Mycí s kyticí

26.08.2022

Právě jsem se vrátil...

Já z Kuksu. 🌸💜💙💚💛☺️😍🤗🤗 Z Theatrum Kuks. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-08-25_Theatrum_Kuks_2022/

Letos jsem propásla vstupenky na zahájení. Mám tenhle rodinný festival moc ráda. Založil ho muzikolog Stanislav Bohadlo. Jeho dcera a syn - oba herci. Kateřina Bohadlová ředitelka festivalu. Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten - jeden velký originál. Festival každoročně vymýšlí témata, výlety, místa, kde se hraje, jízdy po Labi, výlety na kole, pěší. Asi před deseti lety se začínalo před Šporkovou kaplí sv. Huberta na Starém Plese. V roce 2019 jsme se s festivalem rozloučili v bývalé sýpce v Heřmanicích. V ten den jsem se účastnila cyklovýletu Kuks- Jaroměř - Josefov. V Prachárně Bastionu I a podzemí odehrála Valdštejnská lodžie - Valdštejnské imaginárium. Loni v bývalé tělocvičně vedle hotelu U Slunce - 27. Kolik - asi pět herců hrálo dvacet sedm českých pánů a dějiny . Zahráli divadlo doby okolo Bílé hory... Dnes večer se hrálo na Labi dole u mostu v Kuksu... Tanec na pontonu. Hop sem hop tam. Jen vzpomínám na různá místa podívaných. Loni se mělo hrát na kukském hřbitově. Pršelo. Hraje se letos. Tady se nikdy člověk nenudí. Asi před třemi čtyřmi lety jsem se vracela ze školení v Brně. Karel nás vezl tryskem, protože věděl, že mi v devatenáct začíná v Kuksu v šapitó závěrečné představení. Rychle jsem doma odhodila kufr, frrr na Kuks. Volala jsem ředitelce festivalu Kateřině Bohadlové. Prý se nemusím obávat. Kvůli jinému představení, které se protáhlo, se bude hrát až od dvaceti. S přehledem a časem jsem tehdy dojela na místo.

Dnes Krása střídá nádheru. Zahajovací představení se hrálo asi před čtyřmi pěti lety v zahradě hospitalu. Hru museli stáhnout. Všechny herečky otěhotněly. Letos mimo jedné, které se to přihodilo podruhé, excelovaly ve staronovém představení. Ale letos Geisslers Hofcomoedianten doprovázela živá hudba Ensemble Damian. Překrásné. Nádherné. 
Tak se uklidníme. Zážitek už jsme strávili. Jak jsi prožila den?
Mytím.
Celý?

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-08-25_Rano/
No, skoro. Naše prosklené dveře si zasluhují péči. Myla jsem a myla. 

Messinger: Kuba z internetu:
- Budete o půl třetí doma?
- Jasně.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-08-25_Kuba_-_znalec%2C_propagator%2C_ochrance_a_student_prirody/
Vím, co chce. Včera vystavoval fotečky. Osázel kus pozemku. Ještě nějaké rostlinky by se mu tam hodily.  Kluk, který od mala chová kuřata, korely, kozy, dokonce je umí i odrodit. Už je studentem střední lesnické školy. Na FB vystavuje květenu našich luk a lesů. Dovezl mi jednu ze svých nádherných, překrásných kytic. Asi před měsícem jsem sdílela první. Kouzelnou! Jak on to umí krásně svázat! Mou kytici navázal z odkvetlé chlapice - znám ji jen kvetoucí, z černobylu, zlatobýlu, kominíčka - odborně krvavec totem, květ řebříčku - hned věděl, že se s ním může proplachovat krk, bílé floxičky, taky růže... Jednu jedinou, tu žlutou neznal. Kytice ve váze vypadá přenádherně.
Dopoledne jsem mu šla vykopat rostlinky čemeřice, vložila jsem mu tam i plevel lampionky. Kuba hned odborně - mochyně židovská. Prý se mu neujala. Urputný plevel jako bršlice kozí noha. Jak to má oddenky, hrůza! Při dolování čemeřice jsem strhla ze smrku psí víno a kousíček břečťanu... Zasadí.
V autě v kufru měli krásného kohoutka a dvě slepičky. Jeli je nechat odborně zhodnotit do Žirče. Kuba. :-) :-)  Jeho maminka se mnou souzněla. Všichni tři jsme jeli na stejné vlně. Probuzení z konce světa. Krásné srdečné setkání. Hlavně aby se mu čemeřička i mochyně ujaly.
Jela jsem okouknout lednici. Zjišťuji, jak se na všechno čeká. Ber neber, další až v říjnovém závozu. Lednic plný obchod. Nevybereš si. Teda - ty si vybereš, ale já ne. Chtěla bych sedmdesátku. Whirlpool. No jo, jenže Romo česká značka, čtyři roky záruka na všechno, oprava tady. Chjo. Šedesátka...
- Prosím tě, ať ji zítra dovezou.
- Tak jo. Zavolám tam.
Pozvolna myju obrázky, lucerny, dekorace, sarapatičky, pimprlátka... Co my na té chodbě všechno máme! Všechno krásné!! Když jsem ji předevčírem odstrojila - joj, ta byla pustá.
Mléko je tu. Svářím ho. Krmím kočeny. Zajímavé, že jim nejvíc chutná čerstvé mléko. Mně taky.
- Peťuš, umixuji ti koktejl, rychle se osprchnu a frčím.
A frčím... Vím, že v šapitó bude k zalknutí. A bylo. Hůř ale hercům ve skleníku na jevišti... Půlnoc. Ireno, jdeš spát.
Dobrou noc!