Nebe si kleklo na zem

20.06.2022

Odbila půlnoc. Mám hotovo. Bohatý den.

Ráno volá Linda:

- Mami, tady je průrva. Jak je u vás?

Koukám z postele na okno do zahrady.

- Tady je bazénově. Tak to si rychle jdu užít léta.

A jdu. Ani ne hodinku, setmělo se. Hromy bily. Kočky přiběhly se mnou ze zahrady. Aby se nebály, hrajeme si na dlažbě u kuchyňského ostrůvku. Krmím je mlsky. Mour je oprsk. Zvuky mu nevadí. Zrzka je nervóza. Držím ji doma přes největší liják.

- Běž! I ty, Mourku!

Zrzka startuje rovnou pod zahradní stůl do zahrady. Kocour se skoro celý den nehnul z domu. To tak, ještě si máchat kožíšek. Chápu ho. Naprosto. Mohly by se mu zvlnit chlupy na zádech. 

Petrouškův čas. Jeho průpovídky. Něco ve smyslu, jestli nepotřebuji převalit. Nepotřebuji, už jsem mezi dveřmi. Jedu na nákup. Dvě věci. Znáte ten vtip o dědkovi a babičce. Navštívím Schwartzovy řetězce. V tom pro lepší lidi sháním nájemníkům šňůru do koupelny. Dva druhy. Fotím. Odesílám Petrouškovi obrázky.

- Kup to A.

- Ale to B má ještě...

- Ne, kup to A.

OK. Kupuji to A. Co to? Klasickou samonavíjecí šňůru. Beru kytici karafiátů. Růžové s červenými okrajíčky. Mamince. Jakpak ta minulá přežila tropy? Jemně krapká. Mourek nemá rád vodu. Já ano. Ale ne ve vlasech. Vypadám jak ovečka. To nevyžehlím. To se bude muset umýt.

V druhém obchodě, to je ten pro obyčejnější lidi, zkusím lapač hmyzu modrým světlem. Mají taky karafiáty. Beru opět kytici. Tentokrát rudé. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-06-20_Mezi_desti_s_novou_kytkou/

Jedu na konec pevnosti. Už jsem u hřbitova. Co se sem mamka nachodila tatínkovi na hrob. Co jsem se jí sem navozila, když už nemohla. Telefon s poradcem. Co večer do výživového okénka? - Co kdybych ještě jednou dala zmrzku a tvaroh s ovocem. Je tam kasein. Pomalu se uvolňuje. Hladina cukru v krvi nestoupne...  Ujednáno.

Kterou barvu vezmu? Růžovou nebo rudou? Rudou. Barva lásky. Beru to kolem vodovou. Ano. Opět neteče voda. Super. Ždímu poslední čůrek do konve. Za vedlejším hrobem si půjčuji smeták. Ometám lístečky z bouře. Zapaluji všechny lampy na hrobě. Spokojenost. Chvíli medituji. Vlhkost ve vzduchu. Vlasy se mi kroutí. Jedu. Stavím se v květince. Třeba bude mít ještě zbytky okurek a rajčat.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-06-20_Louka_v_hrsti/

Má. Dala mi sadbu zadarmo. Na oplátku si kupuji dvě mýdla. Jedno za 185 Kč. Pěkné tvrdé, vydrží v mýdlence. Vím, že platím za kvalitu.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-06-20_Nebe_se_spustilo_na_zem/

Vycházím z obchodu. Na zem plácají veleobrovské kapky. Ireno - utíkej! Dobíhám na poslední chvíli do auta. Dvířka už zavírám s okamžitě mokrou rukou. Nebe se spouští na zem. Chvilku čekám. Opovažuji se odlepit od chodníku. Jedu. Stěrače nestíhají brát. Před domem si vytahuji telefon. Točím. Skvělé, umyje se fotovoltaika. A auto. Natáčím tu spoušť. Stěrače neberou. Okapové geigery nestíhají. Pomaloučku zajíždím do dvora. Vynáším nákup tak, abych šla suchou nohou. Rychle vyhazuji na déšť květináče z terasy. Vlasy berou za své. Kudrnatá.

Mám tu kotel jahod. Chci si připravit vaření. Mám volat lidem. A že bych se na to! Ireno, nahromadilo se ti. Pouštím Zrzečku domů. Crčí z ní voda. Promokla na kost. Vytírám ji ručníkem. Nechá si to líbit. Ona ví!

- Peťuš, prosím tě, nemám riccotu.

Odesílám ho do Lidlu. Za chvíli volá.

- Co to chceš?

- Riccotu. Sýr. V kelímku. Mají italský. Hned na kraji. 

Vracím ho. Už je u sýrů na konci regálů.  Čte:

- Knedlo vepřo...

- Ano, jsi skoro u cíle.

- Mascarpone...

- Jj, už jsi tam. A hned vedle je...

- Ri-cco - ta.

Hurá. Péťa předčítá - syrovátkový sýr...

- Vezmi dva.

Jdu si namixovat tvaroh s riccotou. Určitě mám jednu někde schovanou. Hledám. Hledám. Jo, jednu jsem vyšťárala z lednice. Uf! Jahody. PDM. F1 jahoda s bílou čokoládou. Chystám si na ukázku příchuť F1 banán, F1 máta čokoláda, F1 jahoda malina a F1 s bílou čoko - s proteinem z brusinek a hrášku. Ještě PDM klasika, PDM veganský. Na misce jahody. Lesní jahůdky. Pečicí papír. Zmrzku z mrazáku na ukázku. Volám s novou klientkou. Tlačí mě čas.

- Prosím tě, stáhni si Telegram.

- Co to je? To asi mám. Ne, počkej. Mám Signál.

- Taky mám. A Me we. Tam je Michal Shark.

- Kde ho najdu?

- Teď se chystám. Pak ti to řeknu.

Mrk na linku. Co to tady mám? Gorgonzola. Jak mě tlačí čas, přesto se jdu zeptat do pracovny, CO TO JE?

- To jsi chtěla.

- Aha, já jsem chtěla RICCOTU.

- A co jsem koupil?

- GORGONZOLU. DVA KUSY.

Řehtáme se.

- To sežerem.

Peťuš, ale ještě že jsem našla jednu riccotu v lednici. Jak se ti podařilo přinést gorgonzolu?

- Navádělas´ mě.

- Peťuš, já už vím. Ty sis´ četl - riccota. Syrovátkový sýr. Jenže jsi sáhl o polici špatně.

Půl osmé. Mám sice připraveno. Ale nerozmyšleno. Jedu jen tak z vody. Míchám. Předvádím. Konec. Vracím se k nové klientce. Zařazuji ji do skupiny Lepší já. A do skupiny Maraton štíhlosti. V osm nestíhám být na druhém webináři. Na půl devátou musím, určitě chci, jsem na poradě. O víkendu se setkáme na LDW v tom krásném městě Brnečko.

Poslouchám, jak se všichni úspěšní registrovali v červnu. Beru si slovo.

- Já jsem smlouvu podepisovala 26.5. Tak to jen abyste věděli, že patřím taky k těm šikovným. A úspěšným. :-) Hlavně se ptám na trasu Výstaviště hotel. Jestli ji dám v noci sama. Prý dám. S přehledem. Budeme se těšit.

Co to čtu? Tady se zlodějům a podvodníkům bere svéprávnost? Aha. Mamince ji chtěla vzít gestapačka Mengelka za mé zlobení. Odmítala jsem její jedovou řadu. Chtěla jsem nechat tu původní vyhovující. Ale tady? Lezou mi oči z důlků.

Praha - Soud minulý měsíc znovu omezil svéprávnost podnikateli a lobbistovi Michalu Redlovi, a to na pět let. Uvedl to dnes Deník N. Redl je stíhaný v aktuální kauze korupce v pražském dopravním podniku, policie ho označuje za hlavu zločinecké skupiny. Podle médií se kvůli duševní chorobě již dříve vyhnul stíhání v jiném případu.

Deník napsal, že Redl je nesvéprávný od roku 2014. Jeho tehdejší stíhání bylo přerušeno s argumentem, že kvůli chorobě, která nastala až po spáchání činu, nebyl schopen chápat smysl trestního řízení. O dalším omezení mužovy svéprávnosti nyní rozhodl Okresní soud Plzeň-město, a to 13. května. "Byla vyslechnuta znalkyně a posuzovaný. Jeho svéprávnost byla omezena na dobu pěti let podle rozsudku a navýšila se mu disponibilní částka, se kterou může nakládat," uvedla předsedkyně soudu Petra Pavlíčková.

Omezení svéprávnosti upravuje občanský zákoník. Soud může k tomuto kroku přistoupit jen tehdy, pokud by danému člověku jinak hrozila závažná újma a pokud nepostačí mírnější a méně omezující opatření. Svéprávnost pak omezí v takovém rozsahu, v jakém člověk není schopen kvůli nepřechodné duševní poruše právně jednat. "Změní-li se okolnosti, soud své rozhodnutí bezodkladně změní nebo zruší, a to i bez návrhu," uvádí zákon.

Další perlička. Někdo píše na FB:

ív nám maminka a i babka dělali " lečo" jako totálně laciné jidlo a mám ho rád . Nicméně když si to dnes budu chtít udělat tak mi ta "kalkulace" v nákupu "surovin" na "laciné" jídlo nepřipadá. Nevím co budeme "jíst" ....

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-06-20_Hraju_si_ani_nevim_jak/

Šup, vypařit sklenice, víčka. Naházet jahody. Zalít cukerným nálevem. To mám ještě dost času na psaní.

Hlava mi bimbá. Sklenice odlupaly svůj koncert. Chytily všechny.

Zítra do dalšího dne. Snad nebude tak náročný. :-) Ale byl krásný. Po svém.

 

Dobrou noc!