Prší, prší... Nádherná zelená

10.05.2019

Ráno. Zase ta krásná zelená. Svěží. Fotím v dešti. Konvalinky, lesní jahody, kopřivy. Vany plné vody. Popínavý clematis - už, už kvete. Poupata jen puknout. Pítko jsme zasuli pod višeň. Ptáci vědí. V zimě se v něm cachtali, koupali, pili a nechali se fotit přes okno. Trhám vršky kopřiv přes plot u sousedů. Hm, jejich zahrada byla před pěti osmi lety prodána. Patřila k prvorepublikovému činžáčku. Jeho majitelé umřeli ve věku přes sto let tak před deseti nebo méně lety... Škoda. Dům bez zahrady znehodnocen. K domu přeci patří zahrada. Dcery dožívající majitelky nedočkavé. Chtivé peněz. Peníze, peníze... Nejlépe uložené v pozemcích. Ne v bance. Bydlel a vyrůstal v něm akademický sochař Jiří Preclík. V rohu za plotem vyrůstala v roce asi šedesát šest nebo sedm lipová socha na výstavu v Montrealu. Jsou ještě světové výstavy? Tehdy to byla sláva. Zapsala se mi do mysli. Možná proto, že v sousedství maminčiny zahrady, mnou tak nenáviděné, bydlím tu s láskou a vděkem, tvořil slavný artefakt.

https://nachodsky.denik.cz/kultura_region/vyroci-sochar-preclik-by-se-dozil-20090522.html

Zahrada bují. Ó, vzdávám hold. Děkuji za déšť. Přišel v poslední chvíli. Vracím se domů. 

Pouštím si včerejší nádherný průvod na Rudém náměstí. Mám ještě asi hodinu ke koukání. Jsem opět překvapena. Už se dostali na Rudé náměstí. Raptor TV pokračuje v rozhovoru. Mladý člověk vysvětluje: Rozdáváme vodu, bonbonky, zachraňujeme ty, kterým se udělalo, špatně... Déšť zesílil. Zahnal Raptor TV do GUMu. (Gossudarstvennyj univermag...) Čte nápisy cizích firem... Ano, tady je jasně vidět bojkot ruského trhu, k němuž jsme nuceni. Ale západní země čile obchodují. Obsadily námi uvolněná místa. Marina Rinaldi, Moncler, Hermes, Louis Vuitton USA. Takhle prý vypadají ty sankce. Pobočky západních světových značek... Víc nápisů v latince než v azbuce... Rozhovor se skautkami z Israele. Přijely se podívat. Záběry z GUMu - všude čisto, pořádek... Ukáznění lidé. Vidím uklizeče. Stále sbírají, vytírají... Lidé se v klidu procházejí... Skvostné prostředí. Vzpomenu si na své procházky Prahou. Necítím se tam. Dělám si v hlavě pořádek... Česká republika leží pod žlutou... Všude se už s řepkou skončilo nebo končí... Tolik škod na přírodě... Zapomněla jsem obrovské číslo uhynulých srnek - otrávily se... Majitel státu si klidně asi o pět let protáhnul devastaci naší krajiny směrem k poušti. U nás je vše možné.

Lije. Nádhera. Skvělé. Průtrž mračen... Doufejme, že i vyprahlá vysušená rozpraskaná půda přijme dar shůry... To zvláštní světlo... Veselá zeleň.

Prádlo. Vymáchat v octové vodě. Hromadí se mi nové. Maličko žehlit. Nestíhám. Za maminkou. Jedu přes semafory. Jsem druhá. Opět průtrž. Zalijí se pole. Kdyby to tak šlo, aby se mraky vyhnuly jedovaté žluti... Pro ni není déšť žádoucí.

U výtahu mě potkává paní vrchní. Informuje mě o změně psychiatričky. Ta minulá měla jazyk jak šavli. Tolik práce mi dalo sehnat před víc jak dvěma lety jinou. Umluvit ji. Ta šavloidní se nepohodla s vedením. Prý našli skvělou náhradu. Sestřička mě už před měsícem informovala. Pokoušela jsem se zavolat maminčině lékařce, poděkovat za ochotu, za péči... Marně. Pak jsem zapomněla... Napravím. Dík za péči. Sestřičkám. Nedá se srovnat s LDN. Velký dík.

Spěchám. Mám dnes jen opravdu chvilenku. Na půl čtvrtou domů. Maminka na posteli. Slouží moje oblíbené... Neměnila bych s nimi. Dvanáct hodin. Pečovat o staroušky jak o malé... Vše je zpomaleno. Chůze, výměna energie - vlastně výměna energie? Neexistuje. Jednosměrný proud. Pečovatelky musí být večer nebo ráno po náročné službě vyšťavené...

- Právě jsem tě čekala.

- Chjo, maminko moje zlatá. Jdu jen na chvilenku.

Paní Dana mi říká, jak jí tu byla před minutkou zkontrolovat paní Maruška. Mamka se promočila... Dana kmitá. Je to pro mě, pro mamku i pro paní Danu těžké. Přidělaná práce. Převléknout celou postel. Umýt... Polštářek je tu, ale chybí mu povláček. Běžím se zeptat. Prosím, o jeho nalezení. Brýle s tyrkysovou bavlnkou nejsou. Na stole leží dvacatery brýle. Nejsou mamčiny. Vždy jsem z nich vyndala ty její. A zas byly zasunuty do přehlídky. Ne, nejsou její. Ty její jsem stále schraňovala v taštičce, v zásuvce stolečku... Dnes se nerozčiluji. Ztratily se brýle. No a co. Ztratil se povláček. No a co? Jednou se mi ztratí maminka. V bezmoci se taky nebudu moci rozčilovat. Bezmoc. Chci...

Zalévám mamce kafe. Konvalinky do sklínky. Nabízím třenou se šlehačkou. Čistím stoleček. Vyndavám drobečky čokolád, tyčinek. Nakousaný zbytek čokolády a kousek margot. Knoflíky sypu zpátky. Jsou z jejích bund, županů, svetrů. Prý je dole přišívají. Tam je spíš ztrácejí. Nezašívají nic. Všechny dírky vozím k zašití domů.

- Mami, donesla jsem ti konvalinky. Jsou z tvého záhonu. Rozšířila jsem ho. Vyplela. Mám ho už asi pět šest let bez plevele. Jen konvalinkový. Rostou všude. Dalas´ je na vhodné místo. Vlastně všechno jsi vždy dělala bezvadně, vhodně, chytře. Jdu v tvých šlépějích.

Ani ji neříkám, že mám dvě místa se starým narciskem. Běloučký s oranžovým okrajíčkem ve středu. Jeden se vždy vykutá z udupané země u původní branky. Druhý u van s vodou. Dnes jsem si ho zase všimla. Maminčin pozdrav pro mě. Jak tu kdysi mohla hospodařit bez vody? Pěstovala tu jiřiny. Růže. Vozila kanystry. Jedno období jsme měli trubku do zahradního kamenného korýtka od sousedů. To je tak čtyřicet padesát let.

- Mamko, natři si pusu.

Přejela si pusu tak rychle?

- Mami, ukaž, jak sis ji natřela?

Maminka bez rozdělání přejede rty.

- Mamko, musíš to otevřít.

Hledá, jak se to dělá, sundavá víčko, vytáčí lůj, natírá pusu. Už, už chtěla zacvaknout - ne! Nejprve stočit do rourky a teprve teď víčko...

Vezu maminku na chodbu. Paní Jana dělá společnost ležící paní. Jmenuje se jako já. Má milý obličej. Nemocná. Nechávám maminku s kafíčkem a mlsky u okna. Na tenisových kurtech zrovna není pohyb. Právě skončila průtrž. Požehnaný déšť. Dělá mi radost. Tolik vody... Doufám, že se v rostoucí trávě nebude líbit slimákům. Kdopak je sem zavlekl! Nejsou tady doma. Smradlaví odporní boží tvorové! Co všechno sežerou.

Frčím domů. Už jsem tam měla být. Slunce. Požehnání pro přírodu. Duní nad hlavami. Zas sypou. Před domem čeká paní Blanka. Má na sobě elfí hazuku. Vypadá, jak když ji namaloval Josef Lada. Zdálky se směju. Vypadá jak elfice. Fakt - namalovaná halena - zelená, červená, černé rámování. Určitě to štípli Ladovi. :-)

Nakupuje. Spěchá. Loučení. Já do banky; na masáž a kosmetiku. Běloruska. Bezva baba. Parkuji. Ve zpětném zrcátku mě zaujalo sklepní okénko. Vystupuji. Tahle okénka kdysi vyráběl tatínek ve svém závodu. I s dvířky. Dnes už dvířka někdo pokradl. Hodily se do sběru. Mráz prostoupí do nevyužívaného sklepa. Chodbami se zima rozlije lidem k bytům. Za mě se uhlí skládalo okýnky z ulice. Důstojnickým paničkám uhlí v uhlácích nosili vojáčci. Manžel poslal vojáčka na úklid. Tak to chodilo. Tatínkovi by bylo letos v červnu 105 let. Moje holky z něj mají - jaký dílek. Šestinku?

- Zdravstuvjtě! Zděs sposibo za pobedu!

Podávám malou kytičku konvalinek. Vstoupily jí slzy do očí. Už tu žijí deset let. Utekli před Lukašenkem. Žili v azylovém domě. Je tu doma. Má tu starou maminku. Podniká tu. Spokojená. Sestru má v Moskvě. Mladší bratr zůstal v Bělorusku. Měli tam nový dům, žili v luxusu, manžel ředitel... Lukašenko se s nikým nemaže... Vykládám jí o Dni vítězství v Moskvě na TV Raptor. Ptám se, kdo od nich pogib v otěčestvennoj vojně... Rodná sestra mámy. V osmnácti ji upálili zaživa. Běžela do vzdálené vesnice schovat se před Němci. Vesnici obklíčili a upálili je zaživa. Ve válce padl dědeček. Sposibo dědu za pobedu. V každé rodině někdo umřel. Dobře nás vyhlazují. Slované - nežádoucí! Paní odvedla skvěle svou práci. Jako vždy. Platím. Objednávám se. Na rozloučenou dostávám dva velké ruské bonbony - konfety. Za to, že jsem nezapomněla. Asi jsme ji dojala. Říká o bezsmertnom polke - nesmrtelném pluku. Ať si najdu - v Americe, Austrálii, Evropě - na celém světě. Lidé nesou nad hlavami fotky bojovníků a padlých za války...

Hledám. Ano. U nás jim lidé nadávají. Poděkování a vzdání úcty za to, že jeli tak daleko, že tu nechávali svou krev a životy... Ještě před pěti šesti lety jsem na "Rusáky" koukala hledím roku šedesát osm. Dnes hledím jiným hledím. Reality NWO... 

A jak vy? Spíte? Nebo už jste se taky probrali? :-) To nevadí, spěte dál. Každého volba:-)

Dobrou noc!

Akcia "Nesmrteľný pluk"

10.05.2019 15:47

Atevi

Akcia "Nesmrteľný pluk" sa konala v takmer 20 amerických mestách. Zúčastnilo sa ho viac ako 4 tisíc ľudí. Konali sa vo všetkých veľkých mestách : 4. mája sa pochod konal v New Yorku, 6. mája v Los Angeles, Chicagu, San Franciscu, Seattli, Miami, Denveri, San Diegu, Washingtone, Bostone, Philadelphii. Vo Washingtone sa pred Bielym domom zhromaždilo asi 200 ľudí, aj napriek daždivému počasiu. Medzi nimi v tomto boli potomkovia amerických vojakov, ktorí sa zúčastnili druhej svetovej vojny. Igor Kochan, člen Koordinačnej rady Organizácie ruských krajanov v Spojených štátoch uviedol, že v tomto roku sa na akcii zúčastnilo približne dvadsať miest v porovnaní so siedmimi v minulom roku.
https://rusvesna.su/news/1557482747

V Londýne sa uskutočnil sprievod Nesmrteľného pluku: sprievod sa začal z Trafalgarského námestia, prešiel centrom Londýna okolo Downing Street, budov parlamentu a Westminsterského opátstva.
https://rusvesna.su/news/1557474734
Akcia Nesmrteľný pluk v hlavnom meste Grécka tento rok opäť zhromaždila rekordný počet ľudí - viac ako 4,5 tisíc ľudí .
https://rusvesna.su/news/1557473351
Cez Berlín prešiel mnohotisícový sprievod Nesmrteľného pluku: pochod začal od Brandenburskej brány k pamätnému komplexu v Tiergarten. Účastníci niesli plagáty s fotografiami frontových vojakov, ale aj väčšie rodinné fotografie. Spievali piesne vojnových rokov. Mnohí prišli do Berlína z iných miest v Nemecku, aby sa zúčastnili na sprievode. Pochod sa skončil pri pamätníku Tiergarten - sú tu dva sovietske tanky T-34, ktoré boli medzi prvými, ktoré vstúpili do mesta. Za nimi - dve pušky, ktorých výstrely ohlasovali koniec bitky o Berlín.
https://rusvesna.su/news/1557465725
Hlavným mestom Fínska prešiel pochod Nesmrteľného pluku, po prvý krát bolo centrum fínskeho hlavného mesta pre túto akciu uzatvorené.
https://rusvesna.su/news/1557475241
Akcia Nesmrteľný pluk bola v Biškeku - hlavnom meste Kirgizska - najpočetnejšia v celej svojej histórii. V rámci prvého pochodu v roku 2014 sa ho zúčastnilo asi tisíc ľudí, v tomto roku už ich bolo viac ako 50 tisíc.
https://rusvesna.su/news/1557485531
Nesmrteľný pluk prešiel ulicami Aleppa. Obyčajní ľudia vychádzali do ulíc s fotografiami svojich príbuzných, ako aj ruských vojakov, ktorí zomreli v bitkách s medzinárodným terorizmom - napriek zložitej situácii bolo účastníkov približne 800.
https://rusvesna.su/news/1557415223
Osobitná Ukrajina:
Pri príležitosti Dňa víťazstva na Ukrajine sa na akciách zúčastnilo približne 700 tisíc ľudí. Celkovo sa na Ukrajine uskutočnilo viac ako 1400 hromadných podujatí, najrozsiahlejšie - v Kyjeve, Dnepropetrovsku, Odese a Záporoží. O.i. v súvislosti s tým bolo zaregistrovaných 33 incidentov súvisiacich s používaním symbolov zakázaných na Ukrajine - 3 z nich bolo na používanie georgijevskej stuhy.
https://rusvesna.su/news/1557417296
V Kyjeve polícia zadržala organizátorku akcie "Nikto nie je zabudnutý, nič nie je zabudnuté" (analogicky s ruským Nesmrteľným plukom) Elena Berežnaja. Aktivistka bol zastavená pri stanici metra, keď smerovala na miesto pochodu. Dôvodom zadržania bola farba georgijevskej stuhy na tričku Berežnoj. V zákonnej lehote do troch hodín bol vypracovaný administratívny protokol - oznámila polícia v Kyjeve a po tom bola Berežnaja prepustená. Celkovo sa podľa šéfa Kyjevskej polície "za používanie zakázaných totalitných symbolov" vypracovali administratívne protokoly pre troch ľudí.
https://rusvesna.su/news/1557394599
Iná obraz na Donbase:
Na Dni víťazstva v Donecku sa zúčastnili desaťtisíce obyvateľov Donecka a hostia z Európy a Ameriky. O.i. si ľudia pri pamätníku Lenina pripomenuli aj J.V.Stalina,
o 9. hod začala vojenská prehliadka a okolo 10 hodiny sa začal pochod Nesmrteľný pluk - tisíce ľudí niesli portréty padlých vojakov Veľkej vlasteneckej vojny a kvety.
https://rusvesna.su/news/1557420602

Vojenská prehliadka víťazstva v Donecku (video)
https://rusvesna.su/news/1557382237

Vojenská prehliadka víťazstva a pochod Nesmrteľného pluku sa uskutočnili 9. mája aj v Lugansku.
https://rusvesna.su/news/1557392831

Více zde: https://leva-net.webnode.cz/news/akcia-nesmrtelny-pluk/