Neděle jak v metru :-)

12.02.2023

To byla hezká neděle. Proletěla okolo jak uhánějící tunel metra za okýnkem vagónu. Džžžžn. A je po ní.

Dnes jsem si dala po týdnu odpočinkový den. Klidný. Pohodový. Bez spěchu. Vstát. Vrátit se do peřin. Otevřít oko. Zavřít. Usnout. Vyvalovat se. Syčení Kitty a tiché mňaucnutí Zrzečky na kraji ložnice. 

- Mňau, pusť mě. Černá na mě syčí. 

Tak jo. Jdu kočičí kamarádky porovnat. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-12_Dopoledne/

Co k obědu? Rybí maso z moře slisované do filé. Není to ideál, ale je to lehounké. Proč není rybí mořské maso extra vhodné? Jednoduché Moře jsou plná jedů. jak to řeším? Jím masíčko s láskou, s myšlenkou - jak je chutné, dobré, prospěšné mému tělu. 

Včera jsem tu psala o vymývání arsenu z rýže. O vyplavování plísní z ořechů. Dnes mě napadá, jak jsem podlehla hloupé módě. Učila jsem se jíst bulgur, kuskus. Rok mi trvalo, než jsem si na kuskus zvykla. Bylo září. Hezky jsem ho okořenila. Přidala čerstvé (taky jedy nasáklé) chutné houby. Pak mi trklo. Holka, kus kus je bílá pšenice. Vyhýbáš se jejímu lepku a pak se moříš s tím, aby ti chutnal kuskus. Pšeničné kuličky. Toto jídlo je tradiční severoafrický pokrm z malých dušených granulí rolované krupice. 

Perlové proso, čirok, bulgur a další obiloviny se někdy v jiných regionech vaří podobným způsobem a výsledné pokrmy se také někdy nazývají kuskus. vypíšu tu pel mel informací, jak mi přijdou na mysl. jsou dvě hodiny ráno. Chci jít spát. 

My jsme dostali na výživu obiloviny.

V Asii dostali rýži. Afrika dostala čirok, kukuřici, pšenici. Jižní Amerika - kukuřice. Evropa - co máme my? Pšenici a jáhly. (Pohanka je tráva.) Každý světadíl má svou obilovinu, kterou má maximálně využívat. Evropa a část evropského Ruska - zkvašená piva byla z jáhel. Dělaly se z nich placky. Nechávalo se to kvasit. Jáhly nepřekyselují jako ostatní obiloviny. Mají vysoké pH. Proto se klidně používají s ovocem. (Miluji ovocné čaje, spařím slupky z našich jablek - všechny tyhle čaje okyselují organismus. Nevhodné. Ale piju je s láskou a oblibou.)

Luštěniny - všude ve světě jsou fazole nebo soja. Liší se jen velikostí a barvou. Východ - tofu nebo tempech. Aby to bylo lépe stravitelné.

J Amerika i S Amerika - fazole.

Tradiční luštěnina pro Evropu? My jsme dostali čočku. U nás se z čočky a hrášku vyrábělo všechno možné. Zpívá se o nich v písničkách!

Zelenina.

Mrkev - všude na světě stále mrkev. Cibule - všude na světě je to cibule. Jen se to mění barvou, velikostí.

Ovoce - vyrostlo přesně pro ty lidi, kteří tam žijí.

Banány v Africe - ochlazení, dostatek cukru a energie.

U nás jablíčka.

Čína - mandarinky, pomeranče - je to proto, aby se lidé vyrovnali s venkovním prostředím. Potřebují víc šťávy, minerálů, vitamínů.

My v zimě sníme mandarinky, pomeranče - chladí v těch teplých krajinách. My si myslíme, že je v mandarince vitamín. Naše tělo se připraví na plus třicet. Vyjdeme ven - u nás je plus tři, nebo mínus tři. Nastává obrovský energetický šok. Jižní ovoce překyseluje a dilatuje. Uvolňuje ledviny. Je nám velká zima. Nemáme dostatek minerálních látek. Tělo na metabolické procesy používá minerální látky z našeho těla. My tedy máme jíst jablka, hrušky, švestky, meruňky. Ty si máme zavařit, usušit, používat celou zimu. V čerstvém ovoci nějaký minerál není, ale když se usuší - najednou tam je. Třeba v povidlech. Jedlo se to s pravým kváskovým chlebem. Měli dostatek minerálů, vitamínů. Hlavně - v kvašeném zelí!! Denně na talíř!! Je to super potravina. Nemusíme dovážet z Amazonie.

Mimochodem - u nás je o víkendu stále hrnec jablečného kompotu. Přidávám do něj skleničku blům, rynglat, švestek. Mám naloženo. Naučili jsme se nepoužívat cukr.  Kořením badyánem, skořicí, hřebíčkem. Někdy přidám kardamom. 

A co u nás hlásí TV?

Není odbyt pro naše ovoce. Kácet ovocné sady.

Není odbyt pro naše maso. Musíme ho vyvážet.

Není odbyt pro naše brambory. Nebudou se sázet.

A je hotovo.

Pár receptíků:

Čočková polévka - tradiční novoroční jídlo. Aby se nás držely peníze. Proč ne čočkovou dnes? Hnědou čočku večer namočit. Ráno slít. Přidáme čerstvou vodu a řasu kombu. Ráno propláchnout. Komba způsobí, aby čočka nenadýmala, aby se uvolnily minerální látky z čočky i s řasy. Uvařit. Mořskou řasu nakrájet na čtverečky. Nechat v polévce. Kořenovou zeleninu na kostičky nebo na struhadle - osmahnout na kvalitním oleji. Slunečnicový nebo sezamový... Mám lahvičku oleje z vlašských ořechů...  Nasypat do uvařené čočky. Možno přidat vločky, pohanku... Dochutit solí; používám sopečnou nebo minerální růžovou. Může se nalít sojová omáčka - tu nepoužívám; hodně česneku. Někdo si do ní dá klobásu, uzené tofu... Je zbytečné kombinovat dvě bílkoviny dohromady. 

Žitný kváskový chleba na kostky opéct na pánvičce do křupava jako topinky. Dát do velké mísy. Posolit. Hodně čerstvého prolisovaného česneku; tyhle kruponky přidávat do polévky.

Léčivý recept:

Kuzu - ve zdravé výživě. Je to pro angíny, začínající chřipky, když člověk kašle, má zimnici. Kuzu je škrob, zásadní polysacharid. Je to energie. Pomůže se tělu vyrovnat se začínající chorobou. Tělo mobilizuje všechny síly k základnímu ozdravnému procesu. Tělo se vyrovná:

3 dcl vody. Do toho jednu pl lžici kuzu prášku nebo kostiček. Rozmíchat. Postavíme v kastrolku na plotnu.

Pokud už je tam horečka - přidat nastrouhané jablíčko.

Pokud je zimnice - dáme lžíci sojovky, vaříme do průhledna. Pokud cítíš škrob - vaříme dál. Zhruba tři až sedm minut. Jíme teplé. Posílí střeva, sliznice. Nejdůležitější střevní sliznice - kanály, kterými chodí bacily do těla. Jako první posílíme sliznice!!

Pokud už máme horečku rozvinutou, necháme tři dny, aby si tělo poradilo. Dáváme studené obklady na zápěstí a na kotníčky. Namočíme ponožky do jablečného nebo klasického octa. Vyždímeme. Nasadíme. Ochlazujeme i čelo. Na sražení teploty hlavy můžeme použít tofu. Do 38°C. Pokud je 37,9 - necháme. U 38 - pomáháme. U 40 - k lékaři.

Přišla biologická zima. Vládu přebírají ledviny a kamarád močový měchýř. Čas na rozjímání, bilanci. Jídlo v tomhle období má být jednoduché a vždy teplé; venku je zima. Potřebujeme se zahřát a cítit se dobře. Vše ohřát na teplotu těla.

Slady rýžový, pšeničný. Javorový sirup. Oříšky, med.

Vyhýbat se rafinovanému cukru. Krade minerály z těla. Tělo minerály potřebuje na zvládnutí trávení cukru. Potřebuje vápník z kostí. Hořčík. Zinek. Cukr nepoužívat. Tloustneme, překyselujeme se - plísně, kvasinky, kazí se zuby. Používáme sirupy, slady, med. Pozor na levný javorový - ten není jen z javoru. Je doslazován cukrem. 

Mouky špaldové v biokvalitě. Raději celozrnné. Jsou tam cenné minerální látky. Enzymy ty ztratíme pečením. Klasická mouka za posledních třicet let prošla velkou změnou na lepek. Aby pšenice měla větší výnosy. Dřív bylo v zrnníčku tak 10% lepku. Dnes přes 90%. Lepek - makromolekula bílkoviny. Chce se prodrat stěnou tenkého střeva. Vydírá... Rozrušuje. Crohnova choroba...

Pohanka - tradiční surovina. Mouka. I rýžová mouka. Na spojení se používá lněné semínko, vaječný bílek. Pohanka se vařila s kysaným zelím. To my už ani neznáme.

Konec výživového okénka. 

Navážíme dřevo. Petroušek hlídá. 

- Dnes pojedu pro mlíko, viď?

- Bude stačit zítra. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-12_Zkouska_info_videni/

Přichází Honzík s vnučinkou. Krátce cvičíme info vidění. Dalo jí to tak tři pět minut, než prokoukla tmu. Ale viděla všechno. Cvičení dělá mistra. 

- Prosím tě, mně tajdle přišel mail, že mám něco v datové schránce. 

- Tak si ji otevři. 

- A jak?

- Jak jsme se to učili při zakládání? Jak se jmenuješ. 

- Petr Hrobský. 

- Ne. V datové schránce máš jiné jméno. 

Opakuji s ním vstup do datovky. 

- Tak a teď ty. 

- Počkej, jak jsi to říkala? 

Směju se. Když byl vnuk Lukášek malý, pozorovala jsem ho u stolu.

- Jak to říkala paní učitelka? Odsunout židličku. Vzít tácek. Postavit se... 

Já si zase u nazouvání přezkáčů říkám: 

- Jak to říkal ten prodavač? Srovnat nohu. Táhnout poutko s jazykem k holení kosti nahoru. Tlačit. Tlačííít. Šup. A jsem tam. 

- No, a mohla bys mi říci, jak to, že přihlašovací údaje nejsou správné?

Připomíná mi to Sováka v Marečku, podejte mi pero. Jak vyhrožuje, že jestli mu studium nepůjde, odejde. 

Beru Petrouškův telefon. Udělám cvak cvak cvak. Hotovo. 

- Jak to, že ses´ tam dostala!

- Protože ty těmi svými klofáky ťukáš jak datel. Tak to máš za pět set. Tak ještě jednou. A bacha. Bude to zas za pět set. 

Honzík se řehotá. Petroušek se soustředí. Zas se přecvakl. Znovu mu to předvádím. Je nevrlý, že se mu směju. Nebo že má místo rukou kopýtka. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-12_Vecer/

Končím. 

Dobrou noc!