Na trhy do Trutnova
Dnes dopo v deset paní ze včera omluvenka. Horečka. OK. Jedu na výlet. Mám do odpoledne volno.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-03-27-rano
Ach, kočky! Ach, Žofka! Mourek – klidný, rozumný, rozvážný, seriozní, gentleman. Nevšímá si cizích věcí. Používá jen kočičí hračky. Neleze tam, kam nemá. Žofie – drzá, divoká, bere si moje hračky, napadá kamaráda, falešná, nezvladatelná, když ji chytne rapl. Což je právě teď v 23:33. Přiskočí na gauč, vypoulí oči, sklopí uši, když na ni pohrozím zdviženým prstem, odpíchne se svým tesáky (drápy podobné tesákům zkoušejí kvalitu polstrů na opěradlech) na zadních packách od naší krásné drahé květované sedací dekou potažené soupravy, schová se za křeslo. Nereaguji. Chyba. Atak s větším důrazem. Vstávám. Proletí vzduchem okolo mě. Beru noviny z koše na zátop. Kosmická rychlost při křižování prostoru. Nemám šanci ji dostihnout. Tluču novinami o stehno. Aby věděla, co ji čeká. Usedám na gauč k psaní. Hup. Jde se lísat. Nemohu jí nic udělat. Přítule falešné.
Dnes Petroušek vracel do ordinace límec. Doktor svěřil, že měl o ni starost. Operace byla víc než vážná. Petroušek mu ukázal ranní pošťuchování Žofky a rvačku s Mourkem. Doktor:
- Tak to mám velkou radost! Velkou!
I já. Kočička se během čtrnácti dnů vcelku zotavila. Lítala pak i s límcem po zahradě. Od soboty je šťastná, že je svobodná, neomezena v pohybu límcem. Myje se bez omezení. Drbe se. Líže si zbytek rány na bříšku. Měla jsem výhodu. Starala jsem se o ni skoro dvacet čtyři hodin. Podávala mističku s jídlem, s pitím. Sundávala límec, nasazovala. Chovala, utišovala, hladila, posilovala a uklidňovala. Neumím si představit tu bolest pátečního večera, kdy se přišourala z noční toulky. Začala chodit asi pět dnů večer na hodinku ven. Hned taková zkušenost! Málem ji stála život. Kočičku malou. Tvora bezbranného a důvěřivého. Už ne. Už se bojí. Kdykoli někdo přijde, zalézá pod gauč. Do té doby to nikdy nedělala. Tehdy, když jsem si myslela, že do rána umře, ležela s položenou hlavičkou pod gaučem. Jeli jsme na veterinu. Naříkala bolestí. Děkujeme Vesmíru, že jsme měli peníze, dobré lékaře, skvělého operatéra. A že kočička přišla zase do své síly. Už zas chodí večer na toulky. Petroušek tvrdí, že jen do zahrady. Ve dne se dívá z parapetu na ptáky. Jakmile zaslechne hlasy, mizí v domě. Pokud se opováží jít na dva metry do trávy, horečně hledá vchod do domu. Nechávám pootevřené dveře pro její únik do úkrytu a bezpečí.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-03-27-v-pracovne
Mám hezky nazdobenou pracovnu. I dům. I zahradu. A dnes – jedu do Trutnova. Mám do čtyř volno.
Miluji krkonošská panoramata. I když jedu s lyžemi i dnes – vždycky zastavím na okraji před Trutnovem. Fotím Sněženku – horu hor, horu mého srdce, dámu i slečnu, paní v nejlepších letech, se závojíčkem i bez něj, občas spící a líně se povalující nad Obřím dolem, většinou zvědavě nakukující do kraje. Hlídá si revír. Ví o všem, co se tu šustne. Miluji ji. Pro mě od mala záhadná, kouzelná, krásná, sličná, naše. Typická dominanta našeho kraje. Viditelná odevšad. Vím teprve asi dva tři roky, že ji mohu spatřit i z hloubi pevnostních luk. Netušila jsem, že když se do nich spustím z prudkého kopečka, že i odsud z břehů Labe vidím do hor. Do těch našich. Nejkrásnějších z celého světa. Vím, někde mají Jeseníky, Šumavu, od nás je vidět i do Orlických, ale Krkonoše – moje láska.
Tak – vyfoceny sjezdovky na Černé hoře. Ještě do neděle bych mohla vyjet na lyže. Pak už, zimo, vale! I sem do bílého království přijde jaro. Bohužel. A v létě – dá-li Bůh – se sem určitě vypravím na výšlap. Pěšky to nejede tak rychle. To je túrka na celý den. Obzvlášť, když se zastavíš na vysílači na pokec. Jo, na lyžích – to to svištělo. Ve sluníčku s námrazou obalenými stromy, se Sněženkou stále před sebou. Bože, prosím, dej mi, ať mám ještě nesčetněkrát příležitost poťapkat Černou horu, Sněženku, zhlížet dolů do kraje a očima hledat – kdepak asi leží moje milovaná pevnost Josefov. Ta zteřelá, rozpadající se barokní kráska už bez života, plná divných obyvatel. Kdepak jsou roty a pluky vojsk… Kde jsou opravené domy! Nádherná perla – zbroják. Oh, och! Mamka by řekla s rázným máchnutím paže:
- Všechno je pryč! Všechno!
Dodávám ústy pana Kemra:
- Všechno je jinak. Všechno!
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-03-27-trutnov
To město objevuji teprve druhý rok. Už se v něm trošku vyznám. Jedu na velikonoční trhy. Některé trhovce znám. Dávám se s nimi do řeči. Točím a fotím jejich vizitky, zboží. Třeba se někdo rozhodne ještě zítra na trhy zajet. Nebo si najde někoho na internetu. Dva stánky – nefoťte, autorská díla. Ty vorle, jaká autorská díla! Pouťové šity. OK. Nechceš, nechtěj.
Holčička s koníkem.
- Kolik stál?
Očekávám pět set, max tisíc.
- Dva a půl tisíce.
Hm. Koník je nádherný. Cena závratná. Hlavně aby si s ním hrála. Je to takový ten z Babičky – jak na něm jakože kluci jezdili na hůlce mezi nohama.
Oleje. Ano, znám akci – tři oleje a třetí zdarma. Zaplatíš skoro devět set. Mám její oleje ráda. Nabízí i mýdla. Nevoní mi. Zaujal mě pán s bižu s polodrahokamů. Umí o nich mluvit. Ukazuje, který kámen je drahý, proto je ho jenom malý kousíček na andílcích, náramek by vyšel na tisíc i více korun.
Maďarský česnek. Letošní. Beru jen jednu palici. Mám ještě ve skleněné dóze český. Už vysychá.
Velký stan s dřevěnými vařečkami a dekoracemi, a zahradními kýči. Krásnými – nutno dodat. Toto zboží tu bylo u nás na rozsvěcení vánočního stromu. Ale ne to dřevěné. Jen kýče. Kýče se mi moc líbí. Asi před patnácti lety jsme s maminkou jely tady za hranici do Kudowy. Chtěla mi koupit trpaslíka nebo čápa.
- Mami, to jsou kýče.
Přesto mi koupila trpaslíka. Vybrala jsem si s džberem. Dodnes stojí pod smrkem. Pokud by tu neslídily kočky, do džberu by chodili pít ptáci.
Bomba na konec. Korbáčiky. Beru u stánku dvě balení za mastných sedmdesát korun. To je teda cena. Slečna dává do kalkulačky dvakrát sedmdesát.
- To nemyslíte vážně, že ne? Vy to neumíte zpaměti?
- Matematika není moje silná stránka. Tak musím do kalkulačky.
Hořká příchuť trhů na závěr. Jinak všichni počítat uměli, to dá rozum.
Volám to Lindě. To je šílenost. Linda doučuje českému jazyku jednu Američanku. Učitelku literatury!! Když procvičovaly početní spoje, dala jí 4+3. Paní profesorka literatury - Američanka - SI VZALA KALKULAČKU!!!
Ne. Tohle učí! Jasně! Literaturu. Jinak ÚB??
Na FB se mi mihl Kraus. Kousek poslouchám z jeho rozhovoru s novou miss světa.
- Když Taťána vyhrála miss Word, sledovala jsem ji v sedmi letech. Vyhrála před osmnácti lety.
- Aha, tak to jsem si rychle spočítal, že je vám dvacet pět let.
Kraus počítat umí. Jen názory má z mého pohledu v nepořádku. Jedu domů. Na šestnáctou. Cestou se chci stavit ve Dvoře. Pro stélky do bot. Od Boty Hanák. Skvělá firma. Místo vložek z protetiky, které kopírují vaši vadu kleneb a utvrzují ji, tyhle zázraky naopak rovnají tělo, klouby, páteř. Asi před čtrnácti dny jsem volala, ale paní byla v Anglii. Prý po 26. OK. Je po 26. No jo, ale waze mě žene ostře doprava do Krkonošské. Mám tendence zahýbat vždycky o ulici dřív. Ano, i dnes – ke hřbitovu. Fajn. Obracím se. Najíždím zas na cestu od hor. Zas mě to tlačí do Krkonošské. Mám prudce odbočit doprava. Jo? A kam? Vždyť jedu pomalu lesem, vede tam uzoučká cesta někde mezi zahradami. Zas jsem to nezvládla.
- Po tisíci metrech zahni doleva a pak prudce…
Ty vorle. To se tady obrátím.
No, obracela jsem se asi pětkrát. Nakonec jsem si pustila i mapy. A obě baby mě hnaly ostře do zahrad. No, tak jo. Pojedu do lesa. Poslechla jsem. Jedu uzoučkou cestou mezi ploty zahrad.
- Zahněte doprava. Ho hoó! Jste v cíli!
Ho ho, jsem v háprdepu. Tady je žlutý zahradní domeček s číslem 52. Nezdá se, že by to byl obchod s botami. Vystupuji. Fakt. Na brance nápis Boty Hanák. Otevřeno úterý a čtvrtek. Je středa. Zvoním. Otevírají se dveře. Sympatická paní:
- To jste vy, co volala?
- Ano.
- Vložky do bot č.
- Ano.
- Pojďte dál.
Pejsek - asi labrador - vrtí přátelsky ocáskem. Vůbec se ho nebojím. Beru za kliku branky. Nejde to.
- Zatlačte.
Vstupuji na pozemek. Paní mezitím našla to, co si jdu koupit.
- Jsou s uhlíkem.
- A s mědí?
- Potřebujete s mědí?
- Nevím. Moje loňské jsou s uhlíkem i s mědí…
Podává mi pěkňoučké kožené.
- 750 korun.
- Ježiš. Teď jsem utrácela v Trutnově na trzích. Jestli já budu mít hotovost. Berete karty?
Horečně hrabu v peněžence. Vyhazuji peníze na dlažbu.
- Mám jen šest set padesát korun. Stovku vám pošlu na účet, jestli to jde.
- Ne, máte šest se padesát? To mi stačí.
Přepsala na paragonu 750 na 650. Mám tam do příštího roku dluh. Děkuji srdečně.
- Máte štěstí, kdybyste se o deset minut opozdila, už byste mě tu nenašla.
- A to já jsem tu asi deset nebo patnáct minut brousila okolo. Netušila jsem, že nejste v centru v kamenném obchodě.
Loučím se a ještě několikrát děkuji. Teď už frr domů. Navigace mě vede do míst, kde už to ve Dvoře znám.
Hezký výlet. Zajíždím do dvora. Petroušek mě radostně vítá gestikulací. Vypínám motor.
- Máš benzín?
- Co to je?
- Otoč klíčkem. Vidíš, raději ti dojedu natankovat.
Zbožňuji ho. :-) Odtahal prkna na opravdu domečku dozadu do zahrady. Jde mi odemknout. Pomáhá s kontrabandem z trhů. Přivezla jsem si větvičky.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-03-27-doma
- Žofko, panička ti přijela! Podívej! Už ji máš doma!
:-)
Večer. Petroušek mi svěřuje tu zprávu o náročném zásahu do těla naší kočičky. No, až teď jsem se vylekala. Když už je po všem. Doktoři nedali na sobě nic znát. Náš doktor operaci svěřil zkušenému operatérovi. Nevěděli, co se v dutině břišní po kopanci mimo kýly ukáže. U tahání stehů jsem viděla mírné zděšení. Týden límce navíc. Kočka to přežila.
Na FB schvaluji dva dny starou žádost o přátelství. Prohlížím si profil a sdílím:
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-03-27-tuhle-knihu-neznam
Ladislav Bittman
2 d ·
Při svém včerejším večerním šourání po okolí jsem u popelnic objevil krabici s knihami. Někdo ji tam musel vyhodit chvíli před tím, protože byly knížky úplně suché a nepoškozené. Celkem osmnáct knížek od Charlese Dickense, všechny z jedné edice, i s obaly a v dost dobrém stavu. Kdybych byl sám, odnesl bych si možná stěží dvě, víc bych jich kvůli holím nepobral, ale naštěstí byl se mnou synovec. A tak mám příštích pár měsíců co číst... Co je to za dobu, kdy se Dickens vyhazuje do smetí...
PS: Tak mi to nedalo a podíval jsem se, za kolik se Dickensovy knížky prodávají v antikvariátech. A zrovna Příběh dvou měst je skoro nesehnatelný a v nabídce je i za několik tisíc!
No, to vím od Lindy. Taky má zkušenost s vyhozenými knihami z pozůstalosti. Pokud vyřazuji své knihy, nosím je do knihovny nebo mi je Linda vozí do Knihobotu. Ach, pokleslá doba. Zhýralá. Už mě to unavuje. Z lidí jsou nevzdělanci, ale umějí anglicky. Vlastenectví se vykouřilo. Považováno za dezolátství. Zmíníš-li se o chemtrailsovém stříkání naší země, jsi pro smích. V anonymitě FB nebo YT tě jakási prázdná hlava urazí, zesměšní, přitom víš, že si dá třeba do kalkulačky 2x70. Chtěla jsem tohle, když jsem 27.1.1990 vyřvávala na našem náměstí Dědečkovu písničku Rudoch už jde od válu. Na náměstí přijel ráčkující šmejd, zaprodanec, homouš a v zádech mu šel zametač archivů, ničitel důkazů v podobě ministra vnitra. A moje rybka chladně a bez emocí stála s větičkou na rtech:
- Bordel je, bordel byl a bordel bude.
Petroušku, kolikrát jsem se ti omluvila za svou debilitu, nadšení, naivitiu, bláznovství a opojné fanfarónství z nabyté tzv. svobody. Přechodné fáze od totality k ještě hrubší nelidské totalitě s umělou inteligencí, LGBT, GDPR, stávkami, zásahy do integrity lidského těla a dalšími kreténskými výmysly pošahaných diktátorů a modelátorů NWO.
A to je vše.
Dobrou noc!
Tady stačí dočíst. A pro zájemce – reakce z FB na včerejší třináctiměsíční kalendář:
P. S.
Reakce na kalendář :-)
Ivanka Marešová
Náš původní slovanský kalendář měl také 13 měsíců - než nám ho paraziti nahradili tím svým.
Ivanka Marešová
Irena Hrobská Náš kalendář byl jiný. Zatím v tom nemám úplně jasno. Dobrý článek je např. tady:
Náš dnešní kalendář od Narození Ježíše Krista Romanovci přijali z čistě politických důvodů, aby byli přijati do "rodiny" západoevropských národů.
Slovanských měsíců dříve nebylo 12, ale 9. Měsíce měly po 40 (41) dnech. A týden měl 9 dní namísto 7.
Jiří Nitsche
Irena Hrobská
1. kalendářní rok nezačíná začátkem Kozoroha,
začátek Kozoroha je o zimním slunovratu cca 20.12.
2. 28 dní netrvá žádný měsíc
S Lunou se pojí pět časových intervalů nazývaných měsíc:
měsíc siderický trvá 27 dnů 7 hodin 43 minut 11,5 sekundy;
měsíc synodický trvá 29 dnů 13 hodin 18 minut 2,8 sekund;
měsíc tropický trvá 27 dnů 7 hodin 43 minut 4,5 sekund;
měsíc anomalistický trvá 27 dnů 13 hodin 18 minut 33,1 sekund;
měsíc drakonický trvá 27 dnů 5 hodin 5 minut 35,8 sekund.
3. když se mluví o úplňku, pak se jedná o synodický měsíc, který ovšem trvá cca 29,5 dne a třináct těchto měsíců se do roku spolehlivě nevejde
4. pokud by měl kalendář začínat 20.3. neboli o jarní rovnodennosti, pak se zákonitě musí jednat o kalendář solární a nikoli lunární
5. o letním slunovratu je Země v apoheliu, tedy je od Slunce nejdál
6. používat jako časomíru menstruační cyklus je zřejmě recese a jako takovou si ji v Kodaku klidně mohli chválit...
Viktor Váňa
Jiří Nitsche Hezky sepsáno, taková je prauda praudoucí. Ovšem s jedním má i ta Irenka taky praudu, že počátek Nového roku pro EuroAmerickou civilizaci, se nezákládá na ničem přirozeném, je to umělost a pozůstatek hegemonské kultůry římské...jinak např. Keltský kalendář, resp. Nový rock, pokud se nepletu, začíná nocí z 31.října na 1.listopadu, tzv. Samhain, z čehož euroamerická kultůra udělala Halloween.
Ivanka Marešová
Náš kalendář, aneb jak říkáme Kołův Dar.
Koł pozostov Dar se skládá ze tří přírodních období: podzim, zima a jaro;
Tyto tři roční období jsou spojeny do jediného slunečního cyklu, kterému říkáme Léto;
Léto se skládá z 9 měsíců, tj. na každé přirozené období padají na tři měsíce;
https://www.facebook.com/namu.fi.9/posts/577828298921061
Ivanka Marešová
Původní kalendář Slovanů byl používaný ještě před 300 lety.
Ivanka Marešová
21 min ·
Původní kalendář Slovanů byl používaný ještě před 300 lety.
Původní kalendář Slovanů změnil Petr Veliký v Rusku v roce 1700, jakmile se vrátil z několikaleté cesty po západní Evropě. Zajímavé je, že z celé původní mnohačlenné družiny se vrátil pouze jeden člověk, všichni ostatní byli nahrazeni, včetně Petra I. Muž, který se vydával za Petra I., byl starší, neuměl dobře rusky, a svou ženu nechal okamžitě zavřít do kláštera, aniž by se s ní setkal.
Tímto tématem se zabývá několik odborných historiků a my mu v budoucnu věnujeme samostatný článek, protože se jedná o grandiózní podvrh. Prozatím nás zajímají především protiruské reformy, které "Petr Veliký" razantně zahájil po svém návratu do Ruska, a zejména změna slovanského kalendáře na juliánský.
Petr Veliký ihned po svém návratu změnil slovanský kalendář na juliánský. Rok 7208 od S.M.Z.CH. byl změněn na rok 1700 od narození Krista. Tímto způsobem zmizely mnohatisícileté dějiny slovanského národa a byly vytvořeny podmínky pro falšování historie. Přepisování dějin se okamžitě ujali "velcí ruští historici" s čistě "ruskými" jmény: Müller Gerard Friedrich, Schlozer Auguste Ludwig, Moderach Karl Friedrich, Bayer Gottlieb, Kohl Johann Peter, Cramer Adolf Bernhard, Crusius Christian Gottfried,... Po několika generacích si málokdo vzpomněl, co se dělo před Petrem I.
Slovanský kalendář měl 16 hodin na den, 9 dní v týdnu a 9 měsíců. Tento kalendář se v Rusku používal až do roku 1700, dokud ho Petr I. nenahradil juliánským kalendářem. "Nový rok" byl přesunut na 1. leden, dříve nový rok začínal dnem podzimní rovnodennosti. V roce 1700 byl rok 7208 n. m. CH a rok se nazýval Leto.
S.Z.M.Z.CH. - je zkratka slov "sotvorenie mira v gwiazdnom chram - uzavření míru v hvězdném chrámu", jednalo se o podepsání mírové smlouvy po vítězství Slovanů nad říší Velkého draka (starověká Čína). Toto vítězství bylo zvěčněno ve starověkých chrámech, zobrazených na freskách a malbách v podobě jezdce probodávajícího draka kopím. V dnešní době je tento výjev přejmenován na svatého Georgia (u nás sv. Jiří), ačkoli se svatý Georgij narodil až 5000 let po této události.
(pokračování)
Celý článek zde:
https://www.biosferaklub.info/povodny-kalendar-slovanov-bol-pouzivany-este-pred-300-rokmi/
Foto: Pamětní deska postavení Kozáckého ostrohu na Ankaře, rok 7162.
Namu
Sloveni
28. září 2013 ·
Náš kalendár, alebo ako my hovoríme Koľadov Dar bol najskôr vykorenený v krajinách na západ od dnešného Ruska vrátane Veľkého kniežatstva Moravského a Kyjevskej Rusi križiakmi pri vyvražďovaní našich Predkov, neskôr ho "dorazil" cár Peter I. pred 308 rokmi. V Lete 7208 vydal príkaz o odstránení všetkých starých kalendárov, ktoré súčasne existovali v Ruských zemiach a zároveň zaviedol západoeurópsky kalendár od narodenia Krista, pričom preniesol začiatok pôvodného kalendára – Novoletie – z Dňa Jesennej Rovnodennosti (Slovanov-Starovercov) z 1. septembra (kresťanov) na 1. január a označil východzí dátum – rok 1700. Tento dátum teda vybral Peter I. a svojim príkazom prikázal všetkým poddaným sláviť začiatok nového kalendára a blahopriať jeden druhého pri príležitosti Nového Roku.
Koľadov Dar pozostáva z troch prírodných období: Jeseň, Zima a Jar;
Tieto tri sezóny sú spojené do jediného slnečného cyklu, ktorý nazývame Leto;
Leto pozostáva z 9 mesiacov, t.j. na každú prírodnú sezónu pripadajú po tri mesiace;
Kalendár má dve podoby: Bežné Leto a Posvätné Leto. Oni tvoria Kruh Liet, v ktorom je 15 bežných Liet a 1 Posvätné Leto;
Deväť Kruhov Liet tvorí Kruh Života, ktorí pozostáva zo 144 rokov. Tieto opakujúce sa cykly nazývame Kruholetom Čísloboha;
Bežné Leto pozostáva z 365 dní, všetky nepárne mesiace majú po 41 dní, párne po 40 dní:
(5x41=205)+(4x40=160) = 365;
Posvätné Leto pozostáva z 369 dní, všetky mesiace majú po 41 dní (41x9) = 369.
Novoletie pripadalo na 1. deň druhého mesiace Jesene, t.j. na Deň Jesennej Rovnodennosti. Toto pravidlo je spojené s tým, že už bola vzatá celá úroda, sýpky boli naplnené a tak sa Nové leto začínalo s plným dostatkom všetkého.
Týždeň Slovanského kalendára tiež obsahoval 9 dní. Názvy niesli číselnú formu a volali sa: Pondelok (Понедельникъ), Utorok (Вторникъ), Streda (Тритейникъ), Štvrtok (Четверикъ), Piatok (Пятница), Šiestok (Шестица), Siedmok (Седьмица), Ôsmok (Осьмица) a Nedeľa (Неделя). Bolo to veľmi vhodné, všetky nepárne mesiace Bežného Leta začínali z jedného dňa v týždni a párne z druhého. A pretože Posvätné Letopozostávalo zo 41 týždňov, tak aj nasledujúci Kruh Života sa začínal z toho istého dňa týždňa ako ajPosvätné Leto. Takto každý Kruh Života, t.j. cyklus 144 rokov sa začínal od pondelka.
Názvy Mesiacov Slovanského Kalendára:
Рамхатъ – Mesiac Božského Začiatku;
Айлѣтъ – Mesiac Nových Darov;
Бейлѣтъ – Mesiac Bieleho Žiarenia a Pokoja Sveta;
Гэйлѣтъ – Mesiac Snehových Búrok a Struže (Ochladenia);
Дайлѣтъ – Mesiac Prebúdzania Prírody;
Элѣтъ – Mesiac Sejby a Narečenia;
Вэйлѣтъ – Mesiac Vetrov;
Хейлѣтъ – Mesiac Prijatia Darov Prírody;
Тайлѣтъ – Mesiac Zavŕšenia.
Názvy mesiacov nemali hĺbkový zmysel iba v Runike, ale aj v Bukvici. Bukvice tiež obsahovali Obrazy z ktorých sa začínali významy mesiacov a tie rovnako niesli obsahový význam. Aby sa to dalo ako tak pochopiť, musíme si pripomenúť, že každá Bukva v Staroslovienskej Bukvici – ktorá mala dávno pred Cyrilom a Metodom 49 znakov – bol jej vlastný významový názov. Prostým uvedením týchto názvov a premietnutím do názvov mesiacov dostaneme:
Р - Реци, - radiť, oznamovať;
А - Азъ, - človek, ľudina;
Б – Боги, - Bohovia;
Г – Глаголь, - hovoriť;
Д – Добро, - Dobro;
Э - Эта, - forma ukazovania;
В - Веди, - Védy, múdrosť, poznanie;
Х - Хранъ, - uchovanie;
Т - Твердо. – zavŕšenie, ukončujúca forma.
Ak spojíme dané Obrazy bukiev dostaneme nasledovný text: Radili človeku Bohovia hovoriť dobro, túto Múdrosť uchovávať tvrdo.Nielen Letá sa spočítavali Kruhmi po 16 Liet, ale aj plný prechod Jarily-Slnka po Nebesiach medzi hviezdami tiež obsahoval číslo 16.
Tieto rovnaké časti sa nazývali Nebeskými Čertogmi (v určitom význame môžeme chápať ako Súhvezdiami) Svarožieho Kruhu. Každému Čertogu zodpovedá jeho Ochranca, t.j. Boh alebo Bohyňa.
Okrem Čertogov na Svarožom Kruhu tu je množstvo ďalších informácií (obrázok dole). Na Vonkajšom kruhu je pekne vidno kto zo Starých Bohov alebo Bohýň ochraňuje ktorý Čertog:
Čertog Devy – Bohyňa Dživa;
Čertog Prasaťa – Boh Ramchat;
Čertog Šťuky – Bohyňa Rožana;
Čertog Labute – Bohyňa Makoš;
Čertog Hada – Boh SEMARGL;
Čertog Havrana – Boh KOĽADA;
Čertog Medveďa – Boh SVAROG;
Čertog Bociana – Boh ROD;
Čertog Vlka – Boh VELES;
Čertog Líšky – Bohyňa MORÉNA;
Čertog Tura – Boh KRIŠEŇ;
Čertog Losa – Bohorodička LADA;
Čertog Finista – Boh VYŠEŇ;
Čertog Koňa – Boh KUPALA;
Čertog Orla – Boh PERÚN;
Čertog Rysa – Boh TARCH.
Na druhom kruhu od vonkajšieho okraja sú umistnené Runy Času a ich štrukturálne zobrazenie.
Znamená to, že máme Denný Kruh v ktorom je 16 hodín, po 4 hodiny na každý čas dňa: 4 hodiny na Večer, 4 hodiny na Noc, 4 hodiny na Ráno a 4 hodiny na Deň. Každá hodina má svoj vlastný názov, črtové zobrazenie a Runický zápis.
Na ďalšom kruhu sú zobrazené Runy 16-tich Nebeských Čertogov, ich nákres má presnú väzbu na rozloženie hviezd na Nebesiach aj s Prírodnými živlami. Preto sa veľmi často tieto Runy umiestňovali na ochranné prívesky, a to nielen na tých, ktoré nosili ľudia. Aj na tých, kotré ochraňovali domáce zvieratá a hydinu. Okrem toho sa takéto ochranné symboly dajú vidieť na príbytkoch ako aj predmetoch bežnej domácej potreby...
Na ďalšom kruh, ktorý sa volá Kruh Živlov, je zobrazených 9 Živlov cez ktoré prechádza čas života. Každému Živlu je daný vlastný význam a vlastná Runa Poradia. Začiatok je umiestnený na Prvom Živle...
Zem
Hviezda
Oheň
Slnko
Drevo
Nebesá
Oceán
Luna
Boh
Každé Leto bolo tak alebo onak zviazané s Kruhom Života, preto poznajúc charakteristiky živlov ľudia vedeli, čo od toho či oného Leta môžu očakávať.
Nasledoval Týždňový Kruh. Podľa neho ľudia určovali nielen poradie dňa v týždni, ale aj kto z Bohov daný deň ochraňuje, ale tiež ktorá z Deviatich Zemí (planét) systému Jarily-Slnka dáva svoju silu.
V samom strede, v Kruhu je štrukturálne zobrazenie človeka. 9 bodiek poukazovalo na 9 základných energetických centier (čakier) človeka, cez ktoré dostáva rôzne toky sily života... na 9 druhov stavby človeka, na 9 rôznych zmyslov, ktoré sú človeku dané... a mnoho ďalšieho...
Zobrazit překlad
Náš kalendář, aneb jak říkáme Kołňovský dar byl nejprve zakořeněn v zemích západně od dnešního Ruska, včetně velkovévodství Moravského a Kyjevského Ruska křižáci při masakru našich Předků, později "přijel" císař Petr I. Před 308 lety. V létě 7208 vydal příkaz k odstranění všech starých kalendářů, které současně existovaly v ruských zemích a zároveň zavedl západoevropský kalendář od narození Krista, který přenášel začátek původního kalendáře - Nový rok - ze Dne podzimu Rovnodennost (Slavs-Starovercov) od 1. 1. září (křesťanský) 1. ledna byl první den - rok 1700. Toto datum vybral Petr I. a svým příkazem přikázal všem poddaným oslavit začátek nového kalendáře a navzájem si poblahopřát k příležitosti nového roku.
Kołňov Dar se skládá ze tří přírodních období: podzim, zima a jaro;
Tyto tři roční období jsou spojeny do jediného slunečního cyklu, kterému říkáme léto;
Léto se skládá z 9 měsíců, tj. na každé přirozené období padají na tři měsíce;
Kalendář má dvě formy: Pravidelné léto a posvátné léto. Tvoří kruh let, ve kterém je 15 společných let a 1 posvátné léto;
Devět kruhů let tvoří Kruh života, který se skládá ze 144 let. Tyto opakující se cykly se nazývají kruh Boha čísel;
Pravidelné léto se skládá z 365 dní, všechny liché měsíce mají 41 dní, dokonce 40 dní:
(5x41=205)+(4x40=160) = 365;
Posvátné léto se skládá z 369 dní, všechny měsíce mají 41 dní (41x9) = 369.
Nový rok patřil 1. den druhých měsíců podzimu, tedy Den podzimní rovnodennosti. Toto pravidlo souvisí s tím, že všechny úrody byly odebrány, cibulky naplněny a tak začalo nové léto se vším spoustou.
Týden slovanského kalendáře obsahoval také 9 dní. Jména měla číselnou podobu a jmenovala se: Pondělí ( el), Úterý ( ), дь дь, Čtvrtek ( ok Ш Ш), Pátek ( ( ), ), а ), ), ), естио естиа), Sedm ( Седьми ázа), Osmička ( áz áz áz áz áz า า า า ао Bylo to velmi pohodlné, všechny liché měsíce Společného léta začaly od jednoho dne v týdnu a dokonce od druhého. A protože posvátné léto tvořilo 41 týdnů, začal další kruh života ve stejný den týdne jako posvátné léto. Takto od pondělí začínal každý kruh života, tedy cyklus 144 let.
Názvy měsíců slovanského kalendáře:
Ра ма мхана - měsíc božského začátku;
ѣйл Атра - měsíc nových dárků;
Беййл oja т Ži - měsíc bílého světla a světového míru;
Гйл Гт тъ тъ - měsíc sněhových bouřek a Struga (chlazení);
тъан йл rodро Pre rodо Pre Preра йлн Pre rod
Эл N т Э - měsíc setí a přikázání;
Veilta - Mesiac Vetrov;
iо ейла - měsíc přijetí darů přírody;
Tailgate - měsíc konce.
Názvy měsíců neměly hluboký význam jen v Runice, ale i v Bukvici. Buky obsahovaly také obrázky, ze kterých začaly významy měsíců a nesly také obsahový význam. Abychom to nějak pochopili, musíme si připomenout, že každá Bukva ve Staroslovienské Bukvici - která měla 49 znaků dávno před Cyrilem a Metodějem - byla svým vlastním smysluplným názvem. Stačí vyjmenovat tato jména a promítnout je do jmen měsíců, které dostaneme:
Р - ; е Ри, - poradit, informovat;
А - Аз А, - člověče, člověče;
Б – Боги, - Bohovia;
ť - sloveso, - mluvit;
D - dobře, - dobře;
E - Eta, je forma zobrazení;
В - dy еди, - Věda, moudrost, znalosti;
X - Potraviny, - sklad;
T - Pevné. - vyplnění, finální podoba.
Pokud zkombinujeme dané Obrázky buku, dostaneme následující text: Bohové radili člověku, aby mluvil dobře, aby tuto moudrost držel tvrdou. Nejen Roky se počítaly Kruhy za 16 let, ale také plný přechod Jarily-Slunce napříč nebesami mezi hvězdami patřil i číslo 16.
Tyto stejné části se nazývaly Nebeskými ďábly (v jistém smyslu, kterému můžeme rozumět jako souhvězdí) Mečového kruhu. Každý Ďábel je zodpovědný svým ochráncem, tj. Bůh nebo bohyně.
Kromě Čertogovi na Svarozém Kruhu je zde spousta dalších informací (obrázek níže). Na Vnějším kruhu je jasně vidět, který ze starých bohů nebo bohyní chrání kterého Ďábla:
Ďábel Deva - bohyně života;
Prasečí ďábel - Bůh Ramchatu;
Ďábelská štika - bohyně růže;
Čertovská labuť - bohyně Makoš
Ďábelský had - Bůh SEMARGL;
Ďábel Raven - Bůh KOLEDY;
Ďábelský medvěd - Bůh SVAROGU;
Ďábel Bocian - Bůh ROD;
Ďábel vlk - Bůh je VELKÝ;
Ďábelské lišky - bohyně MORENA;
Ďábel Tura - Bůh KRISHNA;
Ďábelský losí - Panenská LADA;
Ďábel Finist - Bůh EXISTENCE;
Ďáblův kůň - Bůh koupele;
Ďábelský orel - Bůh PERUNTŮ;
Čertog Rysa – Boh TARCH.
Na druhém kruhu od vnějšího okraje jsou runy času a jejich strukturální displej.
To znamená, že máme Denní kruh 16 hodin, 4 hodiny na každou denní dobu: 4 hodiny večer, 4 hodiny na noc, 4 hodiny ráno a 4 hodiny na Den. Každá hodina má svůj název, displej řádku a nápis Runice.
Další kruh ukazuje runy 16 nebeských ďáblů, jejich kresba má přesný vztah k rozložení hvězd na nebi a k přírodním živlům. Proto velmi často byly tyto runy umístěny na ochranné přívěsky na klíčenky, a to nejen na ty, které nosí lidé. Také těm, kteří chránili domácí mazlíčky a drůbeží. Takové ochranné symboly jsou navíc k vidění v domácnostech i předměty běžných domácích potřeb...
Další kruh, nazývaný Kruh živlů, ukazuje 9 elementů, kterými prochází život. Každý prvek má svůj vlastní význam a vlastní Runa Poradia. Začátek se nachází v prvním elementu...
earth
Hvězda
Oheň
Slunce
Dřevo
Nebe
Oceán
Luna
Boh
Každé léto bylo tak či onak spojeno s Kruhem života, takže lidé znali vlastnosti živlů, věděli, co mohou od tohoto či druhého léta očekávat.
Následuje týdenní kruh. Podle něj lidé určovali nejen pořadí dne v týdnu, ale i to, který z bohů chrání daný den, ale také který z Devíti Zemí (planety) soustavy Jarily-Slunce dodává svou sílu.
V samém středu, v Kruhu je strukturální reprezentace osoby. 9 bodů poukazuje na 9 základních energetických center (čakry) člověka, skrze které přijímá různé proudy životní síly... na 9 typech lidské konstrukce, na 9 různých smyslech, které jsou člověku dány.. a mnoho dalších...
Ivanka Marešová
8. prosinec 2022 ·
Důležité info o předvánoční době v tomto přelomovém roce. Pozvánka na slunovratovou online - meditaci KOLJADNIK, aktivace vnitřního slunce.
Šamanka Namu
SOUČASNÁ SITUACE 28 - Magie, přání, početí nového, Veles, vánoce
https://www.youtube.com/watch?v=eH9LzqeFlAY
#advent #předvánoční #doba #odpočinek
Ivanka Marešová
12. prosinec 2021 ·
Už jste viděli?
SOUČASNÁ SITUACE 28 /21 - důležité předvánoční
Povídání o podzimu, dušičkách a vánocích
Šamanka Namu
#advent #předvánoční #doba #odpočinek
YOUTUBE.COM
SOUČASNÁ SITUACE 28 /21 - důležité předvánoční
Povídání o podzimu, dušičkách a vánocích: https://samanka.paprsky1.com/podzim-a-vanoce/
Šamanka Namu
https://www.youtube.com/watch?v=Z1Qi446VRFQ
Ivanka
Marešová
Irena Hrobská Ještě vyhledávám, kde jsem viděla ten kalendář.
Zatím alespoň toto - velmi zajímavé!
Šamanka Namu
SOUČASNÁ SITUACE 28 - Magie, přání, početí nového, Veles, vánoce
Petra Oniona CibulkováTak ono je divný už to, že devátý měsíc se nazývá September ( sedmý) a desátý October ( osmý) a jedenáctý November( devátý). Kde se stala chyba, soudruzi ?
P. S. 2
Michael Dužda
26. únor ·
V České kotlině je tolik negativity, protože má zde vzniknout cosi obrovského! Státy Střední Evropy prochází aktuální kolektivní katarzí, což má své dočasné neblahé důsledky a není divu, že mnoho bytostí uvažuje o změně státu. Ovšem tento kolektivní přerod lze podpořit svým přístupem a to znamená zařadit katarzi do svého života. Katarzí podpoříte a urychlíte proces hojení kolektivních sbíhajících sil na území celé střední Evropy. Československo je hlavním středem všeho dění ve světě. A to vyžaduje vaší vědomou účast a zodpovědnost. Ovšem, nikoli v rámci demonstrací tedy vzniku násilných energií, ale zejména v rámci svého duchovního růstu tedy vzniku jemných energií. Nejde tu o nějaké vlajky či cokoliv spojené s občanstvím nebo s českou národní mafií, ale o silné duchovní slovanské klima vytvářené zde na tomto území po tisíce let, a které nyní mohutně ožívá. A nyní dochází k okamžiku, kdy je energetická změna velmi blízká a dotýká se hluboce každého člověka žijícího v Československu. Čili tyto země prochází kolektivním duchovním porodem, jehož součástí jsou dočasně doprovázené příznaky jako je bolest, nenávist, strach a deprese. Nicméně časem na základě vzrůstajícího probuzení duší na tomto území, se tento temný mrak změní v třpytivě zářivé slunce. Ano, Československo je zářivým sluncem světa s paprsky blaženě pronikajícími do celého světa.