Mokrý s vůní myrhy a kadidla

16.11.2023

Pozoruji video. Žofie si ze židličky okolo ostrůvku pacičkou bere, co jí zajímá. Tak třeba balíček se sušenými plátky jablíček k slunovratovému dekorování. Mohla jsem si je nasušit. V květince je mám za 59 korun, docela dost, ale hotové. Pytlíček krásně šustí. Lákavý pro kočenu. Žofka si dnes všechno prohlížela. A taky se jí všechno hodilo.

- Žofi, nech toho!

Vyskočila si na další stoličku. Zaujala ji hromádka propisovaček.

- Žofko!

Hop, už je jedna na zemi. Skáče za ní. Tu scénku z dopoledne právě teď pozoruji. Vzpomínám na Zrzečku. Ta byla s propisovačkou velká kamarádka. Spala s ní v náručí. Hrála si s ní, okusovala, házela ji na zem, v zubech ji vynesla na gauč. Tohle šedé stvoření je jiné. Neumí si s propisovačkou hrát, neumí pít vodu. Z konévky tak nějak nešikovně. Přes packu. Když jí naliju do mističky, okukuje, objímá misku, ale vodu nevidí.  Umí jiné kousky. S malou větvičkou od kamen si hraje už druhý den. Co s ní vyvádí. Lítá s  ní po domě jako šus. Kočky, kočičky, kačandy, kočenky, kočulenky. Tak mi někdy řekla mamka:

Ty moje kočuleno!

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-15-ranko-ranicko-dopoledne

Dopoledne propršelo; bylo nádherně osvícené. Obloha spláchnutá, vzduch voněl čistotou. Ptáci nalétávali na krmítka. Pršelo, svítilo sluníčko. Znovu pršelo. Krásné to bylo. Zasmušilé.

https://www.facebook.com/100083302292273/videos/335502295841787

Perfektní zhodnocení kanonického práva. Výzva k odstoupení všech soudců, samosoudců, exekutorů, notářů, advokátů, právníků a všech, kteří jsou v soukromém cechu advokátů BAR. Pracují pro soukromé společnosti proti lidem. Ne podle přirozeného práva, ale podle práva římského, lodního. 

Poledne. Péťa volá.

- Moc děkuji za termosku s čajem. To byl výborný nápad. Děkuji. Je to příjemné. Že mě to nenapadlo dřív. 

To je jako jeho pochvala, ten můj nápad. 

- Všimla jsem si, že už asi dva dny necháváš tu hezkou láhev doma. Napadlo mě, že ti studená voda už v tomhle počasí nejede.

Nasdílela jsem mu výzvu k odstoupení všech sdružených v BAR.

- Poslouchej, já jsem tomu rozuměl.

- Petroušku, srdce mi plesá, že chápeš.

- Jo, chápu. Dáváš mi informace. Porozuměl jsem tomu.

---

Třicet let upozorňuji na význam slova UŽAS – úžasný.

https://www.youtube.com/watch?v=ZPsZ9V0o3mM&t=214s

Přišel mi náhodou pod ruku krátký šot Věrky Ovečkové. Fotím jednu jedinou obrazovku.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-15-strasny

Karel Jaromír Erben a František Ladislav Čelakovský byli jedni z mála, kteří usilovali o obnovu jazyka českého dle původní dostupné slovní zásoby a tvarosloví. Byli umlčeni představiteli první obrozenecké generace (modrý abbé – Dobrovský, Jungmann). Jali se jako německy mluvící jezuité obrozovat náš jazyk novotvary. A že jich bylo. Nebo starým slovům z doby předbělohorské dávali jiný význam. 

České chemické názvosloví prodělalo zajímavý historický vývoj. O jeho rozvoj se postarali zejména Karel Slavoj Amerling a Jan Svatopluk Presl. Presl patřil k nejvýznamnějším českým přírodovědcům 19. století; zasloužil se o rozvoj odborné terminologie v chemii, mineralogii, zoologii a botanice. Je autorem českých a slovenských názvů pro chemické prvky uhlík, kyslík, draslík, vápník nebo pro minerály cínovec, kazivec a živec.  Presl pojmenoval například i tuleně, vorvaně, lachtana, bobra, dikobraza, zubra, mrože nebo hrocha.  

Naše původní písmo – bukvy, bukvice – prostředek otevření si vnímání, vidění – obrazu, které nese slovo.

Člověk se postupně učí cítit tvar i zvuk a víc a víc poznává skrytý význam slabik a slov. A přes bukvy poznává sám sebe. Přes skryté v bukvách se mu otevírá skryté v člověku. Otevírá to, co je člověku skryté.

Rychlost myšlení je přímo úměrná slovní zásobě a počtu aktivně užívaných slov. Tím, jak se omezuje slovník a zkracují se slova, omezuje se i myšlení. Pomalé myšlení se obráží v chování člověka. Je těžkopádný a pohodlný. Ono je to propojeno i s šikovností českých rukou. To se nechce. Proto se nám tu ničí slovní zásoba. Lidi používají latinismy, germanismy, rusismy – ty by vadily úplně nejméně. Anglikanismy - mor jazyka. Já dnes už nerozumím mnohdy tomu, co mi někdo říká. Ty jejich dedlajny a "pushuj ty commity do dev branche, pak to mergnem do masteru". Hovoří nějakou cizí haťmatilkou. Čeština to není.  Taky zručnost a pohotovost myšlení je v tahu. A jsme u slova úžasný. Mám uložen krátký text a dlouhý. Dám sem oba. Dnes jsem dala jen obrázek se synonymy. Ale to se někdo vzbouřil. Zas jsem četla, že to slovo používá schválně. A že ho používá v kladném významu. A ble ble ble. A dokonce nepochopeno – se v komentech objevilo, že tu je mnoho domácího slov s cizím původem. Ale tady nejde o slova cizího původu. Tady jde o důsledné a plánované zakrňování naší mysli a ruku v ruce s tím ztrácení se šikovnosti, zručnosti, dovednosti. Lidi, buďte tvořiví! Cvičte si mozek!

1 .kopie

UŽAS = stsl. DĚS, BĚS, HRŮZA…

Slovo inverzní. Na bázi vědomí – chválíme, ale buňky si pamatují. Říká se tomu inverzní slovo. Záměna významů. Čeština má pro jeden význam mnoho synonym. (Angličtina to má naopak. Jedno slovo hodně významů.) prý existuje 28 synonym – báječný, krásný, nádherný, skvělý, unikátní, mimořádný, čarokrásný, excelentní, vynikající… Zastavují nám myšlení, kreativitu. Snižují IQ. Tečka.

2. kopie

UŽAS = stsl. DĚS, BĚS, HRŮZA…

Slovo inverzní. Na bázi vědomí – chválíme, ale buňky si pamatují. Říká se tomu inverzní slovo. Záměna významů. Obrácené významy. Čeština má pro jeden význam mnoho synonym. (Angličtina to má naopak. Jedno slovo hodně významů.) prý existuje 28 synonym – báječný, krásný, nádherný, skvělý, unikátní, mimořádný, čarokrásný… zastavují nám myšlení, kreativitu. Snižují IQ. Tečka.

Tady je jasně vidět snižování IQ. Před víc jak třiceti lety jsme měli průměrné IQ okolo 110. Na VŠ bylo 120. Za třicet let toto číslo klesalo a za poslední rok dodělali IQ, EQ, vzdělanost, myšlení...

Tak ještě dám jeden příklad: Vsouvá se sem po latinismech, germanismech, rusismech - ty by dnes už vadily nejméně (stojánka apod.) množství, ale tady použiju slovo úžasné, protože hrozné, děsivé množství anglikanismů. Ale ono to leze i do pravopisu. Psaní adres, psaní číslovky řadové, časování sloves v kondicionálu. ... Milí, u nás se za číslovkou řadovou píše tečka a čte se v tom tvaru. Kdo neví, co je řadová, dostuduje nebo mnemotechnická pomůcka: To je ta, ke které cpete tý, tá, té!! Tedy 6 = šest, šestka. 6. = šestý, šestá, šesté, šestí. Žádné 6tý, 6-tý, 6 tý apod.

Abychom, kdybychom, abyste, kdybyste = SPRÁVNĚ.

Aby jsme, kdyby jsme, aby jste, případně aby jste, kdyby jste, případně kdybyjste, abyjste JE MIMO JAZYKOVOU NORMU!

A kdo toto nechápe a odmítá kontrolovat myšlenky, vzdělávat se a opakovat si pravidla pravopisu ze základní školy, kdo se čílí, když je přátelsky poučen, jděte laskavě jinam. Já se stále nebudu s někým dohadovat a donekonečna vysvětlovat. Dnes jsem si udělala mustr - nazvala jsem ho Úžas, abych ušetřila čas.

Dívám se a čtu, že jsem byla asi před lety pěkně dohřátá. Dnes jsem kontrolovala u psaní na FB myšlenky. Nevnucovala. Nechala, ať si každý mluví, co chce. Jen jsem podala info.

A aby bylo jasno, už dávno na Leva netu o slovech inverzních: 

https://m.leva-net.webnode.cz/products/jazykova-diverze-aneb-pozor-na-uzasne-veci/discussioncbm_509580/420/?fbclid=IwAR2o-3dfDegwt3Cx72lcWCuKz9XzJNCkDLym7JN5e_47-WBxWeBF23IYNI8

Ještě jedno zamyšlení. MUSÍM

NEMUSÍM!

https://www.youtube.com/watch?v=m8u46iM7PS0

Proč bych se nechala do něčeho nutit, tlačit. Musím uvařit. Ne. Jenom: Uvařím. Zatopím. Zaliju. "T" na konci infinitivu nás brzdí. Zastavuje tok síly. Naopak, když řeknu uvařím – tam je tok síly, ačkoli je to dennodenní povinnost. Ale zas – jestli chceš, zůstaň otrokem. Když musíš, tak musíš.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-15-do-pevnosti-a-domu

Přijíždí Lindin Petr. Budou dopojovat zásuvky, světlo, vypínač před skládkem. A taky vymyslí připevnění plynového pístu k otvírání dvířek linky.

Běžím nahoru do pevnosti. Krásně prší. Fotím si pro mě kouzelné obrázky. Kupuji si "tu pravou" purpuru s ovanem myrhy a kadidla.

Cestou domů mi oči přecházejí z krásy odrazů světel na mokré dlažbě.

Doma. Jsem tu. Kluci Petrové mají hotovo. Chvilku si povídáme. Ukazuji batůžek pytlíčků s purpurou. A své nové korálky z Indonézie. Kluci mi je chválí. Hezké. Pěkná kombinace. A hlavně věřím, že tak, jako pecičky indiánů v náramcích nesou ochrannou fci, tak i pecičky na mých korálkách mně poskytnou  ochranu. Lindin Petr se vydává k domovu. Zatápím. Jdu žehlit. Užívám vůně bylin linoucí se domem. Víte, jak tuhle větičku jednoduchou přeměnit na souvětí? Užívám vůně bylin, které se linou domem. Vedlejší věta přívlastková. :-) Jen takové cvičení mozku. 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-15-den-konci

Žofie, věrná kamarádka útočí na šňůru od žehličky. Na povlečení, které právě žehlím. Ožvykuje nálevku konývky s vodou. Beru růžovou misku, aby nebyla průhledná. Liju vodičku. Ne. Ona vodu neumí. Objímá mističku. Maximálně do ní strčí packu a pije přes pacičku.

Konec. Zvonec.

Krásné!

Výborné.

Dobrou noc!

P. S.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-101-15-vladnou-nam-potomci-tech-nejhorsich