Ráno, poledne, hřbitov, divadlo - viděla jsem den z metra

27.01.2023

Páteček. Nejprve kočky. Zrzečka se hlásí na parapetu jako poslední.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-27_Snidame.../

Pak snídám já. A práce. :-) Okýnko u kamen. Vytřít okolo. Dnes v technické vytřít. Načapala jsem jednoho pavouka. Kterou místnost k luxování? Pracovna světla mého žití. Ty vorle. Kočky se tu chodí obírat. Nenápadné jehličíčko... 

https://www.youtube.com/watch?v=OzJM8amxutA

U dopoledních činností  poslouchám nějakého Pikoru u Xavera. Hodnotí ho pod videem, že dnes se mu to povedlo. Nějak přicházím Xaverovu kanálu na chuť. Minulý týden Macinko nebo jak se jmenuje. To nemělo chybu. A tenhle - ten mě uvedl s lehkostí vedoucího tanečníka do statistik hospodaření státu.

Zamyšlení se.

Lidé drtivě nechtějí euro. Průzkumy říkají, že volby vyhraje člověk, který euro chce. Euro není téma. Tématem jsou jména. Po volbách se bude říkat, že lidé volili euro. Že ho chtěli. Ne, my ho ve většině nechceme. Jakmile se rozjede vlak příprav na euro, je to nesmírně nebezpečné. Babiš nepřesvědčil lidi, že to s korunou myslí vážně. Až teď jsem ho slyšela v rozhovoru u Xavera - máme kvalitní korunu. Posiluje. Nechejme si ji. Zemanovi se podařilo vyměnit celou bankovní radu; ta tam bude i po jeho odchodu. A nový prezident bude ovlivňovat šest členů ze sedmi bankovní rady. Děsivé. Lidi si myslí, že když budeme mít euro, že budeme bohatou ekonomikou jako je Německo kvůli stejné měně. Ale to tak není. Jestli je ekonomika bohatá nebo chudá není v měně. Je to dáno z velké části tím, jakým způsobem lidé pracují, šetří, investují, jaké mají úspory. Kdyby to bylo dáno měnou, tak po deseti letech už vidíme ohromný úspěch Slovenska. Podíváme-li se na jejich růst od přijetí eura a srovnáme s Českou republikou, za tu dobu ČR rostla rychleji než SR. My bez eura to dáváme podstatně lépe!!! Indikátory ukazují, že my jsme na tom lépe, přitom oni mají euro už tak dlouho. Chodí pracovat k nám. Mají stále vysokou nezaměstnanost. Kdyby to euro bylo tak skvělé, budeme my odcházet na Slovensko. Není to tím, že jsme větší ekonomika. Zajímavé je, že Slováci říkají, jak je na Slovensku všechno báječné. A pracují tady. Chorvati přijmuli k počátku roku euro. První zprávy - v Chorvatsku vyskočily ceny. To se přihodilo ve všech zemích, které přešly na euro. Kdykoli koruna oslabuje, eurohujeři vykřikují, že je třeba rychle přejít na euro, abychom přežili. Nyní je koruna tak silná, jak byla naposledy v roce 2008.  A slyšíme, že by říkali - že je to dobře?? Ne, jsou zticha. Nekomentují. Euro je skvělé pro korporace, proto tlačí, aby ekonomika přešla na euro. Ale pro občany to výhodné není! A jestli lidi cestují po světě a vykřikují, že musí mít konverzi, při placení telefonem to nehraje roli!

Deficit státního rozpočtu není o mnoho odlišný od vlády Babiše. Tehdy nás zadlužovali, nyní - ano, maličko lepší, ale ne dramaticky. Vlastně stále stejně špatný rozpočet. Vývoj příjmů a výdajů je taky zajímavý. Příjmy rostou o 9%. Výdaje o 4%. Zní to dobře. Zajímavé je, že ve chvíli, kdy příjmy rostou o 9%, tak vládní politici hlásí, že je třeba zvyšovat daně; prý to bez toho nejde. Selským rozumem - když příjmy rostou o 9%, není to špatné! Není třeba zvyšovat daně. Spíš hleďme na výdaje!

Zamyšlení se na straně příjmů. OK.

Vládní příjmy zjednodušeně - jako celek 1624 miliard za rok 2022.

1. největší nejzajímavější daní je DPH. Na ní stát nejvíc vydělává. Činí 345 mld. Meziroční nárůst 15,6%. Ukazuje to kopírování inflace. Zboží zdraží, logicky se z něj odvádí vyšší DPH. Stát předpokládal, že vybere ještě víc než těch 345 mld. Počítali s větší inflací??

2. největší daň je daň z příjmů právnických osob! Stát vybral téměř 152mld., meziročně nárůst o 17,3%. Opět logické kopírován inflace. Když rostou tržby, musí růst i výška daně.

3. nejvyšší daní je daň z příjmů fyzických osob. Stát vybral 124 mld. Meziroční nárůst je o 13,4%. Nižší růst. Mzdové vyjednávání má zpoždění, na vysokou inflaci z roku 2022 zareagují mzdy až v roce 2023. Reakce už v roce 2022 je zatím alarmem; pozor, inflace se rychle propisuje do mezd! Daň z příjmů fyzických osob roste překvapivě rychle.

Stát nakonec vybral (a kolik si myslel, že vybere) o 1,1% víc, než počítal!!!

Ve chvíli, kdy stát vybírá ohromné peníze, vybere víc, než počítal a vykřikuje - potřebujeme vyšší daně. Nepotřebujeme! U daně z příjmu právnických osob stát vybral víc o 15%!, než kolik počítal. I na ně chce vyšší daně. Ukazuje to, že i právnické osoby se s válečnou situací popraly daleko lépe, než si stát myslel. Podnikům se dařilo lépe, než se čekalo.

Výdaje:

Prez. kancelář, ministerstva... Dvě nejzásadnější položky:

Sociální dávky 768 mld. Skoro 800, a to je skoro polovina státního rozpočtu!! Sociální systém požírá státní rozpočet.

Další položky - výrazně nižší.

Platy státních úředníků a vše, co s tím souvisí - zde stát utratí jen 154 mld.

Kapitálové výdaje, investice - nás stojí zhruba 187 mld.

V sociálním systému - důchody, jsou to, co vedlo k ohromnému růstu výdajů. Několik valorizací. Na důchody si politici nedovolí sáhnout. Kolik platíme na úrocích státního dluhu: nárůst 17,7%!!

2019 nás dluh stál 39,6 mld.

2022 skoro 50 mld.

2025 podle vládní predikce to bude 100 mld. Na vládní dluh. To jsou 2/3 na mzdy všech státních zaměstnanců. Ohromné číslo.

Jak se vyvíjí samotný dluh

2019 dluh tvořil asi 28,3% HDP

2022 podle českých statistik to bylo 43,4%!!

Trajektorie při protažení o 15 procentních bodů během tří let. Pokud by to pokračovalo teoreticky dál, rychle se dostaneme na 100%

Politici vůbec nepočítají s přebytkem státního rozpočtu. Stále počítají s deficitem. Politici vůbec nevědí, zda operace na UK bude pokračovat. I s touto nejistotou počítají s obrovským deficitem.

Cizí čísla:

Eurostat propočítal jednotlivé státy EU. Ve 3. čtvrtletí vyskočilo zadlužení v ČR směrem k HDP z 40,4% loni na 45%. Ohromný nárůst!! Klíčové je, že jsme jediná země v rámci EU, které se tento indikátor zhoršil. Všem zemím se zlepšil!!! Pravděpodobně u ostatních ekonomik je to tím, že jim roste rychleji hrubý domácí produkt. Válka, recese, drahé energie ale mají i okolní ekonomiky. Ne, jen naše!! A my o 5% výš!! Čím to je?? Varovný ukazováček - s veřejnými financemi je nutno něco dělat. Jinak nám zhorší rating - horší podmínky půjčení peněz na státní dluh.

Nebavilo vás? Ale to by mělo! Každý obyvatel státu má vědět!!!

Celý den jsem se mezi prací chystala k mamince. Včera měla narozeniny. Pamatuji si, jak jsem k ní jednou přišla místo na MDŽ s kytkou pod okno do práce až druhý den. Myslím, že byla zraněná. Nezapomněla jsem, jen jsem asi měla hodně práce. Studovala jsem, měla dvě malé děti, starostí až nad hlavu. Dnes bych to možná i vyměnila. Ale ne. Nerouhej se. Jsi přece šťastná! - Cestou na hřbitov jsem se stavila ještě s jídlem a novými mňamkózními tyčinkami v pevnosti. Volám domů.

- Peťuš, zapomněla jsem doma kytici narcisů.

Vrátila jsem se. Už mi ji nesl k brance. Jen jsem stáhla okýnko.

- Dej si ji na zem, kape z ní voda.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-27_Za_maminkou/

Uháněla jsem na hřbitov. Nevzala jsem si frajerka rukavice. Teploměr v autě ukazoval venkovní nulu. Byla mi velká zima. Prokřehla jsem. Než jsem rozsvítila všechny svítilny... Mamka mi povídala:

- Seš hodná, dnes neometej hrob. Dej sem kytku a mašíruj domů.

Tohle slovo používala. 

- Jo? Tak jo, mami. Mně strašně zebou ruce.

Ouha. Nemám vodu. Co si počnu? Běžet k hrobníkovi? A je tu vůbec? Slívám vodu z misky pod věncem. I led beru. Z lamp po troškách nadojím plnou vázičku. Narcisky jsem bezohledně postavila do ledové koupele. Je mi z nich zima. Docela jsem se radovala, že mi před hřbitovní bránou stál Šemík. Hřbitovní kocourek mě zdravil, ale utíkal. Asi mu někdo ublížil. Vždycky u mě loudil. Běžel ke mně. Dnes ne. Bál se. Dohnala jsem ho. Nalákala na granulky, které vozím v autě. Pro něj. Šup do auta. Hrobník se stylovým jménem, když tu máme ten Suškinův památník, pan Trochimovič, se vracel zpoza hřbitovní zdi. Tam jsem nikdy nebyla. Tam roste ořech, který nám posílá na hrobku oříšky. Postava s reflexními pruhy zamyká závoru. Otáčím auto. Stahuji okýnko. Zdravím.

- Prosím, zkontrolujte, aby kocourek vyjedl granulky. Je to blb, musím u něj vždycky sedět a ukazovat mu je. Dnes mi je zima. Jedu.

Mám v uších sluchátka. Ale posunčí, že kocourek vše vysbíral.

https://www.svobodny-vysilac.cz/2023-01-15-otazky-a-odpovedi-v-v-pjakina-ze-dne-09-01-2023/

Cestou znovu poslouchám pořad Otázky, odpovědi Pjakina. Asi ve 44. minutě slyším teorii, která mi není neznámá. Claus Stauffenberg provedl atentát na Hitlera. Prý neúspěšně. Ale existuje předpoklad, že to tenkrát Hitler skutečně nepřežil. Stejně to pak vedl Goebels. Hitler měl dvojníka. Možnost dohodnout se se západem díky globálnímu predátoru nevyšla. Bylo nutné dorazit Německo a nastolit v Evropě marxistické režimy. Stalin to neudělal, nedošel do Lamanšského průlivu. Kdo ví... Všechno je jinak. 

Doma. Rychle prošpikovat krůtí stehna. Strčit je do trouby. Na zítra uvařit polévku. Připravit vše pro Petrouška, až přijde ze své milované práce. Fakt milované. On je pracomil. 

- Nevař. Já si někam doběhnu.

- Už je to připraveno. Jdu si na půl hodinky lehnout. Vzbuď mě ve tři čtvrti na sedm.

Někdo mě lechtá na chodidle. Jj. Jedu. Do divadla. Z pokladní kukaně na mě volá paní:

- Irenko, dnes si můžeš...

- Já vím. Peťulka mi to vyřídil. První řada č. 17. Paní je u voleb.

https://irenkah.rajce.idnes.cz/2023-01-27_Dekovacka_v_divadle/

Usedám. Řachanda. Bavila jsem se. Vtipná. Nebolely z ní ruce, jen duše. Vysloužilý generál, hrál ho Mejzlík:

- Moje žena mě držela na krátkém provaze. Hitler byl proti ní koťátko.

Nebo Kraus:

- Hele, jedni moji známí se u rozvodu dohadují už několik měsíců o děti. Nikdo je nechce.

Malé vtipnosti, které brnknou do duše. Přece lidi se o děti perou. 

Režíroval Procházka. Viděla jsem pravděpodobně všechny jeho hry. Autorské. A tady je vidět na režii jeho ruka. Divadlo Metro, Praha

RAY COONEY, EARL BARRET, ARNE SULTAN - UŽ TĚ MÁM DOST

Manželství Lindy a George se po sedmnácti letech octlo v krizi. George vyčpělost soužití na rozdíl od Lindy nevnímá, ale jakmile je přinucen podívat se pravdě do očí, pokusí se zachránit vztah riskantním krokem. Podaří se mu to?


Hrají: M. Kraus/M. Písařík, S. Rašilov, L. Rašilovová, M. Mejzlík, M. Peroutka a D. Nesvačilová.

Líbilo se mi. Byla jsem pozorovatel vtipných dialogů, ale nadhled mě nutil zamýšlet se, jak žijeme. Roboticky. Každý sám. Ano. Tak to je.

Doma teplíčko. Ještě svačinku do krabičky pánu tvorstva do prácičky. Sobě ovoce do misky s sebou. Naše nové tyčinky z kvalitní hořké čokolády. Jsem jimi omámena, unešena, nadšená. 

Dnes vysílal Mark s Lenou. Info vidění. Po divadle píšu Leně o odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=HBkPoN021gg

Ještě si pořad stáhnu do sluchátek na zítra na cestu. Ráno vstávám do Olomouce.

Dobrou noc!