Radostný s kapkami deště

Prší. Probudila jsem se. Stále prší. Budík zacvaknutý. Ješiši, Ireno! Vyskakuji z postele, než si v hlavě srovnám, že do jedenácti mám dost času. Pak zpomalím krok.
Furt prší. Jdu do zahrady. Zima.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2025-04-25-snidame
Kočky mě provázejí pro kopřivy. Žofinka se prohání v kvetoucí jabloni. Mourek se zajímá o starý vánoční stromeček opřený o ořešák. A jak je mrštný. Ne ořešák. Mourek!! Copak našel? Bázlivě vyletěl kos. Ne, je to asi špaček podle klikatého peří na hrudi. Žofka jak žralok hned občíhla situaci.
- Uleť!
Pro tentokrát zachráněn. Nemám ráda hnízda v tújích, v křoví – nebezpečně nízko.
Měřím se. Ó, velké zlepšení. Viscerály opadly. Děkujeme!
Poslouchám scénku divadla Tří. Originální. Zákazník přichází do knihkupectví. Ptá se prodavače:
- Božena Němcová. Dědeček. Prý je to klasika.
Knihkupcovi se zamlžily brýle.
- Obávám se, pane, že tenhle titul u nás nenajdete.
- Zvláštní. Řekli mi, že se na české tituly specializujete. No nic. V tom případě bych si vzal Hrady a zámky od France Kafky.
Knihkupcovi ztuhla tvář. Opakuje:
- Hra-dy a zámk-ky?
- Od France Kafky.
- To myslíte vážně!
- No ano, jistě. Já…
Kupující sahá do náprsní kapsy a hledá lísteček. Vítězoslavně:
- Promiňte. Omlouvám se. Já jsem spletl název.
Knihkupec s úlevným úsměvem:
- Taky si myslím.
- Úplně správně je to Hrady a zámky Českých zemí.
Knihkupec ztrácí dech. Hluboce vydechuje. Sundává brýle. Mne si oči. Po chvíli:
- Podívejte se, pane, pokud mě mé vzdělání nešálí, tak si myslím, že Franc Kafka, ač to byl plodný autor! s citem pro českou zemi, napsal jenom Zámek.
Kupující se hluboce zamýšlí. Pomalu vyslovuje:
- Ale! Máme tu přece i spoustu hradů!
Knihkupec si nasazuje brýle:
- Berte Zámek nebo nic!
Kupující se nedá:
- V tom případě máte libreto k opeře Kližka Bystrouška?
- Jen Prodaná bez těsta.
- Světlo od Aloise Jiráska?
- Samé Temno!
- Zdeněk Jirotka Neptunin?
- Ne?
- Báječná teta pod psa?
- Jen strýček Váňa!
- Aha! Brožura Deset rad pro neslyšící?
- Ano, moment.
Vítězně hledí do počítače.
- Pouze jako audiokniha.
- Vančurovo Rozmarné ghetto?
- Jen se po něm zaprášilo!
- Sbírka zákonů České republiky?
- Jako komiks.
- Myškař od Viktora Dyka?
Knihkupec foukne do krysařovy flétničky a odpovídá dvěma písknutími – ne e.
- Karel Čapek Byla nemoc?
- Dlouhé měkké?
- Krátké tvrdé.
- Nemáme.
- A co Matka??
- Matka?
- Ano, Matka!
- Od Karla Čapka?
- Ano!
- Máme.
- Cho, cho, ohó! Výborně. Četl jste to? Je to dobré?
- Ano, klasika. Celkem dramatický příběh.
- O čem to je?
Knihkupec znejistěl.
- O matce?
- Á! A ta matka měla manžela a děti?
- V tom je ten příběh právě silný.
Podezřívavě:
- Hm, hm. Takže ten manžel mohl být i dědeček!
Štronzo!
- Teoreticky?!
- Tak jak to, že ho nemáte?!
- Ámosi?
- Ano, pane vedoucí?
- Máte dědečka?
- Jistě!
- Kolik kusů?
- Myslím, že mi zbyl poslední, pane.
- Byl byste tak laskav a věnoval ho tady pánovi jako pozornost podniku?
- Jistěééé!
Ámos podává urnu přes pult.
- Skvělé, děkuji. Co musí jeden udělat, aby se prohrabal ke klasice! áúáááááá
Už mám naposloucháno snad desetkrát. Boží! Bylo by to skvělé zapracovat do literárního testu pro studenty.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2025-04-25-vcera-zubar-dneska-zubar
Před jedenáctou jedu k zubaři na prevenci. Když se teď dívám na fotky, jak vše dokumentuji. Koho to zajímá? Je to tak deset let. V hotelu Atlantis u Brněnské přehrady jsme hodinu před hlavní sekcí školení měli hodinové zasvěcení do využití FB. Moc se mi na FB nechtělo. Kvůli reklamě jsem si ho založila. Je to už asi pět let, co mi reklamu zakázali. Někde jsem neopravila chybu a hotovo. Namítala jsem:
- Ale Petře, tam já nepůjdu. To je jak když se člověk svléká na veřejnosti.
- Ireno, máš pravdu. Taky se tak cítím.
Cink.
Uběhly roky a je to jako na nuda pláži. Vůbec ti to nepřijde. Ukazuješ snídani, bazén, let letadlem, u zubaře, na horách…
A to si piš, že to nezajímá jen parazitickou AI. Taky náš stát si všechno hezky ukládá jako správný voyer.
Městský soud v Praze pravomocně vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky kvůli povinnému shromažďování údajů o tom, kdy, odkud a s kým si uživatelé volali a psali. Podle soudu je hromadné sbírání těchto dat v rozporu s evropskou legislativou. Nařídil ministerstvu průmyslu a obchodu, aby se Cibulkovi za zásah do jeho práv omluvilo a uhradilo náklady řízení. Resort se může proti pravomocnému verdiktu ještě dovolat.
"Máme za to, že v tomto případě stát nerespektoval unijní právo, nápravu po dlouhou dobu nesjednal. A tím, že žalobce byl vystaven ze strany státu nedůvodnému zásahu do jeho základních práv, odvolací soud shledal jeho žalobu důvodnou. A to ve formě, v jaké se domáhal satisfakce – tedy omluvou," konstatovala soudkyně Jana Tondrová v odvolacím sporu mezi novinářem Českého rozhlasu Janem Cibulkou a ministerstvem průmyslu a obchodu.
Ve sporu jde o tzv. data retention, zákonnou povinnost telekomunikačních firem, například mobilních operátorů, shromažďovat a uchovávat o svých uživatelích provozní a lokalizační údaje. Jednoduše to, kdy, kde a s kým si daný uživatel volal a psal. Povinnost se týká jak mobilních telefonů, tak i pevných linek.
K těmto informacím může mít podle současné úpravy přístup policie, zpravodajské služby či Česká národní banka. Ministerstvo hájilo "data retention" bezpečnostní situací v zemi. Údaje totiž policii umožňují spojit konkrétního uživatele s konkrétní službou na internetu. A tím mu třeba prokázat trestnou činnost či zabránit v jejím páchání.
Jenže soud nejnovějším pravomocným verdiktem konstatoval, že zásah do základních práv způsobený touto úpravou aktuální bezpečnostní situaci v zemi neodpovídá. A ministerstvo si tak nedokázalo rozdíl oproti evropské legislativě obhájit.
"Dospěli jsme k závěru, že stát selhal, když nepodrobil tuto zákonnou úpravu judikatuře Evropské unie. Přitom se nejedná o okrajovou záležitost, ale týká se to všech občanů České republiky, protože všichni jsou uživateli komunikačních technologií. Stávající právní úprava dává možnost shromažďovat jmenovaná data plošně až na dobu šesti měsíců, což je neúměrné ve srovnání s ostatními státy, které takovou úpravu buď nemají, nebo mají tuto dobu výrazně kratší," vysvětlila verdikt soudkyně.
Zoubky prohlédnuty. Včerejší vsazení implantátu zkontrolováno. Dohodnut květnový termín. V tomhle soukromém zařízení se vydělává dost. Petroušek jde v pondělí na prevenci zadarmo. Já dnes za šest set. Dobré. Na kobercích nalepeny folie. Mění se byty v patře. Klientské WC. Přistavuje se, bourá se.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2025-04-25-prsi-sklenik
Nákup. Ve třináct už tu čeká klientka. Obědvám. Chvíli vadnu v křesle.
Jdu zasadit saláty, kedlubny. Ješiši, syn zahradníka jednotlivé sazeničky včera rozložil na suchou hlínu! Bože!! Vyschly. Ješiš. Možná se ujmou, možná ne.
- Petroušku, sazeničky se uchovávají vlhké při sobě, třeba v mokrých novinách. Ty´ to tam rozložil jak v sušárně.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2025-04-25-nasi-ochotnici-valeji-bravo
Poslední divadlo v téhle sezoně. Vždy zakončují naši ochotníci. Od té doby, co tu režíroval herec a režisér z Klicperova divadla Jan Sklenář, soubor hraje jak profesionální. Sklenář už je členem Divadla v Dlouhé. Tam jsem vezla zájezd. Maminka se mě držela, to už jsem ji hlídala... Potkali jsme tehdy na ulici Jana Bornu. Tlačili ho herci... Krásná vzpomínka... Sklenář je taky zpěvákem Police Symphony Orchestra. Slyšela jsem loni. Ó, unikátní těleso.
Dokonalá svatba. Boží komedie. Řehtáme se. Smějeme se. Hýkáme. Libujeme si, že to není ta srágora jak zabít člověka. Kolegyňka vpravo dnes chybí. Vlevo sedí dcera spolupracovnice mojí maminky a její dcera. Ty chyběly minule.
- O nic jste nepřišly! Byl to návod na zabití. Cyril Höschl říká, že třetina obyvatel naší země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatelstva této země má podprůměrný intelekt. Z těch by se pár experimentátorů našlo.
Pán před námi otočil hlavu:
- Taky se vám to líbilo, viďte?
- No, strašně.
Naši herci předvádějí opět vynikající výkony. Líbilo se mi. Moc! Tleskám, hýkám, vzdávám hold vstoje!
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2025-04-25-demokracie-jak-noha/1673007253
Včera tady prudil generál v našem kraji. Není nic horšího, než zavést v zemi vojenskou juntu. Někteří inteligenti píší, že konečně někdo reprezentuje. Že má někdo konečně pěkný vzhled. Ty vorle! To je kvalifikace na prezidenta jak noha.
Dovolím si připomínku rozhovoru s Klárou Samkovou. V lednu jsem od ní slyšela:
Prefrontální kortex, část mozku, která odpovídá za analytické myšlení a za předjímání, dozrává v 21 letech. Jsou to lidé, kteří z biologického hlediska nemají dospělý dozrálý mozek. Zároveň je v médiích a veřejném prostoru diskutováno omezení volebního práva lidí, kteří pamatují totalitní režim, a tudíž jsou velmi obezřetní k totalitním praktikám. Tak to je prostě manipulační svinstvo, které nemá s demokracií naprosto nic společného.
https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2025-04-25-obcanska-poslusnost-skodi/1673008348
Národ mlčí. Čumí. Nechává si dělat na hlavu. Občanská poslušnost škodí.
Hele, jaká jsme kolonie. Dr. Ötker – otřel si o nás botičky:
Jan Cizek
Už dlouho se snažím nekupovat jakékoliv "korporátní" produkty v obchodech. Tohle ale přesahuje všechny meze.
V Polsku propukl megaskandál s čokoládou Dr.Oetker. Odhalili továrnu Dr. Oetker v polském Plocku, kam sváželi prošlé zboží z Německa. Čokoládičky pěkně vybalili, naházeli do kádí, roztavili a znova pěkně zabalili. No a zboží pro východoEvropany je na světě.
člověk by nad tím možná i mávl rukou, kdyby to prodávali za cenu prošlých potravin a řádně označili. Ne. Vše se prodává za ceny prémiového zboží. Naopak, je to dražší, než v Německu.
přesně takto se charakterizuje kolonie. Mimochodem přesně takto vznikla velká Americká revoluce. Začalo to tzv. Bostonským pitím čaje. To jim tam totiž vozili Angličani prošlý čaj z Indie, který v Británii nechtěli, ale za 4 násobné ceny. Tak jim to Američané naházeli do moře. No, Angličani pár domorodců postříleli a bylo to...
my stále držíme huby jak mezci. Mezitím SPD rozjíždí České Jarmarky, kde prodává produkty českých zemědělců za dodavatelské ceny do řetězců.
a teď se podržte: máslo: 39 korun, mléko: 15 korun, mrkev: 8 korun, cibule: 8 korun, brambory stejně. A za kolik to prodávají nám? Na všem 2-3násobná přirážka. Navíc dovezeny odněkud z tramtárie. Už jsou zhnilý, když to kupujete. Máslo je za 70-80 korun, zelenina 30 korun a více.
přesně takto je charakterizována kolonie. Obírají vás a vy s tím nic nenaděláte. Tedy do doby, než jim uděláte tu revoluci...
Vida, byl to den, jaký jsem utvořila. Pro mě hezký.
Dobrou noc!