Pučí jaro. Pučí blbost - dost úspěšně mezi lidmi

04.03.2021
Čemeřice po mamince
Čemeřice po mamince

Jeden den za druhým. Každý nese tolik informací - prý, kolik jsme dřív strávili za rok. Je to tak. Omezila jsem poslech rádia, TV, soustředím se na pozitivní dění. Stejně jsem bombardována. Mnoho info.  Mozek všechno pobere. Pobere? Někomu to leze na mozek. 

Ráno.

- Zrzi! Zrzečko? Čičiči!

Aha, že ona je venku? Otevírám dveře. A byla venku! Ráda přiběhla do teplíčka. Ráno asi vytrapovala. Vynutila si procházku.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-03-04_Zrzecka_dnes_rano_poprve_vypustena_do_zahrady_-_Prisla_z_rande_-/

Dopoledne odpočívá. Její nová hračka ji brala jen včera. Dnes nic moc.

Pouštím k sobě informace z interpelací. Měla bych pracovat. Ale poslouchám. Na otázky žádné odpovědi. Nic. Řeči kolem. Lži. Výmluvy. Lidi píšou nehezké pravdivé vzkazy. Čtu je. Dávám za pravdu. Jeden jediný se toho našeho premiéra nezastal. Točí se mu v očích tolary. Soucítím s ním. Není v dobré pozici. Očividně lže. Nikdo mu nevěří. Jeho kariéra padá. O nic nejde. Za poslední rok nepředstavitelně znásobil svůj majetek. Není mi ho líto, jen s ním soucítím, aby bylo jasno. V tom je rozdíl.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-03-04_S_maminkou/

Maminka. Ach, mění se mi den ode dne před očima. Dnes se mě ptal jeden pán, jestli tam nemají zahradu. Jo, mají. Pro ulehčení krásné slunečné terasy. Ani nemusí jezdit dolů. Pamatuji časy, kdy Libuška a Irenka svezly lidi do altánku. Zpívali jsme Když jsem já sloužil. Objevily se tam dvě varianty téhle lidovky. Cvičily jsme paměť. Kuřátko, husička, kachnička, vepřík... Pokud by mi dnes maminku na terasu strojila paní Jana, byla bych ve střehu! Už nemá mou důvěru. Několikrát jsem ji načapala, že maminku neoblékla. Nedala jí ponožky. V lednu jí natáhla do letních kraťasů. V prosinci mi ji přivezla v krátkých kalhotách v jedné slíně - dece. Strašné!! Ještě že jsem měla své deky, své plédy. Jinak by mi maminka namrzla. Tak zde bych jen velmi nedůvěřivě a opatrně přihlížela vysazení maminky na sluníčko. Někdo holt nemá empatii. A kazí reputaci celému kolektivu. 

- Mamko, pojď si zazpívat.

- Ále, ty bys zpívala, já nemám náladu.

Je otrávená. Nedbám. Nenutím. Mám státní zkoušku z pedagogiky, didaktiky a taky jsem vychovala dvě děti. :-) 

- Tak já ti zazpívám!

Zpívám. Maminka se po chvilce přidává k Já mám koně. - Loni jí Mengelka změnila medikaci, jako že bez ní nemůže být. Mamka byla schlíplá, plačtivá, úplně se změnila. Zalhali mi. Až asi po týdnu nebo víc dnech se přiznali. Zatrhla jsem ty jedy. Letos běží druhý rok bez těch nej nej nejlepších jedů. Odskákala jsem si to. Podám návrh na zbavení svéprávnosti. - To abych si zapamatovala, že nebudu mamku chránit. Kjava. Vyřiďte jí to. Udavači! - Dávám denně nahrávky s maminkou, abych měla důkaz o tom, že je klidná. Jen bílý plášť se potřeboval napakovat. 

Chvilenku luštíme, chvilenku se vracíme do maminčina dětství. Chvilenku jí vysvětluji, jak to vypadá v ulicích, na cestách, ve školách. Mamka už neprojevuje mimickými svaly emoce. Léky devastují celého člověka. Psychiku, muskulaturu... Občas se mi podaří vyloudit úsměv. Maminko, ráda bych ti ukázala tvou zahradu, rozkvetlou. Abys viděla, jak tu pokračujeme v hospodaření.

Před skypem jsme si vyměnili pár info s jedním pánem:

Jaroslav Malý - Irena Hrobská

To tam nemají žádnou zahradu kam by mohli na vzduch?

Irena Hrobská - Jaroslav Malý

Mají krásný velký park, altánek, nádherné terasy, kde mohou v dekách trávit čas pohledem dolů. Jenže jak tam ten ještěr natahal ležáky, než oni by vozíčky vyvezli, oblékli je, tak je to moc práce, že jo? V létě je vyvážejí, ale třeba jen na hodinku. Mamka by byla venku třeba ve stínku klidně celé odpoledne.

Jaroslav Malý - Irena Hrobská

Moc práce vyvézt lidi na vozíku na vzduch? Tak práce to jistě je, ale jsou za to placeni. Mnohdy mimo důchodu inkasují i příspěvky na péči.

Ejhle, inteligentní pán. To se tu nenosí. Občas někdo vyjekne z davu, co si to dovoluji, vnést kritiku. No jo, jenže služby jsou docela dost placené. Žádná spoluúčast státu. Až budou piráti u moci, to se podivíme. Marxovi by lezly oči do vousů.  

Irena Hrobská - Jaroslav Malý

No, mamka bere - za mě 800 Kč, když jsme ji měly se sestrou na půl; vstupem do DD okamžitě i zpětně tři měsíce asi 8 tisíc, teď už má okolo 12-14 tisíc k důchodu!!! Kdyby mi toto dali, mohla dodnes bydlet se svou pečovatelkou ve svém domečku! Nějaká paní by byla ráda, že si přivydělá.

Jaroslav Malý - Irena Hrobská 

Proč je pečovatelek málo? Nechtějí je zaplatit nebo namají z čeho? 

Irena Hrobská - Jaroslav Malý

Pečovatelek je dle tabulek žalostně málo a jak už nemají moc chodících, tak jim přibylo neuvěřitelně práce. Ale to nikdo nezohledňuje. Navíc - ty holky rok chodí s dekly na nosech. Strašné! Takže nemají na klienta čas. Mají krmení, přebalování, odvoz prádla, nádobí, k přivezení z prádelny, roznesení po pokojích... Ty staré jsou spolehlivé, ještě ze staré školy. Vědí, umějí... Ale pak přicházejí noví - ne, to je hrůza.

Irena Hrobská - Jaroslav Malý 

Mají počty. Na noc na 107 lidí v DD je 1 sestra a 1 pečovatelka. Kdyby se něco stalo, nikdo je nezachrání. 2 křídla nové budovy s dlouhými chodbami a stará budova - tři patra až do přízemí myslím v nové je o jedno víc.

Jaroslav Malý - Irena Hrobská

Ono ta "ústavní" péče je zkostnatělá. Mám známou která opatruje steré nemocné lidi v Německu, nemá žádné zdravotnické vzdělání (vyučená kuchařka). Je to idealní řešení. Ti lidé jsou ve svém domově kde jsou zvyklí, pobírají jako u nás důchod+příspěvek na péči podle svého postižení. Tyhle částky jim v pohodě pokryjí výdaj za ošetřovatelku (většinou z východního bloku) a to ještě jednou tolik zkasíruje agentura. Pečovatelka s klienty žije ve společné domácnosti. Chodí nakupovat, vaří jim na co mají zrovna chuť, zajišťuje hygienu, léky, vycházky, kulturu. Je tam přes agenturu a pobírá 1400 eur za měsíc. Teď je u jednoho pána už rok a oba dva jsou spokojení. Ono v našich podmínkách to také není málo, když pečovateláky dostávají klientův skoro celý důchod+ten příspěvek na péči. 

Jaroslav Malý - Irena Hrobská 

Přesně tak. Oni tenhle byznys asi podporují socialní úřady ve spolupráci s posudkovými kékaři kdy přiznají klientovi vyšší stupeň závislosti, když zažádá pečovatelák, než když zažádá rodinný příslušník. 

Dnes se dozvídám info o příspěvcích na bezmoc. My jsme dostávaly s Ivou doma 800,- Kč měsíčně!!!  8 800,- bere maminka na 3. stupeň příspěvku, v domácí péči by brala 13 200,-; ve 3. a 4. st. berou v domácím prostředí zvýšený. Ve 4. st. 12 200,-. Dobré, ne?

Ptám se paní Hudákové, jestli si s lidmi někdo hraje. Mám totiž utkvělou představu - že ne. Vyprávím, jak jsem s osmi lidmi s dovolením sjela dolů ke kuželkám. Tam jsem s nimi cvičila, házeli jsme na kuželky, věnovala jsem se jim. Prošlo mi to jen třikrát. Prý - a co kdyby si někdo zlomil nohu? - No a když si mamka v DD zlomila nohu - vše bylo v pořádku. A ředitel NEZAJISTIL V FN, ABY NAHLÁSIL DG. A ABY MAMINCE V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEDALI NARKÓZU! Bordel!! Jsem persona non gráta. Protivná celému světu. Tak mi, milý světe, vlez na záda!

Zvonek. Pošťačka.

Zvonek. Pracovník jedné fy. Potřebuji od nich něco.

Zvonek. Soused by chtěl zmrzačit náš smrk. Ještě nemá ani stavební povolení. Už řádí. Už terorizuje. Poslal prý sáhodlouhý mail sympatickému ořezávači. Přišel si obhlídnout, jak náš strom ořeže. Sázela ho maminka. Pán říká, že by to pro stgrom bylo nebezpečné. Soused by tu rád rozhodoval. Ještě mu teče mléko po bradě. Psychiku má na dranc. Nemá stavební povolení. Nějak mu to vázne. V lednu tu střílel petardami. :-) Terorista. Zaplatil pokutu. Povolila jsem v dobré víře budoucímu sousedovi elektrický přípoj na našem plotě. Kopali tak blizoučko, že museli přeřezat kořeny smrku. Chlapče, chlapče, ty si koleduješ. No, kdo chce kam...

Telefon na životní prostředí. Aha, pokud bude strom ořezán neodborně a zařve, nic se neděje, jen pachatel dostane tučnou pokutu. Skvělé. Tak chlapče, musíš ještě počkat. To víš, když posíláš obálky s modrým pruhem. Prodlužuješ si lhůty sám. :-) Hlupák jde proti sobě. 

Krátké vysílání Olgy Pěchotové: Včera brána. 3.3. Aktivovali se psychopaté. :-) To sedí. Olgo, sedí i to, že eskalují sousedské vztahy. Hodně. Chtěl by podřezat náš strom. Oli, včera prý těžký den. Necítila jsem. Tak tady není zásah do černého. :-) Po úplňku v panně. Taky nic. Nebo jsem nepozorná?

FB - neskutečný zloděj času.

Blanka Čejková

Prosím vás, kamarádka má problém s krtkem na zahradě, nevíte, jak na něj? Díky za případně rady

Jaroslav Resl

Pūjčìm kocoura,cenu nabídněte

Jan Císař

Babiše ten zmari všechno

Thomas Kliment

Ušít mu kalhoty

Marie Vargova

Thomas Kliment

s kapsami

Luďka Tomešová

Thomas Kliment

To bych mu spíš sebrala rýček..

Martin Hloch

Jak se zbavit krtka je stejný problém jako se zbavit Babiše , prostě NECHCE , je tu pro NÁS ...

Miloslav Peroutka

Hamáčka na víkend pozvat.....

Ivan Zuzánek

Zatknout pro nenošení respirátoru....

Tomáš Bouzek

Dejte mu kalhotky. Určitě po nich skočí.

Patron Josef

Zeptejte se Babiše, ten ví všechno nejlíp

Patron Josef

Zeptejte se Babiše, ten ví všechno nejlíp

Zdeněk Česal

Doporučuji dát do cesty kde chodí krtek dát fotku naši vlády zaručeně se už nevrati

Libor František Rašín

Staci si s nim promluvit

Jedu do obchodu. Tam, kde nemusím mít dekl. Jsou hodné. Tolerantní. Pod rouškou oblezlé. Jedna mi přinesla deklík na nos.

- Já mám v kabelce. Ještě v celofánku. Děkuji mockrát.

Rychle mažu pryč, ať nezpůsobím nepříjemnost. Doma jdu zahradou. Čemeřice - mami, kdybys ji viděla. Mamko, mě čemeřice nezajímala. Mami, já ji dnes fotím. Mami, kdybys věděla, jak se mi rozmnožila. Mami... Byla jsem kjava první velikosti.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-03-04_Prochazka_zahradou./

Jdu ostříhat motýlí keř. Kocour tu vyje od rána. Zrzku jeho vytí nechává klidnou. Natáčím jejich hrátky. Zrzečka před ním baletí. Zahání ho. On jak krokodýl, krokodýl, troje boty prochodil, všude bláto, kaluže, na nové se nezmůže - pochoduje po zídce plotu. Fakt se hrabe jak krokodýl. Ten se tu mihnul už někdy v lednu. Okolo oken. Zrzčí kotě vydalo tehdy jen výhrůžné hníknutí.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2021-03-04_Odpoledni_kurizovani/

Kocour je vlezlý. Útočí na Zrzku. Nechápu. Tak chceš ho? Nebo má odejít? Leze na šance. Zrzka na okénko u chatičky. Volám ji. Aby se nenaučila lézt nahoru. Poslechla mě. Běží za mnou. Domů. A dnes už neotravuje. Uložila se a spí.

Petroušek kýchá. Leze na něj chřipka. Kurýrujeme. Guarana. Zlatý med. Je čas CHŘIPEK!! 

- Ty taky kýcháš! Ty chodíš ven v krátkém rukávu.

- Peťuš, neboj! Jsme v bezpečí.

Nesnáším masírky. Pamatuji si je ze starých dob. Vondráčková, Přeučil, i Janda?, Slováček agitují za očkovaní. Tak si ho dejte. Krampolovi se udělalo po druhé dávce moc zle. Ale taky spokojen. Asi za honorář. A to si jako myslíte, že teď vám povolí koncerty a cestování? Naivové. Cestovat mohou jen premiérovy kopretiny. Kamkoli na světě si zamanou. Jediná hvězda - Ilona Czáková. Čestná. Informovaná. 

Stejně je tu moc a moc dementů. Chjo. Je potřeba tolik moc probuzených. Ne. Chrápou. To se z toho brajglu nikdy nedostaneme. Lidstvo má postoupit. Zatím si tu nahlas pochrupuje. 2025-28 další a další vlny. To se budeme divit! Jak chtěj vaši, našim je to jedno!

Tak se už herdek probuďte!

Dobrou noc!