou?

Neříká nic. Tedy souhlasí. Už ji má asi plné zuby. Boudička je vydezinfikovaná. Naplněná novým seníčkem. Tak je jeho. 

Co se tady stalo v posledních třech letech takovým národním zlozvykem, kolit lidi na zem. Nejprve pomahači a ochránci shodili na zem klidně i ženy jen z důvodu čisté tváře. Nemáš roušku? K zemi, vrahu, a pouta! Taky se tu nese novým zlozvykem, že se lidé s přestupkem vodí s pouty jak členové narkomafie a vrazi. Oči mi občas, co nenosím brýle, padají z hlavy. Tedy bulvím bulvy. Nevěřím, co je možné. Včera jsem si pouštěla několikrát video, jak Smetana skolil na zem odpornou provokatérku, něžnou ženu. Sice mluvila nějakým kanálovým nářečím, ale povalit ženu? A držet ji v kravatě? To bylo divadlo. A lidi říkají, že smluvené. Pištěla, že nemůže dýchat. 

- Mluvíš. Můžeš!

Ona u toho stihla ještě žvýkat. Smetana si lážo plážo vegetí před Úřadem vlády zadarmo. Ve svém obytném přívěsu, s kadibudkou, TV studiem. Zkuste si tam zastavit! Schválně. Je tu dvojí metr! Petiční stánek. No jo, jenže v noci se dle zákona nestávkuje. Takže odjezd... Dvojí metr, jak říkám. 

Naše mini kočka se dnes projevovala jako Zrzka, když byla kotětem. Jenže za Zrzky jsme měli půjčenou sedačku a čekali na tu naši krásnou květovanou fešandu z Německa. Ten malý čert lítá domem. Nikdy nevíš, kde je. Mihne se ti to okolo očí jak paprsek. A je fuč. Šíp letí savanou... Dopoledne jsem ji pustila na chvíli do mokré trávy. Šup, už byla na vrbě. A dolů zas ne. Kňučela. Přece když se jednou naučím grif, už ho umím navždycky. Ne. Ona umím vylézt jak ďas, ví, že už zvládla sesun dolů. A najednou blok. Vykukuji z domu. Volám.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-07

- Žofi, Žofinko, kde jsi? Ozvi se.

- Mňau, mňau. Jsem tady.

- Kde?

- Nevíš? Přece na mém oblíbeném stromě.

- Cože? Kde jsi?

- Čuč na vrbu.

- Čučím na vrbu. Šedka splývá s šedou korunou. Šedá obloha. Venku šedo. Déšť zas na spadnutí. Asi se, Grétko, oteplování nekoná.

Festival Brutal Assault je taky na spadnutí. Pamatuji, jak v začátcích maminka nerada jezdila přes pevnost. Parkovali v kopci, u kostela, na náměstí. F jako fšude. Pak už se město začalo chystat. Zátarasy. Povolili parkovat skoro všude. Město vítalo návštěvníky s otevřenou náručí. Nesli nám peníze.  Obyvatelé si ve Zpravodaji dopředu prohlédli, kde budou parkovací zóny, které ulici se uzavřou. Shindi daruje lidem v Okružní jako satisfakci za hluk vstupenky zdarma. Hudba v pevnosti se nese k nebi. U nás na zahradě je slyšet někdy dobře, někdy jen takové vaření, dunění – jak začnou i jak skončí. Start a stop. Mám to ráda. 

https://www.youtube.com/watch?v=H2KcmgVJ0iQ

Před dvěma nebo třemi lety velká show - skupina Gutalax. Uváděla ji hudba z Pobřežní hlídky. Najednou úžas. Ten si nechám klidně ukrást. Na ně bych nešla. Do obecenstva pouštějí jednu Toiku. Lidi si ji pohazují.  Obecenstvo šílí. Píská. Ječí. Muzikanti, zpěváci řvou na plné pecky. Ne, tuto hudbu zrovna ne.

Proč je Brutal Assault nejlepší? Odpovídají festivaloví návštěvníci. A to si prosím poslechněte. To je luxus slyšet. Zmínění Leprous - ti se mi líbili. 

https://www.youtube.com/watch?v=uhUBsS_3_Ck


Loni tu hráli Igorrr https://www.fullmoonzine.cz/karneval-bizarnosti-a-absolutni-nevazanosti-igorrr

Něco z těchto kapel jsem slyšela: https://brutalassault.cz/cs/a/324/program-ba-2022-a-nove-kapely

Jezdí sem kapely z celého světa. Kovid přetrhl všechno dění. Já se stavěla úspěšně na zadní. Ale organizátoři se nevyvlékli. Dělali jen takový malý jakoby připomínkový sraz, slet, festiválek – nevím, jak to nazvat. Aby se nezapomnělo.

Město se začíná pomaloučku plnit. Ještě nepraská ve švech. Prý nějací pakoni sepsali petici, že si nepřejí stánky na ulicích. To jsou opravdu v mých očích nepřejícníci. Přece tím město žije. Stánkaři by za místo zaplatili městu, sami by si přišli na peníze. Proč jim to nedopřát! Herdek! Tupci! Asi jsme bohaté město. Kdybych to slyšela dříve, sepsala bych petici pro stánkaře. Jak se asi nají troj nebo pěti násobný počet lidí města? Určitě v areálu Brutalu je příležitost, jenže fronty, předplatné atd. Do areálu je relativně daleko. Na ulici si koupíš jídlo, jdeš s ním ke stanu. Sníš ho v klidu.

Probírám se příspěvky. Týkají se všeho možného. Temný císař – to jako Josef II. - svolává svou družinu. Nedospěla jsem ještě do fáze, kdy bych radostně hýkala nad pohazovanými játry z pódia. Tam ještě nejsem a ani se tam nechystám. Některá hudba je hodně temná. Lidé jsou výstředně nazdobeni jako smrtky. Reprezentují dobu úpadku. Marná sláva. Dekance je tu. Co mi nejde pod nos jsou ta paroháčská gesta. Jinak vnímám, že si na temno hrají. Jsou usměvaví, společenští, přátelští, neničí, skupinky okolo plotu pozdraví; užívají relax, odpoutání od reality. Dělníci, právníci, lékaři, majitelé firem, truhláři... Veškerá společenská strata. Pomalu sem přijíždějí už i rodiny. Mnoho kapel se dá poslouchat. To hovoří stará paní odchovaná svým prvním manželem. To byly za socialismu různé kapely z burzy. Obzvlášť, když jsi koupil něco neposlouchatelného. Za týden jsi vzal do tašky LP, která u tebe neuspěla. No jo, jenže to černé kuře, které je z toho smradlavého vejce, už měl asi každý účastník burzy doma a ne a ne najít nějakého vejra, který si desku ještě nevyzkoušel. Loni jsem v areálu Brutalu viděla nádherné manžele. Prodávali dřevěné náramky. Paní po krátkém oťuku říká o mně manželovi.

- Ta je naše.

Myšleno – konspirátorka, dezolátka, proruská švábka, blbka atd.

V příspěvcích na FB se lidi ptají na všechno lidské. Jak se dostat z Prahy do pevnosti. Jestli tu existuje Blablacar. Jestli a kde se dá parkovat. Co ta louka u cyklostezky. Studentka žádá o vyplnění sociologického průzkumu. Manželka někde ze Žiliny hledá pro svého muže dopravu do pevnosti bez batožiny. Ta už bude v pevnosti. Jestli bude pitná voda. Lidé nabízej odvoz. Dočítám se, že bude k dispozici traktor pro vytažení případně zapadlého auta. Baví mě číst, odkud a kdy kdo jede. Přilétají z Venezuely, z Floridy, Maďarska, Francie, Emirátů… Někdo píše: A dneska už tam zase budu. A u toho zas ty satanské parohaté znaky. Nějaký blázen se ptá, jestli v rámci neodlesnění planety budou bidety. Vtipné. Celosvětová návštěvnost. Jen jedna slovanská země není. Budou mi tu moc chybět Dyma, Anželika, Lena… Skupina z Moskvy a Krasnodarského kraje. To vše dělají mocní. Neexistuje, abych volila strany. Nikdy nic nevyřešily. Jen si prohodily pódia. Jsem pro slovanské občiny. Aby se lidé mezi sebou stýkali, družili se, pomáhali si, vyměňovali si potřebnosti… V téhle temné společnosti brutálního útoku si jsou lidé nápomocni. Nabízejí odvoz, radí si s vlaky, autobusy, aplikacemi, ubytováním… To jsou satanisti? Obyčejní lidé, kteří si přijedou zahrát. Vyřvat se. Vytancovat se. Vyklepat ze sebe bahno doby.

Neodpustila jsem si. Pár konverzací jsem nafotila. Je to hezké počteníčko Lidské. I vtipné.

https://www.facebook.com/groups/209493538535695

Brutal Assault

Správce

Top přispěvatel

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-07-i-o-vodu-je-zajem

Na Brutalu se snažíme starat o pohodlí a základní potřeby všech návštěvníků a protože se množily dotazy ohledně pitné vody, tak tímto potvrzujeme, že se o ní bát nemusíte. Bude!

Rebär Børa

Top přispěvatel

 • 10 hod ·

Dobrý ráno!

PARKING 6: je to parkoviště hodně v kopci?

Pojedu sama velkým autem a jsem dost pos*aná, že zapadnu Tak jen abych věděla na co se připravit.

Dík.Zjištěné informace: Parking 6 není v kopci, měla by tam být rovná louka. Festival se zapadnutýma autama počítá a bude připraven případně pomoct s vyproštěním. (info od pracovníka na festivalu)

Martin Martys

Takže se počítá s traktorem, co nás bude tahat ven .

Jinak děkuji za infouse, zítra se uvidí!

Víťa Knejp

Top přispěvatel

Konečně na Brutalu bude i Traktor! Moc nezvýrazňovat nebo bude vyprodáno!

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-07-madari/1603117945

Tunde Oszlanczi

Jsme na cestě z Maďarska, a pro případ, že jsme se zastavili i do nemocnice kvůli zánětům ucha teď slyším hlasitou hudbu

Plamen Petrov

Nejlepší fesťak na světě

Hanulik Kabat

Plamen Petrov a dneska už tam zase budu

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-07-brat-ci-nebrat

Milan Kobr

7 hod ·

Mini anketa: Brát s sebou holínky nebo ne?

Radek M-hc Bartošík

lepší mět a nevyužit, než nemět a zjistit, žes je měl mět

Chris Ray

2 hod ·

Ahoj lidi

Zítra přistát do Prahy kolem 15h, Jak se nejlépe dostat do Hradce Králové?


Maclyn Bean

Top přispěvatel

Train

Mikki Berg

Top přispěvatel

Train. Direct from main station or make one change at Pardubice

Martin Martys

Doporučuji aplikaci IDOS - vlakové / autobusové spojení

Carla Cheryl

Top přispěvatel

Nejjednodušší je autobus Airport Express z letiště na hlavní nádraží Prahy

Potom vlak přímo do Hradce Králové

David Prentice

Top přispěvatel

https://www.cd.cz/en

This is an English link to one of the main train companies.

Vávrekovi Rodinka

Terminál, bus 311 z nástupiště F2, jede přímo do Josefova - náměstí.

Irena Hrobská

Vávrekovi Rodinka jen to trvá hodinu, kdežto spoj do Jaroměře na nádraží jede necelých 20 minut. Vlakem z Hradce asi 17 minut

Joeri Schepens

9 hod ·

Ujistěte se, že Pilsner Urquel je studený a zásobený, protože Belgičané dnes večer vyrazí na cestu k Brutal Assault!

(A obrázek chlápka s kelímkem)

Drahoslav Levý

Tak to je asi jedna z mála věcí, na které se můžete spolehnout u nás v České republice

Julia Ciesielczyk

1 hod ·

Ahoj, nachází se festival daleko od vlakového nádraží v Jaroměři? Dá se tam jít pěšky nebo potřebujete odvoz?

Valentin Moley

Můžete pěšky, je to 20/25 minut od vlakového nádraží.

Gábi Ka Jozeková

Nebo si můžete vzít taxi za 100 Kč (cena za loňský rok)

Roelof Konijnenberg

2 hod ·

Hi guys, just wondering about the festival; are the toilets at brutal equipped with bidets? I'd hate to have to poop and contribute to global deforestation. Thanks.

Ahoj lidi, jen přemýšlím nad festivalem; jsou toalety v brutlu vybaveny bidety? Nerad bych musel kadit a přispívat ke globálnímu odlesňování. Díky

Ljubo von Comoros

Měl jste někdy bidet na festivalu?

Brutal Assault

Správce

Top přispěvatel

 • 12 hod ·

The Dark Emperor summons his army! // Temný císař svolává svou armádu!

Carla Cheryl

Top přispěvatel

Na cestě na letiště

Leonardo Andres Rojas Milla

Top přispěvatel

Začínám svou cestu z Chile Jižní Ameriky do Prahy

Christian Mendes

 • 9 hod ·

Čas na zahřívání!!!! Užijte si to všichni, na zdraví z Portugalska!!!!

Sébastien Louis-Alexandre

Top přispěvatel

 • 1 hod ·

Ahoj! Mám 1 nebo 2 sedadlo do hradec kralove do Jaroměře pokud chcete ! Zdarma ( nebo třeba nějaké pivo když neřídím ) zítra v úterý kolem 13h ! . (Právě hotovo po 7. 1300 km autem )

Zobrazit originálhttps://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-07-uz-letim/1603141543

Thanatos Braddock cestuje do Praha z místa Aéroport Toulouse Blagnac.

 • 13 hod · Blagnac, Francie ·

GO!!!

Artsiom Snikers Kayukala

2 hod ·

Jo. Už jdu..

(A obrázek bagáže před cestou.)

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-07-zvladl-jsi-to/1603141236

Alex Leo

Top přispěvatel

 • 1 d ·

Miroslav Janík

Zvládl jsi to!

Alex Leo

Top přispěvatel

 • 1 d ·

Dorazil jsem do Londýna, ještě jedna cesta před námi BRUTÁLS

Zobrazit originál

Petr Kačer Kučera

6 hod ·

Hell(o), jedu ve stredu z Blanska v 8:00 po trase smer Svitavy (nebo Policka), Litomysl, Myto a pak po dalnici do Jaromere.

Muzu vzit 2-3 kousky, tak dejte vedet v pripade zajmu.

Stay Brutal.

Martin Hladovský

Naber mě tedy v Chebu brácho

(Byla tam ještě odpověď - Vidíš na trase někde Cheb, ty bambulo? Odpověď - Nevidím, ale vím, že mě máš rád. - V rámci dokazování přívětivosti mezi lidmi jsem vynechala. Píšu jen to, co se mi hodí :-) To mám okoukáno od novinářů.)

Cristian Gomez

Top přispěvatel

 • 1 d ·

Hola muchachos una pregunta, alguno sale desde praga en la mañana para el festival, o como podria llegar a jaromer en tren, tengo una ruta dada por google maps, pero me gustaria saber la opinion de ustedes ?

Ahoj lidi jedna otázka, nejede někdo ráno z Prahy na festival, popřípadě jak bych se dostal vlakem do jaromeru, mám trasu danou google maps, ale chtěl bych vědět názor na vás?

Boris Rodas

Top přispěvatel

Z Prahy na vlakové nádraží v Jaromernu bez problémů, potom na Jaroměři jedou normální autobusy, které jezdí na festival, nebo pěšky, která bude cca 20 minut, ale když pojedete hodně naložený nejlepší je autobus, který je levný, raději platit hotově

Fernandez Raul

Top přispěvatel

Vlaky odjíždí z Prahy.

Ať už pojedete do Hradce Králové jako první nebo Pardubic, přetečete.

V okně prodávají lístek a řídí se harmonogramem. Navštivte stránku České vlaky lepší. Google mapy nejsou přesné.

 • Gonzalo Roland

Ze stanice Florenc vyjíždí z flixbusu přibližně v 07.30, který trvá hodinu a půl do Hradce Králové.

Lluis GF

Můžete jet s tím kdo jede přímo do Jaroměře, pokud jste parta lidí a zároveň si vezmete lístek společně vždy vyjde něco levnějšího

Eoin Foley

8 hod ·

ZDRAVIM Brutaler@s, protože můj kamarád si zlomil nohu a nemůže se již zúčastnit festivalu mám volnou postel v ubytovně (OD 8.-13.) v Hradci Králové, na ceně se domluvíme...... doufám, že si to všichni užijete

Milos Headbanger Tollar

Top přispěvatel

 • 4 d ·

Ve středu jedu do BA a kolem 14.00 budu míjet Černý Most (jeden z pražských uzlů městské dopravy). Nabízím dvě místa cizincům, kteří se snaží najít spojení z Prahy na místo konání za poplatek balíčku modrých L&M na osobu.

P.S. Moje auto je posraná plechovka, ale má srdce z kovu.

Macek Ussurijsky

 • 4 d ·

Ubytování u cyklostezky u řeky už bude zpoplatněno jako kemp Cerberus. Ok dobře… o prachy nejde ale znamena to že tam nebude možno zajet s autem a auto nechat u stanu ? To je trochu divne…

 • Kristina Krejčíková

Top přispěvatel

Nebude no. Z louky kde se léta stanovalo zdarma je parking

Macek Ussurijsky

Autor

Kristina Krejčíková mel jsem na mysli jinou plochu …. tu u cyklostezky

David Rohlík

Macek Ussurijsky vím co máš na mysli. My tam byli minulé roky taky. Bude to průjezdné prý jen pro kola. Už mi na to odpovídali

Macek Ussurijsky

Autor

David Rohlík takže berem parking 6 za 500. Dokud jsou lupeny.

Mi Michelin

Dneska jsme to pravé řešili doma ze vymyšli parkování a stanování bude bůh ví kde ..... no sami jsme zvědaví ,ale asi to vypadá že tam pojedeme naposledy protože že 130 kapel je tam 20 luxus ale zbytek samé sračky....některé mohou překvapit ale ve městě zákaz parkování a stanování jen na vyhrazených místech....no uvidíme

Anna Šenfeldová

4 d ·

CZ/EN:

Zdravím všechny!

Kupujete si na BA nebo i na dalších festivalech festivalový merch? Vyplníte mi prosím dotazník k mé diplomové práci zabývající se tímto tématem třeba po cestě na festival? Nezabere déle než 5 minut a je naprosto anonymní.

Česká verze: https://forms.gle/PnY4QEis3QbfqYbX8

Moc díky a užijte si Brutal! Pokud znáte další festivalové nadšence, budu moc ráda za přesdílení!

Ben Bacey

Top přispěvatel

Hotovo!

Anna Šenfeldová

Autor

Ben Bacey Úžasné! Díky moc Bene!

Ben Bacey

Anna Šenfeldová vždy rád podpořím dobrou věc! Uvidíme se na festu

Black Nikko

první otázka hned mě mate, jak když byli omezené akce co mám dát

Peter Smidžár

Top přispěvatel

Black Nikko ked si nebol nikde, tak nie

Black Nikko

2023 ano 2022 ano 2021 ne tak nevím no

Anna Šenfeldová

Autor

díky za feedback, doplním do otázky "alespoň jednou"

A ještě poslední – to se mi líbí – takový český blablacar.

Miroslava Suchánová

 • 5 d ·

ahojte. Hladam odvoz pre mojho muza - v utorok poobede z Martina, Žiliny alebo okolia. Ak mate miesto v aute, tak mi dajte vediet. Dakujem

Batozinu nema, ta bude uz vtedy na Brutale

Hello everybody.

Is anyone driving to BA on Tuesday afternoon from Martin, Žilina or surroundings? My husband needs a ride. So if you have a free place in the car, let me know thanks

He has no luggage...it will be already there by that time

Katty Bačová

Ahoj. Kedy poobede? Ideme 2ks z LM

Miroslava Suchánová

Autor

Katty Bačová myslim ze najskor o 14 zo Sucian, cca 14.30 zo Ziliny

Miroslava Suchánová

Autor

Katty Bačová tak pisem spravu. Dakujem

Miroslava Suchánová

Autor

Aktualne

Petr Kačer Kučera

https://www.facebook.com/.../permalink/258359376982444/

Miroslava Suchánová

Autor

Petr Kačer Kučera dakujem!

Dnes večer školím. Aby lidé jedli i v létě pravidelně, zdravě a dobře. Myslí si, že když se hýbou, mohou hřešit. Pak pohyb pomine, ale špatné stravovací návyky zůstanou... Aby nezapomínali na bílkoviny, na pitný režim. Jen čistá vodička má vysokou osmonalitu. Zůstává v žaludku. Napiješ se Hydrate, CR 7 drive a osmonalita se sníží, vodička vstoupí do buněk těla. 

Večer to naše uřvané kočičí dítě shodilo mističku. Měla ji na barové židličce, koza. Už mi zbyl jen hrneček a talířek ve stejném vzoru, jako měla mističk. Nic. To neva. Mourek už ze Žofky taky roste. Chce mít svůj pokoj, aby si vykouřil v klidu dýmku po obídku ke kafíčku. Pak si hodit šlofíčka. A ne se pořád věnovat tomu nezdárnému dítěti. Co dítěti! Divočákovi.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-08-07-trika-kelimky

A závěrem. Festival je přísně apolitický. Nepovolují se žádné hákové kříže a podobné znaky, které jsou dnes normálně snášeny u našich národních hostů. Je hodně ekologický. Lidé po sobě posbírají na veřejném prostranství veškerý odpad do pytlů. V hlídaných VIP kempech po nich zbyde binec. Jasně. Koupili si služby. To je jako kdyby v hotelu chtěli, abyste si převlékli postele, vyluxovali, dali do pořádku koupelnu. Ne, ne. Jen ať si to služba uklidí. Už dávno zavedli eko kelímky. Jsou to malá umělecká díla. Můžeš je vrátit. Nikdo je nevrátí. Loni Shindi už testoval nový kelímek na letošek. Něco, z čeho se dobře pije. 

Lidé dostávali žetony. Za každý odevzdaný pytel s odpadem se jim žeton proměnil v peníze. Nevím, jaká je organizace letos. Během roku sem jezdí nadšenci na opravy, zprovoznění dalších a dalších prostor podzemí. Festival začínal na jednom místě. Nyní je rozlezlý pomalu od kraje pevnosti k druhému konci. Pevnost aspoň jednou za rok ožije. Nechápu, že lidem vadí pár dnů frmol, zvýšený hluk... Maminka vždycky zvládla prokličkovat městem. Nikdy si nestěžovala. My ostatní jsme poctivě vystáli fronty v Lidlu, Penny, Kauflandu, Tesco. No a co? Místní si maličko přivydělali ubytováním ve svých penzioncích, na zahradách, prodejem nápojů z okének... Komu to vadí? Jo, když bydlíš celý rok nad hospodou, za rohem putyka, přes cestu herna... Hm, celou noc taxíky. Hluční lidé řehtající se bezohledně pod okny v zahrádce hluboko do noci, a hezky od jara do zámrzu! To by si měl někdo užít. My díky tomu jsme se rozhodli postavit si svůj dům. Asi jsem fakt ta praštěná učitelka. Tři čtyři dny... Co to je?  Tak odjeďte k tomu moři, ne? No jo, když u moře taky bouří diskotéky, že? Ale tam hluk vydržíš i déle, i celou dovolenou. Protože tam jsi u moře... 

Dobrou noc!