Pravopisný

22.12.2021

Přišla zima. Podle kalendáře. V zahradě bílý poprašek. Udělala jsem si výlet do obchůdku s krásnostmi. Rozdávala jsem radost dárečky. Těší mě radost odnaproti. Úsměvy. Překvapené výrazy v obličeji. :-) 

Ráno - pomalý rozjezd. Zas jsem přijela pozdě na schůzku. Toleruje se mi půlhodinka. Zdržely mě kočky, no! Pomuzlat, nakrmit. Pošta mi přivezla obrovskou krabici. Zdrženíčko. Ustrojit a jet.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-12-22_Rano/

Jet? Ještě se dívám na obrázky Vildy z Chocně. Jeho páníček ho nafotil. Koukám u tlamy psa. Nejchundelatější kluk ze čtyř koťat naší Zrzky. Zešpičatěl, ztratil hustotu. Vildo, pomohla jsem na svět právě tobě?! Jsi to ty?

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-12-22_Vilda%2C_syn_nasi_Zrzky/

Sluníčko povzbuzuje k dobré náladě. Vracím se do obchůdku s hezkostmi. Co koupit muži, který patřil několik let do rodiny, mám ho ráda, chci ho obdarovat. Lahvičku makového koňaku vezu z domů. Přání jsem mu vyrobila. A teď co k tomu? Vybírám. Kupuji krásný fialkový hrneček. Nebo mám jít pro ferneta? Ne. Hrneček. Jedu za ním do jeho živnosti.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-12-22_Tak/

Cestou domů se stavuji na venkovském hřbitůvku. Leží tam lékařka. Čtu si znovu, jak dlouho už... Vím, že to bylo den po mých narozeninách. Nechala tu tři děti. Učila jsem je. Nejstarší už má dvě, jejka. Ale ještě jí chybí kousíček k promování na lékařku. Loni jsem o ní psala - myslela jsem, že už! Tak, Aničko, pak dej vědět! Naproti u zdi odpočívá má milovaná ředitelka. Naučila mě řemeslu. A taky - než jdeš ze třídy, zkontroluj okna, vodu, pořádek v lavicích. Uklízečka není služka. Tichá vzpomínka na obě ženy. Tolik myšlenek, zážitků, příběhů s nimi. Stáňo, Jano - odpočívejte v pokoji. 

Mám skoro hotovo. Měsíc jsem se realizovala v přípravách na příchod slunce. Žehlím. Elektrickým kartáčem umyju linku. A je to vidět! Ještě mám v plánu vinné. Maňana. Zítra. A zabalit dárky. 

Chystáte se ještě psát vánoční přání? Nejste si jisti, kdy psát velké písmeno? Jak se Vánoce skloňují? Pár pohledů s přáními mám odeslány poštou. Totiž - ono se to už nenosí. Proto je píšu, každému originálně a osobně. Je příjemné ve schránce najít mimo prospektů, letáků a jiného smetí dopis, pohled... Pokud se chystáte napsat třeba kolegům, šéfům, sousedům, známým vánoční přání, řešíte-li pravopis, jestli svátky vánoční nebo Vánoční, jestli do Nového roku, či nového roku, pomohu. Kupujete dárky na poslední chvíli těsně před Vánoci, nebo před Vánocemi? I tak krátký text, jako je přání či PF, obsahuje mnoho pravopisných záludností.

Vánoce, nebo vánoce

V roce 1993 proběhla změna pravidel pravopisu. Do té doby se psaly názvy svátků jako vánoce a velikonoce s malým počátečním písmenem. Nová kodifikace od roku 1993 zavedla psaní těchto svátků s velkým písmenem, tedy Vánoce a Velikonoce. Velikonoce s Vánoci bereme jako významné svátky v naší tradici s křesťanskými kořeny.

EU by chtěla vymazat slovo Christmas jako závadové. Nuž, bude se třeba znovu kodifikovat, aby naše svátky někoho nepobuřovaly.

Skloňování slova Vánoce

Vánoce patří mezi pomnožná podstatná jména. (Ty Budějovice, ty housle, ty kalhoty, punčocháče, kleště, nůžky, prázdniny, narozeniny...) Vánoce mají pouze tvary množného čísla, ač vyjadřuje jeden svátek. Podstatné jméno Vánoce (Velikonoce) kolísá ve skloňování mezi měkkými vzory růže a stroj, přičemž

  • v 2. pádu je tvar bez koncovky: (bez) Vánoc
  • v 3. pádu je správný tvar Vánocům, tvar Vánocím je nespisovný
  • v 7. pádu mají dva tvary: (s) Vánoci a Vánocemi

Štědrý den a Štědrý večer

V názvech jednotlivých svátečních dnů píšeme vždy velké počáteční písmeno, jedná se vždy o konkrétní významný den v kalendáři. Správně je tedy Štědrý den a Štědrý večer. Pozor - v přídavných jménech od těchto názvů píšeme na začátku malé písmeno. Například: Co jíte na štědrovečerní večeři?

Boží hod

Jako u Štědrého dne/večera významný den. Pozor na záludnost podob: Boží hod, Hod boží, Boží hod vánoční. Zde platí: Počáteční písmeno prvního slova píšeme velké: Na Boží hod (vánoční) narození Ježíše Krista, tedy i samotných Vánoc.
Hod boží slavíme 25. prosince.

Nevnímáme chybně ani pravopis Hod Boží s dvěma počátečními velkými písmeny. V tom případě je Boží přivlastňovacím přídavným jménem k podstatnému jménu Bůh, které lze psát s velkým B ve smyslu vyjádření náboženské úcty. Podobně spojené Hod Boží vyjadřuje určitou náboženskou úctu k tomuto svátku.

Přídavné jméno vánoční

Přídavné jméno vánoční píšeme pouze s malým počátečním písmenem, podobně jako přídavné jméno štědrovečerní. Přejeme klidné prožití vánočních svátků s malým v. Nejedná se o žádný oficiální název. (Jako spojení vánoční atmosféra, koledy či dárky). Přejeme příjemné prožití svátků vánočních.

Pravopis slova advent

Slovo advent píšeme s malým počátečním písmenem. Stejný pravopis platí u spojení adventní neděle či adventní věnec.

Betlém x betlém

Co pomocí slova pojmenováváme? Máme na mysli město Betlém, ve kterém se narodil Ježíšek? Pak píšeme velké B. Když ale mluvíme o výtvarném zobrazení Ježíšova narození pomocí postaviček, obrázků, figurek, píšeme betlém s malým b. Blízko Jeruzaléma je Betlém s velkým B; u nás v obývacím pokoji či na návsi máme betlém s malým b.

Půjdem spolu do Betléma, dujdaj, dujdaj, dujdaj dá! Ježíš se narodil v Betlémě. V kostele je vystaven o Vánocích betlém.

Teď - kde nacházím pravidelně chyby! Pozor, pozor!

Nový rok X nový rok

V kalendáři najdeme první den v roce označen jako Nový rok. Oficiální název jednoho dne!! 1.1. My ale přejeme do všech dnů následujícího roku. Tedy s malým n.

Vše nejlepší do nového roku. Jak na Nový rok, tak po celý rok.

Silvestr X silvestr

Křestní jméno Silvestr píšeme s velkým počátečním písmenem. S malým s ale už píšeme oslavy ukončení roku, zábavu, která probíhá. Slovem silvestr s malým s označujeme také poslední den v roce.

Mužské jméno Silvestr pochází z latiny a znamená muž z lesa.
Co budeš dělat letos na silvestra?

A ještě na Tři krále - název dne. Ale Shakespearova hra obsahuje adjektivum - tedy malé t - Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Přispějeme do tříkrálové sbírky - do jakékoli. Ale sbírka s názvem Tříkrálová - velké písmeno 

No, tak jsme to zopákli a můžeme jít co? Ne! Kam?

Dobrou noc!