Překvapivý

10.02.2023

Slunce. Překvapení. To jsem mohla lyžovat. Uklidnění. Chvilku si čtu. Klimbnu. Ano. Už se zatáhlo. Ono by se dalo. Ale na dnešek naplánován: Úklidový. A vařící. Nebo pečící. 

Opáčko.

Balicí - balící. Krátká varianta - papír určený k balení. Dlouhá - člověk nebo stroj vykonávající činnost balení.

Vařicí - horký. Vařící - maminka vařící polévku. V činnosti.

Pečicí - papír. Pečící - se maso.

Dnes právě týden každodenních sněhových aktivit. Minulý pátek jsem uháněla běžkovat v dešti a fukeři. Naplánovala jsem si po týdnu odpočinkový den.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-10_Rano/

Je radost pozorovat kočičáky. Chutná jim. Pamatuji v létě, když měla Zrzečka díru v kožichu. Jen polehávala, smutná byla. Skončilo by to s ní špatně nebýt veterináře. Miluji jejich mlaskání. Miluji pozorovat Moura, jakými úhybnými manévry atakuje cizí misky. Stačí ho důrazně oslovit jménem. Změní směr a pokračuje někam jinam. Je legrační.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-10_Pekla_jsem_a_varila/

Včera jsem dojedla svou špenátovou. V receptu je jeden krok k rozšmelcování lístečků do hladka. Nemám ráda krémové polévky. Kroky různě prohazuji. Nejprve si přečtu na displeji postup. Kouknu, kdy se co mixuje, kdy se co restuje. Pokud přihazuji kostičky brambor, chci si je uchovat. Závěrečné mixování přeřadím na kraj vaření. Špenát mixuji jen na lístečkové kousky. Dnes zelnou jsem zavařila kváskem. Plátky žampiony a chuť kvásku připomínalo kyselo.

Rychle zadělávám na bagety. Rozkvasila jsem si včera sklenici kvásku. Přidávám trošku hrubší mouky. Nesmím to přehnat. Bagety by se drolily. Povedly se. Pěkně vyběhly. Výborné.

Uklidit Péťovu pracovnu. Prach, koberce. Stihnu obývák? Jen vymést kamna. Vytřít okolo nich. Chodbu. Péťa vede dvě paní. Mám se jim věnovat půl hodiny. Řečeno formou klišé - setrvaly jsme v přátelském rozhovoru tři hodiny. Jako bychom se znaly dlouho. Paní s dcerou. Dcera krásná milá štíhlá. Smutná. Maminka pěkná, vysoké viscerály. Vysvětluji výživu. Jejich hodnoty. Hovoříme o tom, kdo co musel, nemusel. Jak naletěl. Aby mohl za devadesáti devítiletou maminkou. Příběh nejlepší kamarádky. V září ještě organizovaly společný rodinný ping pongový turnaj. Za týden ji bolela záda. Ledvina? Mysleli Crohnova choroba. Do šesti neděl odešla. Očkovaná. Rychlá nemoc. Paní se diví, jak jsem poznala její smutek. Nevím. Čišel z ní. Přitom byla milá, usmívala se. Maminka několikrát láskyplně a smutně zopakovala:

- Už mě tím štve.

Nedivím se ani jedné. Jedna truchlí. Druhá vidí život ve vnucích. Ta mladá chodí pomáhat s třemi dětmi vdovci. Smutný příběh.

- Máte překrásnou postavu. Nádherné výsledky. Stačí jen se radovat ze života.

Vyprávím, jak ještě v poslední páteční rozhovor s maminkou jsem skuhrala, co si tu počnu bez ní. Další pátek už tu nebyla. Jak jsem se kupodivu dobře s jejím odchodem srovnala. Sama sobě jsem se divila.

- Vy máte jít do divadla!

- Jejka, ještě že jste mi to připomněly.

Loučíme se. odjíždějí do tmy. Milé setkání.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-10_Podvecer/

Zatápím.

- Nalož. Já se pojedu podívat na chlapy. Přijedu. Budu udržovat oheň.

Jedu do divadla. Nevím na koho. Neměla jsem čas podívat se.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-02-10_Tak_ja_letim_s_Anickou_Polivkovou/

Tak já letím. Anička Polívková. Vpadla bočními dveřmi do sálu. Nesla si přepravku s oblečením. Bota jí upadla. Hned nás uvedla do děje. Hra z roku 2019. Řehtala jsem se a řehtala a zamýšlela se nad aktuálním dějem.

- Vám řeknou, zujte se. A šmuky dolů. Dejte si to tady do bedýnky. Jsem si připadala spíš jako přepadená. Vy jste se nemusel zout?

Divadlo jednoho herce. Můj obdiv. Kloubouček. To obdivuji. Naučit se sto minut textu! Chrlit ho ze sebe. Nesvedla bych to. Skvělý výkon. Doporučuji.

Když se obula, natáhla šálku plášť, ocitla se na letišti. Letěla do Austrálie, kde byla před pětadvaceti lety s kamarádkami. Tentokrát letí sama. Oslovuje imaginární lidi okolo sebe. Všichni stále odcházejí. Je nesnesitelně užvaněná. Vtipná. Předvádí, jak tě ženou do letadla vyznačenými uličkami. Tak trošku to připomíná honce dobytka. Co smíš, víc co nesmíš.

- Když jsem chodila na katechismus, učili nás, že Bůh všechno vidí. Tak už jsme Boha dohnali.

Rozhlíží se jako po letištních kamerách. Velký bratr slídí všude.

Když mudruje na letišti při čekání na vyzvání k nástupu do letadla, stěžuje si, jak je těžké ovládat počítač a tablety a mobily a a a .

- Měli by ke každému počítači přibalit ještě patnáctiletého pihovatého spratka místo návodu. Stejně si rodiče vyrábějí děti jen proto, aby ušetřili na instalačním technikovi.

Má pravdu. Celá hra vtip za vtipem. Ale z dneška! Letištní tlampač hlásí zrovna ve chvíli, kdy si jde k automatu pro kávu:

- Nenechávejte svá zavazadla osamocena. Budou zneškodněná jako nebezpečná.

- Dřív sis mohl vzít do letadla dva kanystry benzínu a sadu mačet a nikomu to nevadilo!

Má pravdu.

- Jůlie. No jo. Ona se stále diví. Venčí psa. Diví se.

Anička předvádí venčení virtuálního psa. Jako by ho měla na vodítku.

- Ona se diví i u plnění pračky. U čištění zeleniny.

Předvádí divení. Legrační.

- Nedej bože, aby bylo něco udivitelného. Jak by se tvářila potom?

Vypráví o svém bytě kdysi.

- Byl malý. Měl nesmyslně umístěnou kuchyni proti koupelně. Mohlas´ čůrat a u toho obracet palačinky.

Anička předvádí etudu s lehátkem. Něco takového kdysi v Manéži předváděl Bolek. Ona je tak zručná, vtipná, pohyblivá. Co nám předvedla za kreace.

Jsem nadšená. Paní herečka. Znovu doporučuji! Najděte, kde hrají. Objednejte lístky. Sice budete vidět dnešní svět, ale nebudete se při pohledu na něj nudit. Skvělá aktuální hra. Vtipná zábavná kritika dnešní společnosti.

Dobrou noc!!