Pohádkový

07.04.2024

Další den končí. Ale ten byl! Úplně dle mých představ. Slunce. Modrá obloha. Kvetoucí zahrada. Kočky v trávě. Otevřený skleník s malými salátky a kedlubničkami. Moje aktivita na zahrádce. Minimum času v kuchyni.

V sedm si beru do postele mobil. Ani náhodou poslech. Spím. V deset zvoní.

- Mami, jedu si pro mahon.

- Tady se spí.

- Abych tě nezaskočila.

Nezaskočila. Dala jsem se do pořádku. Nasnídala. Prošla si zahradu. Natrhala kopřivy. Namixovala červenou řepu i kopřivy. Vybrala jsem si příchuť  máta s čokoládou. Ó, to jsem si pochutnala! 

Mahon mám předrytý od včera od Petrouška. Rostl pod vanami. Loni jsme je konečně vyhodili ze zahrady. Ve vanách se rodili komáři a mě až loni napadlo: A ven! Letos už se plní plastové uzavřené rubikony. Zalévám odstátou vodou ve skleníku. Spokojenost. 

Petroušek odjel na nákup. Linda je tu. Nakládám mahony pro ni a pro jejich souseda. Modřence, ladoňku, čemeřici. Velkou radost měla z břečťanu.

- Prosím tě! Je to plevel. Prorůstá zahradou. Podívej, podívej, tady, tady.

Vedle u sousedů vidím černou kočku. Ptám se mladé, jestli je jejich. Ano. Je to kocour. Bývá víc doma.

Tak to náš Mourek bude strážit svůj prostor. Kocour chtěl na šance, ale jak nás zmerčil, vylekal se a uháněl domů.

Den snů pokračoval obědem venku. Petroušek relax. To miluji, když si konečně sedne. Stále někde něco tvoří, někomu pomáhá, něco opravuje, je v pohybu. Ustlala jsem kočinelám na houpačce. Před obědem tam ťuťajs usnul. Po obědě pokračoval v relaxaci. To je činnost, která nemá konec. Nikdy není hotová.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-04-07-den-s-kockami-a-na-zahrade

Konečně jsem se zapíchla do půdy. Chodila bosa v měkkém trávníku. Cítím neúnavu. Nabití. Pohodu, klid v duši. Jahodový záhon prorostlý pýrem, trávou, pampeliškami. Co s tím?

- Petroušku, odborník by řekl – zrýt. Osázet novými sazenicemi. Ale to nechci. Chci si uchovat ty staré. Maminčin slaďoučký druh. Víš, jako jsem z jedné dvou sazeniček mamčinu sortu rozpěstovala u ní v domečku... 

Očekávám, že mě Petroušek bude konejšit. Dočkala jsem se. Prý to dám. 

Zalézám do jahod. Beru rýč, nový učni vykovaný krumpáček, vozík na plevel. Ryju, vytrhávám provazy pýru. Postupně plním vozík. V trávě na telefonu vedle záhonu poslouchám druhý díl, jak světový prediktor oznamuje, co zamýšlí.

https://www.youtube.com/watch?v=3lm-hbYAzmo

Pan Aleš Táborský v druhém dílu přes kódy ve filmech ukazuje symboliku toho, co mocní vzkazuj lidem. Pleju, ryju, skoro žádný film jsem neviděla. Propojuje herce přes filmy. Vysvětluje, jak natočí film, třeba romantický nebo western. Pak si člověk řekne – chci vidět svého oblíbeného hrdinu. Přitáhnou pozornost na filmy, v nichž oznamují. Jmenuje oznamovací herce i filmy. No, tak tohle mi nehrozí. Nepotřebuji Netflix. To slovo se mi tak nelíbí. Proč je všude to X!? Twitter změnili na X. Co to má znamenat? Mám toho tolik k čtení, zkouknutí, poslechu, že fakt k životu nic dalšího nepotřebuji. 

Zahradou se sune moje sluníčko. Nemá svou uniformu - montérky. Krásně oblečen. Usmívá se. 

- Jdu na fotbal. Zjistil jsem, že hrají.

- Jeď, jeď! To je bezva, Petroušku! Jeď! A ať dobře hrají! 

Mám celé odpoledne pro sebe.

Zvládla jsem půl záhonu. Kde brát rostlinky? Samé staré zdřevěnatělé. A už jdou do květu. Ani jeden šlahoun. Co si počnu! Co bych si počala. Normálka to zvládnu. Vyrývám z trávy okolo záhonu. To dám. Jahody jsou plevel. Rozrostou se. Omladí se. 

https://www.youtube.com/watch?v=oETgwTK1bu4

Dnes na FB všichni gratulovali Slovákům k novému prezidentovi. Ne. Moje červené světlo vzadu svítí. Dostal se tam ten, který byl určen. A teprve z videa chápu proč. Četla jsem, že prý Obama má inverta. Občas jí na sukni vpředu vyfotili výstupek. Francouzský prezident prý má taky inverta. A tenhle jde do holportu. Teda - ten nemá inverta, ale poslouchám, oči navrch hlavy. Má prý hodně milenců v poslaneckém klubu. Hm. Tak, tak to nevím, proč se všichni nechali unést gratulacemi na Slovensko. Vrtá mi hlavou, proč naše věrchuška rozhádala vztahy s našimi nejbližšími bratry. Proč pokazili vztahy nepřijetím Fica. A najednou? Jak to, že budou křičet vivat při tradiční první prezidentské návštěvě, která povede do Čech. Chaos. Jeden nežádoucí, druhý vítaný? Nechápu.

Od Velikonoc plánuji velké luxování centrálním vysavačem. Petroušek mně hlídá hadici, abych něco neshodila. Jdeme na to. Pečlivě beru smítka, kočičí chlupy. Mám pocit, že drzá ˇŽofka si packou shodila droboučké lasturky na hraní. Jen to v hadici luplo. Káča kočičí. Vyluxováno.

Procházím FB. 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-04-07-bohatost-nasi-reci

Jak je ta slovanština bohatá...a univerzální...

Ra - slunce, světlo, božský princip.

Nora = No+Ra - žádné světlo ze slunce.

Ráno /rano=brzy/ = Ra+ne - "ještě není Ra!" - žádné slunce.

Hora = [Ha] + Ra - pohyb směrem ke slunci.

Je čas /z ruštiny/= Po + Ra - "vstaň podle Ra!", tedy podle Slunce.

Radost = Radost + radost - dostat světlo. 

Radušnyj (=Pohostinný) = člověk s jasnou duší.

Od Jana Kiara Radovat = Ra + dávat - dávat světlo.

Půlnoc. Nic mi nehrozí. Má duše je nezničitelná. Tělo je nepoznamenané ničím, čemu podlehli ti, kteří potřebovali cestovat. Všechen podvod jel okolo mě. Nenaletěla jsem. Mé tělo není transhumanoidní. Jsem šťastná, že jsem uchránila své děti a manžela. Cítím sílu. Tu jsem ztratila minulý týden. Jak tu poletoval údajný saharský písek. Už jsem zase ve formě. Děkuji za to.

Mně už se nechce psát. Děkuji za den! Za krásný vyvedený Boží den!

Dobrou noc!

Z FB

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-04-07-nese-na-nozkach-osud-cele-planety/1630936669

Sisi Caso

7. duben 2023 ·

Věděli jste, že... v medu jsou živé enzymy?

- Věděli jste, že... v úlu je 10 až 80 000 včel?

- Věděli jste, že... Med obsahuje látku,

která pomáhá lidskému mozku lépe fungovat?

- Věděli jste, že... med je JEDINÁ potrava na světě, která sama dokáže udržet lidský život?

- Věděli jste, že... Včely zachránily lidi v Africe před hladem?

- Věděli jste, že... Stačí jedna čajová lžička medu k udržení života člověka 24 hodin?

- Věděli jste, že... Propolis vyrobený včelami je nejsilnějším přírodním ANTIBIOTIKEM?

- Věděli jste, že... pro získání 1gr včelího jedu, potřebujete žihadla přes 10 000 včel?

- Věděli jste, že... med NEMÁ datum expirace?

- Věděli jste, že... med bylo první zboží na světě... jako platidlo?

- Věděli jste, že... k získání 1 kg medu potřebujete nektar z více než 1 000 000 květin?

- Věděli jste, že... První mince na světě měla na sobě nakreslená včela ?

- Věděli jste, že... med se konzumuje s plástvem medu?

- Věděli jste, že... včelí med je nejzdravější potrava na světě?

- Věděli jste, že... Pyl může mít více než 1500 barev a odstínů?

A za 40 dnů vystřídají různé profese, v teplých zimních dnech si vyletí, ale mohou cestou zpět umrznout při náhle změně počasí. A létají do vzdálenosti až 5 km. Když jim změníte místo umístění, nemusí se taky trefit domů... Můj masér mi tuhle vyprávěl o svých včelách