Napadlo! Pozdě, ale hóóódně :-)

08.02.2021

Ježkovy, bude půlnoc. Bílý zasypaný den. Jakpak jsem ho začínala?

Bude půl deváté. Telefon. Náš nájemník. Jejich jím nechtěný host ještě neodjel. Uklidňuji ho. Ono se nic nejí tak horké, jak to vypadá. Nechci a nemohu zasahovat do jejich neshod. Dnes mám v kalendáři napsáno:

KOMUNIKACE

Mám na paměti, že únor je nejhorší měsíc za rok 20 a 21. Hádky, nedorozumění, špatná komunikace. Jenže taky vím, že všechno držíme ve svých rukou! Kvantová fyzika. Zhmotňujeme. 

Zase jsem si vzpomněla, jak nám tři nájemníci za sebou likvidují náš majetek. Jedni vymlátili sklo u kuchyňských dveří. Druzí mrazové sklo u dveří do obýváku. Současní mrazové originální sklo, dnes už se nesežene, u ložnice. Do nebe volající bezohlednost. Chce se mi napsat krávové. Už nikdy dveře nebudou originální. Laťky jsou poškozené. Původní lak zničen. Fakt, nakopat do zadku. Ti předchozí mi ještě dluží. Zloději předpředchozí - to bych musela najmout vymáhací firmu. Chjo. Mami, tvůj domeček - tak sis svou klícku opatrovala. Kdybys věděla...

Včera jsem nějak zase zapomněla jít spát. Budík na devátou. V deset měla přijet paní. Ale je z hor. Volá:

- Irenko, prosím tě, přeobjednej mě. U nás neprotáhli. Jsem zasypaní. Nemohu přijet.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-08_Snih_v_zahrade/

Zrzka chce ven. Sníh navátý na skle dveří do zahrady. 

- Dělej, utíkej! Nebo mi závěj spadne dovnitř. 

Strojím se. Zavátá křesílka na terase. Ještě že je sníh jak mouka. Odmetám. Stále hovoříme s klientkou. Zrzečka šťastná. Mámě venku. Panička si hraje se shrnovadlem. Sníh je lehoučký. Chodník neprohrábnut od TSM. Cesta taky ne. Nějak nám to s novou ředitelkou TSM vázne. Chodník projeli až večer. Rejdím shrnovadlem zahradou. Zrzka si myslí, že je to hra. Prohlíží hromady sněhu. Hraje se s ním. Zouvám pantofle. Chodím sněhem. Nohy jak v ohni. Příjemné. Zrzečka taky nemá boty. 

- Zrzi. Pojď, jdeme si na chvíli ohřát tlapky.

Mám ještě čas do skypu. Dnes přijde z práce Petroušek na oběd. Osmažit kostky chleba; krájím z cihly kousky. Loupu česnek.

- Zrzi, pojď! Jdeme ještě ven!

Nemusím říkat dvakrát. Tvrdě spí. Lépe řečeno předstírá tvrdý spánek. Hned mě následuje terasou s květinami ven. Bedna na dřevo skoro prázdná. Dnes navezeme dřevo. Má hodně mrznout. Jak rozevřu dveře, mráz by mi olízl kytky. Protahuji cestičky vzadu.

Vracím se do domu ohřát. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-08_S_maminkou/

Skyp s maminkou. V poslední době hůř slyší. I vidí. Kdybych za ní mohla. Abychom byly u sebe. Mohly si povídat, dotýkat se. Systém praská ve švech, trhliny se zvětšují, ale zatím to nevypadá na potrestání zaprodanců.

- Mami, včera tu sněžil prý růžový sníh. Ale u nás ne. Prý to byl sníh ze Sahary. Jenže fičel severák. Tak nevím, všechno se mění. Od Sahary by očekávala teplý vítr. V historii vždycky přeformátovávali mocní běh dějin válkami. Dnes na to šli nově. Zakázali zpívat, cvičit, vzdělávat se, vycházet... 

Vyzvídám, jak se dřív odhrnovalo. 

- Mami, tys mi vyprávěla, že na Vánoce na Chloumek proházeli cestu a aby se to neklouzalo, vystlali schůdky chvojím... 

Maminka se chytá, ale musím hodně nahlas. Tvrdí, že chodili někdy bosi. Do Dvorany tančit - přes pole, to ano. Boty si navlékli až ve Smiřicích. Ptám se na materiál bot - filc. Ano. Ptám se na ševce, na kopyta, na cenu bot... 

- A do tanečních jsi měla lodičky?

- Měla. Ale nesli jsme je v krabici. Abych si je nezničila.

Ptám se na tanečníka. Mamka už neví.  

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/napadl-metr-prirodniho-snehu-a-vlekari-misto-penez-scitaji-ztraty-141220

V minulých sezonách museli hodně zasněžovat, horské kopce. V Mladých Bukách se mění v zimě  mikroklima vesnice. Když konečně zima vtrhla do země, hory zavřené. Svět postaven na hlavu. Na můj vkus už by se mohl vracet na nohy. Ještě štěstí, že se roztrhl pytel s boby, sáněmi, talíři... Velcí, malí, pejsci - všichni se prohánějí po kopcích. 

Budou dvě. Udělám pokus. Vezmu si kolečko, navozím sama dřevo. Snad to zvládnu. Dveře budou déle otevřené, doufám, že mi to na terase nepomrzne. Vezu vrchovaté čtvrté. Péťa je tu. 

- Co tam děláš?

- Peťuš, navezla jsem dřevo. Máš připravenou česnečku. Na páře jsou brambory ve slupce, krůtí maso. Na plotně kompot z jablek, třešní, hodila jsem tam mandarinku.

- Tys plachtu odtáhla z druhé strany!

- No, protože to máš zašpérované jak u cikánů. Musíme tam vymyslet nějaký systém.

- Ne, takhle je to dobré, aspoň dřevo provětrává.

Ireno, buď zticha. KOMUNIKACE! Neodporuji. To se ještě bude řešit. :-) Ale dnes ne.

- Že jsem šikovná!?!

Dostávám na oko pochvalu. Jakože jo. Ale špatně jsem odtáhla plachtu. No a co!

- Rychle se obleč a utíkej.

Utíkám. Beru si jen bundičku bez svetru. Balím se do šály. Mám triko s krátkým rukávem. Celý den jsem tak odklízela sníh. Snad mi nebude zima. Není, ale táhne mi na záda.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-08_V_lukach/

Sjíždím kopec do luk. Ledová hora pokrytá vysokou vrstvou prašánku. Dnes se poprvé nebojím. Luxusní sjezd. Takový sebejistý. Dole už jsou děti, pes, paní. Hoblují dolní kopeček. 

- Dobrý den! Ještě to nikdo neprošlápl?

- Asi ne.

Jo. Je tu stopa. Na první louce stopa běží po okrajích louky. Na velké najíždím do koleje, ale stopa vede doprostřed pole. Ne, ne. Poctivě po obvodu. Ve sluchátkách mám moc, ale opravdu moc hezké vyprávění s perzekvovaným primářem hranické nemocnice MUDr. Ctiradem Musilem. (Odbočka k správné variantě slova: Pravidla češtiny říkají, že ten první, tedy perzekvovat, je správný. Varianta perzekuovat se používá poměrně často, vždy se však jedná o chybu.) Hovoří o nemocných, o lůžkách, o nedostatku sester už deset let. Doporučuji poslechnout!

https://www.svobodny-vysilac.cz/2021-02-05-hovory-pri-vine-s-hostem-mudr-ctiradem-musilem-odvolanym-primarem-158-dil-139-min/

Jede se skvěle. Zataženo. Za kostelem sv. Jakuba jen tuším Sněžku a Černou horu. Až když se stmívá a v telefonu zbývají 2%, zahlédnu blikance z vysílače na Černé hoře. Pro mě zázrak. Do Jánek jedeme necelou hodinku - dle předpisů. Ale světlo si letí přímo, rychle, rovnou k mým očím. Pořídím si ajurvédské brýle. Doufám, že stihnu vyzkoušet jejich účinek takhle v podvečer - schválně, jestli zaostřím na vysílač.

Dnes je louka plná běžkařů. I těch, kteří se tu minulé tři týdny neproháněli. Juchů! Těší mě, že se lidé zdvihli. Hurá! Pocítí radost z komunikace - jezdí ve skupinkách. Hormony štěstí dnes zaplaví louku mezi Labem a Úpou.

Na seznamu čtu, jak se zas někdo snaží zprznit náš obchod přiblblým - na první pohled české výrobce chránícím zákonem. Jenže!! On bude dodržován do důsledku - tedy debilně. LECO vyrábí svou kvalitní šunku z dovážených prasat. Naše vytloukli. Tím pádem šunka z české fy LECO už není český výrobek. Nebo - čtu:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kvoty-jsou-nesmysl-treba-drozdi-se-v-cesku-nevyrabi-rika-sef-globusu-141240

Typickým příkladem je droždí, po kterém loni během pandemie velmi dramaticky rostla poptávka a Češi je vykupovali, aby se předzásobili. Výroba droždí v tuzemsku zanikla, vyrábí se v Maďarsku, na Slovensku nebo v Polsku. Pokud tady někdo nezaloží českou továrnu a nezačne droždí vyrábět, tak české droždí nebude. A i kdyby někdo chtěl, musel by sehnat povolení, najít lidi, postavit fabriku... To je absurdní představa. Už skladba položek deklaruje nekompetenci autorů zákona, neznalost trhu, jeho kapacit a možností. Na seznamu jsou i melouny, čili papričky nebo ryby.

Tak to je bomba. Kupuji české kvasnice a ony jsou cizí. Super. Máslo z českého mléka odvezeného do Německa už není české.

Linda píše: Tak nám skončily dvě české značky! Kara Trutnov a Pietro Filippi. Kara je v insolvenci za 260 mil. A teď se údajně čeká na investora ze zahraničí.

Kara - česká značka. Typicky česká!! Přežila třicet let drancování naší země. Seriózní obchod. Smutný příběh. Tak ji dodělá nějaký hajzlík z ciziny. Jak po třicetileté válce. Jj, vede se nás zlikvidovat. Důležité je, že AGROFERT funguje a hrabe.

Tři louky, jedna malá. Prokličkovat do kopce mezi množstvím lidí. Válejí se tu děti, dospělí. :-) Vyloženě si užívají radosti ze sněhu. Kolik se jich tu za odpoledne vystřídalo. A kolik za tři bílé týdny!

Dnes za necelé dvě hodinky jsem uběhla to, co mi dřív trvalo dvě a půl. Mohla jsem ještě jednu velkou přidat. Bála jsem se. Bez telefonu. Smrákalo se. Nevěděla jsem, jestli by ještě někdo obíhal, kdo by mně v případě potřeby pomohl.

Doma. Mám připraveno na podpal. Nechce mi to hořet. Asi ledový komín. Konečně. Klečím na dlažbě u kamen. U mě Zrzečka. Pink. Jedna známá dr. mi posílá video. TOHO JSTE MOZNA ZNALI, CELOZIVOZNI CLEN SOUBORU VRCHLICKEHO V JAROMERI A I V LOUTKOVEM BOUCKOVEM DIVADYLKU.... *5.1975 - +6.2.2021......ACH JOOOO

Přeposílám Lindě a Péťovi. Zrovna přivezl mléko.

https://youtu.be/8eKNenswbh0

Rozdělávám obrázky. Písnička Hany Zagorové podbarvuje Bohouška K. Druhá písnička - on tančí, ale tak krásně, přirozeně vytáčí piruetky na jevišti PDA u nás v Josefově. Náš taneční sál. Posádkový dům armády. Přetančuje jeviště, vtipně se naklání, ještě na druhou stranu. Ladně stančí po schůdkách do sálu. Mohu na něm oči nechat. Jak to, že tu není!? Pamatuji si ho jako klučíčka. Začínal prodávat v zelenině v Josefově. Úslužný. Ochotný. Hodný. Milý. Veselý. Je fakt, že zrovna mé poslední setkání s ním bylo nepříjemné. Někdo mu nařídil - ruce zkřížené před prsy - Roušku! Ne, musíte si nasadit roušku! - Stál ještě s dalším silákem ve dveřích divadla u schodů. Zdálo se mi to potupné, nevhodné. Cítila jsem se tehdy smutně. Nemohla jsem se soustředit na divadlo. Krásné představení. Zničili mi ho. Nic jsem z něj neměla. Dnes mě to mrzí.

- Peťuš, Bohoušek...

- To ti řeknu, jak to bylo.

Péťa kronika - vždycky od něj vím všechno. Naše letní polední dýchánky v bazénu - noviny, kronika.

- To jsem dnes slyšel v práci. V sobotu v jednu ráno vyběhl u nich v domě do šestého a skočil rovnou před vchod. Našli ho asi ve dvě. To už je třetí v tom vchodu. Michala Š. jsi učila.

Přitakám.

- Tak toho našli pod schody potlučeného.

- Jo, opili ho. Pitomci. Takový hodný. A on se zabil. To už je takových deset let?

- No, pak XY skočil na druhou stranu - k mateřské škole. A Bohouš.

- Věděl-li by člověk - narazil by si roušku až na oči.

- Ty? To určitě.

Dobírají si mě.

- Jo. To určitě.

Kvůli Bohouškovi bych to přežila - chvilku. Zapaluji mu svíčku.

- To je osud. Jeho sestra měla žárlivého muže. On jí furt volal a kontroloval. Jednou říkal chlapům, že hned přijede. A jel se za ní podívat do práce, jestli ji tam najde. Řekl - jedeme nakupovat do Hradce. Posadil do auta děti, manželku. A cestou zpátky to s nimi napálil do pilíře mostu.

- Já vím. To jsi říkal. Pamatuji si. Je to tak pět, sedm let. On je chtěl zabít. Napálil do svodidel. Sám by se zachránil. 

- Jeho žena, Bohoušova sestra a jejich děti přežily. Jeho zavřeli. On se ve vazbě oběsil.

Ježkovy voči. Morbidní. Karmické uzly. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-02-08_Zrzecka/

Točím Zrzku. Snažím se mysl vyčistit. Zrzečka aportuje s kuličkou nahoru dolů. Hraje mi divadlo. Konečně našla, že se může schovat pod gauč. Krásný obrázek - její oči. Tady na té fotečce vypadá jak kotě. Jinak už má špičatý dospělý obličej.

Svářím mléko. Míchám tvaroh. Měla bych upéct chleba. Maňana - to byla písnička z rádia Luxemburg. Zítra.

Ve dvacet bych měla být na kurzu zdravé výživy napojuji se před koncem, abych věděla, kdy se přepojit na poradu. Po ní na marketingové shrnutí víkendového školení a plán na týden. Nechce se mi. Seznam. Ujišťuji se, že najdu své jméno mezi ostatními, co už koncem roku splnili úkol na rok 2021. Normálně pracovat. :-) Další seznam - kdo byl ve dvacet na kurzu pro klienty. Ty vorle, nejsem tam. Unmute. Beru si slovo. 

- Já jsem tam byla, ale podle pedagogické zásady některých kolegů - já jsem ji teda nepraktikovala! - ale ta zásada zní: Čím dýl do třídy přijdeš, tím dřív z ní odejdeš! Tak jsem si to dnes vyzkoušela. A funguje to. 

- My budeme muset filtrovat Ireniny výroky. :-)

Zlobím. Vnáším energii. Všichni se smějeme. Bude deset. Končíme.

Končím! Sfoukávám svíčku za Bohouška. 

- Bohoušku, smíření, odpouštění. Budiž ti země lehká!

Půl jedné. Šup! Kam jdu?

Dobrou noc!

P. S. Od Blanky - to už tady bylo za socialismu:

Čeština má už 17 pádů.

1. pád = kdo, co = nominativ

2. pád = koho, čeho = genitiv

3. pád = komu, čemu = dativ

4. pád = koho, co = akuzativ

5. pád = oslovujeme, voláme = vokativ

6. pád = o kom, o čem = lokál

7. pád = s kým, čím = instrumentál

Doplnění na současných 17 pádů

8. pád = kdo z koho = korytativ

9. pád = koho jak = buzerativ

10. pád = koho kam = delimitativ

11. pád = kdo koho = likvidativ

12. pád = jak na koho = intrikativ

13. pád = komu co = podmazativ

14. pád = co za co = korupcionál

15. pád = jak komu = protekcionál

16. pád = kdo s kým = kopulativ

17. pád = co na co = prezervativ