Péťa má narozeniny, my máme přání jediný...

19.02.2022

Asi jsem zestárla. Nějak mi to rychle utíká. Čas se vůbec nevleče. Ráno se probudím a je večer. Nebo se čas smrskává? Už je zas večer. Včera touhle dobou jsem seděla a bála se ohromného vichru za okny. Škody nebyly. Petroušek prý sundal lampion vpředu na terase a velkou číši. Aby zas nebyly střepy. Volně ložené podsedáky zůstaly na křesílkách. Vichr jak hrom se dobýval do digestoře. Hučel, ale škody nenadělal.

- Mami, prosím tě, pojď mi pomoci dát plachtu na stůl.

Moc se mi nechce. Vymlouvám se. Volám:

- Žehlím!

Když vidím ten švunk, běžím bosa do zahrady pomoci. Snažíme se plachtu přetáhnout přes zahradní stůl, zatížit železy, která v létě drží zahřívací panel bazénu. Vítr stejně nafukuje plachtu z boku. Nadouvá ji, odfoukne ji... Nechávám Lindu s plachtou:

- Hele, lehni si tam!

Řehtáme se. Utíkám do domu. Žehlit. Okolo oken míří Péťa do zahrady. Oni si tam poradí. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-02-19_Vzpominky_u_zehleni_-/

Pod žehličkou stařičké ručníky, které používám v kuchyni na utírání rukou. Čtu na nich Štátne kúpele. Irena, Ivina švagrová ze Štrbského Plesa, vyřazené mohla jako provozní brát nebo jestli je za korunu kupovala. Nevím. Černé razítko VYRADENÉ - je ještě někde vidět. Drží padesát let. A ručníky taky. Už se teří. Ještě slouží, ale pomalu dosluhují. :-) Dnešní ručník se po pár vypráních sype. 

Utěrky z ubrusů z babiččiny hospody v Nouzově. Zakrývaly na plesech stolky na jedné noze i klasické stoly. Dnes přenádherná dávná hospoda, kterou babička Jůlinka s dědou koupili po Sudeťácích, naprosto zdevastovaná. Ó, býval to překrásný statek. Stodola, chlív, sad, hospoda, sál, půda... Hospodu v důchodu prodali, odstěhovali se do vesnice o deset, dvacet kilometrů dál. V sousedství vyrůstala malá holčička - Simonka. Pečovala o mnoho let později o mamku v DD. Ubrusy rozstříhány na utěrky. Kvalitní plátno. Slouží dodnes.

Tři maminčiny kapesníky. Střídám je s sebou do pravé kapsy u bundy na lyžování. Jeden je už taky zteřelý. Kapesníky, které jsou na světě, co jsem na něj přišla já. Za necelý půlrok šestašedesát let. Zázrak. Totiž triko, které si koupíš dnes, vydrží pár vyprání. Pak se ve švech začne párat. Na krásných košilkách začnou téct oka. Za chvíli vidíš, jak se hustota levné látky rozestupuje. Pravděpodobně nějaká nekvalitní doba. Asi doba rodící lidi s vředy na charakteru. Doba s nemakačenky. Doba s bezohledným vyvážením lesů. Doba s vlastizrádci. Doba se zvrácenými názory. Doba devastace dětí, lidí, země, vlasti. Doba s nevzdělanými nebo povrchními lidmi. Doba šuntů. Krásná doba praskající ve švech. Čas sešupu po nakloněné rovině. Svět bortící se do propasti. Už vidím nové lístečky pučící ze semínek. Doba výměny starého za nové. Smrt starého, zrození nové země. 

Běžím vyndat pračku. Vymáchat v octové vodě s olejíčkem Ledový dech. Program se zkrácenou dobou praní, ale maximem máchaní. Přesto ve vaně zůstane šedá. A ze ždímačky do kbelíku nateče voda s pěnou. Takový hezký velký půllitr fuje. Lidi máchají jen v pračce a navíc lijí aviváž. Aviváž - nejhorší škůdce! A smrdí. Odporně páchne levnou vůní. Fuj! Je mi odporná. 

Obaluji krůtí řízečky v domácí česnekové strouhance. Vařím krůtí polévku se špaldovými nudlemi. Brambory na páru. Jablíčkový kompot. Do něj jahody. Na oběd přijde mladší syn s vnučkou. Naše mladší děti nám odsvědčily svatební slib. Starší o nás nemají zájem. Poprvé je nezvu. O narození třetího vnuka mně nikdo nedal zprávu. Měli toho prý moc. Tak jo. Maminka mi kladla na srdce, abych pokračovala v jejím pravidelném stmelování rodu. Dávat a ještě prosit, říkával prý Petrouškův tatínek, je moc. Mamka o něm povídala, že to byl velmi hodný, lidský člověk. Když jí řekli, že umírám, Péťův tatínek jí přes plot tišil v jejím strachu o mě; kde se tam vzal? Přijel na návštěvu k Péťovu bratrovi. Postavili si dům vedle maminky. O Péťovi a jeho dvojčeti jsem neměla ani tuchy. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-02-19_Mala_oslava/

U vaření zkoušíme naši malou školačku. Hezky komunikuje, odpovídá, procvičujeme hlásky, samohlásky, jejich rozdělení, souhlásky... Linda se vyptává na přírodu, ptáky, co je hibernace, kdy se medvěd, ježek budí... Krásně strávené vaření.

Říká se, že z h. bič neupleteš. Na dlani chlup nenajdeš. Tak si tmelím to, co mi zbylo. Jsem už velká holka a docela stará na to, abych se vnucovala. Rok vodního tygra varuje před silou. Mami, tvé přání plním zčásti. Netlačím na pilu. Smutné, když si někdo myslí, že dostal geny jen od jednoho člověka. :-) Spíš směšné, přiblblé, hloupé. 

Předkové ❤
Podívejte se, jak zajímavý je počet našich předků:
Rodiče: 2
Prarodiče: 4
Praprarodiče: 8
16
32
64
128
256
512
1024
2048

Celkem 11 generací, 4094 předků...
Tohle všechno za 300 let před tím, než jsme se narodili!
Zastav se na chvíli a přemýšlej!
Kde se tu vzali?
Kolik zápasů zažily?
Jak moc hladověli?
Kolik zažili válek?
Kolik jich přežilo?
Na druhou stranu, kolik lásky, síly, radosti a povzbuzení měli?
Kolik síly k přežití měl každý z nich v sobě, a proto jsme dnes tady, živí?
Existujeme jen díky všemu, čím si každý z nich prošel.
Tak se pokloňte a uctívejte své předky!
Buďme vděční všem našim předkům, bez nich by každý z nás neměl štěstí prožít život.

~ Vera Lopez

Děkuji svým 4094 předkům z obou stran rodu, prarodu, praprarodu...

Máme držet při sobě, obzvlášť v těžkých časech, v nebezpečných nejistých dobách. Máme si pomáhat, chránit se, radovat se spolu, podporovat se, povídat si, dokud je čas. Zažila jsem to posledních deset let. Nasávala jsem z mamky všechno, co šlo, co mi bylo prospěšné. Zpívaly jsme spolu - užívala jsem si zpěv s ní. 

Obědváme společně. Je mi moc hezky.

- Tak jsme se tu sešli v malé skupince. Vždycky jsem rozkládala stůl, tak tak jsme se vešli. Najednou jsme se scvrkli. Zůstalo jen jádro. Péťo, všechno nejlepší! Na tvoje zdraví! Děkuji za všechno!

Gratulujeme. Chtěla jsem Petrouška potěšit měkkými dárky, ukolébat ho a pak vybalit jeden super tvrdý. Ale dnes něco vytušil. Tři týdny neviděl, neslyšel, mohla jsem tu mít krabici klidně vycapenou a nic.

Má radost. Naši mladší mi přispěli dle svých možností.

- Peťuš, Linda vybrala model; V. mi promptně ze dne na den pomohl s dodělávkou.

V. je synovec.

- Aha, tak proto se mě dnes s potutelným úsměvem ráno V. ptal, jestli už byla oslava. :-)

- Zrovna jsi byl na tréningu a na zápase. Přijel, odvezl, dovezl. :-) 

Setkávání miluji. Dozvíme se, co je u nás nového, co se přihodilo, jaké zážitky blízcí měli. Podporujeme se.

Je čas odejít. Těším se už dnes, až přijdou. Petroušek se přišel lísnout. :-) To je jeho slovo. Lísnout se. :-) 

- Chci ti poděkovat. Moc! Hezky jsi to připravila. A děkuji za dárek. Vyměním si ho s tebou. Vezmi si ho, dej mi svůj starý.

- Ne, ne, chci, abys měl radost a užíval si jednou nové. :-)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12157920955-jiri-suchy-lehce-s-zivotem-se-prat/

Dívám se na Sommerové film o rozkošném člověku Jiřím Suchém. Už jsem film viděla. Ale dnes ho velmi pozorně vnímám jako všestranně nadaného, vytrvalého, inteligentního pracovitého divadelníka, hudebníka, herce, zpěváka, skladatele, autora her, písní, krásných textů, básní, scénářů, režiséra, grafika, filmaře, malíře, výtvarníka, sběratele... Taky kolegu, tatínka, tchána, dědečka - ale to už jsem zabruslila moc daleko. :-) V devadesáti stále aktivní. 

Teprve mi dochází - když odešla jeho Bělina, píseň Na shledanou... U jiné příležitosti Pramínek vlasů. A další - událost a text, událost a text. Zachovává si radost z žití, humor, stále dobrou náladu. Má nádhernou rodinu. Nepíšu. Sedím a dívám se na černobílý film z Vánoc, vidím jeho malého syna. Jeho krásnou ženu. Koneckonců i on byl krásný muž. Rozbaluje pod stromečkem dárky. Vypráví o své ženě. Taky o Vánocích, kdy odešel Šlitr. Poslední dopis pro něj od Jiřího Šlitra. A poslední věta Suchému - hodil jsem ti to do schránky... Vnuci - krásní kluci. V dědečkovi mají vzor pracovitosti, elánu, jiskry, intelektu. 

Zamýšlí se, kde se bere nápad. Pravda, pravda. Kde se nám rodí v hlavě nápady?

Teprve dnes slyším, že nejen uváděl Luise Armstronga, ale Armstrong přijel k nim do Semaforu. To jsem zapomněla. Zpíval mu tam Jiří Jelínek a Eva Pilarová známou Hallo, Satchmo.

https://www.youtube.com/watch?v=hnu82BsfCbM

Satchmův podpis byl ten první na semaforské zdi u vstupu do sálu. V osmdesátých letech mě tam vodila moje pražská kamarádka Marta. Tu stěnu s podpisy si pamatuji. Fialka, Trnka...

Ty holky Sommerovy dobře točí. 

"Kdybych neměl jednou či dvakrát do roka svůj oblíbený minikolaps, měl bych pocit, že se se mnou něco děje," napsal Jiří Suchý na Facebooku k fotce s plyšákem. "Děkuju za vaše zbytečné starosti o mou osobu a mějte se skvěle," dodal.

Pravdivé: 

- Jak by se měl zachovat takový král, když jedni mají pravdu a druhých je víc?

Vtipný:

- Špatný to není, že jo? Ale - kdyby to místo mě namaloval nějakej pořádnej grafik, tak by to bylo lepší.

Odbila půlnoc. Ještě jedno poleno. Zrzečka se rozvaluje na gauči. Mourek jako věrný pes u kamen. Venku klid. Lidé už šli spát. Jdu taky.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2022-02-19_Vecer/

Zas jeden z hezkých dnů za námi.

Dobrou noc!

P.S.

Aviváž

Irena Hrobská

26. dubna 2018 ·

Už třetí rok neavivážuji. Do vany napustím vodu, prádlo z pračky s max. počtem máchání do ní naházím, chlejstnu ocet, vymáchám. Vlasy - poslední opláchnutí - s octem.Tak to bylo u nás doma. Kupuji ocet po balících. Myju v octové vodě ovoce, zeleninu, pak do misky s šungitovou vodou. To je špíny. V létě se snažím octovat aspoň přes mokré ručníky - proti chemtrails. Valný účinek to nemá, musela bych zahradu poklást lavory s octovou vodou. Ocet - ANO. Babiš NE.

Změnila jsem názor - ne na aviváž, na Babiše. Ze dvou zel je on lepší volba. Jiři Keříčková
přišlo mejlem ...
Jedna z nejjedovatějších věcí doma - AVIVÁŽ
Zdroji znečištění ovzduší si většina z nás představuje vnější faktory, jako jsou fabriky, automobily či teplárny. A přitom i v našich domovech míváme často zdroje nebezpečných látek. Na naší stránce jsme již psali například o osvěžovačích vzduchu či vonných svíčkách. Přestože se jedná o nebezpečné věci, nejsou hlavním zdrojem toxinů. Tím je něco úplně jiného, o čem zřejmě ani jen netušíte. Největším znečišťovatelem vzduchu v našich domácnostech jsou totiž aviváže, respektive změkčovače prádla. V čem tkví problém aviváží na prádlo? Aviváže jsou často v reklamách zobrazovány, jako něco velmi příjemné. Seznam známých toxinů, které se do vašeho těla mohou dostat buď přes kůži nošením "zjemnění" prádla, nebo inhalací během jeho sušení či uskladnění ve skříni. Následně vám pak začnou způsobovat celou paletu zdravotních problémů a vy ani jen netušíte, co může být příčinou. Zvláště velkému nebezpečí jsou vystaveny vaše děti.
Chloroform
Tato látka se používala na anestezii v 19. století až do počátku 20. století, kdy se zjistil její potenciál způsobovat srdeční arytmii. Dokonce, jako karcinogenní neurotoxin, je uvedena i na seznamu nebezpečných látek vydaného americkou federální EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí). Vdechování chloroformu může vést ke ztrátě vědomí, nevolnostem, bolestem hlavy, závratí a ospalosti. Má potenciál také zhoršovat zdravotní potíže se srdcem, ledvinami či játry. Účinky chloroformu se zesilují při vystavení teplu.
A-Terpineol
Tato substance vyvolává poruchy centrálního nervového systému, což znamená problémy spojené s mozkem a míchou jako jsou Alzheimerova choroba, ADHD, demence, roztroušená skleróza, Parkinsonovu nemoc, epileptické záchvaty, mozková mrtvice a Syndrom náhlého úmrtí kojence. Časné příznaky poruch centrálního nervového systému zahrnují aspasii (problémy s vyjadřováním), rozmazané vidění, dezorientaci, závratě, bolesti hlavy, hlad, ztrátu paměti, ztuhlost tváře a bolesti v krku a zádech. A-Terpineol také dráždí sliznice nosu, krku a průdušek.
Po vdechování může vyvolat respirační útlum, zápal plic či dokonce smrtelný edém plic.
Benzyl alkohol
Jde o známý dráždič horních cest dýchacích. Může také způsobovat poruchy centrálního nervového systému, jako jsou bolesti hlavy, nevolnosti, točení hlavy a dramatický pokles krevního tlaku.
Benzyl acetát
Tato látka je podezřívána z vyvolávání rakoviny slinivky. Její výpary dráždí oči a dýchací cesty. Do těla se dokáže dostat nejen Inhalací, ale i absorpcí přes pokožku
Pepan
Je další složkou aviváží na prádlo, která je na seznamu nebezpečných chemikálií americké Agentury pro ochranu životního prostředí EPA. Podobně, jako předešlé látky, je pro tělo škodlivá při vdechování.
Etyl acetát
Jde o substanci, která irituje oči a dýchací cesty. Může také vyvolat prudké bolesti hlavy a ztrátu vědomí. Dále poškozuje játra a ledviny.
Kafr
Stejně jako u předešlých chemikálií, i kafr je zahrnut do seznamu nebezpečných látek agentury EPA. Snadno se absorbuje přes pokožku, dráždí oči, nos a hrdlo. Může také vyvolávat nevolnosti, zmatení, závratě, svalové záškuby a křeče.
Linalool
Jde sice o přírodně se vyskytující látku, například v květech, která pěkně voní, avšak ve vyšších koncentracích může způsobovat problémy centrálního nervového systému.
Při testech na zvířatech, které jí byly vystaveny, vyvolávala u nich smrt.
Ftaláty
Používají se k tomu, aby prodloužili trvání vůní. U lidí však vyvolávají hormonální poruchy, rakovinu prsu a problémy s reprodukčními orgány.
Limonene,
Jde o chemikálii s vůní pomerančů a citrusových plodů. Je však také známým karcinogenům a kromě toho způsobuje podráždění očí a kůže.
Co na to výrobci aviváží?
Výrobci těchto produktů jsou si plně vědomi uvedených rizik, proto na obalech mnoha aviváží najdete varování, že by se neměly používat na oblečení pro spaní u malých dětí.
Zarážející a ironické na tom je, že mnozí písmenky znázorňují velké obrázky dětí s hračkami.
Řešením uvedeného problému je buď nepoužívat aviváže vůbec, nebo si vyrobit aviváž vlastní. Naštěstí je to jednodušší, než si možná myslíte.
Jak si vyrobit radši vlastní aviváže
Základem po domácku vyrobené aviváže je ocet.
Jde o velmi levnou a netoxickou látku.
Přirozeným způsobem odstraňuje mýdlové usazeniny a také pomáhá se snižováním statické tvorby elektřiny v textíkách.
Ocet obsahuje malé množství sodíku a draslíku, které zjemňují tvrdou vodu.
Ingredience:
Na výrobu domácí aviváže potřebujete:
0,5 dcl octa
1,5 dcl vody
pár kapek esenciálního oleje pro vůni
Výroba:
Smíchejte vodu s octem v uvedeném poměru (1 díl octu na 3 díly vody).
Pak do toho nakapejte pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje, znovu zamíchejte a vaše domácí aviváž je hotová.