Osvětlujeme

25.11.2022

Pátek. Ten mám nejraději. Na prahu zas vykřikuje Zrzka, že chce jíst, že chce ven, že se nemám válet, že mňau. Okřikla jsem ji. Nepomohlo. Hodila jsem po ní polštářek. Trefila jsem se. Na chvilku zmlkla. Ale jen na vteřinku. Musela jsem vstát, zavřít dveře. Okamžitě jsem spala dál. Až do desíti. Ó, dnes jsem to natáhla. Venku stříbrno. U mě v srdci zlatavo. Relativně svobodná. Tak copak si dnes vymyslí na Pavla Zítka. Dvakrát ho ubezpečili, jak má všechno v pořádku. Bude podraz.

- Kočky, jdeme snídat.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-11-25_Snidame/

Mourek a Zrzečka schovají hlavy do misek. Kittynka se stále otáčí. Odbíhá na šáchor. Ohlodává mi ho. Lindo, zalévám, ale ona mi ho obžírá. Chci jí podat větvičku. Dostala jsem facku. Měkkou. Nebyly v tom drápky, pak ještě jednu,  stejně bezdrápovou.

Dopoledne.

https://www.youtube.com/watch?v=wsL08NnhOcU

Amerika je stát, který 3,2 krát víc spotřebuje než sám dá. Ano, tyhle poměry jsou známé. Tyjí, ale nepřispívají.

Andrej Borlaug dostal v roce 1970 Nobelovu cenu za inovace v pěstování pšenice. V pořadu slyším, že zhruba od roku 1980 prudce vyskočil glykemický index na planetě. Začaly nové nemoci se střevními potížemi. Crohnova choroba. Díry do střev. Dodávám - tam někde se začali lidi zvětšovat objemově. Asi před pěti lety umřelo poprvé v historii lidstva víc lidí na tloušťku než na podvýživu.

Wiki:

Americký agronom, známý také jako "otec Zelené revoluce". V roce 1970 se stal nositelem Nobelovy ceny míru za inovace v obla sti pěstování nových vůči nemocím rezistentních a vysoce výnosných odrůd plodin, zejména pšenice.

Zejména jím vyšlechtěné tzv. krátkostebelné odrůdy pšenice, které dobře využívají vyšší dávky hnojiv a byly odolné vůči rzi travní, dramaticky zvýšily výnosy v mnoha zemích třetího světa. Až v roce 1999 se v Ugandě objevila nová, velmi nakažlivá rasa rzi travní, vůči které původní krátkostebelné odrůdy pšenice nejsou odolné.

Půda je potřeba ozdravit. V Americe shrnou chemickou ornici na kraj polí. Začínají znovu. Jenže 1 cm přirozeného humus vzniká 100 let. Proto obracejí půdu a znovu s hnojivy. Znehodnocují opakovaně.

Uhlí vzniká ze stromů, dřeva zkameněním. Obsahuje to celou Mendělevovu tabulku prvků. V uhlí je všechno. Je to nejdokonalejší humus.

Asfalt velmi planetě škodí. Nedá se pořádně zlikvidovat. Dálnice na planetě zabírají čtyři Velké Británie. V Americe - kvanta znehodnocených pneumatik. To se děje, když je hoblujme o asfalt. Deště je spláchnou do kanálů, do půdy... Toxické látky zanešené všude. Z pneumatik lítá 1,8 x víc rakovinotvorných částic než z výfuku.

Pneumatiky - velmi zastaralé technologie. V pořadu se hovoří o nových možnostech dopravy. Ekologické, rychlé. Maglevy dnes využívají elity v podzemních tunelech. Z jednoho konce USA se tenhle typ vlaků dostane za pár minut na druhý konec. Čtvrt života lidé stráví při přepravě. Maglevy se ještě nesvezeme. Když jsem byla mladá, asi se do levitujícího vlaku na magnetopolštáři počítal francouzský TGV. Nepletu-li se. Pamatuji jednou na výletě do Francie jsme ho z dálky pozorovali na trati. Vrrrr, a byl pryč. Opustil krajinu tak rychle, jak do ní vjel.

Maglevy https://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/maglev-rychlovlaky/

2% humusu když se přidá do pouštního písku - vznikne vysoce úrodná půda.

Roponosná břidlice a hnědé uhlí se nebudou využívat k výrobě tepla a energie, ale k výrobě vysoce kvalitního humusu.

Poslouchám tenhle pořad druhý den. Ne, že by byl pro mě přitažlivý. Mám jiná oblíbená témata. Ale dostávám zajímavé informace. Už jsem slyšela o délce tvorby milimetru humusu. Pamatuji, že jsem to říkala mamince. Myslím, že tam říkali jeden mm dvě stě let. I tak - cm sto let, to je nepředstavitelně dlouhá doba. Půda je zbavena organického obsahu. U nás na zahradě máme žížaly. Ale prý na polích chybí. Ztratily se. A jsou moc důležité na kypření. Jsem ze starého světa. Ten nový se mi nelíbí. Nemohu si vzpomenout na jméno Jacquese - architekta futuristických kruhových měst. Ne. Nenajdu. Zemřel asi před třemi pěti lety.

Poledne. Volá Petroušek.

- Jestli chceš natáhnout ta světla, tak ve dvě buď připravená!

- Budu.

Do dvou jsem ještě chtěla doběhnout na hřbitov. Na nákup. S tím běháním mi nebylo dáno. Jedu autem. Zásilkovna.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-11-25_Zasilkovna_-_mam_krasnou_vec/

Objednala jsem si světla na kurzy info vidění - na slepo. V zimě ubývá sluníčka. Aby se mohli ve tmě lidi rozkoukat.

Nákup.

Mám něco koupit. Ale mají tam jinou etiketu. Posílám fotku. Ne na tg. Pošli na WA. Posílám na Whats App. Oťapuji u regálu. Zdržuji se. Běží mi minuty. Už jsme měla být doma. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-11-25_Purpura_s_myrhou_a_kadidlem_voni_detstvim._Ta_z_jehlici_nema_kouzlo/

Kam ještě? Penny. Purpura. Mají. Ale ne tu z Karlštejna. Bylinková s jehličím. Ta postrádá kouzlo. Asociaci dětství. Doma. U maminky.

- Peťuš! Jsem tu. Zdržela jsem se.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-11-25_V_nedeli_rozsvecime/

Má už připravené štafle. Začínáme u lísky. Stojím na posledních špryclích štaflí.

- Drž mě!

- Držím!

- Nedržíš, hýbe se mi to pod nohama.

Mám smeták. Navěšuji kabel na větvičky. Petroušek rád strojí za dne. A já za šera. Abych viděla. Rozsvěcí. No, no, snad to bude hezké. 

- Petroušku, co kdybychom tady ta lísková světla nechali na stálo?

- Taky už jsem na to myslel.

Pro mě nejhorší strom k zdobení.

- Peťuš, chybí nám dvoje světla. Na jabloňku v předu a vzadu.

Odnáším krabice na půdu Tady máme jedna nová... Ejhle, našla jsem ještě jedna světýlka.

- Tak nemusíš nic kupovat. Na obě jabloně máme.

- Peťuš, a co kdybychom letos dali jeden svítící stromeček tady dopředu.

- To bude zásuvka přetížena.

- No, hlavně když jsme stavěli, tak jsi říkal, že jsem se zbláznila. Tak si to teď užij. Nemáme tady zásuvky!!

Nerad to slyší. Ještě mu to zopáknu zezadu domu.

- A kam to chceš napojit, když tu máš kabel do skleníku?

- To si rozhodneš sám.

- To bude přetížené.

- Ano. A ty to vyřešíš.  Ještě tady to sněžení na fasádu. A tady ten pichlák na osvětlení stromů. A stromeček s korálky dáme před okno jídelny. Abych na něj viděla.

Natahuje kabely.

- Tady se o to přerazím. Tady je to frekventované.

- Peťuš, to jde o poprvé. Druhý den už zdvihneš kopýtka.

Není to ani tak frekventované, jako jde ráno po chodníčku do auta. Na pět neděl zkrátka musíme dávat pozor. Hotovo. Ještě lezu pro spínací hodiny. Ó, jsem spokojená.

Volá klientka.

- Za deset minut jsem u tebe. Vezmu ti pár jablíček. Jedu pak na hřbitov.

- Tak už jeď. Je pět.

Hlavně je tma. Za plotem slyším dětský rozkošný hlas obdivu. Starší hlas ho nabádá, aby se podíval ještě támhle...

Nechávám otevřít vrata. Poznávám rebelku, o níž jsem psala minulý týden. Jdou se sestrou, ta ode mě byla ještě výš na základní škole. A asi tak dvou tříletý obdivovatel.

- Jé! To nám to tu hezky svítí! To ještě prve nesvítilo! Asi Ježíšek.

- No jo, to rozsvítil asi Ježíšek!

- Pokochejte se, jedu na hřbitov.

Ani jsem se nezeptala, jestli jsem cáklá. Totiž - jednak si to určitě nemyslely, holky. A dvojak mi to je úplně jedno. Nevnímám. Včera mi v obchodě dávala přednost RHB sestra. Tak jsem si ji vážila v DD. Jenže pak na mě ušila podraz. Potřebovala jsem, aby maminka podepsala, že odmítá prošťuchování a očkování. Ty potvory mě nechali s malou vnučkou v žáru letního dne čekat hodinu venku!! A prý maminka nevěděla, co to je. Prosila jsem tuhle, aby mi ji jen svezli na dálku. Nebo aby mi ji ukázali na terase. Mamince bych to vysvětlila. Tahle sestra mi práskla dveřmi před nosem se slovy:

- Máme karanténu!

Tak mi včera vůbec nebylo blbé se neusmát. Békla jsem dobrý den. Nazdar bazar. Jakápak vděčnost. Za co? Za neurvalost? Neochotu? Ke staré ženě! Máte to u mě, holky, schované. Jak v trezoru. Už jsem vyrostla ztoho, co si kdo řekne. Stejně si řekne to nej, nej, nejhorší. No, a tak mi to je nadobro jedno.

Vyjíždím do tmy. Nemám brýle. Snažím se číst nápisy. Zázrak. Oči se zlepšily. Včera jsem si všimla dalšího zlepšení. A dnes mě napadlo, jestli bych neměla jít na oční.

Zastávka v obchůdku. Už je zavřeno.

- Pojď, pojď dál.

- Ty tu máš teplo!

- No to bych tu nevydržela. Ale dnes mi jeden pán povídal, že byl u doktora a v čekárně NETOPILI.

- A my včera v divadle na krásné přednášce Valburgy Vavřínové. NETOPILI!!

- Ten pán říkal, že tam lidi v čekárně nastydnou!!

- Světe!!! Co se děje?!! 

Na hřbitově mají ještě bránu dokořán. Půl šesté. Jeden jediný blázen. Já. Svítím si. Hřbitovní kocourek tu není. Ometám hrob. Osvětluji ho. Beru truhlík a květináč. Děkuji za všechno. Zajímavé. Pozoruji své pocity. Vůbec nemám strach. Vůbec! Polila jsem si kalhoty z truhlíku. Domů.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-11-25_Udavacsky_list

Mp Mp

Dobre a kdyz se nekomu nebudu libit tak jsi tam muze napsat co chce. Co to je za picovina ! Tak hlavne ze se tady kazdy dohaduje a skutek utek ja doufam ze je ti jenom vtip

Miloslav Svozil

Novodobý hon na čarodějnice.Nelíbíš se mi tak tě nahlásím!

Slávek Dobříček

Tereza Buchlová No jak jsem napsal : copak se nám změnilo od roku 1989 ? Vůbec NIC !!! Jen nám vládnou ZLOČINCI Z ODS asi tak 1000 x horší než jakýkoliv pohlavár, kterého jsem poznal za komančů ..... !!!!!!!!!!! A ŽE JICH BYLO !!!

Maroš Duračka

No ono to k smíchu mení protože to platí od 1.1.2023 a můžete poděkovat Rakušanovi a Jourové

Vlastimila Kohlerová

Stb, Stb, bylo těžko bez tebe, už tě máme zase zpátky, začínají staré hrátky, na policejní stanici připravují hranici. Mistr Jan Hus vzhlíží z hůry na tu svoloč na ty zrůdy. To co se tu chystá, vypadá jako věc jistá. 


TV Šalingrad. Aha. Tak podraz. Pavel Zítko -  prý 15 tisíc hlasů. Aha. Lidi okolo něj to před odevzdáním počítali. Takže samí debilové? A další dva nebo tři měli o stovku míň. Asi 48 900. Aha, taky se nehodili. Trik. Vyškrtli Janečka. Kandidatura na oko. Je mi blivno. Smutno. Mladý hoch z FB - podporovatel té, jak se u ní prodávaly tituly, se mi vyšklíbl. Fandil fašistce. Vlastně - kdo z aspeňáků není? A pozor! Kdo chce, může použít od 1.1.2023 udavačský list. No. A je to tady. Tati! Odešel jsi v hrozných padesátých letech. Tati! Nevládnou soudruzi. Měl jsi k nim despekt. Jeden, co ho propustili z koncentráku, ti jako podnikateli nedovolil postavit chaloupku se základy. Vidíš, toho bych pochopila. Vypustili džina zla, strachu. Zaplavuje svět. Tak oni se zbavili lží, podvodem těch, kteří nevyhovovali.

Bude půlnoc. Cvak. Zavřela jsem si obrazovku. Příznak transformace. 23.23 hod. Ó, klimbla mi hlava. Půl druhé. Poslouchám ještě pořad z dopoledna o nové futuristické dopravě.

Jdu posfukovat svíce. Pamatujete v létě? Jak jsem malovala chodbu? Zútulněná dýchá Vánocemi. Domem se line vůně jehličí. Dosýpám loňskou purpurku. Letos mám velkou zásobu té karlštejnské. Budu si navazovat dětství. Světla, světýlka, oheň za okny kamen... Teploučko. 

Dobrou noc!