Pod pytlem

26.06.2021

Sobotěnka. Budík v deset. Hned jsem mu típla zobák. Otevřely se dveře.

- Slyším budík!

- Dobré ráno!

Potuluji se v noční košili domem. Nikam nespěchám. Zvonek. Kolegové z Herbalife jedou Kuks, Zvičinu, Hradec. Honza z Phy přijel večer na kole do Poděbrad. Hnala se za ním bouře. Naskočil na vlak do Hradce. Druhý závodník bydlí v HK. S Karlem a jeho ženou jezdím do Atlantisu, do Zakopaného...

- Máš bublaninu?

Stojím v noční košili u branky. Nenamalovaná. Vypadám asi na sto let. Štve mě, že jsem tu bublaninu, kterou mám v troubě až teď u psaní, neupekla hned zrána.

Petroušek má posekanou zahradu. Vypadám jak míca. Manžel pracuje, já se válím. Ono to tak nějak zrovna dopo bylo. Péťa už má meloušek za sebou. :-) Ale tak jsme se dohodli. On na melouch, já s e dopsím. :-)  Někdo musí odpočívat za národ a nabírat sílu. :-)

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-06-26_Kocky_a_kotata_-/

Zrzečka brečí; chce koťata vyndat z krabice s otvorem? Vyndávám čtyři houstičky. Dnes akorát týden, co je přivedla na svět. Jsou obrovští. Zrzka stále vytrapuje. Mrau, mrau. Chovám ji. Pozoruje mě. Hladím ji po bříšku. Ale nezavře oči. Je stále ve střehu. Napjatá pružina. Co to je? Necítím taky klid.

 Dívám se na vzpomínky na FB. Skvělé. Maminko, já byla drzá. Jsem se Tě zeptala, kdo mi jednou bude zpívat druhý hlas. :-) Mami, promiň. Netušila jsem, že nám zbývá tak krátko. Počítala jsem s těmi med lůžky... No, nesplní se všechny vize i přes největší 

Schválně jsem dávala videa. Účelně!! Aby bylo vidět, jak psychiatrička lže. Mrcha jedna. Za víc jak rok nebyla mamka agresivní. Píšu, že nechtěla zpívat. No, tak jsem zpívala sama. A mamka se ke mně přidala. To není žádná vysoká škola. Tohle umí každá máma s dítětem. Obzvlášť s dítětem ve vzdoru. Pozítří by u soudu mamku zbavili občanských práv. Mengelko, nevyšlo ti to!!! Poražená! Jo, mamku to stálo život! Ale včas utekla!! :-)  Jsi nemravnou služebnicí big farmy. Hanba, hanba, hanba!! Zneužíváš svého postavení. Až se budou konat vojenské soudy, nezapomenu tě přihlásit jako nelidskou zrůdu, která se neštítí jít proti lidským, etickým, vesmírným zákonům. Takhle neeticky se lékař nesmí chovat. Jen Mengele. 

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-06-26_Obaluji_ve_strouhance_s_petrzelkou_a_cesnekem/

Dám letní oběd. Nové brambory, vyrábím čerstvou majolku, květák obaluji ve strouhánce s kadeřavou petrželí a česnekem. Péťa chystá venkovní sezení. 

Vyvazuji rajčata. Bují mi to. To asi ten hnůj na dně kýblíků.

Linda mi dává info. Jan Kačer včera doprovodil na poslední cestu kolegyňku Libušku Šafránkovou. Dnes doprovodil svoji Ninu. Netušila jsem, že Nina odešla ve stejných dnech jako Libuška. Skvělé, vynikající herečky. Smutné. Stárnu. Jan Kačer - krásná řeč nad rakví své Ninušky. Nina s Alzheimerem; Libuščin Josef taky. Na vozíku. Bože, já se bojím stáří. To teda je hnus. Celý život v běhu, letu, plachtění a pak... Přistání.

Až teď v noci mám čas se tu probírat oběma pohřby. Propojenými hereckými osudy... Kde jsou ti mladí lidé. Nina tak ohebná v Podivuhodném odpoledni doktora Zvonka Burkeho... Kam se poděje rozum, síla, energie...

Odpoledne mě Petroušek vzal k Rossmannovi. Máme tu příjemné prodavačky. Vzala jsem jim do krabičky od kočičích kapsiček třešně. Našim kočičákům jsem nakoupila bonbony, granulky, tyčinky, svačinky. Podávám krabici s třešněmi nejstarší vedoucí.

- Máte to stylové. Ke svačině.

- Jé, to prodáváme my.

V podvečer mi Péťa staví prkno do zahrady. Co jsem nevylisovala v týdnu, dožehlím. Kochám se kanýrky našeho nového bílého povlečení. Moc krásně se v něm spalo. Komáři nedorážejí. Mourek celou dobu leží v mé blízkosti.

Sousedka přišla se svou švagrovou na třešně. Mají s sebou malou holčičku. Elenka chodí do mateřské školy v Černožicích. Tak to jsme ji určitě někdy s maminkou zahlédly z terasy DD. Dům školky si často pletla.

- Támhle bydlí Matějovští.

- Ne, mamko, je to jen podobná stavba. Tohle je mateřská škola. Podívej, co tam jezdí dětí na dvorečku na koloběžkách.

Ještě peču tu bublaninu. Tentokrát do porcelánové formy. Našla jsem si lehký letní jahodový dort. Zítra ho nazdobím jahodovou šlehačkou. Zítra by mohli kolegové přifrčet na kolách. Lákala jsem je na cestu zpátky. Jenže Karel! Trasu vybral dál na Zvičinu. Kopec jak hrom. Zpátky na Hradec. Tak to bych neujela. Ačkoli - kdyby mi slíbili hezké stáří, ty vorle, já bych šlapala a velmi ráda bych to ujela. Klidně snad i z těch Poděbrad.

Dívám se na obrázek svých a maminčiných noženek. Pod fotečkou mi píše Drahuška ze Šumperka:

Draha Hraničková Nechci prudit. Ale ať se všichni podívají jak to vypadá, když je maminka odložená v DD. Ráda bych věděla, která dcera se mamince tolik věnovala. Ráda a s láskou. Láska ze všech fotek přímo sálá.

Draha Hraničková Ty jsi hodná. Moc. Děkuji. Mít rodiče doma v péči ještě neznamená, že je to péče.

Draha Hraničková Přesně tak jsem to myslela. Hodná nejsem. Umím být i naštvaná.

Irena Hrobská Vždycky se tu rozlítostním - když zkoumám ruce, hlas, tady noženky. Ale jinak jsem v klidu, veselá, že to mamka stihla - 28.6. by ji otesali občanská práva. Jsem tak ráda, že to té s... v bílém plášti nevyšlo. Jen je tam bombarduje léky, léky, léky. Tolik lidí si mi stěžovalo, že jejich rodiče tam přišli bez léků a hned jim nadupali nějaké jedové dobrůtky. Proč to, hergot, ti lidé neřeknou!! Protože se stále a stále něčeho bojí. Oni se boí, aby na jejich blízké nebyli v DD zlí. Ne, nebyli.

Draha Hraničková Na jedné straně je dobře, že to maminka stihla, ale na druhé straně ji připravili o život. Moje maminka měla velmi slabé srdíčko po dvou infarktech, ale Tvoje maminka ještě nemusela odejít. Promiň, že se k tomu vracím . Jsem cizí, ale nemohu zapomenout. Někteří lidé se nebrání. Bojí se nebo jsou lhostejní.

Irena Hrobská 

Draha Hraničková Taky si to říkám, mamka se vždycky radovala, když jsem jí řekla o těch medlůžkách... Že to bude prima, až bude mladší, než já Zatlačuji myšlenky, ale je fakt - ano, připravili mě o maminku.

Tak to se četlo moc hezky. Ti svatí, co s jazykem vyplaženým na vestě dosloužili těm svým blízkým, ať si to přečtou, koňové. Deset let s maminkou. Každý den. V srpnu to bude pět let, co v DD upadla. Do té doby jsem ji neděli co neděli v létě vozívala do jejích Velichovek na koncerty. Žádné ráchání v bazénu nebo pochrupování na houpačce. Do Velichovek. To měla ve zvyku. Chtěla jsem, aby se bavila. Jezdily jsme spolu po místech jejího dětství. Ke mlýnu Skořípka. Do hájovny na kopci, kde bydlel hajnej Kuře. Už si pamatuji - měl Mařenku, mamčinu kamarádku a bratra Oldřicha, jako byl můj taťka. Tuhle jsem si nemoha na jméno Mařenčina bratra vzpomenout. Taky mi mamka ukázala neznášovský hřbitov. A svou vesnici, statky a lidi v ní. Navštívily jsme její kamarádku z dětství Milku Holubovou. A taky kapličku na Chloumku, kde bydleli Hlavovi. Tehdy začala průtrž. Chtěla mi ještě ukázat cestičku ke studánce Kalafášce. To si vyčítám. Měly jsme počkat, až průtrž přejde. Skočily jsme do auta a sjížděly dolů. Stěrače nestíhaly. Dnes nevím, jestli Kalafáška ještě dává vodu... 

Mamka byla první rok chvíli střídavě u sestry a u nás - ne, ne, to bylo hrozné. To jsem na výlety ani nepomyslela. Několikeré noční buzení... Tak vy pomazaní, co jste teda měli ty své doma, taky jste měli čas s nimi takhle skotačit? Ne? Já jsem si to s maminkou deset let užívala. Jezdily jsme na trhy do Kuksu, do Nového Města, každý víkend u nás... Jo, bylo to, mamko, krásné. Děkuji za všechny chvíle, chvilky, i ty naposledy vyměřované trapné třicetiminutové skypy. Sama jsem v celém DD skypovala. Ale víc neměli, jen třicet minut. Máni!

Poslouchám TV Šalingrad. Krimigrantům se za šest let narvalo 1 mld. 800 tisíc Kč. Našim postiženým obyvatelům velkhubě darují 10 milionů. Takový malý nespravedlivý nepoměr. Jo, meinstream hlásí - nejezděte tam... Jsou tam vojáci. Tak já hlásím z reportáží z KTJ - není tam ani noha. Žádný voják. Lidi si pomáhají sami. Z Phy vyjela auta s hřebíky, lopatami, pitím... Vládo, ty zkorumpovaná mrcho, jak dole, tak nahoře. Hermetický zákon. Jak Mengelka v malém, tak zločinecká banda ve velkém. 

Takhle nám zdevastovat úrodnou Moravěnku. Nic. 

Volám už dvě hodiny Zrzku. Jedna v noci. Ze tmy se hlásí na zavolání Mour. Koťata spí na terase... To je nezodpovědnice. Tohle ještě neudělala. Svět je zmuchlán. Kde je energie? Kam se ztratily zásady? I ta kočka  je porušuje. 

Dobrou noc!

P. S. Půl druhé a Zrzka ve tmě. Jen Mourek se přiřítil... 

Dobrou noc!