Nedělní kytky, majolka, kočky, odpočinek :-)

23.03.2025

Neděle. Večer. Dnes jsem odkládala topení tak dlouho, až jsem nezatopila. Náš dům je konzerva. Drží si teplo nebo zimu, jak potřebujeme. Jsem zabalená v dece. U Lindy dnes pracovali na zpracování stromů. A já?

- Petroušku, já jsem se o víkendu nehýbala.

- Potřebuješ si odpočinout. A dnes bylo venku větrno.

Hladí mi slovy srst, ale pod kožíškem mám jehličky výčitek. Zdravé je hýbat se. Lyžovat. Běžkovat. Jezdit na kole. Chodit pěšky. Pracovat na zahradě. Být pod oblohou. Pod sluncem. Může být i větrno a chladno jako dnes. Počasí je jen berlička. Výmluva. 

Ráno. Budík. Druhý pokus na kontrolu počítačů. Před devátou zvonek. Počítačový expert je tu.

- Ty se předbíháš. Dobré ráno! Ještě jedno oko si domaluju.

V pracovně čeká ntb. Nejdou mu tři písmenka.

Zkoumá. Je to v klávesnici.

- Aha. Já myslela, že je to software. On je to hardware.

Podstrkuji zdravý ntb. Mám na papírku, co bych potřebovala. Odbíhám zas ke svým očím. Poslouchám další bulvár o divné smrti Gena Hackmena a jeho manželky. V detailech se všechny - jak se tomu říká? Stream? Podcast? Všechny díly, pořady, videa shodují. Vrtá mi hlavou, komu vadil, co věděl, co tajil, co měl v trezoru, co shromažďovala jeho Betsy, co ty SMS, výhrůžné zprávy… Čisté to není.

Dvě hodinky práce na softwaru uběhly. Ještě tohle mi udělej. A tohle.

- A jak se na velkém spustí CD?

- Přes F3.

- A tady to CD s cvičením?

Už mám všechno zprovozněno, vysvětleno, něco umím nového. Jdu vařit.

https://www.youtube.com/watch?v=8qBVRLFc7Iw&t=1883s

U kuchtění poslouchám Hanu Lipovskou. Nesmírně inteligentní, vzdělaná a chytrá paní.

- 20.3. bylo slavnostně oznámeno: Michl jako první Čech získal ocenění časopisu Central Banking Guvernér roku

Časopis rovněž ocenil Michlův přístup k hospodaření ČNB a ke správě jejích devizových rezerv. Upozornil na postupné snižování kumulované ztráty centrální banky snahou zvyšovat výnosnost devizových rezerv a snižovat jejich volatilitu, mimo jiné nákupem zlata. ČNB za poslední dva roky nakoupila 39,2 tuny zlata, její zlaté rezervy ke konci roku 2024 činily 51,2 tuny.

Lipovská říká, jak to zní skvěle, že? Guvernér prý není moc oblíben. Je to první Čech? Toto vyznamenání je první. Ale na druhou stranu s centrálními bankami a guvernéry se to má jako s vínem. Co ročník vína, to medaile. Většina vinařů si platí pečeť, soutěž, hodnocení. A centrální banky – tam je to stejné. V roce 2014 dostal prestižní cenu centrální bankéř roku, sice jen v Evropě, pan Miroslav Singer. Paradoxní je, že pan Singer dostal cenu evropský guvernér roku za "intervence na devizovém trhu, které vedly k oslabení koruny s cílem udržet cenovou stabilitu a usnadnit ekonomické oživení v České republice." Dostal cenu za to, že dokázal přivázat kurzovým závazkem naši korunu k euru v poměru 27 korun za euro. Uplynulo pár let, přišel rok 2018 a stejnou cenu dostal guvernér Jiří Rusnok, předchůdce pana Michla. A to za "ukončení kurzového závazku, který se obešel bez tržních otřesů."

Ceny jak na běžícím páse.

Rybí oko se chvástá, že je potřeba, aby naše republika zvyšovala výdaje na obranu. JE TO NUTNÉ. JE TO NEZBYTNÉ.

Cituji:

Rakušan – ministerstvo vnitra, STAN - přišel s tím, že by vnitro, policie, měli mít zajištěný podíl na HDP. Chtějí si zajistit 2 % ročně. Kdysi jsme se zavázali, že budeme dávat 7% HDP na tzv. rozvoj OSN. Neplníme, ale zavázali jsme se. Co se týče vzdělávání, tak podle UNESCO máme doporučení vydávat 5% HDP, taky to neděláme, ale platí to. EU nás zavázala, abychom na výzkum a vývoj (Langšádlová, Ženíšek – oba z TOP 09) dávali 3% z HDP. Programové prohlášení vlády Fialy slibovalo, že na kulturu bude dávat 1% HDP. Povinný odvod do EU je zhruba 1%. Tzv. fixní procento po načítání dá 12%. To je asi čtvrtina rozpočtu. Když si k tomu připočteme Rakušanův sen, máme ukotvenu tak velkou částku, že by nám nezbylo ani na naši vlastní spotřebu, investice. HDP se skládá z vládních výdajů, ze spotřeby domácností, investic. Čím větší procentuálně si zafixují vlády z HDP, tím menší část zbude na nás. Kde se vzala otázka procent! Proč jedno procento, proč tři? S tím v 19. století přišel německý ekonom Wágner. Všiml si, že čím je země bohatší, tím víc dává právě na vládní výdaje. Tehdy se ještě HDP neměřil. Makroekonomie ještě neexistovala. Po 2. sv. válce přišli Američané s Marshallovým plánem. A ten už zavazoval podíly bohatství země. Pak přišla Severoatlantická aliance a ta už taky zavazovala. Totéž dělala OSN.

Arbitrárnost čísla:

Dávejme jeden a půl procenta, proč ne 1,75? Kde se vzala dvě procenta na obranu? Kde se vzalo procento na kulturu? Hezky to zní. Je pěkně kulaté? Ta čísla jsou tahaná z klobouku. Nemají podklad. Obrana bude chtít taky 2%... Vnitřní smysl za tím číslem není. Takové arbitrární číslo nerespektuje potřeby země. Je to vnucování  vládám jejich priority. Ale stát má svobodně plnit potřeby svých voličů. Čím větší číslo zavážeme, tím méně může vláda plnit závazky a vůli svých voličů. Pevné kotvení vede ke statistickým trikům. Min. obrany když neplní, hledá, co by se do výdajů dalo napočítat. Výdaje na nemocnice, výdaje na dálnice (tanky po nich mohou jet), na vzdělání (budoucí vojáci). Fetišizace cílů – fixování HDP odvádí pozornost od jiných reálných problémů. Může být vláda, která neplní volební sliby, ale dělá fajfky. Tedy vládne dobře…

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-mikulas-bek-stan-skolstvi-sliby-nesplnil-valka-nerovnost.A250313_132718_domaci_vov

Minimálně verbálně se ukotvují výdaje na školství. Mikuláš Bek ze STANu říká, že přesnější je výdaj na žáka.

Jak často se v naší veřejné sféře manipuluje s výdaji na žáka, na lůžko, na pacienta… A jak je to spojováno s něčím pozitivním. Čím větší výdaj na žáka, tím je to lepší.

V soukromém sektoru – přece když něco tvoříme, vyrábíme, tak se snažíme vyrábět produkt s co nejmenšími náklady; čím menší náklady, tím efektivnější výroba. Méně plýtváme časem, talentem, energiemi.

Bek přesvědčuje, že čím větší výdaje na žáka, tím lepší!

Školství na kterémkoli stupni vyrábí školský lidský kapitál k dalšímu využití. Pokud vyrábíme s vyššími výdaji, znamená to, že plýtváme. Nevyužíváme efektivně schopnosti učitelů,  prostory škol, technologické možnosti, učebnice, čas; plýtváme nesmyslně časem.

V soukromém sektoru má každá koruna svého majitele, svou mašličku. A ve veřejném prostoru si ministři myslí, že čím víc utratíme za lůžko, tím víc bude spokojen volič. A v předvolebním boji se budou předhánět – my dáme víc na lůžko.

To je podvod,co? To je logika! A to se nechá volič balamutit!

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2025-03-23-dopoledne

Oběd se mi moc vydařil. Po obědě ještě maličko uklízím. Před večerem šup, jdu si zkouknout film Simona Kossak. Stáhla jsem si ho na přehraj to nebo sdílej

https://prehrajto.cz/hledej/simona%20kossak

https://sdilej.cz/simona-kossak/s

Večer. Mám zatopit? Je tu teplo. Dnes se u nás netopí. Letos už podruhé.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2025-03-23-majolka

Rychle majolku. Naplnit termosky. Připravit Petrouškovi svačinku na ráno. Hotovo.

Z FB:

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-03-23-veverka/1670134396

Když samička veverky najde další veverčí mládě, dá mu najíst a ujistí se, že je sirotek a nemá matku ani otce, a po 3 dnech ošetřování a vlastně ujištění se, že je bez rodiny, ho bere jemně a chová se k němu, jako by bylo jedním z jejích dětí.

Samice veverky je jedinečná tím, že přijímá svého manžela, když se vrátí s jídlem s polibky a dvoří se mu, aby zmírnila únavu z přinášení jídla jí a jejím mláďatům

Samec veverky vždy vyjadřuje lásku ke své samici tím, že jí dá ty nejkrásnější růže a největší vlašské ořechy a mandle

Matka Veverka a otec Veverka - Úžasná rodina na které závisí budoucnost lidstva. Z poloviny semen, která si veverky schovávají se stávají nové keře v lese...

A co lidé? Jak to mají s dětmi?

Jdu spát. 

Dobrou noc!