Nový lunární rok. Rok králíka

22.01.2023

"Je tuze nebezpečné mít pravdu ve věcech, ve kterých se zmýlili mocní." - Voltaire

Za dvě minuty půlnoc. Protančila jsem dnem, ani jsem se neproběhla sněhem. Tak narvanou neděli jsem neměla už ani nepamatuji. Chystám se na zítra. To bude taky hezky nacpaný den. Ale - kdo je připraven, není překvapen.

Naše zimní zahrada zpustla. Narvala jsem tam papriky v prosinci. Kamínka je zahřívají. Kbelík s větvičkami. Role kabelu. Z asparagusu padá jehličíčko. Jeden byl mamčin. Druhý můj. Každý den zavadím o maminku. Dnes jsem potřebovala použité obálky. Chystala jsem až do večera poukazy do plesových tombol. Srdce mi zavlnilo. Našla jsem obálku z mamčina domečku. Vím, kde ji měla. Tam pod oknem na stolečku, kterého si nevážíme. Je někde pod pergolou. Až jednou sejdu se světa, holky povyhazují moje drahocennosti, moje bezcenné poklady pro mě nesmírně drahé. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-22_-/

Tu obálku nadepsala maminka svým charakteristickým tiskacím písmem. To poznáš. Je její. Poznám ho mezi mnoha tiskacími texty. Nápis na obálce: Telefon vyúčtování 2009. U ní byla ještě jedna. Domovní daň. Mami, já jsem tak bohémská, že si nemohu vzpomenout, kde já ty papíry mám. Silniční, domovní, nájmy z nemovitostí, náklady v nich, bože! Úřad - fůůůj. Šanony, šanony... Nemohla bych být inspektorem. Účetní. Kontrolorem. Ačkoli!! Zastavuji se - vlastně učitel! To je kontrolor. Akorát naruby. Vždycky jsem studentům a učňům se smíchem prozrazovala:

- Víte, já hledám a hledám a mám radost, když najdu. Když vás načapu. A červeně podškrtnu. Jenže to je špatně. Jan Amos Komenský - moudrý filosof:

Učitel má žáka nachytat na tom, co umí a ne hledat, co neumí.

Přemýšlím - rok 2009 - to není tak daleko. Tam někde to začínalo. My jsme se rozhodli postavit dům. A maminka věděla, že se s ní něco děje. Byla jsem lehkovážná, nevěřící. Mami, promiň. Odpusť. Měla jsem být víc pozorná.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-22_Kulinarstvi_dopoledne/

Dopoledne se věnuji kuchyni. Uklízím k tomu terasu. V hlavě mám Petrouškovu bolest zad. Včera jsem mu donesla kouzelnou vodu. Byl to zázvorový a cibulový čaj na rýmu.

- Peťuš, pij to s láskou. Přijímej chuť. Nedělej u toho to svoje brr. Představuj si jak se voda rozlévá do každé buňky v těle. Léčí tě.

Hledám na internetu zelné obklady, zelné placky, křenové placky. Jdu za lazarem.

- Peťuš, poslouchej. Mám všechno. Mám zelné listy, křen, zázvor. Navrhuji, že ti dám obkládek z placek...

- Ne. Teď ne. Až večer.

- Do večera aspoň dvakrát. Peťuš, píšou, že se to nesmí nechat víc jak hodinu hodinu a půl.

Jdu dovařit oběd. Polévka jak malvaz.

- Peťuš, jdu na kompost s odpadem.

- Já tam dojdu.

Mezi tím už zas vrstvím nový odpad. Petroušek je tu.

- Peťůůš? Kde je krabička na odpad?

- Já ji nechal někde v zahradě. Sněží tam. Já už jsem pako.

- Já taky.

Řehtám se. Jsme staří. Blbneme. Spolu. Jde hledat krabičku.

- Představ si, co se mi stalo! Já jsem tady před vchodem zas málem uklouzl.

Směju se nad polévkou.

- No a jak jsem sebou hnul, udělal křížový pohyb, něco ruplo a už mě nic nebolí.

- Peťuš, že ty se chceš vyhnout plackám na zádech?

- Ne, fakt.

Předvádí, jak se může hýbat.

Dobrá. Jdeme obědvat. Hovězí polévka s mými nudličkami. Obalovaná jatýrka. Dnes výjimečně hranolky. Já krokety.

Pozorujeme oknem, jak se pomalu zahrada halí do bílé.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-22_Siesta/

Petroušek jde odpočívat. Zrzka si hned najde místečko u něj na klíně.

Pracuji si na svém až do večera. Tak, a rychle chlebíček. Spěchej pomalu.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2024-01-22_Babiccin_talirek_z_hospody/

Rozbila jsem talířek. Štěstí! Byl z babiččiny hospody. Nelíbil se mi. K talířku patřily hrnečky, odhadla bych padesátá léta. Tvar se mi nelíbil. Bílá nahoře modrý proužek. Talířek cenný jen tím, že patřil k mému dětství. Mám ještě jeden. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-22_Chlebicek/

Těsto jsem tentokrát udělala po ohmatu. Dala jsem hodně kvásku. Musí se ubrat vody. Odhadnout množství mouky. Na těstě už bylo vidět, že chlebíček bud tip top. A byl. Jsem dobrá. Světe, já jsem šikovná!

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-22_Kocicaci_blazni/

Kočkám dnes hráblo. Mourek ráno čekal na Petrouška na křesílku u něj. Tam, kde nocuje Zrzečka. Pokud není u mě na gauči. K večeru si našel peříčko a skákal do výšky, jak když si šlehnul. Teď chrupká na mém křesle. Kitty šla ven. Jako když ví, že se tu zastaví její panička. Už tu zůstane a pak pojede do nového. Kitty, zvládneš to. Linda je tu.

- Mami, Kitty mě vítala u branky.

Kitty je ráda, a přitom se zlobí. Neví, jestli ji zas nešoupnou do tašky a do auta. Dává paničce najevo svou nevoli. Nakonec jí taky přeskočilo. Drze se postavila na zadní. Nakukovala Mourkovi do koše. Blázní? Vždyť na něj prve prskala! Poprvé si šla lehnout na židli v kuchyni. Tam spávávala Micicinda. Hezky schovaná nerušeně pod stolem.

Linda odjíždí. Zrzka je taky nějak opilá. Co to je? Kočky něco cítí. Co to je?! Co to je, co my nevnímáme. Je to dobré? Je to špatné? Je to divné.

- Až budou uhlíky, vyčistíme zas kamna Kominíčkem.

- Peťuš, ještě chvíli.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-22_Kominicek_barvi_ohen/

Uhlíky blikotají. Fotím poleno v modrém hávu. Plamen - zvláštní médium. Na Slunci prý žijí Héliované. V tom žáru... Nedivím se. Delfín zas žije v moři. No a co? Je to tak rok dva co unikly fotky z NASA. Nějaké obr móóć veliké koráby s vysunutým šlaufem sosali ze sluníčka. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-22_Mam_hotovo/

Abych nezůstala za kočkami, blázním i já. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=QzsQ68oVDi8

Dnes začal nový lunární rok. Rok králíka. Pro Českou republiku předpovězeno, že naše lodička dopluje do přístavu míru. To jen zpráva pro ty, kteří jsou v křeči strachy.

Obyčejný nezáživný den důchodkyně. Ale přece jen něčím zajímavý. Pak už půjdu spát. Asi před dvěma lety jsem slyšela nebo četla o Looking Glass. Mají ho jedni i druzí. Mocní. Sklíčko ke koukání do budoucnosti. Oni dobře vědí, že to tu dopadne správně pro lidstvo. My ani netušíme, jak důležité je postavení planet. Oni vědí, že ať dělají, co dělají, časové linie se smrsknou do jedné. Budoucnost je dána. Z toho důvodu teď tak finišují. Takový spěch. Utahovali nám oprátku pomaloučku. Abychom vůbec nepostřehli temná mračna. Pamatuji si, že nastolí NWO, ale zhroutí se s pádem eura. Zatím to tak nevypadá. Ale jen zdánlivě. Když vidím, čtu, slyším, jak jsou lidé zoufalí strachy, neumím pomoci. Jen konejším. Jenže strachy jsou energie pro temné. Nejsou tu potřeba. Je nutno se radovat, smát, prožívat hezkosti, milovat.

https://rumble.com/vnr2jp-cz-titulky-astnk-tajnch-program-o-souasnm-stavu-vc.html

Pokud se chcete zbavit obav, křečí, stresu, stačí poslouchat. Všechno na planetě dobře skončí. Lidi se už probudili. Je tu hodně informovaných. Jen strachem nekazit závěrečných pár tahů.

Dobrou noc!