Nostalgický

14.11.2023

Vjíždíme po poslední serpentině úterý do středu pracovního týdne. Tradá, čeká nás středa. Poslouchám na Xaver Live jeho Hranatost Filipa Turka. Vysílá od jednadvaceti; abych měla plnou soustředěnost, čekám na konec. Dnes není nudný. A on stále vysílá. A vysílá. Už dávno se odehrálo losování o čísílko s výhrou ze stromečku. Filipe, končíme. Je třeba začít. Chci jít spát. Lidé posílají finanční částky, kladou čtené otázky. Ty jsou barevné. Dva největší donátoři pro dnešek dva pánové. Jeden naposílal dvanáct tisíc, druhý z Ameriky o pár stovek méně. Teď – dle pravidel - si výherce má vybrat z řady čísel z obrazovky. Některé výhry jsou už rozdané. Jenže – dle pravidel vítěz to musí stihnout do konce pořadu. Filip natahuje, prodlužuje. Ale největší dárce už šel asi spát. Dnes bude stromeček neochuzen o jednu z výher.

Jak se začala vlnit bavlnka dne z klubíčka? Hezky. Dnes na budíka. Měla přijít paní, omluvila se. O to víc práce udělám během dne.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-14-rano

Roznáším domem hromádky vyžehleného prádla. Žofka – můj průvodce na každému kroku. Možná, že se na statku spustila kočka se psem. Žofka má totiž psí manýry. Běhá za mnou, kam se hnu.

U práce přemýšlím o kole. Měla bych se někam vypravit. Ne - neměla. Chtěla. Už dlouho jsem nejela. A už vím kam. Na hřbitov. Volá Péťa. Nedoporučuje mi výlet kolmo. To jsem měla jet v deset za sluníčka. Má pravdu pán tvorstva. Poslechnu ho. 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/203-11-14-za-rodici-a-zase-zpatky

Pravda, pravda. Obloha zatažená. Fučí. Miluji takové spouštění hrůzy živlů. Vracím se pro sluchátka. Do očí mi padla kytice krásných listopadků zapíchnutá ve váze. Zapomněla bych  ji tu. Beru láhev s vodou. Vodovod už je zazimován. Vcházím hřbitovní bránou na rituální místo. Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy. Mířím k naší hrobce. Ó, ta je zapadaná. Ometám. Přivezla jsem novou velikánskou, ale opravdu ohromnou svítilnu. Pořád se mi zdá plocha hrobu nezaplněná. Vyrovnávám, přerovnávám, jsem spokojena. Těší mě, že tu na Dušičky někdo položil věnečky. Aby rez z drátků nepoškodila desku, někdo přemýšlel a podložil věnečky igelitem. Vše rozsvíceno. Chvíli sedím u hrobu. Napadlo mě, že má maminka na rakvi od Denisky malou čokoládičku. Položila ji při vzdání úcty u rakve v den pohřbu.  Čokoládka je v chladu. Často na to myslím. Až jednou přijde můj čas, a to já se už nedozvím, najdou drobný dárek na cestu od vnučky na víku maminčiných ostatků.

Lidé, kteří studují naši řeč, a už je jich hodně, přibližují slova. Myslím tím písmenka, zvuky z naší obrázkové boukovice. Každé má svou frekvenci. My jsme se na vysoké učili o bukvách – tedy stále používám bukvice. Vrstvy snění našich předků v řeči jsou překryty naším novodobým balastem. Třeba O – oko. Tvar písmene odpovídá významu slova. Naše slovanská slova v sobě nesou obraz. Lidé na to už zapomněli. Nebo - bylo jim vymazáno z hlav. Knihy zničeny. 

Člověk. Kdo to je? Z čeho je složen? ČELOVEK.

Če je čchi; to je energie.

L je láska.

O je svět, okolí.

V vědomí, vědění.

K je duše.

Jak vypadá hora? Kopec. Gora.

Go – cesta

Ra – světla

Cesta nahoru ke světlu.

To je hezké kódování! Co? Dnes jsme myslí v pustině. Ztratila se čistota. V hlavách máme peníze. Musím splatit hypotéku. Půjčujeme si neexistující peníze. Od instituce, která disponuje s virtuálními triky. Banky od roku 2013 v insolvenci. Jak mohou půjčovat? Když je člověk v insolvenci, tak snad nic nemá. Nebo jak? Tahle prapodivná instituce od pradávna patřící – no? Komu? Půjčovali Rudolfu II. Dnes půjčují nám. Pěkně přes počítače. Číslice se sypou z monitoru do monitoru. Nikdy jsem neviděla peníze, které nám za neslušný úrok půjčili. A to my jsme měli nádherný oproti dnešním číslům! Když jsem přefinancovávala, díky neochotě bankéřky jsem se dostala na jinou, bezvadnou, schopnou, šikovnou. Pamatuji jako dnes. Seděla jsem u maminky v jejím původním pokoji na posteli. Teprve o něco později jsem jí zařídila její slunečný nádherný s balkonem. Byl pátek odpoledne. To jsem se u mamky vždycky zdržela tři čtyři hodiny. Při hovoru s mamkou mi blesklo hlavou, kolik nám ještě zbývá z dluhu. Zavolej. Bankéřka zrovna uháněla na Karlovy Vary. Prý až v pondělí. Jenže já to chtěla vědět v ten den. Poslala mi telefon na kolegyni. A ta se z nás měla dobře a my s ní. Provedla nás refinancí. Bože, jak jsem vytrapovala. Ve svůj prospěch. Když jsme šli podepsat smlouvu do banky, všimla jsem si, že naše pojistka na dům kvůli pár tisícům nestačí. Nutili mě do nové pojistky. Tak to ne. Vyberte nám jinou banku. To přesahující číslo splatíme během jednoho nebo dvou měsíců. Paní mě chlácholila, že to vykomunikuje. Předběhla jsem ji. Napsala jsem krátkou zprávu pro nejvyššího bankéře v naší zemi. To se děly věci! Jemu záleželo na klientovi. Tomu v Hradci šlo o dodržení smlouvy. O nic by nepřišli. Bankéřka volala, že je vše vyřízeno. Povolili na pojistce menší přesah, který se v krátké době sníží splátkami. Tehdy v metru i v televizi měla ta banka takovou žlutou reklamu. Seděl tam chlápek podobný tomu, s nímž jsme jednali. Nakonec jsem se od své bankéřky dozvěděla, že měl nakloněnou židličku. Málem vyletěl. Nekonal lidsky. Ale roboticky. No jo, však taky byl bankéř, že jo? Já jsem si tehdy u refinance vše perfektně vydupkala. Bylo to jen díky té naší šikovné paní. Uměla všechno. Pojistky, půjčky, hypotéky, všechno to, o co tě banky obírají. :-) A my jsme mohli náš dluh splatit o osm a půl roku dřív. 

Bance musíš vrátit o hodně víc. A když jim to chceš vrátit dřív, ne, ne. To se nechce. Přišli by o procenta zisku. Kdesi jsem četla, že cena krávy byla po staletí stále a stále stejná. Ne, ne. Dnes je cena elektřiny náhle a náhle vyšší. Logicky i cena krávy. Lidi prožívají emoce. Emoce úzkosti, strachu. Cévy se jim stahují strachy. A to je příležitost pro farma průmysl. Lidi polykají jejich jedy. Jdou do hrobu zdevastovaní a otrávení.

https://www.facebook.com/watch?v=308608581950359

Jako tenhle hoch Fiala Náhodně jsem na něj dnes u někoho narazila. Začínal tak hezky. Chtěl nám říci něco pěkného o pěn.ě v myčce. Nakonec nám prozradil o té prodavačce mobilů mp3, že prý o… - jak to napsat, ojela půl sněmovny. Ten se zlobil. Vždyť ten druhý Fiala, ten jak dělá reklamu Nutelle, ale německé, tak ten vysílal signály, že zvýšení poplatků za energii bude v řádu pár procent. Hoch z videa je na mrtvici. Manželka mu volala, že jim zvýšili zálohu v obchůdku na 21 tisíc. Do teď mají vše vypnuto, jen svítí jezírko s želvičkami. Spotřeba v kanceláři minimální. Platí 8 tisíc za nic, jak říká. Hezké zdražení o jednotky procent, že?

Na hřbitově jsem posvítila všem. Domů. Dívám se do Krkonoš. Jsou v mlze, oparu. Sněžku jsem dnes u někoho zahlédla s bílým kožíškem na hlavě. Mně se ale neukázala.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-14-bojim-bojim-666

Stavila jsem se v květince. Potkala jsem se tam s dávnou, dávnou paní. Ona mě poznala. Pak i já ji. Její příběh mi vytanul…

- Jak staré je vaše miminko?

- Miminku je šestadvacet let.

Chválí mě za mé články v kecálku v době mého ředitelování. Snažila jsem se zviditelnit svou školu. Obdivovala pestrost náplně naší činnosti.

- Tak mi to sečti.

- Zlato, pozor, bubububu. 666!

- Padám. Za kolik že to budu mít?

- 660,-

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-14-doma

Kočeny čekaly s páníčkem na můj návrat. Tady je bezpečí. Tady je domov. Amarilis od rána pootevřel poupě. Zatápím. Tak. Ano. Teplo.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2023-11-14-dite-zofka

Vyndat myčku. Vyndat pračku. Vymáchat v octové vodě. Stoupám na půdu. Pověsit prádlo. Sebrat se šňůry včerejší várku.

Sedám na chvilku u Petrouška na gauč. Už je tu Žofie. Lavor - nejlepší hračka.

Volám kočky k večeři. Cinkám o mističky. Žofie jako první? Už se naučila. Svou misku zhltla. Vrhá se na Mourkovu, ale ten tu není.

- Nevyběhl za tebou na půdu?

Už je tady. Zvědavec se nechal zavřít na půdě. Jestlipak bychom ho slyšeli plakat.

Dnes jsem se dočetla u Hani Hurtové, že není dobré míchat maso a kapsičky pro kočky. Kočička prý sedí u mističky. Granule jí nejedou. Ani kapsy. Ale my je naučíme na tyhle průmyslové šity. Kočka má jíst jen maso, aby byla zdravá.

Peťuš, zkrmíme zásoby kapes a budeme kupovat jen maso.

Už je středa.

Dobrou noc!

P. S.

Pár kočičích odkazů:

Kuk! Krmíme fyziologicky, tzn. syrovým masem (díl svaloviny, díl vnitřností, díl kostí - vše syrové) ... a prospíváme Informace lze čerpat z https://www.facebook.com/EliHealth.cz a též doporučuji e-book pro zvířata, z téhož zdroje, kde je vše vyčerpávajícím způsobem shrnuto a vysvětleno, včetně řešení běžných zdravotních potíží.

Eliška SlukováMartina Wantochová Martina Wantochová Jana Bodnárová Mražení je lepší kvůli některým patogenům a parazitů, které se po pár dnech až 2 týdnech ničí. Názory jsou na to ale různé, zdroje to uvádí různě, protože šelmy mají samy o sobě silnou žaludeční kyselinu právě pro likvidaci patogenů a parazitů. Paraziti nejsou samy o sobě z masa (pokud je čerstvé), ale např. z venku z vody z kaluží nebo z myši a HLAVNĚ: z podlomené imunity zvířat. Čím je zvíře zdravější a má silnější imunitu, tím je menší šance, že se patogen/parazit uchytí a rozvine v infekci (což dnes zvířata zdravá kvůli průmyslové stravě-granulím a konzervám a "běžným" syntetickým chemikáliím, syntetickým antiparazitikům, v.kcínám nejsou).Mrazím taky spíš z praktických důvodů - chcete to mít v balíčkách vždy po ruce, různé druhy (např. hovězí, kuřecí prsa, krůtí prsa) a části masa (kromě svaloviny i játra, srdce, nasekané kuřecí krky) připravené na použití a jen vytáhnutí a rozmražení.Hodně praktických tipů a jak vše (nejen okolo stravy) je i v e-booku https://www.facebook.com/EliHealth.cz/posts/2042431179281200 a v prosinci vyjde jeho aktualizovaná verze

Eliška Sluková

Martina Wantochová Irena Hrobská Tady v nedávném příspěvku jsem dávala i tipy na balíčkování - naplocho https://www.facebook.com/EliHealth.cz/posts/831360672116584

Přemražovat je dobré několik dnů až týdnů...ale jakékoli maso (vč. nepřemraženého) je lepší než průmyslová strava. Taky je vhodné dělat cca 3x za rok kůru s přírodními antiparazitiky/odčervovadly, také vysvětluji v tom prvním odkaze, který jsem dávala nahoře

"Paraziti + co je řešení, co velmi škodí" https://www.facebook.com/EliHealth.cz/posts/2135190870005230 - ty principy se vztahují i na vnitřní parazity a v diskuzi pod tím je taky více informací.