Radostný v poklusu

07.02.2024

Telefon. Vstávat! Jsem v posledních asi čtyřech dnech unavená. Jako bych si stále a stále nedolila energii. Zaměstnávám mysl přemýšlením. Během dne se to změní. 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-02-07-rano-klasika

Zjišťuji, že nemám hlas. Kam se poděl?

Čas letí nebo jsem se zpomalila. 

Telefon. Volá paní, popletla jsem datum expirace poukazů. OK. Napravím.

Telefon. Školník jedné střední školy jede pro tombolu. Venku fučí. Podávám do okýnka. Děkuje, děkuje, děkuje. Klušu do tepla.

Zvonek. DPD.

- Dobrý den! Něco posíláte?

- Ano.

Podávám krabici se svým ntb. Prasklá deska. Už třetí. Neuznávají v záruce. Mechanické poškození.

- Štítek máte?

Ukazuji balík. Pípnul. 

- V pořádku. 

Můj počítač odjíždí.

Volá zákazník. Včera začal. Změřen. Chutná. Spokojenost.

Volá nájemníček.

- Paní Hrobská, já jsem bydlení u vás vychválil. Že reagujete, že je s vámi domluva, že jste přátelští, ochotní; nahrnulo se mi zájemců z Hradce .

- Opravdu? Myslela jsem, že nechtějí opustit velké město. Mně teď někdo volal. Ale z Rychnova. Zatím jsem řekla, že někoho máte.

- No, Evička a František. On by sem skočil hned. Pracuje v Trutnově. Někdy u mě byli. Ale ona učí v Hradci ve školce. Zaručuji se za ně. Mohu jim na vás dát telefon?

Za chvilečku volá Evička. Povídáme si. Jak skřehotám, říká:

- Víte, že mě napadlo, že máte stejný hlas, jako moje teta? Ona žila dlouho v Africe. Moc se nestýkáme. Ale úplně jako když mluvím s ní.

- Ale já takhle neskřehotám. :-) 

Lukáš říkal, jak u vás byl čtyři roky šťastný. Jak jste mu vycházeli vstříc. Dobré sousedy.

No, když jsme něco v domě dělali, když potřeboval, zaskočila jsem, když on byl v práci. Nainvestovali jsme tam hodně. Nová okna, linolea, elektřina, koupelna, kuchyň, střecha… Tu omyl, natřel… Koupili jsme mu kamna asi za třicet tisíc, možná za víc. Vyvložkovali komín.. Ta jeho původní Ivanka chtěla garnyže. Řekla jsem, ať si je vyberou, zaplatila jsem.

- To my platíme na obnovu věcí, ale nikdy nic obnoveno nemáme. Kuchyň ta nejlevnější, rozpadá se. když něco potřebujeme, tak měsíc, než se někdo ozve na mail.

- To ne. To my řešíme ihned. Ať se nájemníkům dobře bydlí. A zahradničíte? Lukáš nám posekal trávu. Volal, jestli by mi nevadilo, že by si do přední zahrádky dal kbelíky s rajčaty. Povídala jsem mu, že to nebude estetické, ale praží tam slunce, jen ať si je tam dá. Na podzim ostříhal pivoňky. Je tam veliký keř libečku. Rozpěstovala jsem mu starou sortu voňavých jahod po mamce. Zryla jsem mu záhonky. Pak si je už udržoval. Sázel papriky, pórky. Byl dobrým hospodářem.

- Já moc ráda zahradničím, jenže nemám kde. Jen když jedeme k babičce, tak se tam snažím. Zkoušela jsem na balkoně rajčata, ale nevyšlo to. Není tam moc sluníčka.

Ještě si promyslí, jak by dojížděla. Dnes večer se pojedou k Lukášovi podívat.

Na Lukášovo doporučení dám. Uvidíme jestli se nakonec rozhodnou. Přála bych si je tam.

Stahuji si duckduck. Vyhledávač, který vyhledá kánony pozitivního práva. Skvělé. Definice pojmů. Např. Spravedlnost. Rovnost.

Canon 3242 ( odkaz )

Soudce je oficiální osoba přisouzená muži nebo ženě na základě slavnostní veřejné přísahy , aby vykonávala spravedlnost v souladu se Zásadami ("stanovami") právnické osoby v mezích pravomocí stanovených pro jejich úřad.

Mít tak na to čas. Tisknu zdvořilou výzvu… Soustředím se. Obsahuje i ceník. Lepím korunovou známku. Červený otisk prstu…

Asi před rokem si jedna paní objednala kompletní program. A nezačala. Občas jsem jí zavolala. Nezačala. Asi před čtrnácti dny se ozvala. Chce začít. Vysvětlila jsem, čeho, kolik, do čeho. Dnes volala. Zářila. Líčila, jak se těší na jídlo. Prý jí to kupodivu chutná. Zmenšily se chuti. Protože je porodní bába, má v šuplíku bonboniéry. Ne. Nepotřebuje. Nemlsá. 

- Protože jsi dosytila svalovinu. Dvakrát denně tělo dosytíš nutričně vyváženým jídlem. Dodáš mu vlákninu, vitamíny, minerály, protein.

- Už nemám pupek. Ten mně vadil.

- Ten je zdrojem těch nejhorších věcí.

- Já byla ještě před deseti lety subtilní. Dnes devadesát kilo. Mám operované kyčle. Jedna už mě bolí.

- Zatěžuješ nejen kyčle, ale i kolena a kotníky.

- Mám dole čtyři kila.

- To neřeš. Proměňuje se ti konzistence těla. Vyživuješ svalovinu. Kilo svalovinky spálí 28 kcal, kdežto kilo tuků 4 kcal. Třeba jsi zhubla víc, ale odpálilas´   ´tuky, narostly svaly.

Hovoříme 47 minut. Už zas klušu něco dělat. Ještě kamna. Až se vrátím z přednášky, ať mám připraveno. Vytřu až večer.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-02-07-prednaska-o-templarich

Jedu do knihovny. O templářích. Dnes jsem jednou přijela na čas. Hodně lidí. Pana Zacha Kučeru asi už znám. Majitel televize Kino svět. Kdysi jsem ji ráda sledovala. Tehdy vyprávěl o kabelu z války, který vedl z Wroclawi do Hradce. Ještě tu vede. A o znacích na stromech… Němci si předávali informace. Templáři – původně chudí, že museli jet dva na jednom koni. Znak jejich pečeti. Nejlepší vojáci. Zavedli něco jako bankomaty. Používali taky značky. Třeba jdi do toho domu, najdeš tam schované peníze… Vybral. Na cedulku napsal, že ten a ten si tu vzal.. A aby nenosili s sebou po světě velké částky, nosili šek na osobu. Pokud by ho ztratili, peníze by se nedostaly do nepovolaných rukou. Templáři spadali pod papeže. V různých zemích si je panovníci třeba i pěstovali – když už vás tu máme. Ve Francii se Filipu Sličnému po království pohybovali vojáci… Půjčoval si od nich. Prý až osmdesát procent půjček… Jak se jich zbavit? Jak se to dělá? Pogromy na židy – ohněm se zničily úpisy, mnohdy i lidé. A bylo po dluzích. V pátek 13.10.1307 ve čtyři ráno předány naráz zatýkací dopisy pro celou Francii. Nikdo to nesměl prozradit. Prý o čtrnáct dnů dříve vypluly lodi z templářské flotily pryč z Francie. Asi si odvezli hotovost. Víc jak pět set zatýkacích dopisů s pečetěmi bylo doručeno. Dozvídám se, že tu byly tří řády – vedle templářů i Řád johanitů a Řád německých rytířů. Zajímavé povídání o komendách. O jejich charakteristických stavbách. Tak, jako jsem nedokončila Marii Terezii, nedokončuji dnes templáře, neb se jdu vyspat. :-)

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-02-07-takhle-jsem-vyrostla-jsem-zvedava

- Dobrý večer! Jsem doma!

- Teď jsem dvacet minut hladil Žofku. Jen jsi vzala za kliku, šipka za tebou.

Generální ředitel Pepsi pověděl, že nikdy nedovolí svojí rodině dotknout se žádného z jejich nápojů.  Mark Zuckerberg si přelepil kamerku a mikrofon ntb páskou. Kvůli čemu?  Steve Jobs - zakladatel Apple - zakázal svým dětem používat ipad. To byl tehdy velký komerční úspěch. Bill Gates přísně omezil svým dětem komerční technologie. Mc Donald (KFC se vůči nim vymezilo - U nás aspoň víte, co jíte) tvrdí, že nejí ani jídlo vlastní společnosti. Prý tam byly stopy lidské DNA. 

- Petroušku, převěsím si srdíčko z lustru zas na své místo.

Mám ve zvyku dívat se při psaní na jeho světlo.

Jdu vytřít. Žofie mi kontroluje kbelík s vodou. Zvědavá. Staví se na schůdky.

Uhni! Tady stojím já.

Kéliška. Zas ji chytá rapl. Lítá domem. Hraje si s mými kameny na chodbě. Shodila obrázek kuřátka. Kdysi ho namaloval Lukášek. Dala jsem si ho zasklít. Zaplaťbůh ho nerozbila. Koukám, hraje si s mými ulitkami a mušlemi.

Jedeš!

Dej jí novinami.

Jé, pojď mi to ukázat. Tu nedoženeš.

Chovám ji. Promačkávám bříško. Mraucla. Zasyčela. Prskla. Zle se na mě podívala.

Peťuš, pojď se podívat, co to má na břiše.

To má ještě něco z toho nakopnutí.

Tak ji vezmeme k doktorovi.

Ne, ještě bych počkal. Podívej se, jak krásně leží a spí. Chodí čůrat, kaká, žere…

Budu ji pozorovat, jak to dělají doktoři. Půjdete na pozorování. Myslím, že se té metodě říká observace.

A teď jdu observovat postel.

Dnes to bylo dobré. Jen hlas se mi nevrátil. Nemohu mít všechno. Ale stihla jsem toho moc.

Dobrou noc!