První adventní neděle

29.11.2020

1 . adventní neděle. Přišel konečně můj nemilejší čas v roce. Miluji všechna roční období, jako Míťa v mém slabikáři, ale slunovrat, advent - jupííí!

Skyp s maminkou. Skandální. SKANDÁLNÍ! Nějaký koronavirus mě NEZAJÍMÁ. Minulý týden maminka neměla zuby. Poprvé. Toto dělali na LDN. Než by jí je umyli a dali do skleničky, nechali ji, aby je stále schovávala pod polštář. Tam dg. Alzheimer neznali. Vůbec. Aby se klofáky  neztratily, uložili jí je do sáčku do nočního stolečku. Super práce personálu. Nemohla kousat, odmítala stravu. Jasné! V našem DD se toto NIKDY NESTALO. Ale náš manažer se konečně nechal inspirovat mou stížností z jara. Ano, dobrovolníci nastoupili. Milé. Jenže ředitel má kontrolovat jejich práci a hlavně chod svého zařízení i o víkendech obzvlášť o víkendech!!! Chování a práce dobrovolníků snad podléhá normám. - Na kraji týdne maminka neměla zuby. Prý ji tlačily. Moc dobře věděla, kam si je schovala. Zajímavé!!! Pamatuje si i bolest špejle v nose. Nepamatuje si vůbec nic, ale takové výjimečné zážitky, ty uchovává. Na můj vkus docela dost zážitkových programů. Už s tím přestaňte! Předpokládám, že ji zuby tlačily, protože nebyly vyjmuty a umyty. Odložila si je pod polštář.

- Mami, kde máš zuby!!!

Pro mě šok! Kdyby je neměla, nevím, jak by ji vyrobili nové. Fakt nevím. NEÚCTA K ŽIVOTU ČLOVĚKA, K JEHO POTŘEBÁM!! Asi by mi řekli:

- Tak si ji k zubaři odvezete, viďte?

Ne, neodvezu. Opravdu ne. NEODVEZU - bych odpověděla. Napadá mě, že už tři roky nebyla na RTG s nohou, na chirurgii. Že ji nevozili za její psychiatričkou, když ta v DD byla nemožná. To koneckonců zjistil i pan ředitel, když se nepohodli. Konec a maminku si přisvojila nová Mengelka. Lékařská péče? Předepisování léků! Toť vše. Štemplování předpisů. 

Jo, paní Vyprďálková, pomlouvám? Já to teď pro jistotu vše nahrávám, víte? Abych nepomlouvala. Jen dokumentuji. Ukazuji, jak se dá pracovat s člověkem, kterého víc bolí, než nebolí a který už nemá chuť hrát si. Aby se do knihy nemuselo zapisovat a pak žalovat, že byl klient vulgární!!!

Kdo mě dnes spojoval skyp, nepozdravil, nemluvil. Nevysvětlil, kde je čaj, jestli tam jsou kapesníčky. Asi UI. Nebo UD? (Rozuměj umělá inteligence. Další si doplň.)

Ruce ještě nezmizely. Bez mluvení došly do koupelny, přinesly kelímek. Pokud zuby nebudou nasazovat, dásně ustoupí a budou vypadávat!!! To se snad ví, ne?!  Maminka od zlomené nohy a pobytu na LDN stále něco v puse žvýká... Ustoupily jí tam za tři měsíce bez nasazených zubů dásně. Mohla jsem prosit, žádat, vyhrožovat, stěžovat si - zkrátka zuby jsem vždy našla v šuplíku, aby je prý nehodili do špinavého prádla. Bravo LDN! A koukám, že je to nakažlivé!

Povídáme o adventu. O vánočce.

- Mami, utři si nos. Máš tam asi kapesníčky.

- Nemám.

Toto je naše stálá hra. Mohla by být i celovečerní. Máš. Nemám. Máš. Nemám. Máš. Nemám... Akorát trochu únavná.

Uklizečka zdraví do počítače. Představuje se. Známe se. Učí český jazyk na učilišti. Dobrovolnice.  Ví, co se sluší. Ví, že je k nepoznání zamaskovaná. Vytahuje mamince z krabičky kapesníček.

- Musela jste podstoupit test?

- Každý pátý den.

V tom případě nemohu být dobrovolnice. Nenechám do sebe zasahovat.

Loučíme se. Zas zítra.

Co dnes? Žehlit - nestihla. Ušít vánoční stromeček - splněno. Uvít adventní věnec - splněno. Uvít věnec na domovní dveře - zítra. Utočit vrkoč - odloženo na zítra. Mytí oken - další umyté. Nainstalovat dvě poslední světla do zahrady - povedlo se. Jet pro krůtu - to byl hezký výlet.

- Tady jsem jezdil čtyři roky na průmyslovku do Nového Města nad Metují. Tady je stará škola. Roztoky.

- Tady se stala ta hrozná věc. Tady polil ten Slovák před dětmi svou manželku a škrtnul... Tady někde jsou luka, kde v létě 1914 pomáhal při žních Jaroslav Hašek.

Prohlížíme si zpustlé staré nádherné statky, ale i vkusně zrekonstruované stavby. Na Starém Plese v zatáčce oba hledáme elektrárnu. Ne, mlýn tam byl. Zastavili jsme. Nenašli. Asi se nám to zdálo. Asi tam žádný mlýn nebyl. Divné, že jsme oba o mlýnu mluvili.

Našli jsme dům s krůtami. Příjemný padesátník nám ukazuje na háku jednoho zamluveného skoro třicetikilového obra. Menší půlku vedle. A naše krůtička - střední. Na jaře jeho žena a dcera přijely na poukaz z plesu. Včera se dcera ozvala. Mají tu dvě kočky. Tři. Ne. Prý deset.

- Máte hodně myší?

- Támhle mají jezeďáci zrní. Máme tu potkany. Kočky pořád nosí.

Malá holčička vybíhá z domu s pytlem housek.

- Tati, namočím to prasatům?

Za chvíli se tu mihne znovu:

- Tati, zavřeš psy?
Jmenuj se Lada. Má krásné růžové brýlky. Pohybuje se se suverenitou dospělého člověka. Zapojuje se do chodu života na vesnici. Jezdí do třetí třídy v Českém Meziříčí. Hned jak jsme vyjeli z pevnosti, vyfotila jsem na obzoru páru z cukrovaru v Meziříčí. Lada roušku musí mít na zastávce, v autobusu, ve škole. Otrok. Nesmějí si ji sundat, ani si ulevit. Slyším, že Péťa už nastartoval. Holčičce podávám ruku. Hebké stisknutí.

- Stiskni mi ruku pevně. Jsi silný člověk. Zapamatuj si to!

Znovu si podáváme ruku. Ano, tak to má být.

Čičina čeká doma.

- Já jdu spravit štafle. Vezmu ji s sebou ven. Přijď si nařídit sklon světla v zahradě a na fasádu.

Vybíhám za nimi. Jsem okouzlena světýlky. Zářivá temnota. Ideál. I světlo. I stín. Dualita.

Na FB lidé přejí první adventní neděli. Zrovínka na ni vyšel úplněk. A v tomhle měsíci už podruhé. Jsou to věci. Zrzečka se provaluje u Petrouška. Tam ráda tráví noc. Tam se naučila utíkat do klidu. Pochrupuje. Rychle vinu věnec. Hotovo. Zapaluji první svíci. Náš věnec má vždycky červené svíce. Laděn do červena. Někdo prý umisťuje pátou svíci doprostřed - symbolizuje Ježíška. Čtu si o adventním věnci:

https://zapnimozek.cz/advent-co-o-nem-mozna-nevite/

1. Zapálená svíčka by měla mít fialovou barvu a symbolizuje Naději, jak bývá také často nazývaná, nebo svíce proroků. Proroků kteří předpověděli narození Krista.

2. Zapálená svíčka by měla mít také fialovou barvu a přezdívá se svíčka Míru.

3. Zapálená svíčka růžová nese symbol Přátelství.

4. U této růžové svíčky bychom si měli vzpomenout na Lásku.

5. O této svíčce jsme již hovořili, symbolizuje Krista a tudíž světlo světa, barvu by měla mít bílou.

Je to spíš předvánoční dekorace, odmýšlím od tradice křesťanské. Věnec doplňuje předvánoční atmosféru. V posledních letech víc používám místo adventu slovo slunovrat.

Saša má krásný příspěvek na FB. Všem jsme si dovolila, jestli mohu použít. Nechávám v původním stavu:

Četla jsem několik postesků, jak je letos osekaná vánoční výzdoba. Taková ta městská a "obchodní". Jako že je to ukrajování našich vánoc a tak. No - mě se ta poněkud skromnější výzdoba líbí. Jednak je stále ještě hodně opulentní a druhak, svátky vánoční nejsou přece o blikátkách. Podle mě nám ty Vánoce ukradli už dávno a právě přepožárovčičkovaná "nádhera" pod to jen dává štempla.

Největší pocit posvátna jsem měla jako malá, když jsem šla v ten zimní večerní čas s tatínkem za ruku, pod nohama nám křupal sníh, okolo chodníku byly odhrabané závěje a ve výloze JEDINÉHO obchodu, okolo něhož jsme šli, visely na stříbrném řetěze tři koule. Tatínek mě nemohl od výlohy odtrhnout. Ačkoli jsem si později vyzdobila okno mnohem krásnějšími ozdobami a pak jsem si i udělala vlastní, tak ten úžasný pocit posvátna již nikdy nebyl silnější než tehdy u té obyčejné výlohy.

Monika Langelei

Mám totožný zážitek a z něj až posvátný pocit, kdy jsem potmě s babičkou stála pře výlohou drogerie a tam na těch ´vánočních řetězech visely vánočná ozdoby a naaranžované vánoční balíčky byly pro malou holku podobenstvím krásy a hojnosti...Nádherné na tom je, že tenhle pocit, je jaksi integrován do mé duše i do mého srdce a nikdo mi ten zážitek nikdy nevezme....

Irena Hrobská

Sašo, slyším ten vrzající sníh pod mými dětskými červenými tatrankami s vyšitými kytičkami, vidím tu lampu s cylindrem, jak osvětluje kruh na chodníku se skřípajícím sněhem. A tak mě napadlo, proč dodávám každý rok jeden osvětlený stromeček navíc. Chybí mi ty stříbrné obyčejné řetězy s jednoduchými koulemi. Stále nejsem dosycena.

Ivana Mátlová

Já si zas pamatuji tu krásnou vůni a třpyt prskavek, protože stromek byl živej, neměli jsme ještě elektrický svíčky, ale klasický stromkový, takže to něžné trochu mihotavé světlo bylo taky kouzelné a jinak klasika stříbrné řetězy, třásně, čokoládová kolekce. Před večeří jsme chodili před barák koukat, jestli na obloze neuvidíme zlatý prasátko - to jako když jsme se ten den postili. A kolem šesté nebo sedmé vycházeli před baráky místní myslivci a stříleli do vzduchu, jakoby na počest, myslím že dvanáct ran, coby dvanáct měsíců do roka, ale tím už si nejsem jista.Ráno jsme pak sbírali vypálené patrony

Daniel Řehák

Trefa do srdce

Petr Dimi

Sašo dal jsem palec .

Změnil na srdce .

Ano dětství bylo tak upřímné

Aha, tuhle jsem poslouchala, jak jsou naše duše smutné, nespokojené, protože máme všechno, ale duší netouží po hmotě. Chybí jí nadstavba. Kontakt mezi lidmi, potkávání, dotyky, družení, láska, komunikace... Letošní rok vygradoval. Vyprodáno. Uměle zlikvidováno. Všechno zlé, pro něco dobré. Vzpomínka na výlohu v drogerii, v obuvi - stříbrné jednoduché neokázalé řetězy už to bylo kouzlo pro dětskou duši - nesly obyčejné stříbrné koule.  Nic víc. Žádná světýlka. Nebo větev. Nebo sněhulák. Nebo vločky. Tohle stačilo. Přišla jsem na to, proč svítím víc a víc. Přetloukám to, co mi chybí ve společnosti. Co znám z doby před třiceti lety a z filmů z doby mého dětství a mládí. Lidi spolu mluvili, věděli o sobě. Nezáviděli tomu, kdo místo trabanta jezdil v žigulíku. Asi přebíjím to, co mi v podvědomí chybí... Dětství se sněhem, s maminkou, v bezpečí a lásce, jistotě. Napadá mě tam jistota i ve školní docházce, důvěra v učitele, byli ještě mistry ve svém oboru i v didaktice a pedagogice... A padal sníh.

Někdo oponoval:

Radka Minarikova

No trochu souhlas.nejvic mě vadi ta moc výzdoba na domech.Sama blikatka

Irena Hrobská

Radka Minarikova

No, to máme my. A když ve tmě tiše manžel kouří, slyší několikrát za večer: Hele, tady to mají hezké. Hele, to je ten dům, jak to tu mají krásné... Ale takhle to slýchá i v létě, když mám upravenou zahradu... Jak píšu výše, naše duše nejsou šťastné, mají vše, nebo mám vše, mám lásku, mám hodné lidi, mám hmotnou zajištěnost, ale chybí mi obyčejný stříbrný střízlivý řetěz s pár velkými stříbrnými koulemi ve výloze obuvi...

Půlnoc a já jdu teprve psát. Hotovo. Krásná nedělenka to byly - pro někoho. Dnes bych byla s maminkou, dovezla bych jí věnec. Nevyšlo to. Nějak. Pan ředitel jim určitě rozvolnil režim osamocení na celách, zpívali koledy, luštili křížovky, smáli se společně na slunečné chodbě... Možná si připili vaječným koňakem na zahájení adventu. A NIKDO STESKEM NEUMŘEL. To měli fajn.

Dobrou noc!

P. S. Poslouchám

https://www.facebook.com/lenka.kubinova.31/posts/10220784087966037?notif_id=1606695324957342&notif_t=notify_me&ref=notif

Občanská neposlušnost

PRVNÍ ADVENTNÍ SVÍČKA SYMBOLIZUJE NADĚJI

Odkazy k videu

Co způsobují roušky (ve škole i při sportu)

https://www.facebook.com/115305596973231/videos/977681366052139/

Dokumenty:

MPO - Národní strategie umělé inteligence ČR

https://www.mpo.cz/.../tiskove-zpravy/2019/5/NAIS.pdf...

Resetting the Future of Work Agenda

https://www3.weforum.org/.../WEF_NES_Resetting_FOW_Agenda...

Člověk v tísni - Dezinformační dezinfekce

https://www.jsns.cz/.../dezinformacni_dezinfekce.pdf...

AKCE:

1.12. 10:30 Praha Klárov Podnikatelské odbory

https://www.facebook.com/events/133762094934504

1.12. 11:00 - 23:00 Celá Česká republika Otevíráme své podniky

https://www.facebook.com/events/324261136035196

4.12. 15:30 - 16:30 Zlín náměstí Míru - petiční stánek

https://www.facebook.com/events/710816686535300

5.12. 14:00 Ústí nad Labem, Mírové náměstí Pochod za svobodu

https://www.facebook.com/events/187072133004674/

6.12. 14:00 Praha Václavské náměstí Pochod svobody

https://www.facebook.com/events/379588326601694

7.12. Praha Václavské náměstí - Memorandum občanů J.Hamáčkovi

https://www.facebook.com/events/710325859578540/

12.12. 15:30 BRNO, Malinovského nám. - Demonstrace za pravdu a svobodu

https://wdww.facebook.com/events/1620340458145517/

16.12. Praha Václavské nám. - Memorandum občanů A.Schillerové

https://www.facebook.com/events/418314886244381/

13.1.2021 Praha Václavské náměstí - Memorandum občanů R.Plagovi (ve videu mylně uvedeno datum 13.12.!!)

https://www.facebook.com/events/427175768446940/

SVOBODU VÁM NEDÁVÁ VLÁDA, SVOBODU VÁM DÁVÁ BŮH

NÁRODE POVSTAŇ !!