Na jarmarku v Umělecké kolonii - skvělé, vynikající, bezvadné - výzdoba, stánky, koncerty :-)

10.12.2022

Ráno. Předevčírem mně bolelo vlevo v krku. Včera vpravo. Dnes knedlík v krku. Těžko polykám. Co to je? Má to okolo mě hodně lidí. To není jen tak. Prý je to nevykomunikování. Měla bych si sama se sebou popovídat. Vadí mi svět? Vadí mi nepřijetí od šmíráků? Přemýšlej! A hned tě v krku přestane bolet. 

Kočičí krmení. Ó, to zas bude! Mourek se Zrzkou drží basu. Ale Kitty se bojí. Vrčí. Hníká. Nadává. Ti dva jí nic nedělají. Ona na ně spouští plamenomet. Přidá dělostřeleckou palbu. Dodělá je ručním granátem. Běží, prská a dští na ně síru! Nedovolila bych si panterku překročit. Vyťala by mi jednu. Zajímavé, jak kočky umějí packou dát facku. A to nejsme jejich koťata!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-12-10_Ranko/

Na desátou chceme na koncert Ostrováčku. Nepřesné vyjádření. Chci. Včera jsme se dohodli, že zas vyběhneme pěšky. Za pět deset sedáme do auta. V Umělecké kolonii Bastion IV připravili jarmark. Všechna čest! Organizace skvělá. Výzdoba - já to tak moc miluji. Co větví bylo po celém bastionu nazdobených. Oči mi přecházely z té krásy. Umělci se nenudili. :-) Mají to krásné. Povedlo se jim. Výstavní prostory se rozšířily o opravenou prachárnu. Prostor pro divadla, koncerty. Trámoví. Přicházíme a vezeme bednu meruňkových pecek a špulek od utěrek a papíru. Předáváme mladému panu učiteli z lesní školky.

- My jdeme pozdě. Jsme nahoře. Jdeme na koncert.

- Ne, sejděte, koncert je dole.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-12-10_Ranni_koncert_Ostrovacku_v_Umelecke_kolonii_Bastion_IV%2C_Mijanek/

Od jara, kdy jsem tu byla naposledy, se tu hnulo s prací. Pevnost kousíček po kousíčku spravují. Už bylo na čase. Koncertuje část školního sboru. Děti padly. Nemoci je skolily. Poslouchám v povznesené náladě. Slunovrat. Čekám na českou koledu. Zpívají krásně. Hrají dobře. Na českou koledu ale nedošlo. Rozcházejí se. Jdu pozdravit Mijanka.

- Mijanku, tuhle jsem o tobě psala. Vzpomínala jsem na ten den, kdy ses narodil.

Mijanek nesmírně hodný, milý, citlivý, rozumný, ochotný, přemýšlivý člověk. Žije si lážo plážo se svou milovanou ženou Radkou. Je to nedávno, co se brali v kapličce sv. Huberta ve vesnici nedaleko města. Kapli nechal postavit hrabě Špork. Bylo to letos v létě? Kdeže! Jejich kluci už studují. Radka měla na starosti od začátku tři chlapy na krku. :-)  Asi má svatozář. Taky nesmírně hodná. Klidná. Mírumilovná. Ti dva se našli. Klid, pohoda, nevzrůšo, smích...

Miluji Mijanka od jeho narození. Hošíček, kterého jsem hlídávala. Hošíček, který mě oslovuje této, tak jsem si to přála. Ne. Dnes už bych se nechala oslovovat jménem. Přejeme si krásný čas. Do nového roku hodně zdraví...

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-12-10_Jarmark_v_Umelecke_kolonii_Bastion_IV_dopoledne/

Petroušek trpí, ale nedává to na sobě znát. Dělá, jako že trhy, stánky, prodejci, lidi, vůně, dekorace - jeho vášeň. Že se nemohl tohoto dne dočkat. Ráno nemohl dospat. Jsem mu vděčná, že je se mnou. Pořád mě má v merku. Zastavuji se u stánků. Prohlížím. Ó, je tady Ital se svým ohništěm. Fotím se s ním. Vyhrál 2. cenu - nejlepší pekař pizzy na světě. Veselý. V létě jsem ho zahlédla a fotila se u něj v Žirči s lopatou u jeho pece. Prve jsem četla dopis ze Žirče od zakladatele Domova sv. Josefova. Tady pro inspiraci! Pokud můžete pomoci, přimlouvám se za bezmocné. Vím, peníze má investovat STÁT!! Jenže ten tu není přece od toho, aby se staral o své obyvatele. Lije finance cizím. Proto si naši mají pomáhat. Výňatky:

Vážená paní Hrobská,před 21 lety přejeli práh Domova sv. Josefa první pacienti s roztroušenou sklerózou. Dodnes si pamatuji jejich tváře a jména. Domov sv. Josefa tehdy tvořil jeden objekt a čtrnáct lůžek. Byli jsme uprostřed stavby. Pamatuji, jak nám v kanceláři zela obrovská díra. Zázemí chybělo. Nechybělo však nadšení a ochota pomáhat hendikepovaným lidem.

V té době mě ani ve snu nenapadlo, jaké požehnání se Domovu sv. Josefa dostane. Požehnání také ve smyslu podpory dárců a dobrovolníků. Jsem přesvědčen, že bez této podpory by tu nebylo 1 650 lidí, kterým jsme prostřednictvím pobytové služby s rehabilitacemi pomohli k lehčímu životu. Chtěl bych vám poděkovat za všechny nemocné a jejich rodiny. Chtěl bych vám poděkovat za to, že v této rychlé a náročné době naleznete čas a prostředky na pomoc potřebným.

...

Samotné byť sebelepší zázemí není to nejdůležitější. To podstatné se děje uvnitř a je jím laskavá péče, naslouchání a porozumění lidí s roztroušenou sklerózou. Právě s takovou péčí nám nesmírně pomáhají vaše Domovenky. Můžete-li, darujte prosím Domovenku ještě dnes. Byl by to ten nejkrásnější narozeninový dárek.

...

DAROVAT DOMOVENKU MĚSÍČNĚ

Bankovní spojení 9999666/0300, var. symbol 7313.
Domovenku je možné darovat i jednorázově. Jedna stojí 290 Kč.


Díky Domovenkám s nemocnými cvičí specialisté z Domova sv. Josefa. Pomáhají jim k větší soběstačnosti, aby mohli žít naplno, doma. Jedna Domovenka zajistí hodinu cvičení. Pravidelné měsíční Domovenka jim dokáže změnit život. Domovenku může darovat každý z nás na www.domovenka.cz.

Prošli jsme areál, ne celý. Potkali jsme milé lidi. Lidi, kteří zůstali lidmi. Nenechali se zrobotizovat. Srdečná setkání. Dotyky. Objímání. Dva roky - rozestupy, pozdravy loktem, zákaz zpívání... Umrtvování lidských bytostí. Znemožňování napojovat se na vzájemné vibrace. Pamatuji, jak u maminčina smrtelného úrazu mladá hodná lékařka při mém podání ruky ucukla s výkřikem - loktem. Měla štěstí, nedostala mezi oči. Nemohla za to. Věřím, že byla přesvědčena, že ten, co upadl ze žebříku nakonec fakt umřel na kovid. Dokonalá vymývárna. Mají to v DS dobře zařízeno. Má to jednu chybu. Hodně lidí už prokouklo, probralo se. Najednou je známo, že všechny televize, rádia, noviny - média světa mluví naprosto, zcela a úplně stejně. Stejné zprávy s totožnými slovy, větami, důrazem v hlase. Na celém světě! Mluvící hlavy. Pak se divme lékařce, kterou málem kleplo, když jsem jí podala ruku!

- Mami? Jste doma?

- Jsme na jarmarku.

- Mohla bych si přijet půjčit vykrajovátka?

- Mohla. A pak půjdeme na Cantus.

Nemohla jsem se donakochat, do radovat, dotěšit z rozhovorů, setkání, z krásných rukodělných prací našich lidí. Děkuji v duchu všem, kteří přijeli prodávat, předvádět své umění. To je štrapáce. Nakoupit materiál. Vyrobit, sbalit, dojet na trh. Prodat. Sbalit, odjet domů. Fotila jsem docela poctivě všechno. Tyhle vánoční trhy - bohaté v kulisách barokní pevnosti. Prostory se opravují, rozšiřují. Neotravovala tady žádná politika. Jen úsměvy, radost, stisky rukou. Tomu jednomu dopolednímu zpěváčkovi jsem řekla, že před týdnem velmi krásně s druhým hochem drželi sbor, snažili se, a dnes zpívali taky výborně. Jen dva kluci. Tenhle měl rovnátka. Krásně, ale opravdu srdečně se usmál. Vyhrkla jsem:

- Můžeš mě obejmout?

Vrhl se na mě a velmi křehce, ale pevně mě stiskl. To bylo vrnění energií. Na dálku klukovi posílám noční bezva zdravou vesmírnou energii. Ať se mu daří. Ať se daří všem a v MÍRu!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-12-10_Domu_na_obed/

- Jedem?

- Jedem.

Vysvobozen. Děkuji. Za to vařím chutný oběd.

- Máš tu Lindu.

To zní jako - přijela ti oběť.

- Peťuš, ty budeš odpočívat?

- Jo Peťulka už tam byl?

- Jo, a stačilo mně to na šest let.

- Peťuš!

- Furt tam stojíš jako... Čekáš, až se panička vykecá, až udělá politickou aktualitu...

To určitě. Vtipný. :-( Jedeme jen my s Lindou.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-12-10_Jarmark_v_Bastionu_Umelecka_kolonie_IV_odpoledne_a_vecer/

Myslela jsem od patnácti. To bylo divadlo Bizon. Improvizační. Nebavilo. Ale bylo to pěkné. Jen ne pro mě. Ještě jsem klusala do prostor, které jsem s Petrouškem neprošla. A stejně, ač jsem myslela, že jsem viděla všechno - Linda mě vyvedla z omylu. Je šikovnější, bystřejší. 

- Pojď, něco ti ukážu. 

Něco jsme vybraly... Cestou na koncert míjím pulty s chirurgickými nástroji. Skvělé! To jsem ještě neviděla. Prodává soused z paneláku. Můžeš si koupit cokoli! A použít na umělecké tvoření, na řezání na těle, zubní zrcátko... Valím oči. Skalpílky, nůžky, peány, pinzety...

Koncert pro mě hřeb diamantový! Jednak zpívali česky. Jednu anglickou. Úpravy písní - originální. Hlasy andělské. Koncert měl spád. Vtipný. Jsem nadmíru, víc než spokojená. To bylo na moje gusto!! Děkuji, že je tu máme! Že pro nás zpívají. Že oprašují staré vánoční písně. Ó! Díky!!

- Mami, tak jsem si to oddřela za Péťu.

Vtipná jako on. Nemohu za to, že nemají umělecké sklony, že jo? Že jsou jen přízemními živočichy. :-)  Mám ruce levé jak turecká šavle, ale zas se umím vznášet ve hvězdách...

Postřehy? Nesmějí se prodávat domácí jitrnice. Nesmí se psát slovo domácí. Podběl nežádoucí bylina. Ceny medoviny vevnitř venku markantně rozdílné. Prodejci milí, hovorní, ochotní. Lidi se už zas dotýkají. Prostory Bastionu se zvětšily - opravena obrovská prachárna, opraveny prostory sochařského ateliéru. Moc se mi líbilo. Bez politiky. Jen tak, lidsky. Nemám žádnou výtku. Vše se mi líbilo. Se vším spokojena. Pro mě vánoční atmosféra. Špízáci, vy, co donášíte, mohli byste donést, že o nich píšu? Asi ne, co? Je to příliš pozitivní. Tak nic.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-12-10_Doma_-/

Dávám zpěvy na FB. Lidi se dívají. Dávají obdivné páčiky.

Lenka Kubínová

Jsou skvělí ,vynikající repertoár a takto se secvičit a capella je unikátní .Zážitek vid ?My máme koncert v zámecké kapli ve středu ,drž palce

Odpovídám:

Jsem hotová třeba z Půjdem spolu, ale vlastně všechny koledičky mají originální. A konečně české. Všude pořád Žalman a Nezmaři a v Jeslích dítě spinká a anglické a já miluji české.

Lenka Kubínová

Irena Hrobská my budeme mít taky jednu unikátní českou a překrásnou trojhlas s názvem "Co to znamená medle aj nového " ,když to nezvoreme tak pak dám video

Irena Hrobská

Lenka Kubínová Ta má několik melodických variant. Vždycky jsem asi dvě tři studentům při literatuře zanotovala při výuce barokní literatury. jednou tam byla inspektorka a náramně mě chválila... Literatura plus hudba. Nezvořete! Těším se!

Linda odjíždí. Kitty se na ni zlobila. Nechala se koupit za žvanec. Tak je to v přírodě. A za bonbóny. Jako u lidí. Teď jsem se opovážila, šla jsem ji pohladit. Mám obě ruce. Skvělé! Vynikající! Nesežrala mě. 

Bylo to dnes krásné. Ale fakt. Jo, potkala jsem sestřičku z DD. Moc hodnou. Rozumnou. Řekly jsme si. Kývala.

Dobrou noc!